» »

Odkrito novo največje praštevilo

Odkrito novo največje praštevilo

Slo-Tech - Kolaboracija GIMPS je odkrila novo največje praštevilo, ki ima kar 22,3 milijona mest v desetiškem zapisu oziroma pet milijonov več kot prejšnji rekorder. Praštevilo je odkril Curtis Cooper z Univerze Central Missouri, ki je imel v lasti tudi prejšnje tri rekorde. Univerza bo prejela 3000 dolarjev nagrade.

GIMPS je projekt distribuiranega izračunavanja, v katerem sodelujejo prostovoljci s celega sveta v iskanju novih največjih praštevil. Da je teh neskončno mnogo, je pokazal že Evklid, a iskanje čedalje večjih je zaradi omejene računske moči precej zahtevno. Splošen algoritem za preveritev, ali je neko število praštevilo, obstaja, a je popolnoma neuporaben za večja praštevila (celo klasično deljenje je hitrejše). Zato so zelo priljubljena Mersennova praštevila, katera lahko preverimo s sorazmerno nezahtevnim algoritmom. Če je 2n - 1 praštevilo, ga imenujemo Mersennovo praštevilo; trenutno jih poznamo 49. Preverjanje poteka tako, da izberemo naravni eksponent n in preverimo, ali je rezultat praštevilo. Odkritelji so torej predvsem srečni uganjevalci. Na klasičnem namiznem računalniku traja tak test približno mesec dni za števila z 20 milijoni mest.

Praštevila so uporabna v kriptografiji, a je novo odkrito praštevilo preveliko, da bi imelo praktično uporabno vrednost. Vseeno pa projekt GIMPS ni zgolj akademski, saj uporablja za testiranje stabilnosti in pravilnosti računalnikov po vsem svetu. Prav GIMPS je odigral ključno vlogo pri odkritju hrošča v procesorjih Skylake, o katerem smo pisali minuli teden.

Zanimivo je, da se je algoritem za preverjanje uspešno iztekel že 17. septembra lani, a tedaj zaradi hrošča program ni poslal elektronskega sporočila, ki bi koga opozoril na novo praštevilo. Kot datum odkritja bo veljal 7. januar 2016, ko je prvi človek dejansko izvedel, da poznamo novo praštevilo.

23 komentarjev

Shegevara ::

Tale malo prikazuje, koliko je tale cifra v resnici ogromna, če jo spravimo na papir :)

spamer ::

Jaz ti komot najdem daljse prastevilo, samo dodajte na koncu se par nicel in na koncu enko in voila, najdaljse prastevilo.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: amacar ()

shmandi ::

spamer je izjavil:

Jaz ti komot najdem daljse prastevilo, samo dodajte na koncu se par nicel in na koncu enko in voila, najdaljse prastevilo.

Kar napiši ga, pa tudi ti dobiš 3000usd

stalker ::

spamer je izjavil:

Jaz ti komot najdem daljse prastevilo, samo dodajte na koncu se par nicel in na koncu enko in voila, najdaljse prastevilo.

21, 31, 81 itd. Tudi 111 ni praštevilo, čeprav ima enko na koncu :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: stalker ()

alessio2 ::

spamer, motiš se.
To bi samo pomenilo, da ni deljivo s sodim številom. Še vedno pa bi lahko bilo deljivo z 3, 7, 9...

Tarzan ::

Na to odkritje smo čakali. Zdaj bomo končno lahko delali zmogljivejše baterije!

Unknown_001 ::

@spamer ima mogoče celo prav, tudi jaz sem bil vedno mnenja, da to ni neka huda znanost ampak mogoče je kakšna fora da se zaporedje cifer ne ponavlja? Whatever.

Na primer. (1099999)99999999999+1
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Alen T 1978 ::

Sej ne vem al b se smejal al kva.

Jerry000 ::

Js tega ne kapiram...a ne gre to v neskončnost? Kako lahko potem odkrijejo največje praštevilo? (nisem matematik, tko da če sem kej kiksnil, pardon :) )

c3p0 ::

...do zdaj znano.

nokkj ::

Ni največje praštevilo, največje ne obstaja.... Vedno je še kakšno večje praštevilo, ki ga ne poznamo. To je do zdaj znano največje.

Spamer ima mogoče prav ali pa ne, ni problem napisati število in reči, da je praštevilo, problem je dokazati, da je to število res praštevilo. Če spamer nima dokaza, je njegovo število popolnoma brezvezno (pa tudi če bi slučajno bilo praštevilo).

So pa komentarji indikativni za današnjo dobo utilitarizma in neoliberalnih idiotizmov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nokkj ()

marko181914 ::

To je isto kot ugotavljanje čim večje število decimalk za številom pi. Od tega ni čisto nobene koristi!

Machete ::

Je zakričl nekdo in odšel nazaj v jamo.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

          ::

marko181914 je izjavil:

To je isto kot ugotavljanje čim večje število decimalk za številom pi. Od tega ni čisto nobene koristi!


Ko so Bardeen, Shockley in Brattain izumili tranzistor, so ga najprej ponudili vojski. K sreči so bili tam sami taki cepci kot si ti in so rekli nekaj podobnega zgornji izjavi. Odkritje so zato javno obelodanili.

Jst ::

>To je isto kot ugotavljanje čim večje število decimalk za številom pi. Od tega ni čisto nobene koristi!

Ja pa je. Zadnjih 12 cifer je moje primarno geslo. :)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

marko181914 ::

          je izjavil:

marko181914 je izjavil:

To je isto kot ugotavljanje čim večje število decimalk za številom pi. Od tega ni čisto nobene koristi!


Ko so Bardeen, Shockley in Brattain izumili tranzistor, so ga najprej ponudili vojski. K sreči so bili tam sami taki cepci kot si ti in so rekli nekaj podobnega zgornji izjavi. Odkritje so zato javno obelodanili.



"To je isto kot ugotavljanje čim večje število decimalk za številom pi. Od tega ni čisto nobene koristi!" Vsi matematiki se z to trditvijo strinjajo. Izum tranzistorja ali rešiti nerešeni matematični problem pa nima z takšnimi odkritji nobene veze.

          ::

Zgodovina nas uči, da večina ljudi tudi ob največjih odkritjih ne vidi v njih nobene koristi, take zanima v glavnem le zadovoljevanje njihovih fizioloških potreb. K sreči imamo tudi drugačne, ki razmišljajo izven okvirjev ostalih povprečnežev (in so zato pogosto tudi tarče posmeha) in s svojo vizijo poganjajo napredek. Bral sem o tem, kakšnih posmehov je bil deležen Karl Benz, ki je sestavil prvi avtomobil, od takih ljudi kot si ti.

marko181914 ::

OK! Bom razložil. Naprimer da imamo vsi ročno lasersko merilo s katerim lahko merimo obsežnost vesolja. Vsakič bo nekdo od nas izmeril širino vesolja . Jaz izmerim da je vesolje široko 10 trilijonov kilometrov. Potem pa Tine izmeri da je vesolje široko 100 trilijonov kilometrov. Nato se pojavi Martin in izmeri da je vesolje široko 10 septilijonov kilometrov in zato dobi nagrado 3000€. Pri čemer je merjenje ali ugotavljanje dimenzije vesolja čisto nesmiselno in nepotrebno, ker je vesolje neskončnega obsega. Čisto isto je z ugotavljanjem največjega praštevila ali največjega števila decimalk za številom Pi. Je zdaj bolj jasno?

Izum je naprimer izum števila pi. Ni pa izum ugotavljanje čim večjega števila decimalk za številom pi("število decimalk za številom pi je neskončno").
Izum je ugotovitev da praštevila obstajajo. Ni pa izum ugotavljanje največjega praštevila("praštevil je neskončno").
Izum je ugotovitev da vesolje obstaja. Ni pa izum ugotavljanje največjega števila, katero predstavlja širino vesolja("vesolje je neskončne dimenzije")!

Zgodovina sprememb…

borut_p ::

Spodaj malo daljsi clanek zakaj prastevila. Ce bi bilo cisto brez pomena ne verjamem da bi kdo financiral

http://arstechnica.com/science/2013/02/...

marko181914 ::

Torej praštevila so uporabna edino za sestavljanje gesel, katerih ne more nihče dekodirati?
TO sem jaz doumel po čitanju tega članka!

Zgodovina sprememb…

njyngs ::

Če že to ni dovolj dober razlog za tebe, potem priporočam, da se nehaš smešiti.

          ::

marko181914 je izjavil:

Izum je naprimer izum števila pi.


A mogoče veš, kdo ga je izumil in ali je izum tudi patentiral?

marko181914 ::

William Jones!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Znano novo največje praštevilo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
268128 (5264) win64
»

Odkrili največje doslej znano praštevilo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
136490 (5133) reeves
»

Odkrili novo največje praštevilo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
108266 (5189) PaX_MaN
»

Največje znano praštevilo potrjeno

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
95730 (4583) MrStein
»

O praštevilih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
526356 (6356) ovdje kokoš

Več podobnih tem