» »

Plesen na stenah

Plesen na stenah

1 2 3
4
»

matobeli ::

Misliš sodobno narejeni? Naš ima samo v kopalnici.

Imam pa zato v vsakem prostoru priklop na dimnik :))

Sicer pa nima težav v kuhinji/kopalnici/stranišču, ampak spalnici.

m0LN4r ::

Najveckrat je kriva prenizka temperatura. Ce ima zrak 17-19 ima lahko zid se manj, super za plesen.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Okapi ::

matobeli je izjavil:

Misliš sodobno narejeni? Naš ima samo v kopalnici.

Imam pa zato v vsakem prostoru priklop na dimnik :))

Sicer pa nima težav v kuhinji/kopalnici/stranišču, ampak spalnici.

Mislil sem spodobno. Naš je star 30 let, bi težko temu rekel sodobno.;)
Ne bi imel nič proti dimniku, za kamin v dnevni sobi.

Kar se zračenja tiče, ni treba zračit vsakega prostora posebej. En zračnik, če je dovolj dober, je v bistvu dovolj za celo stanovanje. V 24 urah je treba zamenjati ves volumen zraka in to je to.

Magic1 ::

mare_ je izjavil:

No, sem šel po merilec vlage. Prinesel domov, je kazal 60%. Zdajle prezračil kot ponavadi, je padlo na 35%. Ampak je že v slabe pol ure zlezlo nazaj na 50% in čez. Torej... moje zračenje ni tako učinkovito, kot sem mislil, I guess.. :) Zdaj pa ne vem, če zvečer podaljšam čas, ko so okna odprta, me pomoje punca iz kože da. Pa tudi mene ne mika preveč, da bi vsak dan še dlje na prepihu sedel, kot že zdaj. Tako da razmišljam, da bi dejansko z nekim razvlaževalnikom poskusil.
Plus, come on, to stalno odpiranje oken rata ščasoma rahlo tečno... A vi, ki ste odgovarjali v tej temi, to dejansko redno prakticirate?

Daleč najverjetnejši so toplotni mostovi. Pomeri temperaturo zidov na mestih, kjer opaziš plesen z IR termometrom, še najbolje v res hudem mrazu. Temperature okrog 17 so še ok, 14 pa recimo pomeni precejšnje probleme. Prav tako poglej razlike v temperaturi med deli, kjer se ti pojavlja plesen in tam, kjer je ni

Je res, da je ta zid oz. kot, kjer se je pojavila plesen, na otip hladnješi od drugih in je na drugi strani sosedov balkon. IR termometra pa nimam pri roki.

Če se vlaga dviguje za 10% vsako uro, potem je nekaj zelo narobe. Ali luftaš zelo redko (ali je bilo v preteklosti zelo slabo zračeno in so stene prepojene) in je vse vlažno, ali pa nekje konkretno zamaka. Zunanji zid je vedno hladnejši, vprašanje je samo koliko. Če je 5-10°C hladnejši od zraka, še nekako gre, če pa je več, bo se bo voda vedno kondenzirala na njemu.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

spenstar ::

V pravem casu za vas problem :D https://www.hofer.si/sl/posebna-ponudba...

Doma ga ze uporabljamo 3 zimsko sezono, stvar deluje. Pa tudi cena je odlicna v Hoferju.
SPENSTAR--builder

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: spenstar ()

mare_ ::

:D Super. Koliko je pa glasen?

greatdrakon ::

dela, ga tudi sam uporabljam spomladi in jeseni. sam tih lih ni.

matobeli ::

Noben ni ravno tih. Jaz mam Delonghi, enak denar, ampak ima manj funkcij, in dela super, ampak ravno za spat zraven (ali gledat film) pa ni.

windigo ::

mare_ je izjavil:

No, sem šel po merilec vlage. Prinesel domov, je kazal 60%. Zdajle prezračil kot ponavadi, je padlo na 35%. Ampak je že v slabe pol ure zlezlo nazaj na 50% in čez. Torej... moje zračenje ni tako učinkovito, kot sem mislil, I guess.. :) Zdaj pa ne vem, če zvečer podaljšam čas, ko so okna odprta, me pomoje punca iz kože da. Pa tudi mene ne mika preveč, da bi vsak dan še dlje na prepihu sedel, kot že zdaj. Tako da razmišljam, da bi dejansko z nekim razvlaževalnikom poskusil.


Ni problem dolžina zračenja, dobra minuta prepiha je lahko dovolj, saj ti hitro pade vlažnost na 35% r.v. Pri tebi je problem frekvenca. Zračiš absolutno premalokrat, ne pa tudi prekratko. Kratko prezrači vsakokrat, ko bo r.v. šla čez 50%. Ali pa imaš nekje resen problem z vodo in vlago, kot je rekel Magic1.

In ne ga sredi zime srat z razvlažilci in neprezračenim stanovanjem. Če zračiš in ti ne zamaka oz. kondenzira na stenah, pozimi ni nobene potrebe po razvlaževanju, nasprotno, zrak bo že neprijetno suh. (Sam pozimi uporabljam 2 vlažilca in ne razvlažilcev, da držim vlago v še sprejemljivih mejah)

Kondenzira ti pa ob teh milih zimah lahko verjetno samo na praktično povsem neizoliranem betonu (ki pa ob nekaterih domačih gradbenih svinjarijah, niti ni tako presenetljiv).

matobeli ::

mare_ je izjavil:

Je res, da je ta zid oz. kot, kjer se je pojavila plesen, na otip hladnješi od drugih in je na drugi strani sosedov balkon. IR termometra pa nimam pri roki.


Tole je problem. Sosedov balkon nima izolacije in je logično da vlaga kondenzira. Tudi kakšna betonska preklada je verjetno vmes.

marjan_h ::

Ali lahko kdo deli povezavo, do izdelka ki je dodatek k barvi proti plesni. Sem gledal stran od merkurja pa nisem našel tega.

Hvala.

kloko ::

Jubocid je en primer, verjetno je tega še več.

L.p., Kloko

fosil ::

Jupol citro je prav posebna barva proti plesni.
Tako je!

matijadmin ::

Razvlaževalec ni najboljša odločitev, ker je prenizka vlažnost spet slaba za dihala.

Tudi pri razmeroma nizki vlažnosti bo, če je temperaturna razlika znatna med zrakom in zunanjo steno, tam vlaga kondenzirala. Pomaga, če je v bližini grelno telo, npr. radiator in dela na polno, tako da segreva zid.

Daleč najboljša izbira pa je, če izolacije ni in še nekaj časa ne bo, sanacija problematičnih površin. To pomeni odstranitev opleska, premaz z algicidno fungicidnim sredstvom ter preplesk s fungicidno barvo ali apnom. Apno odsvetujem, ker pušča barvo. Jupol citro je čisto kul, vendar bi jaz dal fungicid še pred pleskanjem! Itak je vse ujeto pod barvo, tako da nič ne zastruplja bivanjskega okolja, aflatoksini, ki jih proizvajajo črne plesni, pa so ene najbolj rakotvornih spojin, kar jih poznamo! Pa še dihalom zelo škodijo.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

c3p0 ::

Razvlaževalec nastaviš npr. na 50% in ne bo presuh zrak. Obstajajo pa tudi termo barve in kiti, ki nekoliko dvignejo temp. stene.

Za večje temp. razlike pri toplotnem mostu, je morda pametno izolirat steno tudi znotraj, kjer pač zunaj ni mogoče (se drži druge neogrevane stavbe ipd.).

Spajky ::

matobeli je izjavil:

... nima težav v kuhinji/kopalnici/stranišču, ampak spalnici.
Počakat maj ali junij (da so lahko okna odprta, posebej tam), nato plesen pošpricat s Clox od Tki Hrastnik. Dan dva spiš v dnevni zaradi hlapov, in tudi potem vsaj še en teden luftaš vsaj oni prostor zelo pogosto ... Hlapi tega sredstva so korozivni !!! in ne ravno zdravi.

Ker se vpije v steno, globinsko pobije plesen in je dobro za par let... in tudi najbolj poceni !!!! To jest vedno prakticiram vsake toliko časa ... bom moral sam pred poletjem spet ... (isto problem spalni del - SV vogal). Neizoliran blok in ker zadnja leta vsi nekaj preveč "šparajo" (le zakaj?) :) ...

Do delitve gretja po porabi, tega problema ni bilo, je bil drug (premalo vlage) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

-greentech- ::

Plesen V Stanovanju, Kaj Pa Zdaj?

Sanacija Plesni - Najprej moramo poiskati vzrok, zaradi katerega je plesen sploh nastala.

Vzrok je navadno povezan s povečano koncentracijo vlage na določenih mestih, predvsem v kotih, kjer zrak nikoli ne zaokroži.

V prostorih, kjer je vonj po zatohlem, je med drugim potrebno poskrbeti tudi za pravilno prezračevanje.

Plesen v stanovanju potrebuje za svoj razvoj veliko vlage, zato moramo najprej poiskati vzrok te vlage.

Lahko gre za:
- toplotne mostove
- kondenzacijo sten
- poškodovano streho in žlebove
- razpoke v zidu
- kapilarno vlago (če hiša nima hidroizolacije, oziroma je le ta poškodovana)
- nezadostno prezračevanje
- tuširanje
- kuhanje brez uporabe nape
- sušenje perila v prostoru

Če se plesen v stanovanju še ni vžrla pregloboko v steno, jo lahko odstranimo sami, drugače pa je delo najbolje prepustiti strokovnjaku, saj se ob nepravilni sanaciji problem pojavlja.

Na mesto, kjer se je razrasla plesen, razpršimo sredstvo za odstranjevanje, nato zdrgnemo. Dokler plesni na določenem mestu ne uničimo, ni priporočljivo brisati s krpo, saj s tem plesen samo raznašamo in s tem povečamo problem.

Med naravnimi sredstvi za odstranjevanje se zelo dobro obnese vodikov peroksid (H2O2), še posebej če ima dodane delce srebra. Dobro se obnese tudi soda (natrijev bikarbonat), ki je bazična in s tem povzroči odmiranje gliv.

Ko je stena razkužena in očiščena, jo lahko znova prebarvamo, vendar ne, dokler ni suha. Najbolje je uporabiti apneno barvo, ki s svojo bazičnostjo preprečuje nadaljnji razvoj plesni.

Več nasvetov v BREZPLAČNEM priročniku

- Vlaga v bivalnem prostoru in njen vpliv na naše zdravje
- Kaj narediti ko v kotu sobe opazimo plesen?
- Kako vlažni oz. mokri zidovi vplivajo na energetsko učinkovitost stavbe?
- Zakaj pride do nastanka kapilarne vlage?
- Kako pravilno prezračevati?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Groot ()

fikus_ ::

Greentech se boš moral bolj potrudit za reklamiranje, to ni prava tema!

fikus_ ::

Mpitr, se ne naveličaš reklamiranja svoje internetne strani in brisanja posta???!!!!

Matejjjjj ::

termo kit in termo barve so vrhunska zadeva, smo preverili. Bistvo je, da je stena od znotraj zdaj topla na dotik. To pomeni, da bo notranjost zidu hladnejša od površine, tja se premakne tudi točka kondenzacije. Ker ta točka ni več na površini, plesni ni več.

matobeli ::

A to maš jubolin jn jupol thermo?

matijadmin ::

c3p0 je izjavil:

Razvlaževalec nastaviš npr. na 50% in ne bo presuh zrak. Obstajajo pa tudi termo barve in kiti, ki nekoliko dvignejo temp. stene.

Za večje temp. razlike pri toplotnem mostu, je morda pametno izolirat steno tudi znotraj, kjer pač zunaj ni mogoče (se drži druge neogrevane stavbe ipd.).

Pri tej vlažnosti je še vedno kondenzacija, če je kaka stena hladna, problem.
Vrnite nam techno!

matijadmin ::

Matejjjjj je izjavil:

termo kit in termo barve so vrhunska zadeva, smo preverili. Bistvo je, da je stena od znotraj zdaj topla na dotik. To pomeni, da bo notranjost zidu hladnejša od površine, tja se premakne tudi točka kondenzacije. Ker ta točka ni več na površini, plesni ni več.

V zidu ne bo nič kondenziralo, ker ni zraka.

Če ta barva znatno in v zadostni meri zmanjša temp. razliko med zrakom in njeno površino, bi morala delovati.

Koliko pa je debela ta barva skupaj s kitom, ko sta nanešeno? Koliko ima koef. skupaj s kitom pri priporočeni aplikaciji? Maš kako znamko, ki bi priporocil?

Paroprepustna verjetno to ne more biti, sicer bi pri višji vlažnosti zidu, precej bolje tudi sama prevajala toploto.

Zato priporočam nanos poleti, ko se na notranji strani zidovi posušijo in ni kondenzata. Če vlaga prehaja iz tal ali od zunaj, nanos odsvetujem.
Vrnite nam techno!

Matejjjjj ::

zadeva je debela par mm, odvisno od mojstra :D
debelejša kot je, boljše je. je pa zadeva draga, zato je fajn če se nanaša gladko, da ne brusiš denarja stran. dobesedno :))

najbrž bi bilo lepljenje par mm dbelega stiroporja na steno podobno po učinku pa bistveno ceneje. tak stiropor, navit v kolut, so nkdaj prodajali v Bauhausu.
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3210962 (9682) fosil
»

Sušenje perila v kleti

Oddelek: Loža
4911399 (7290) Jakka
»

Vlaga v stanovanju

Oddelek: Loža
256681 (5748) fujtajksel
»

Vlaga v stanovanju

Oddelek: Loža
4818304 (16824) Pyr0Beast
»

vlaga v stanovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5222697 (4256) telexdell

Več podobnih tem