» »

Širjenje zvoka po ceveh v stolpnici

Širjenje zvoka po ceveh v stolpnici

AgiZ ::

Problem:
Kako določiti izvor "tuljenja" v ceveh

Opis/zgodba :)
V stolpnici smo že pred leti menjali neko komponento v pipah (mislim da števec, ampak se ne spomnim) ker so pred tem "pipe tulile". Moje laično znanje si to predstavlja kot nekakšno resonanco ki jo je cev dosegla v primeru da je tekel skozi njo tok vode, in je vibrirala do te mere da jo slišimo celo v slušnem območju. Takrat smo problem z zamenjavo rešili, in nastopilo je obdobje miru. Ta mir pa se vsake toliko časa skali, ker nekdo ni zamenjal te komponente ali nekaj drugega ne deluje kot mora, kajti še vedno vsake toliko (verjetno dnevno, a to ugotovim samo ob vikendih, ker me drugače ni dovolj doma) "tulijo cevi". To najverjetneje povzroča ena sama cev v enem stanovanju, ker zelo redko slišim hrup (in ne traja dlje od nekaj sekund), ampak je vseeno nadležno če hoče človek spati v nedeljo malo dlje.
Ideje kako ugotoviti/locirati kdo je to so dobrodošle, ker bom šel do nje(ga) in mu sam zamenjal okvarjeni del, samo da rešim ta hrup.

Nenavaden primer, ampak me je danes zbudil, tako da bi ga rad odpravil.

_XWing__ ::

Pri nas se to dogaja ze od nekdaj. Se je podzavest tolk navadla, da obivajno niti ne zaznam. Ti pa ne bi znal pomagat pri odpravi, mi pac zivimo s tem.

fosil ::

Ne vem ali gre za isto stvar, pri nas se tudi to sliši ampak bi zadevo opisal bolj kot šumenje in ne kot tuljenje. Lahko poslušaš iz katere strani prihaja zvok, od zgoraj ali spodaj. Verjetno je eno ali dve stanovanji stran.

Sicer pa tako kot je rekel xwing, se boš navadil in ne boš več slišal, tako da boljše da se ne živciraš zarad tega, pa boš zadevo hitreje prespal :)
Tako je!

Pyr0Beast ::

Slabi ali priprti ventili so ponavadi krivi za tako tuljenje. Sploh če niso kroglični ampak samo naležni.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

AgiZ ::

fosil je izjavil:

Ne vem ali gre za isto stvar, pri nas se tudi to sliši ampak bi zadevo opisal bolj kot šumenje in ne kot tuljenje. Lahko poslušaš iz katere strani prihaja zvok, od zgoraj ali spodaj. Verjetno je eno ali dve stanovanji stran.

Sicer pa tako kot je rekel xwing, se boš navadil in ne boš več slišal, tako da boljše da se ne živciraš zarad tega, pa boš zadevo hitreje prespal :)

Problem ni tako kritičen, je pa nadležen. Zato sem se ga lotil sedaj, ko me je po dolgem času zbudil (drugače tu živim že preko 20 let, tako da navajanje ni ravno na mestu ;)). Drugače pa to ni neko nedolžno šumenje, ampak se kar konkretno sliši. Če ne bi slišal, ne bi verjel da pipe lahko tako "pojejo".
Glede izvora zvoka pa ne morem biti prepričan ker se širi po celi stolpnici in se sliši (verjetno) enako gor kot dol. V glavnem zelo dobra akustika ;)

Pyr0Beast je izjavil:

Slabi ali priprti ventili so ponavadi krivi za tako tuljenje. Sploh če niso kroglični ampak samo naležni.

Ja, mislim da je cela stolpnica ravno ventile menjala (se ne spomnim točno).
Kako bi se lotil problema?

Go-ahead ::

Meni se je podobno dogajalo, ob točno dovolj odprti pipi. Cevi so prišle v resonanco in začele tolči kot vlak. Čim sem malo bolj odprl ali zaprl pipo, je ropot takoj bil prekinjen.

Poišči stanovalca ki sproži ta ropot.

AgiZ ::

Se popolnoma strinjam s tabo. Je pa tema namenjena ravno idejam, kako bi našel tega stanovalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AgiZ ()

JohanP ::

Če lahko dostopaš do priključne cevi za tvoje stanovanje, potem vgradi gumi kompenzator ali podoben vmesnik, ki bo precej zmanjšal prenos vibracij ipd.

gendale ::

jaz sem rešil problem tako da sem zaprl radiator

Einvite ::

Tudi man tulijo cevi. res je na začetku prav grozno! :) nevem pa točno se kaj naj storim...preveril sem vhodni ventil,ki nio priprt...pipe so neke srednje kakovosti. mogoče varnostni ventil na bojlerju? sploh se ne da določit kje piska oziroma tuli.
<a href='https://www.e-invite.eu'>spletna vabila</a>

Thuban ::

AgiZ je izjavil:

Se popolnoma strinjam s tabo. Je pa tema namenjena ravno idejam, kako bi našel tega stanovalca.


sledi smeri zvoka.
Če se zvok pojavi ob vikendih ob istih urah pač en vikend vstani malo prej, pojdi na hodnik na mesto od koder se ti zdi da prihaja zvok in poslušaj. In naslednje jutro spet. In spet. V roku 2 vikendov najkasneje boš vedel od kod prihaja zvok.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Gapi ::

Imaš termostatske ventile na radiatorjih?? Bolj je zanimivo da slišiš zvok samo ob določenih urah oz. ob določenih dnevih.
No person is rich enough,to buy back his past.

mailer ::

Povprašajte v trgovini za pipe z brezšumnimi ventili. V radiatorjih pa šumenje povzroča pretok vode, najbolj pa se sliši ko dela vodna črpalka za boljše kroženje vode. Težavo se lahko omili z nastavitvijo nižjih vrtljajev motorja vodne črpalke.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

radiatorska avt. termostatska glava (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21264987 (4795) zpza
»

Sanitus Elite pipa za umivalnik zelo slab pretok

Oddelek: Loža
111718 (1029) LeXani
»

Debelina "glavne" vodovodne cevi v hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7920863 (8459) floyd1
»

Radiator ropota

Oddelek: Loža
397095 (5784) lucky13
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110774 (9222) Pyr0Beast

Več podobnih tem