» »

Skupina ljudi, katerih navdušenje nad izdelkom napoveduje pogubo

Skupina ljudi, katerih navdušenje nad izdelkom napoveduje pogubo

Slo-Tech - Nekateri izdelki se med potrošniki primejo, drugi žalostno poniknejo na smetišče zgodovine. Gledajoč nazaj je enostavno biti pameten in iskati razlage, zakaj je Applov iPod uspel, Microsoftov Zune pa ne, medtem ko so napovedi za prihodnost težje in manj zanesljive, a bi bile dovolj natančne hkrati dragocenejše. Raziskovalci z MIT-a, Univerze Northwestern v Illinoisu in hongkonške univerze so pokazali, da lahko slab rezultat napovemo na podlagi visoke prodaje posebni podskupini potrošnikov, ki so jo poimenovali znanilci propada (harbingers of failure).

Osnovna predpostavka v trženju je tako preprosta in logična, da se o njeni upravičenosti navadno ne sprašujemo. Več prodanih kosov izdelka je dober znak in kaže na uspešnost izdelka. Izkazalo se je, da to ni vedno nujno res.

V raziskavo so vključili podatke o vseh nakupih v 111 trgovinah, ki so jim dodali še podatke o nakupih 130.000 kupcev, ki so imeli kartice zvestobe. Zanimalo jih je, ali je mogoče napovedati, kateri izdelki ne bodo uspešnice. Podatki so zajemali obdobje sedmih let, neuspel izdelek pa so definirali kot artikel, ki je v treh letih po začetku prodaje izginil s prodajnih polic (takih je dobra polovica).

Nato so pogledali, katera skupina potrošnikov je te spodletele izdelke kupila v prvem letu. Sklepali so, da so jih imeli najraje, če so jih kupili že kmalu po izidu, in da se mora očitno njihov okus razlikovati od okusa večine, če so generalno gledano ti izdelki bili neuspešni.

Rezultati so bili zelo zanimivi. Ta skupina ljudi, ki so jo poimenovali znanilci propada, je bila zelo dober indikator za uspeh izdelka. Čim raje so ga imeli, tem verjetneje je bilo, da bo izdelek polomija. In to ne le konkreten izdelek, temveč tudi vsi ostali, ki so bili tej skupini všeč. Odkrili pa so tudi obratno korelacijo - čim manj je omenjena skupina marala nek izdelek, tem verjetneje je bilo, da je uspel.

Nekaj podobnega v tehnologiji že poznamo, saj imajo prvi kupci (early adopters) običajno drugačne zahteve in želje od večine, zato niso redki izdelki, ki so v zgodnji fazi zelo uspešni, potem pa navdušenje nenavadno hitro izgine. Raziskovalci so pokazali, da enake zakonitosti veljajo praktično za vse izdelke, torej od hrane do kozmetike.

Raziskovalcem ni uspelo izolirati nobene demografske značilnosti skupine, po kateri bi ta odstopala od povprečne množice. Pokazali pa so, da takšna skupina znanilcev propada obstoji in da jo velja čim hitreje identificirati (na podlagi zgodovine). To bi namreč omogočilo boljšo napoved uspešnosti izdelka. Zdaj veste, zakaj so trgovcem kartice zvestobe tako všeč, da vam nanje pripisujejo še popuste.

36 komentarjev

Nagi Bator ::

Ja saj, tam nekje sredi devetdesetih sem najraje vzel piscanca Perutnine Ptuj.
Tri leta kasneje tudi. Pa potem na prelomu tisocletja tudi. Aja, pa leta 2003 enako.
Potem pa pazi, leta 2006, sem pa imel najraje piscanca Prutnine Ptuj. Pa tri leta kasneje tudi.
Se nekako pred tremi leti sem se zelo rad mastil s ptujskim piscancem. Hmm, pa lih danes sem ga tudi zmazal.
Pa bo ze kdaj prisla kaj modernejsa kura al kako? Pravzaprav mi niti ni pomembno.
Btw. , nehajte se spilat s PP!

...od hrane do kozmetike...

opeter ::

Ti ne spadaš v zgoraj omenjeno skupino.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

nsignific ::

Mislim, da ni potrebno dosti mentalne gimnastike za dognati o kakšne vrste izdelkih govori članek in zakaj piščanci ne spadajo v to kategorijo.

vostok_1 ::

Govorimo o piščancih ali kupcih...ker neke razlike niti ni.

Shegevara ::

imam pogosto občutek, da sem jaz eden izmed tistih, ki bi jim teli rekli "znanileci propada".

Vendarle je le občutek, občutki pa pogosto varajo.

Jst ::

Kaj sem slep, ali res ni nikjer vira v novici?

Novica mi je nekam čudno napisana in bi si rad prebral malo več o tej raziskavi...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Phantomeye ::

Jst je izjavil:

Kaj sem slep, ali res ni nikjer vira v novici?

Novica mi je nekam čudno napisana in bi si rad prebral malo več o tej raziskavi...


Napišeš harbingers of failure in imaš strani in strani v zvezi s tem.

kuglvinkl ::

Jst je izjavil:

Kaj sem slep, ali res ni nikjer vira v novici?

Novica mi je nekam čudno napisana in bi si rad prebral malo več o tej raziskavi...


Slep. http://journals.ama.org/doi/10.1509/jmr...
Your focus determines your reallity

Thuban ::

kuglvinkl je izjavil:

Jst je izjavil:

Kaj sem slep, ali res ni nikjer vira v novici?

Novica mi je nekam čudno napisana in bi si rad prebral malo več o tej raziskavi...


Slep. http://journals.ama.org/doi/10.1509/jmr...


Vir bi bil lahko lepše viden. Podčrtana beseda v kopici texta pač ne bode v oči. Zagotovo bi koristilo če bi bilo vsaj boldano, če že ne more biti navedeno na koncu novice.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

kuglvinkl ::

Poved se začne "v raziskavo", ki je linkana. _zame_ je dovolj očitno, najbrž za koga drugega pa ne.
Your focus determines your reallity

bosmla ::

@Nagi Bator, ker si pred kratkim kupil piscanca Perutnine Ptuj si postal clan skupine "Znanilci propada"... se tri leta pa bodo od PP pisceta ostale samo kosti ;(.

dexterboy ::

vostok_1 je izjavil:

Govorimo o piščancih ali kupcih...ker neke razlike niti ni.

+ 1

Danes sem se z mojo skoraj skregal, ker je bilo zopet POTREBNO iti v trgovino... mar RES???
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Ahim ::

Precej let sem pristas artiklov, ki se se vedno prodajajo (Smoki), ceprav obstajajo ze precej desetletij, in dokler so bili na voljo, sem tudi kupoval tudi Top Flipse (pizza okus), katerih po cca. 15 letih obstoja ni vec na policah.

V katero skupino torej spadam? En artikel sem ocitno spremenil v uspesnico, drugega pa ubil. True story 8-O

darkolord ::

Ahim je izjavil:

Precej let sem pristas artiklov, ki se se vedno prodajajo (Smoki), ceprav obstajajo ze precej desetletij, in dokler so bili na voljo, sem tudi kupoval tudi Top Flipse (pizza okus), katerih po cca. 15 letih obstoja ni vec na policah.

V katero skupino torej spadam? En artikel sem ocitno spremenil v uspesnico, drugega pa ubil. True story 8-O
V skupino, k s tem očitno nima nobene povezave.

otago ::

Jaz ubijam mlečne namaze in sire... (sicer sovpada s propadom in prevzemom Mariborskih Mlekarn).

Afo ::

dejte dojet da če imate radi kak izdelek ki je uspešnica ali poraz, da zaradi tega še niste preroki...

bi pa res bilo zanimivo vidit ali so te "preroško negativne" osebe iz iste demografske skupine, ali vsaj iz podobnih skupin (npr. pobožni ali pa visokoizobraženi).
Samo upam da so to neke osebe s čudnim okusom, ki obožujejo ko kdo naredi jed z okusom pršuta in čokolade.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

Glugy ::

To ni nič druzga kot statistika. Če ena skupina kupcev večkrat kupi izdeleke ki potem izginejo imajo pač te kupci določen okus in pogled na svet. Vzameš ta okus in ga daš k izdelkom in lahko napoveš kakšna je verjetnost da se izdelek ohrani / propade.
Da je verjetnost na trdih tleh je pa treba naredit toliko več vzorčenj oziroma imeti podatke o toliko več izdelkih v povezavi z to skupino kupcev.
Vsak kupec ki je kupil izdelek ki je kasneje propadel ni nujno merodajen. Za to da je merodajen mora imet X primerov (to so sigurno Kitajci pogruntal kok je ta številka, in verjamem da to številko skrbno držijo zase.) in to je to. Vsa umetnost. Simpl, logičen celo po kmečki logiki sam da je zdej še znanstveno potrjen.

čuhalev ::

Recimo kombinacija 1234 je bolj pogosta kot karkoli drugega, le zakaj neki. In dobimo skupino ljudi, ki ima na kovčku kombinacijo 1234. In presenetljivo, ti ljudje imajo tudi na računalniku geslo QWERTZ. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

PrihajaNodi ::

Afo je izjavil:

dejte dojet da če imate radi kak izdelek ki je uspešnica ali poraz, da zaradi tega še niste preroki...

bi pa res bilo zanimivo vidit ali so te "preroško negativne" osebe iz iste demografske skupine, ali vsaj iz podobnih skupin (npr. pobožni ali pa visokoizobraženi).
Samo upam da so to neke osebe s čudnim okusom, ki obožujejo ko kdo naredi jed z okusom pršuta in čokolade.



Nevem kaj naj rečem zase. Uporabljam wp, ki je za vse ostalo skret, ampak zame je super, ker se še virusov ne da nikomur spisat:)

bbf ::

A je blo treba delat celo disertacijo, da so lahko izumli pojem "znanilci propada"? Ker pri nas takim rečemo lepo "nategnjenci" :)

gruntfürmich ::

bbf je izjavil:

A je blo treba delat celo disertacijo, da so lahko izumli pojem "znanilci propada"? Ker pri nas takim rečemo lepo "nategnjenci" :)

pazi na politično korektnost. v sedanjih časih moramo reči da ni nobenih razlik med skupinami (v resnici pa so takšni hitri kupci morda neumni, morda črni, morda homoseksualci..., skratka fail za izdelek, ki očitno ni namenjen njim)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

AndrejO ::

gruntfürmich je izjavil:

bbf je izjavil:

A je blo treba delat celo disertacijo, da so lahko izumli pojem "znanilci propada"? Ker pri nas takim rečemo lepo "nategnjenci" :)

pazi na politično korektnost. v sedanjih časih moramo reči da ni nobenih razlik med skupinami (v resnici pa so takšni hitri kupci morda neumni, morda črni, morda homoseksualci..., skratka fail za izdelek, ki očitno ni namenjen njim)

Nope in nope. Dokler so podatki takšni, kakršni so, ni nobene težave povedati s čim korelirajo.

Problem je samo takrat, kadari si nekateri umišljajo neumnosti brez podlage v podatkih ali celo v nasprotju z vsemi dostopnimi podatki.

Zmajc ::

Saj v bistvu je logično. Analiziraš kupce izdelkov ki so pogoreli na trgu in izmed teh poiščeš čim več ljudi ki so kupili več izdelkov, ki so pogoreli.

gruntfürmich ::

AndrejO je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

bbf je izjavil:

A je blo treba delat celo disertacijo, da so lahko izumli pojem "znanilci propada"? Ker pri nas takim rečemo lepo "nategnjenci" :)

pazi na politično korektnost. v sedanjih časih moramo reči da ni nobenih razlik med skupinami (v resnici pa so takšni hitri kupci morda neumni, morda črni, morda homoseksualci..., skratka fail za izdelek, ki očitno ni namenjen njim)

Nope in nope. Dokler so podatki takšni, kakršni so, ni nobene težave povedati s čim korelirajo.

Problem je samo takrat, kadari si nekateri umišljajo neumnosti brez podlage v podatkih ali celo v nasprotju z vsemi dostopnimi podatki.


to je zgolj hipoteza, kako pa drugače.
kakor sem prepričan da bi ob bolj detaljnih anketah kupcev ne bi bili deležni rezultatov, ker bi bili politično nekorektni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

radiokills ::

Zmajc je izjavil:

Saj v bistvu je logično. Analiziraš kupce izdelkov ki so pogoreli na trgu in izmed teh poiščeš čim več ljudi ki so kupili več izdelkov, ki so pogoreli.


This! Zanimiva (zame celo malo presenetljiva) je tud obratna korelacija z uspešnimi izdelki.

A je blo treba delat celo disertacijo, da so lahko izumli pojem "znanilci propada"? Ker pri nas takim rečemo lepo "nategnjenci" :)


You are missing the point here. Gre za serijske 'nategnjence', oz. ljudi, ki se serijsko odločajo za napačne izdelke. Karkoli kupijo propade. Inverzni kralj Midas.

Nagi Bator ne šteka :(

MatH ::

Ti ljudje so pač kupili nekaj kar črede ne zanima dovolj. To še ne pomeni, da so se nategnili.
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

boolsheat ::

Če se izdelek ni uspešno prodajal, še ne pomeni, da so kupci bili nategnjeni... Lahko je obratno, izdelek se uspešno prodaja, čeprav je sekret, ampak ljudje ga čredno kupujejo, lep primer je Android.

radiokills ::

MatH je izjavil:

Ti ljudje so pač kupili nekaj kar črede ne zanima dovolj. To še ne pomeni, da so se nategnili.


True that. So se nategnili :)

globoko grlo ::

Ma kaj ma veze kdo je koga nategnu. Princip je isti, sve su ostalo nianse, ane :)

Kar je zanimiv je povezava med določenimi kupci in uspešnostjo izdelka. Predvsem bi bila zanimiva demografska slika teh kupcev.

Če izdelek izgine iz polic je neuspešen, ne prinese zadost keša. Kar pa ne pomeni, da ni kvaliteten. itd
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

radiokills ::

Zakaj bi ti bila zanimiva demografska slika? Ne verjamem da igra demografija resno vlogo. Mogoče se motim.

Sicer pa v novici piše:
Raziskovalcem ni uspelo izolirati nobene demografske značilnosti skupine, po kateri bi ta odstopala od povprečne množice.

Okapi ::

Bolj zanimivo bi bilo pogledati povezavo med uspešnostjo in kakovostjo oziroma inovativostjo izdelkov.

gruntfürmich ::

Bolj zanimivo bi bilo pogledati povezavo med uspešnostjo in kakovostjo oziroma inovativostjo izdelkov.


tudi to bi bilo zanimivo, čeprav je že zabavna elektronika polna primerov iz ene in druge strani...

vsekakor preveč kakovosten izdelek imho ni uspešen, ker to avtomatično pomeni visoko ceno.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

dexterboy ::

khm... mene bolj zanima, ali je kdo že naredil raziskavo, ZAKAJ se nekateri izdelki, ki SO kvalitetni, ne obdržijo na prodajnih policah. Ne mislim samo na to, kar je v francozu ali pa pri merkiču, ampak stvari, ki si jih lahko "privošči" vsaka družina, da ne bo kdo mislil, da je govora o rols rojsih...
Ker tukaj mislim, pa to je zgolj moje skromno mnenje :) , da je ravno "čredni nagon" tisti, ki poskrbi, da kwalitetnega izdelka ni več za dobiti... ostane pa "škart" roba, ki ima mali nebroj lajkov...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Rokec ::

Demografska skupina: hipsterji

Gregor P ::

Gledajoč nazaj je enostavno biti pameten in iskati razlage, zakaj je Applov iPod uspel, Microsoftov Zune pa ne

Mislim, da je vsak razen morda Microsfota že takrat vedel, da Zune ne bo oz. ne more biti uspešen8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

skika ::

MatH je izjavil:

Ti ljudje so pač kupili nekaj kar črede ne zanima dovolj. To še ne pomeni, da so se nategnili.


Ti ljudje hočejo biti posebne snežinke. Zato so kupili slabše izdelke, glavno je da niso del "črede".


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hitre blagajne Špar vs Mercator (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14221961 (12540) janezvalva
»

Kartice zvestobe raznorazne

Oddelek: Loža
454303 (2464) buttcrack
»

Skupina ljudi, katerih navdušenje nad izdelkom napoveduje pogubo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3610465 (7443) skika
»

Recenzije na Amazonu enako zanesljive kot profesionalne

Oddelek: Novice / Ostale najave
115476 (3864) Jst
»

Profiliranje kupcev ali vaš trgovec ve za vašo nosečnost še pred partnerjem

Oddelek: Novice / NWO
4517416 (14562) Gandalfar

Več podobnih tem