» »

Program za pridobivanje dimenzij iz fotografije

Program za pridobivanje dimenzij iz fotografije

sebamatko ::

Pozdravljeni, ali vesete če obstaja program, ki bi mi iz fotografije podal dimenzije. Npr., da bi na fotografiji označil kolilkšna je prava širina okna in potem bi izbral npr. širino hiše in bi mi pokazalo koliko je široka? Upam, da me razumete, kaj mislim :)

jype ::

Razumem, kaj misliš. Ni trivialno, ker bi morala biti fotografija narejena s senzorjem (ali filmom) bodisi natančno vzporedno s fasado hiše, v kateri je okno, ali pa bi moral poskrbeti za vrsto drugih parametrov, vključno s podatki o popačenjih v objektivu in perspektivi.

Če ni treba da je natančno, potem pa lahko kar piksle izmeriš in zmnožiš na roke.

[D]emon ::

S SketchUp-om se je dalo priblizno to narediti preko photomatch-a.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

kunigunda ::

sebamatko je izjavil:

Pozdravljeni, ali vesete če obstaja program, ki bi mi iz fotografije podal dimenzije. Npr., da bi na fotografiji označil kolilkšna je prava širina okna in potem bi izbral npr. širino hiše in bi mi pokazalo koliko je široka? Upam, da me razumete, kaj mislim :)

Ce ni Exif podatkov v sliki tud ne bo slo, "enako" sliko lohk nardis s sirokokotnim objektivom od blizu, al pa teleobjektivom od malo dlje.
Tko da najbolj "zihr" je da na sliki najdes nekaj, kar ves koliko priblizno meri, ostalo je pa matematika

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Jaz si v tem primeru kar z Draftsightom pomagam. Vanj uvozim sliko, "poštimam" merila in potem rišem daljice čez elemente in jih merim. Je daleč od avtomatskega, se pa da uporabit. Seveda so prisotni vsi problemi, kot jih je Jype opisal.

LP

Jože

chort ::

Tehniki ki jo iščeš se reče fotogrametrija (Photogrammetry). Za kakršnokoli natančnejše določanje dimenzij (vse kar ni ocena čez palec) potrebuješ vsaj nekaj (>2, raje 5-10) slik z istega fotoparata in iste goriščne razdalje (zuma) iste fasade (ali drugega objekta) z več zornih kotov in eno referenčno meritev (recimo širina okna).
Džabe programi: 123DCatch, VisualSFM
Nedžabe programi: Photomodeler, Photoscan, Acute3D, itd...

Exif podatki niso nujni (uporablja se večinoma le goriščna razdalja in velikost senzorja).

sebamatko ::

Najlepša hvala za odgovore :)

kunigunda ::

chort je izjavil:

Tehniki ki jo iščeš se reče fotogrametrija (Photogrammetry). Za kakršnokoli natančnejše določanje dimenzij (vse kar ni ocena čez palec) potrebuješ vsaj nekaj (>2, raje 5-10) slik z istega fotoparata in iste goriščne razdalje (zuma) iste fasade (ali drugega objekta) z več zornih kotov in eno referenčno meritev (recimo širina okna).
Džabe programi: 123DCatch, VisualSFM
Nedžabe programi: Photomodeler, Photoscan, Acute3D, itd...

Exif podatki niso nujni (uporablja se večinoma le goriščna razdalja in velikost senzorja).

In kako zves za goriscno razdaljo in velikost senzorja brez exifa ? Google tega ne ve. Samo fotograf :P

chort ::

kunigunda je izjavil:

In kako zves za goriscno razdaljo in velikost senzorja brez exifa ? Google tega ne ve. Samo fotograf :P

True, najlažje je z EXIF-om, čeprav so tiste tovarniške vrednosti v EXIFu običajno le približek - štartno mesto za iteracije algoritma, ki izvede kalibracijo direktno iz (zadostnega števila) fotk. Razmerje velikosti modela se lahko izračuna tako iz velikosti senzorja kot iz (običajno precej zanesljivejše) direktne meritve na modeliranem objektu.
Se pa od decembra aktivno ukvarjam s fotogrametričnim sistemom, ki EXIF informacij recimo sploh ne vključuje v svoje jpeg-e, čeprav je v comment fieldu zapisana lokacija in globina ROV-a in cajt na 10e-3 sekunde ;) svašta majka rodi... Drug primer kjer goriščnice nimaš podane pa je modeliranje iz skeniranih fotk. Se da, pač vpišeš vrednost :P

kunigunda ::

chort je izjavil:

kunigunda je izjavil:

In kako zves za goriscno razdaljo in velikost senzorja brez exifa ? Google tega ne ve. Samo fotograf :P

True, najlažje je z EXIF-om, čeprav so tiste tovarniške vrednosti v EXIFu običajno le približek - štartno mesto za iteracije algoritma, ki izvede kalibracijo direktno iz (zadostnega števila) fotk. Razmerje velikosti modela se lahko izračuna tako iz velikosti senzorja kot iz (običajno precej zanesljivejše) direktne meritve na modeliranem objektu.
Se pa od decembra aktivno ukvarjam s fotogrametričnim sistemom, ki EXIF informacij recimo sploh ne vključuje v svoje jpeg-e, čeprav je v comment fieldu zapisana lokacija in globina ROV-a in cajt na 10e-3 sekunde ;) svašta majka rodi... Drug primer kjer goriščnice nimaš podane pa je modeliranje iz skeniranih fotk. Se da, pač vpišeš vrednost :P

Spet nou sistem k nas bo isku po fotkah ? :P

noraguta ::

To je vse skup bolj bogo. Mogoče bo intel real sense kamera kaj spremenila.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

chort ::

kunigunda je izjavil:

Spet nou sistem k nas bo isku po fotkah ? :P


Nak, sistem ki bo iskal ribe in rake po fotkah ;) predvsem pa poškodbe na naftovodih in ostalih podvodnih inštalacijah... Moja lična revolucija v offhsore survey sektorju :P

Noraguta, Intel RealSense je precej manj natančen od prej opisane metode z več fotkami. RealSense projicira mrežo v IR svetlobi, natančnost zaznavanja globine je direktno korelirana z razdaljo med projektorjem in kamero (manjša razdalja --> manjša natančnost), plus globino zaznava le na mestih kjer projicirana mreža pade na objekt (kar verjetno ne bo ravno gosto, če imajo mrežo 10x10 bo to 100 točk na sliki). Fotogrametrija lahko teoretično določi sub-pixel objekte, realno pa za vsak viden detajl. Na 5m z dobrim amaterskim SLR to pomeni par milimetrov - na nivoju survey grade laserskih skenerjev, za 1% denarja. Slabost je procesorska moč potrebna za izračun, brez konkretnega clustra (near)realtime odpade.

garamond ::

chort je izjavil:

Nak, sistem ki bo iskal ribe in rake po fotkah ;) predvsem pa poškodbe na naftovodih in ostalih podvodnih inštalacijah... Moja lična revolucija v offhsore survey sektorju :P
Tole se sliši zanimivo. Kako pa deluje? Avtonomne podmornice z različnih kotov slikajo objekte? Bi si mislil, da je zaradi zahtevnih svetlobnih pogojev to precej težko.

Enkrat sem že poskusil s fotogrametrijo, pa mi ni ravno najbolje uspelo. To je bolj za profesionalno kot domačo uporabo.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

chort ::

Nope, en Survey-class Remotely Operated Vehicle (5 tonska podmornica na daljinsko) s sistemom 3 fotoaparatov, sinhronizirani triggerji za 6x LED strobe panele (vsak ~100k lumnov v pulznem načinu), paneli z dveh strani (da ni senc) na maksimalni razdalji od fotoaparatov (da je v vodi sipane svetlobe čim manj). Trenutno zadeva dela odlične fotke pri 5m oddaljeni tarči, pri 4 vozlih in 5 FPS, plan je 8-10 vozlov in cca 10 FPS. Fotoaparati v času med triggerji snemajo še 25 FPS projiciran linijski laser brez bele svetlobe.

Pri fotogrametriji je pomembno da si znaš splanirat dovolj prekrivanja med posameznimi slikami. Vsaka točka mora biti na vsaj dveh do treh slikah, še raje več. Ostalo so v zadnjih 5 letih popolnoma avtomatizirali, tako da je precej trotl-ziher (če imaš dovolj fotk, seveda).

garamond ::

Hvala za odgovor, zelo zanimivo.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

noraguta ::

chort je izjavil:

kunigunda je izjavil:

Spet nou sistem k nas bo isku po fotkah ? :P


Nak, sistem ki bo iskal ribe in rake po fotkah ;) predvsem pa poškodbe na naftovodih in ostalih podvodnih inštalacijah... Moja lična revolucija v offhsore survey sektorju :P

Noraguta, Intel RealSense je precej manj natančen od prej opisane metode z več fotkami. RealSense projicira mrežo v IR svetlobi, natančnost zaznavanja globine je direktno korelirana z razdaljo med projektorjem in kamero (manjša razdalja --> manjša natančnost), plus globino zaznava le na mestih kjer projicirana mreža pade na objekt (kar verjetno ne bo ravno gosto, če imajo mrežo 10x10 bo to 100 točk na sliki). Fotogrametrija lahko teoretično določi sub-pixel objekte, realno pa za vsak viden detajl. Na 5m z dobrim amaterskim SLR to pomeni par milimetrov - na nivoju survey grade laserskih skenerjev, za 1% denarja. Slabost je procesorska moč potrebna za izračun, brez konkretnega clustra (near)realtime odpade.

Nič ti ne brani združevat realsense posnetkov. 3d scanerji na osnovi kinecta so dokazan koncept ki do določene mere dela.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

chort ::

Nihče ne pravi da RealSense ali Kinect ne delata (do določene mere), nista pa nujno najboljša/najcenejša/najefektivnejša rešitev OP-ovega problema. V določenih primerih (pomanjkanje detajlov) je tehnologija, ki projicira mrežo celo boljša, saj ne potrebuješ dodatnih markerjev na objektu, v določenih pa popolnoma odpove (če je objekt dovolj daleč ali preblizu). Horses for courses.

SimstrX ::

sebamatko je izjavil:

Pozdravljeni, ali vesete če obstaja program, ki bi mi iz fotografije podal dimenzije. Npr., da bi na fotografiji označil kolilkšna je prava širina okna in potem bi izbral npr. širino hiše in bi mi pokazalo koliko je široka? Upam, da me razumete, kaj mislim :)


To jaz čisto enostavno naredim v osnovnem AutoCADu za posnetke obstoječega stanja objektov...

- Poslikaš vse 4+ fasade hiše, kar se da pravokotno na fasado, v odlični resoluciji
- Izmeriš dolžino/širino hiše
- Slike hiše vneseš v AutoCAD
- V Acadu potem potegneš črto dolžine/širine te hiše
- potem pa samo hišo na sliki raztegneš na to dimenzijo te črte
- tako lahko potem izmeriš enostavno vse ostale detajle na hiši (okna, vrata, fasade, strehe, itd)
- opcijsko lahko tudi "obrišeš" fasado te hiše in dobiš 2D fasado objekta

Ceneje kot ostale programske rešitve in hitreje kot merjenje vseh detajlov z metrom/laserjem. Problem rata le pri zelo strnjenih naseljih, če ne moreš lepo poslikati fasade, ampak tukaj ti tudi ostale rešitve ne pomagajo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SimstrX ()

Machete ::

Za približno kvadraturo recimo fasade ok, pa se upaš narest in vgradit okno po tem sistemu recimo? :)
Jaz isto naredim, če slučajno zmanjka kakšna mera, pa če ni ravno pomembna na mm..
'Align' ftw.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

chort ::

Za približno kvadraturo fasade je to čisto kul metoda, fotko v autocad in gasa, s tem da bi sam raje zmeril najdaljšo možno linijo na objektu in potem na podlagi tega določal krajse linije.
Če pa hoces kakršenkoli ekvivalent metru (tudi samo takemu s slepim in rahlo pijanim merilcem), potem samo slika zaradi optičnih deformacij najverjetneje ne bo ok. Ne pravim da ne more bit ok, ampak da obstaja zelo velika šansa da ne bo, vsak si pa sam organizira delo kakor hoče 8-)
Največji plus fotogrametrije je pa da ugotoviš, da imaš že sedaj vedno v žepu 3D skener... how cool is that >:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Digitalni fotoaparat

Oddelek: Kaj kupiti
262878 (2339) sass628
»

Najdimo original (slika/avtor) na spletu

Oddelek: Sedem umetnosti
81134 (678) avian2

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425707 (22549) bluefish
»

Nastavljanje goriščne razdalje po zajemu posnetka (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
15020691 (16299) gzibret

Več podobnih tem