» »

Popravilo matične plošče

Popravilo matične plošče

tamara77 ::

Pozdravljeni.
Zanima me, če je možno popravilo matične plošče na prenosniku? Se kdo ukvarja s tem?
Laptop včasih prižge, včasih ne, sam se ugaša, itd. Naj bi bla matična plošča.
Do sedaj sem živela v prepričanju, da je edina možnost samo nakup in zamenjave matične.

Prosim vas za pomoč.
Hvala!

Magic1 ::

Se najverjetnejsa moznost je nakup novega laptops.
Magic

Kurzweil ::

Ugašanje je sicer zelo pogost sindrom pregrevanja, naprej ti predlagam, da si inštaliraš namenski program, kjer boš vidla temperaturo posameznih komponent, sam uporabljam CPUID HWmonitor, ko boš enkrat namestil in malce obremenila računalnik (recimo če imaš kakšno igro, grafično program ali kaj malce bolj zahtevnega) in potem pošlji print screen, da vidimo temperatura. Če se kaj pregreva se stvar lepo reši s tem da se počisti, menja termalno pasto in podobno.

Random resetiranje je pogostokrat tudi sindrom napihnjenih kondenzatorjev, kar je minimalen strošek in relativno preprosto za zamenjat za nekoga, ki zna lepo spajkat/lotat.

Naslednja alternativa ti je, da poiščeš isti prenosnik in isti model, ki je pokvarjen, kjer pa deluje tisti del, ki tebi ne. To če imaš srečo da zna priti poceni, zamenja pa ti lahko lokalni zanesenjak.

Najprej pa poglej temperature.

hojnikb ::

povej kir laptop je za začetek... Če je kak star acer (famozna 75xx serija) potem kr vrži v smeti in pejt po drugega.
#brezpodpisa

tamara77 ::

gre za 5 let star (za takrat čas kar drag) DELL n7010.
bil je razstavljen, zrihtan, tudi na novo s termalno pasto procesor nazaj dan. kolega, ki ga je pregledal se načeloma spozna.

FX6300B ::

če je samo kej takga npr napihnjen kondenzator se tistih par kondenzatorjev zamenja in dokler gre gre če je kaj drugega vprašanje če se splača, če ima notri vsaj kakšen i3 se mogoče še splača pa kva je to nimajo nikjer nobenih specsov napisanih na dellovi strani oz je tok smotana stran da uporabnik ne more najit aaa
May the force be with you!

erex ::

Od kdaj se smd(solid polymer) kondezatorji napihnejo. Tole bo prej defektn cpu ali pa gpu.

#000000 ::

erex je izjavil:

Od kdaj se smd(solid polymer) kondezatorji napihnejo. Tole bo prej defektn cpu ali pa gpu.


se pri ene 900 stopinjah :) šala

OP. menjaj matično, ampak statistično se ti ne splača, ker je laptop v bistvu finančna totalka, plato boš dobila kje v aziji za ene 100-150 eur nakaj ti bo tufi ta krepala, ker mejnjajo komponente z refurb. materijalom, in čez mesec dva boš na istem le da bo tvoja denarnica lažja za teh xxx eur + poštnina + ddv

če jo hočeš popravit je traba najt človeka ki ti bo menjal zanič komponente z NOVIMI ki bodo potem držale še nekaj časa vsaj leto dve, ni pa menjava komponent na laptop platah zastonj, tam med 60-100 evri + materijal.

tako da v bistvu najbolje prodat laptop in dodat teh nekaj 100 eur in kupt novega

FX6300B ::

erex je izjavil:

Od kdaj se smd(solid polymer) kondezatorji napihnejo. Tole bo prej defektn cpu ali pa gpu.



XD mogoč so pa navadni :D hec pozabu ampak še zmeraj se lahko pogleda če so kej poškodovani al pa kej takga

aja tudi če se neka komponenta zamenja na matični ni nujno da se napaka ne bo ponovila včasih je vzrok okvare neka x reč
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

VolkD ::

Pri takem prenosniku je lahko karkoli. Kako poiskati komponente, ki nagajajo je težko razložiti. Razen tega ima vsak svoj sistem. Od mehanskega vpenjanja na način, da je plošča mehansko obremenjena zdaj v eno zdaj v drug smer, pa do temperaturnih metod iskanja. Torej z termo kamero se išče pregrevanja. Lahko tudi drugače. Z posebnim sprejem se elemente ohlaja.
Sledi dejansko popravilo. Če je potrebno menjati kondenzatorje, je to najmanjša stvar. Mnogokrat se zgodi, da je popustil kakšen spoj na BGA čipu. Tu se zaplete. Popravila tipa segrej z industrijskim fenom dajejo random rezultate. Poznam človeka, ki ima že peto leto tak prenosnik in deluje. Večinoma pa se napaka ponovi po par mesecih.
Pomaga pravi reballing. Postopek zahteva pravo orodje ( ni poceni) in človeka, ki to orodje obvlada. Rezultati so večinoma zelo dobri. Ni pa poceni. Od 50 do 200€ odvisno od tega kako zahteven čip je treba narediti.

Dalje naj vsak sam presodi o ekonomski upravičenosti posega.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

AtaStrumf ::

Super nasveti, samo se vedno ni noben podal konkretnega naslova KJE se da take stvari popravit (v Ljubljani recimo).

Meni se je na maticni plosci poskodoval kondenzator med transportom in sem skor 100% da bi po zamenjavi spet delal. Gre pa za ITX maticno plosco, tako da ni nek tezek dostop za zamenjat.

Racunalnik je ze malo v letih, ampak par 10 EUR bi raskiral za popravilo, ce ima kdo predlog kam konkretno naj ga nesem.

Baja ::

kolega al pa kolega od kolega zna ziher kondi zamenjat, tak da išči v tej smeri.

AtaStrumf ::

A ma kdo tu kakega kolega v LJ, ki bi se mu dalo s tem ukvarjat?

mat xxl ::

Imam jaz takega kolega, samo za 10 eur se žal ne bo pogovarjal, ker takoj bo s tabo zgubil pol ure ......

Tako, da za 10 eur je najbolje, da si sam kupiš spajkalnik ali pravo postajo, če želiš popravljati večslojna tiskana vezja, pa verjami, da ti bo potem, če boš po 10 eur delal celo tale moj kolega začel nositi zadeve.....

Han ::

Vzpon.com recimo.

tikitoki ::

Naceloma se da popraviti marsikaj, najti kompetentno osebo in financna smotrnost so pa drugo vprasanje.

Mato989 ::

tikitoki je izjavil:

Naceloma se da popraviti marsikaj, najti kompetentno osebo in financna smotrnost so pa drugo vprasanje.


Tako je... načeloma je tako, govorim kot serviser IT in smartphone naprav, se popravila matičnih plošč na laptopih finančno ne splačajo kot so vam povedali že pred mano, razen če je laptop star 2 leti in je stal takrat več kot 1.000EUR MPC...

Če je kondenzator se načeloma popravlja ampak novi kondenzatorji se ne napihnejo kar tako, kot nekoč ko sem začel delat na servisu...

Glede na OP, se mi dozdeva da bo krivda najverjetneje v GPU, kar se dejansko lahko reši le z reballingom kot je tudi povedal en pred mano, kar pa stane 50EUR+ (prej 70EUR+) in se za njen laptop imo ne splača, lahko pa dobiš kolega da ti razstavi plato, da gor izolir trak na komponente in hajcaš GPU na visoko temperaturo s fenom, nekoč smo dajali tudi v pečice =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

AtaStrumf ::

mat xxl je izjavil:

Imam jaz takega kolega, samo za 10 eur se žal ne bo pogovarjal, ker takoj bo s tabo zgubil pol ure ......

Tako, da za 10 eur je najbolje, da si sam kupiš spajkalnik ali pravo postajo, če želiš popravljati večslojna tiskana vezja, pa verjami, da ti bo potem, če boš po 10 eur delal celo tale moj kolega začel nositi zadeve.....


Rekel sem "par 10 EUR", torej nekje 20-30 EUR recimo. Mislim da je to cist OK placilo za pol urce dela, sploh ce gre za zanesenjaka, ki ne izdaja racunov recimo. Se mi je javil en prijazen uporabnik tega foruma in bo pogledal kaj je narobe.

V mojem primeru gre za ITX racunalnik (ne prenosnik) in je naceloma cist OK (i5 CPU, 8GB RAM-a, spodobna grafika itd), ce pa bi zdaj kupoval novo plosco pa bi moral kupit se nov CPU in RAM, kar pa hitro nanese kar nekaj denarja (ITX so drazje plate), za en soliden i5 8th Gen in vsaj 8GB DDR4 RAM-a.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

BGA Reballing popravilo prenosnikov ( koliko računate?) (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
5910959 (1618) mat xxl
»

Čudno obnašanje mašine - zagon

Oddelek: Pomoč in nasveti
233912 (3424) akulp
»

Set za spajkanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
569847 (7571) He-Man
»

Črn zaslon ob prižigu računalnika

Oddelek: Strojna oprema
312289 (1536) btzajla
»

Obnovitev starega računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
538420 (7453) Tomaž

Več podobnih tem