» »

Povratek na smučišča, pomoč

Povratek na smučišča, pomoč

zhigatsey ::

Živjo,

želim ponovno začeti smučati, vendar pojma nimam kakšne smuči, okovje, čevlje... Na smučeh nisem stal že od 16 leta (17 let), sicer lahko rečem, da sem tiste čase znal dobro smučati. Ne vem ali se pozabi smučati ob taki dolgi pavzi? Sam imam sicer občutek, da bi šibal kot včasih:). V glavnem rabim smuči in nimam pojma kakšen model, znamka, kaj pomenijo specifikacije, dolžino, ipd. Velik sem 190cm, težak 100kg. Smučal bi rekreativno, skupaj z otroki na položnjejših smučiščih, šel bi tudi na kakšne zahtevnejše terene. Glede tehnike smučanja tudi pojma nimam kaj in kako. Vedno sem imel ravne smuči in če nismo divjali in smo smučali lepo, smo smučali na takšen način oz. smo se trudili smučati na takšen način. Ali je težko zakapirati današnje tehnike?

Hvala za odgovore

dj_uro ::

Hja; prvo se prepričaj, da si fizično dovolj pripravljen!

Kot drugo, si zamudil sejem rabljene opreme, kjer bi dobil čisto spodobno smučarsko opremo (smučke). Pancarje obvezno kupi nove, daj velik poudarek nanje...; palce pa dobiš za par eur (intersport, hervis ipd...)

Glede smuči; včasih smo smučali na non-carving smučeh, navadnih, ravnih.. Slog smučanja s prestopicanjem ti sedaj ne bo koristil niti malo...POZABI NANJ!

Predlagam, da nabaviš pol carving ali carving manjšega(šibkejšega) loka, pa začneš počasi... Predlagam, da si najameš učitelja smučanja, ali pa prosiš kakšnega kolega, prijatelja, da te malo ''v roke prime''.

Jaz sem podobnih mer kot ti (kakšen cm in kg več), pa uporabljam 160cm SL (slalom tekmovalne smuči)
Tudi tebi priporočam smučke dolžine max 170cm, saj bodo lažje za obvladovat..

Katera znamka smuči in pancarjev? - vseeno, samo premehke/i ne smejo biti!!
vw-klub.si

Superboyy ::

Sej dobiš še vedno tud non-carving smuči. Ne vem zakaj bi se moral carving učit samo zato ker je to zdej moderno.

dj_uro ::

Ker je dolgoročno gledano lažje...
vw-klub.si

Sisko101 ::

Hi!

Tudi jaz sem, pred desetimi leti, ponovno začel smučati v podobnih okoliščinah. In bil podobno v skrbeh kot ti. Vendar samo do trenutka, ko sem se prvič spustil po smučišču. Smučati danes je neprimerno bolj enostavno kot pred dvajsetimi leti, uporabljaš lahko vse tehnike, ki si jih uporabljal takrat, ko se pa malo nalezeš samozavesti, se pa lotiš strmine za kak dan dva z nekom, ki te malo uvede v moderne tehnike. Će se po toliko letih spet lotevaš smučanja, bo tako bolj varno, še posebej, če fizično nisi dovolj pripravljen (karving zahteva zelo dobro fizično pripravljenost in predvsem hudo natrenirane noge -- v nasprotnem primeru ali zadeve ne zmoreš prav dolgo ali pa se lahko kakovostno poškoduješ).
Pridružil bi se zgornjemu mnenju, da si nabavi dobre pancerje, poudaril bi le, da se dobro posvetuj s prodajalcem in si ne kupi pretrdih, ker se lahko potencialno fantastična izkušnja s pretrdimi pancerji spremeni v ure mučenja, če nisi fizično dovolj pripravljen. Smuči si, za začetek, lahko sposodiš, da boš malo videl, kaj ti je na voljo, jaz dandanašnji polkarving smuči ne bi kupoval, boš skoraj gotovo zelo hitro hotel menjati.

LP

zhigatsey je izjavil:

Živjo,

želim ponovno začeti smučati, vendar pojma nimam kakšne smuči, okovje, čevlje... Na smučeh nisem stal že od 16 leta (17 let), sicer lahko rečem, da sem tiste čase znal dobro smučati. Ne vem ali se pozabi smučati ob taki dolgi pavzi? Sam imam sicer občutek, da bi šibal kot včasih:). V glavnem rabim smuči in nimam pojma kakšen model, znamka, kaj pomenijo specifikacije, dolžino, ipd. Velik sem 190cm, težak 100kg. Smučal bi rekreativno, skupaj z otroki na položnjejših smučiščih, šel bi tudi na kakšne zahtevnejše terene. Glede tehnike smučanja tudi pojma nimam kaj in kako. Vedno sem imel ravne smuči in če nismo divjali in smo smučali lepo, smo smučali na takšen način oz. smo se trudili smučati na takšen način. Ali je težko zakapirati današnje tehnike?

Hvala za odgovore

Malajlo ::

Res se ne izplača kupovati smuči, dokler ne najdeš svojega modela. Jaz sem presedlal s (slalomskih) sulic na 9m karving dile, s precejšnjim strahom za ravno sanirano kolensko vezjo. Ampak dile mi je svetoval učitej smučanja, s katerim sva presmučala precej let.
Pri vezeh sem hotel samo ful diagonalne in da tudi spredaj lahko odpne čevelj, če ga nazaj zategneš. Tyrolia je zmagala, pa zadnjih 30 let sem samo to fabriko fural. Malo subjektivno, ja.
Čevelj - ne maram mehkih, ker nimam občutka, da imam kontrolo. Nordica neke na pol profi sem dobil za pol cene v Intersportu.
Smučam zaradi familije precej manj, predvsem pa na plavih progah. Za gušt se sicer spustim po strminah, ampak me križ toliko boli od sklanjanja nad mulci, da me (pre)hitro mine. Še letos, potem bo pa tudi tanajmlajši že samostojen. Upam.
Drugače pa glede na presmučane dni bi si lahko dile sposojal, pa še bi za pir ostalo. Zima kar naenkrat ni bila več "če ne pa na Krvavc".

gzibret ::

Hja... Kupi si ene smuči, ki niso ne premehke (smučka je sicer lahko vodljiva, ampak pri višjih hitrostih to ni več prednost) in ne pretrde (smuči so težke za nosit, in v nogah rabiš večjo moč). Dolžina smuči naj bo do brade. Glede loka... če je lok večji, ne boš mogel voziti smuk oz. bo to postalo precej nevarno početje. Večji lok - večji slalom.... Če rad divjaš in imaš močne noge, so zate smuči z malo manjšim lokom (bolj ravne) in z večjo trdoto. Če rad migaš z ritjo po plavih progah levo-desno (in se čudiš sam sebi :) in se pri tem nočeš preveč utrudit, potem bodo zate mehkejše smuči in večji lok. Čisto tamehkih ne kupovat, ker si dec.

Predlagam, da za začetek probaš smučat enako, kot prej, samo noge imej bolj narazen (med noge si daj balon, pa tako smučaj ;) , ali pa si predstavljaj, da imaš balon). Pol pa se boš že navadil. Dobre karving smuči te vodijo same od sebe, in da, je užitek. Preveri še, kako na trdo imaš nastavljene vezi. Pancer moraš iz zaprte vezi na trdo spravit ven samo s silo noge. Če ne, tvegaš hude in resne poškodbe. Ker nekateri serviserji naštelajo vezi, kot, da si 120 kg profesionalni slalomist. To nihec... Bistveno bolje je, da 2x padeš na plavi progi, ker se ti odpne smučka zaradi prerahlo nastavljenih vezi, kot pa da se ti smučka ne odpne, ko bi se ti morala.
Vse je za neki dobr!

PacificBlue ::

Ena taka fajn vaja za začetnika je, da vzame obe palici v roke in jih drži vodoravno pred sabo. Tako se navadi boljš uporabljat boke in noge, da delaš bolj pravilne zavoje. Lahko poskusiš tudi brez palic in uporabljaš samo roke.
Lani smo čistega začetnika, starega 30 let naučili zadovoljivo smučati v dveh dneh. Smučati v smislu, da se je lepo vozil za nami in ga ni bilo potrebno preveč dolgo čakati. Na koncu tedna je pa že divjal:).

Je pa res, današnja carving tehnologija naredila revolucijo pri smučanju in začetki smučanja na carving dilah, je nekaj čisto drugega kot na starih ravnih smučkah. Tudi sam sem imel s tem težave, pa smučam že do malega.

zhigatsey ::

Super, hvala za pojasnila, lahko priporočate še kakšno trgovino (lj, gorenjska) kjer prodajalci znajo svetovati glede opreme ipd...

oo7 ::

Odermat tudi ni normalen. Naredi večjo napako nato v finišu dirke pridobi pol sekunde in že 11 ali katera zaporedna zmaga.

oo7 ::

Aha vidim, da sem sfalil temo sem hotel pisati v Alpsko smučanje ;((


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rekreativno smučanje - Oprema, smučišča (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šport
11819463 (1627) Magic1
»

Rekreativno smučanje - nakup smuči

Oddelek: Šport
484083 (2507) Invictus
»

Nakup smuči za rekreativca (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5522194 (10004) G_mAn
»

Začetnik: bordanje ali smučanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5215418 (14656) c0dehunter
»

katere nove smuči?

Oddelek: Loža
4916745 (11215) schurda

Več podobnih tem