» »

Študentsko delo- dohodnina

Študentsko delo- dohodnina

M-XXXX ::

Lotil sem se približnega preračunavanja letošnje dohodnine pa bolj gledam, bolj sem zmeden. Ene strani uporabljajo še stare podatke, ene aktualne (2015), nekatere pišejo eno, v izračunu pa piše spet drugo.

Uglavnem situacija je taka:

-uveljavljen bom kot vzdrževani družinski član

Predvidevam glede na tole http://www.mservis.si/studentski-servis... v vsakem primeru pripada ne glede na to, ali sem vzdrževani družinski član ali ne?

Letna obdavčitev dijakov/študentov v letu 2015
Priznana je posebna osebna olajšava v višini 2.477,03 €, kar v praksi (preračunano: olajšava + normirani stroški) pomeni neobdavčen zaslužek preko študentskega servisa v višini 2.752,26 €. Pogoj za koriščenje te olajšave je status študenta/dijaka in starost do 26 let oz. izpolnjevanje določenih pogojev po 113. čl. Zdoh-2.


Ampak glede na kalkulator na isti strani (če obkljukam posebna osebna olajšava) pa mi napiše:

Glede na uveljavitev olajšav imaš v letu 2015 presežek v znesku xxxxx€. Z uveljavljanjem splošne olajšave bi presežek zmanjšal/a za 6.519,82 Eur, vendar potem starši ne morejo uveljavljati posebne olajšave za vzdrževane člane v znesku 2.436,92 Eur. Predlagamo vam družinski dogovor o uveljavljanju olajšave na podlagi izračuna dohodnine za vse družinske člane.

Kar nekako potem podre mojo zgornjo teorijo.

Prav tako, vem da je možno uveljavljati dodatne stroške oziroma olajšave (naprimer prevoz na delo, malica,...). Če recimo dokažeš teh stroškov 500€ in pri zaslužku 5000€ to pomeni, da se ti šteje kot da si zaslužil 4500€, ali v primeru zaslužka 5000€ in teoretičnega plačila dohodnine 500€ ti potem tega zneska 500€ ni potrebno plačati?

dasf ::

Osnova za dohodnino je zaslužek minus stroški in olajšave. Torej pri zaslužku 5000€ in stroških 500€ se osnova zmanjša na 4500€ in na to plačaš 14,4% dohodnine = 648€.

menjalnik ::

Pa ti oni to sami pošlejo ali sam oddaš?

jalovec09 ::

Vrjetno sam, saj je čist enostavno, če hočeš dobit nazaj, še jaz sm oddal za osn.kmetijsko dejavnost pa nimam s kmetijo kej dost veze, dobil nazaj na račun.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dohodnina vprašanje

Oddelek: Loža
143831 (3284) smacker
»

Dohodnina študent + s.p.

Oddelek: Loža
202488 (1930) jernejl
»

A je res štipendija samo do decembra?

Oddelek: Loža
282587 (1853) St235
»

Letosnja dohodnina - izplonili? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11011156 (8327) kekz
»

Študentsko delo obdavčeno v amen ? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20015585 (11308) gGiF

Več podobnih tem