» »

Synology - kako naštimat ne-Raid diska?

Synology - kako naštimat ne-Raid diska?

Tomson ::

Novopoečni lastnik Synology DS215J, vstavil dva WD 3TB Red diska, in pri setupu Synology avtomatsko ustvaril HYbrid Raid opcijo, sam pa želim dva ločena diska. Eden bo kot medijski disk v orežju, preko katerega bo dostopal XBMC HTPC, drugega pa bom uporabljal kot backup disk.

V Storage Managerju izbrisal diske in na novo zagnal Wizarda, sedaj pa mi ponuja samo Raid opcije. Se pravi v primeru dveh diskov je Raid edina opcija? Kot razumem imam na voljo dve varianti, Raid0 in JBOD. Pri JBOD bom videl le en skupen, velik disk, kar ne želim, se pravi je to kar iščem Raid0? Kako pa je z izgubo podatkov v tem primeru, če en disk odpove, je drugi še vedno normalno berljiv?


Tnx
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

franseliski ::

http://forum.synology.com/enu/viewtopic...

Zanimivo, še nikoli v življenju nisem pomislil na to, da bi imel v NASu 2 diska ločena :D

Edina opcija za varovanje podatkov je RAID1 (podatki se snamajo na oba diska zrcalno - na obeh diskih je isto), če crkne en disk, ga zamenjaš in avtomatsko skopira na drugega.

RAID:
http://www.thegeekstuff.com/2010/08/rai...

zee ::

Ni mogoce. Predlagam ti, da naredis RAID1, potem pa samo zdefiniras locene razdelke (?) oz. sharane mape za backup in za medijske datoteke.

Tako bos imel nekaj zascite, ce ti crkne eden id diskov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Dr_M ::

Raid0 je najslabsa opcija. Podatke deli med 2 diska (ali vec diskov) in ce en crkne, si ostal brez podatkov.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Spock83 ::

Dr_M je izjavil:

Raid0 je najslabsa opcija. Podatke deli med 2 diska (ali vec diskov) in ce en crkne, si ostal brez podatkov.


Pri JBOD je isto.

Tomson ::

Ok, ok. :) Torej, rad bi imel 2 HDDja, ločen dostop do obeh, eneden npr. volume X drugi Y in na obeh bi rad uporabil ločeno polno kapaciteto obeh diskov. Zaščita oz. mirroring me ne zanimata, ker imam backupe še na dveh zunanjih USB diskih. Rad bi samo uporabljal Synology kot dostopno točko za moj HTPC in še kot eno backup opcijo za podatke.

Torej Raid1 je možno vštimat kot želim?
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

zmelkoow ::

Vsak disk nastaviš kot svoje polje in ne dodaš drugega.
RAID1 je super, kaj pa v primeru ransomware - v firmi nam je zaklenilo vse datoteke, ker smo imeli mapirane diske, hvala bogu, da mi je tedensko delalo backup še na USB disk.
Sedaj sem zadevo postavil tako, da mi dnevno dela backup na drugi disk v NASu - s tem dobiš tudi delay, če kdo slučajno kaj pomotoma zbriše...

Spock83 ::

Če boš dal RAID1 boš izgubil pol kapacitete. Edino potem RAID0 ali JBOD, če hočeš polno kapaciteto obeh diskov.

Tomson ::

Ok, to me je zanimalo. Če želim polno kapaciteto obeh diskov torej Raid0 ali JBOD. In v obeh primerih lahko imam dva ločena diska (x in Y) ali samo pri Raid0? Sta pa obe rešitvi se pravi enako slabi? :)

Edino ne razumem, če imam dva ločena diska in če en odpove, zakaj mi gredo podatki na obeh diskih?
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Dr_M ::

Ce imas locene diske, ne izgubis vseh podatkov, ce en crkne, zgubis jih ce imas raid0 ali jbod.

When combined into a single logical volume, JBOD configurations are also called "linear", as separate hard drives are concatenated in a linear manner to form a logical volume. Due to its nature, no redundancy is provided with this configuration, meaning that failure of a single hard drive destroys the logical volume as a whole.

Since RAID 0 provides no fault tolerance or redundancy, the failure of one drive will cause the entire array to fail; as a result of having data striped across all disks, the failure will result in total data loss.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Tomson ::

Vprašanje je, kako naj naštimam ločene diske. Imam namreč le sledeče opcije ...



Edino kar mi pride na misel je, da en disk odklopim, ga nastavim kot pač navaden disk in potem vgradim nazaj še drugi disk in upam da ne bo spet težil z Raid oz. ga avtomatsko določil kot Hybrid Raid ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

Dr_M ::

Dej SHR, pa zberi samo en disk, naredi volume in ponovi vajo. SHR in izberi drugi disk za volume2.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

zzz_side ::

Tomson je izjavil:

Ok, to me je zanimalo. Če želim polno kapaciteto obeh diskov torej Raid0 ali JBOD. In v obeh primerih lahko imam dva ločena diska (x in Y) ali samo pri Raid0? Sta pa obe rešitvi se pravi enako slabi? :)

Edino ne razumem, če imam dva ločena diska in če en odpove, zakaj mi gredo podatki na obeh diskih?

Kar želiš se imenuje JBOD. Tudi pri RAID 0 boš imel polno kapacitet obeh diskov, vendar v primeru odpovedi enega diska izgubiš vse podatke. Pri JBOD temu ni tako.

aerie ::

Zakaj komplicirate? Vstaviš prvi disk in kreiraš Disk group 1. Vstaviš ta drucga in kreiraš Disk group 2. That's it.

Tomson ::

Dr_M je izjavil:

Dej SHR, pa zberi samo en disk, naredi volume in ponovi vajo. SHR in izberi drugi disk za volume2.



To je to. Done!

Kaj je pa s temi Disk Groupi? A to rabim kreirat al niti ne?
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

aerie ::

Disk group se ti je avtomatsko kreiral. Po tem takem imaš zdaj en Disk group z 2x3TB v SHR. To pomeni da imaš 3TB (OK, nekaj manj) razpoložljivega prostora (https://www.synology.com/en-us/support/.... En disk ti služi kot zaštita, redundanca. Torej en ti lahko odpove in imaš še vedno vse podatke.

Če bi hotel zadevo naštimat tako, kot si omenil v prvem in naslednjem postu:
... sam pa želim dva ločena diska.

Torej, rad bi imel 2 HDDja, ločen dostop do obeh, eneden npr. volume X drugi Y in na obeh bi rad uporabil ločeno polno kapaciteto obeh diskov. Zaščita oz. mirroring me ne zanimata, ker imam backupe še na dveh zunanjih USB diskih.

potem bi moral kreirati 2xDisk group, v vsakem Disk groupu en fizični disk v Basic načinu. Tako imaš na razpolago 6TB prostora (OK, nekaj manj), vendar nimaš zaščite. Ampak, kot praviš boš imel mirroring na dva eksterna diska, tako da te to kaj preveč ne tangira. Torej razlika je le v kapaciteti, 3TB proti 6TB.

Tomson ::

Ne, ne, tole si malo zgrešil ...

Kreiral sem 2xVolume, do njih dostopam kot sem si zamislil, imam na razpolago 2x3TB prostora, vse štima, le ne vem kaj je s tem Disk Groupom, predvidevam da glede na situacijo tole sploh nima veze. In Disk group se ni avtomatsko kreiral.



Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

aerie ::

Zgleda res gre tudi brez Disk groupov. Glavno da dela kot si si zamislil ;)
Tukaj je nekaj več o tem: https://help.synology.com/dsm/?section=...

SuperStipe ::

Kako pa nastaviš, če imaš 2 diska različne velikosti, prvi 1,5T, drugi pa 3TB. S tem, da bi rad imel kar je na prvem (1,5TB) mirror na drugemu, poleg tega pa bi rad izkoristil preostali prostor na druzgem 3TB disku?

zmelkoow ::

LP!

Bom ukradel tole temo, ker je skoraj v kontekstu...
Ali obstaja opcija za backup iz Windows mašine na Synology brez mapiranja omrežnega pogona?
Največji problem danes so crypto virusi. Če imaš na Synology-ju RAID1, in mapirane pogone, ti nič ne pomaga če fašeš virus, ki ti zaklene vse...
Sam sem to rešil tako, da sem dal 2x ločen volume - en je viden iz windows mašin, drugi pa je viden samo Synology-ju in nanj dela dnevno backupe prvega.

Iščem pa še drugo opcijo - se pravi Synology z enim diskom in software za Windows, ki vidi Synology po kakšnem protokolu, ki ga virusi ne uporabljajo.


hvala

Spock83 ::

Jaz na svojem D-Link NASu sem nastimal poseben acc za backup, ki ima edini dostop do backup mape, ki je vneseno v Veem Free Backup softweru. Dela super.

PandaFlow2 ::

Lahko probaš kakšen program, ki uporablja rsync, scp, sftp ali kaj podobnega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RAID na osebnem računalniku

Oddelek: Kaj kupiti
394323 (1886) pegasus
»

En filesystem za več diskov

Oddelek: Operacijski sistemi
121319 (1163) jkreuztzfeld
»

RAID1, bistvena vprasanja

Oddelek: Strojna oprema
293545 (2304) element
»

Raid

Oddelek: Strojna oprema
193796 (3534) ender
»

Kaj se bolj splaca 2x60Gb v raid ali 1x120Gb?

Oddelek: Strojna oprema
191867 (1508) matevzm

Več podobnih tem