» »

Počasen računalnik

Počasen računalnik

Grizzly ::

Pred seboj imam odprt prenosni računalnik z Intel i3 procesorjem, 4GB RAM-a in običajni disk (pravkar defragmentiran, 15% zasedenega diska). Tovarniško je bil nameščen Windows 7, potem je lastnik nekaj posodabljal in sedaj je nameščen Windows 10. Nekaj ni delovalo, zato je zdaj računalnik pri meni.

Lotil sem se posodobitve paketa Office (namesto 2007 nameravam namestiti 2010). Sedaj že dobri 2 uri odstranjujem 2007 in sem komaj na 50%. Poudarjam, da računalnik ni zablokiral/zamrznil... miško lahko premikam, lahko delam svoje stvari zraven, le indikator napredka stoji na mestu že nekaj minut (lučka za disk utripa). V tem času (kolikor že traja odstranjevanje) bi že sestavil nov računalnik in ga pripravil za delo. A to še ni vse - včasih zagon računalnika traja po 15 minut (doker se namizje v celoti ne naloži), le uro kasneje pa je vklopljen v 2 minutah.

Sprašujem se, kaj za vraga je narobe. Je računalnik preslab za Windows 10 in dela počasnejše. Moram imeti super-računalnik, da bom lahko delal z Windows 10. Je morda kaj narobe z računalnikom (čeprav ne javi nobene napake, le počasi dela)? Ne vem, navajen sem hitrega odpiranja okenc... ko kliknem, želim spremembo še isti trenutek videti na zaslonu. Imam morda previsoka pričakovanja za Windows 10?

Grizzly ::

Evo, samo temo sem moral napisati, pa se je indikator napredka premaknil iz polovice na 90%. Še zmeraj pa ne razumem zakaj je tako dolgo trajalo. Je počasnost nova funkcionalnost sistema Windows ali je treba vzrok iskati v računalniku?

Thuban ::

windows 10 deluje zelo hitro. Problem je zagotovo pri tebi... morda gonilniki, morda je kaj narobe nameščeno, morda ga moraš še nekajkrat defragmentirat (čeprav je zagotovo točno v tem težava.. da imaš navaden hdd).

skratka nekaj delaš narobe.

Poženi še enkrat test analizo fragmentiranosti diska. ali je na 0% ali pa karkoli večjega od 0?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

D3m ::

Tudi, če nekaj ne dela PC ne sme štekati, ker ima Intel CPU.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Thuban ::

vsekakor, i3 je dovolj zmogljiv. Problem je zagotovo povezan z obremenjenostjo diska.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

D3m ::

Damn. Pa sem bil sarkastičen. :)

Anyway od prenosnikov ne pričakuj čudeže. Največja hiba so HDD. Pa ni važno Intel ali AMD CPU.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Grizzly ::

Osebno sem navajen na Windows 7, novejših še nisem probal. Sedaj po odstranitvi Offica sem naredil restart, ki pa je po defragmentaciji trajal še dlje kot pred defragmentacijo. Fragmentiranost trenutno kaže 2%, sistemska particija je velika slabih 200GB in je zasedene približno 70GB, druga particija je čisto prazna. Ponovno sem zagnal defragmentiranje.

Prva stvar: najprej bi rad razčistil glede diska... bi na tem računalniku moral Windows delat hitrejše ali je Windows 10 narejen samo za SSD in se moram s tem sprijazniti?

Druga stvar: če je nekaj narobe s sistemom, kako naj zadevo rešim? Format ne pride v poštev, ker nimam Windows 10 DVD-ja za namestitev. Torej, lahko samo brišem (in seveda instaliram nazaj, da bo delalo) ali pa si pomagam s katerim diagnostičnim programom (pa tudi ne vem s katerim).

kixs ::

Search sigurno kaj najde na to temo... najprej preveri SMART status trdega diska. Lahko ima kaksne bad sektorje in je zdaj HDD lahko dela v navadnem nacinu delovanja (PIO).

krneki0001 ::

IDE namesto AHCI v biosu, verjetno. Poleg tega je najbrž zanič disk.

modelno1 ::

Iso za Windows 10 enostavno preneseš z Media Creation Toolom.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

Thuban ::

Grizzly je izjavil:

bi na tem računalniku moral Windows delat hitrejše ali je Windows 10 narejen samo za SSD in se moram s tem sprijazniti?


od kod pobiraš takšne neumnosti? Windows 10 dela super, sem ga namestil na kakišnih 6 računalnikov in povsod dela perfektno. Od i7 do pentium procesorjev, povsod dela super. Problem je da imaš zanič disk oziroma nekaj okoli diska nastavljeno narobe.

Grizzly je izjavil:


Druga stvar: če je nekaj narobe s sistemom, kako naj zadevo rešim? Format ne pride v poštev, ker nimam Windows 10 DVD-ja za namestitev. Torej, lahko samo brišem (in seveda instaliram nazaj, da bo delalo) ali pa si pomagam s katerim diagnostičnim programom (pa tudi ne vem s katerim).


pa saj lahko narediš refresh celotnega sistema v windwos 10. inštalacijo bo naredilo znova, vse preostalo bo izbrisano. Kar se tebe tiče bo identično formatiranju sistema samo da ne rabiš namestitvenega medija.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Grizzly ::

>> Problem je da imaš zanič disk oziroma nekaj okoli diska nastavljeno narobe.

Točno to me zanima! Kako pravilno nastavim disk, da bo win 10 lepo tekoče deloval? Se da to razložiti ali je vse v ugibanju? In ko probam vse možnosti mi ostane še sklep, da je zanič disk.

Thuban ::

poženi še enkrat analizo diska z defragom in napiši koliko % ti izpiše. Sumim namreč da ti ni do konca pospravilo diska. V biosu preveri nastavitev hddja. Če si nek serviser bi to moral znati.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

AC_DC ::

ssd daj notri, nato naredi clena install winsev (ms iso, ne prednaloženo sranje)...

hdtune pro, naredi bench in daj screenshot.
Crystal Disk Info ter screenshot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

shadeX ::

D3m je izjavil:

Tudi, če nekaj ne dela PC ne sme štekati, ker ima Intel CPU.


Sarkazm? If not, potem nebi smelo štekat 90% računalnikov.

Thuban ::

saj dejansko 90% računalnikov ne bi smelo štekat. Tako pa ne štekajo samo računalniki ki imajo vgrajen ssd... vse kar ima hdd pa pač šteka.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

shadeX ::

Point taken :)

D3m ::

shadeX je izjavil:

D3m je izjavil:

Tudi, če nekaj ne dela PC ne sme štekati, ker ima Intel CPU.


Sarkazm? If not, potem nebi smelo štekat 90% računalnikov.


Je bil sarkazem ja.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Grizzly ::

Kar zadeva mene, sem svojo malenkost odpravil. Ni pa bilo omenjeno, da računalnik deluje počasi - to sem opazil šele tekom reševanja težave. Glede na to, da prvi zagon (ko je računalnik še hladen) dela hitro, zagotovo drži naslednje:
- defragmencija ni kriva, saj bi se potem sistem zmeraj enako dolgo nalagal
- driverji niso krivi, ker bi se sistem zmeraj počasi nalagal

Lahko da se nekaj v računalniku pregreva ali pa je kakšna stvar že v okvari. Preizkusil sem tudi Ubuntu Live CD (eno starejšo in eno novejšo izdajo), ki pa namizja sploh ne naloži - računalnik obstane nekje med nalaganjem in kaže prazen zaslon. Če bi bil kriv disk, bi moral live CD kljub temu delati, saj disk načeloma ni v uporabi.

AC_DC ::

Pregrevanje.

Heavy ::

Pa se ne bo pregreval pri brisanju / inštalaciji Offica

Grizzly ::

Prepričan sem, da je bolj ali manj povezano s pregrevanjem. Prvi zagon je še kolikor-tolikor primeren, po restartu pa nalaganje windowsov kar traja. Tudi če ga izklopim in čez minuto vklopim, bo zagon trajal celo večnost. To nikakor nima povezave z driverji, defragmentacijo ali bios nastavitvami. Tudi ko se računalnik vnovič zažene (po restartu ali izklopu) so razlike vidne... na primer start meni se odpre s kakšno sekundo zamude in še to traja, da se naložijo vsi elementi. Tudi če na namizju označim neko območje, bo območje označevanja (tisti obarvan kvadratek) zaostajalo glede na hitrost vlečenja miške. Nekaj se pregreva, ampak sedaj ne bom ugotavljal kaj.

ngc2392 ::

no, nekje stauhaj hirens boot cd in najprej preveri diagnostiko rama. ter nato še diagnostiko diska (mhhd). verjetno boš moral nastaviti v biosu diske na ide. če se res pregreva, bi ti moral tudi med tem docela neškodljivim testom zamrzniti.
na pamet ugibat, kaj in kako, je brezveze.
United We Stand, Divided We Fall

BorutK-73 ::

Program za prikaz temperatur.
http://openhardwaremonitor.org/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hp 6730s menjava diska (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
554971 (3796) tiltech
»

prosim za nasvet za nadgradnjo računalnika

Oddelek: Kaj kupiti
8741 (678) Jarno
»

Prenosnik in problem? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
504475 (3578) solatko
»

New build Windows 7 javi napako pri inštalaciji

Oddelek: Pomoč in nasveti
454067 (3450) Mare3
»

kateri OS za "slab" prenosnik?

Oddelek: Pomoč in nasveti
395263 (4559) GTX970

Več podobnih tem