» »

Datoteka .tar?

Datoteka .tar?

Origa ::

No, zdej pa smo tam! Bi mi lahko kdo bolj podrobno razložil kakšna oblika datoteke je to, ker ko sem bral na netu nisem prav nič razumel!? A se jo da spremenit v kakšno drugo obliko, npr. bin/cue?

Highlag ::

To je arhivska datoteka kot npr. ZIP, LZH, ARJ, RAR, ACE .....
Večinoma se uporablja v Linux-u, z malo sreče jo boš odprl z winzip-om. (Nisem siguren)

Brane2 ::

Tar pomeni Tape ARchiver. Svojčas so ga uporabljali za backup na kasetne enote. Ker imajo kasetne enote rade eno datoteko ne pa milijon malih datotek, je bil tar uporabljan natanko v ta namen. Željene datoteke je operater s TARom združil v eno, ki jo je poslal na trak. Kasetne enote so že davno demode a TAR je ostal.

Danes je dostikrat uporabljen ob GZIPu. TAR namreč ne komprimira podatkov, le združuje jih v eno datotek. Če recimo pošiljamo celo mapo stisljivih datotek, jih najprej serializiramo v eno klobaso s TARom, nato stisnemo z GZIPom in tako dobimo xxx.tar.gz ali včasih tudi xxx.tgz

IIRC tako TAR kot GZIP lahko razpakiramo z Winzipom...

perci ::

Ja in ker zadeva kompresira eno samo datoteko, je kompresija precej učinkovitejša.

dr.J ::

> Kasetne enote so že davno demode.

Se ne strinjam. Doma že zacvreš podatke na CD, kako pa backupiraš kako ogromno bazo podatkov brez tračnih enot, pa ne vem.

Binarne datoteke se tudi na trak bolj slabo stiskajo. Pa saj tar komanda sploh ne stiska!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

Brane2 ::


Se ne strinjam. Doma že zacvreš podatke na CD, kako pa backupiraš kako ogromno bazo podatkov brez tračnih enot, pa ne vem.


Jih recimo skopiraš na drug -backup hard ?

Nč ne rečem, mogoče se tračne enote še kje uporabljajo, so pa verjetno že daleč od stare slave, ko še ni bilo DVDjev in ko trdi diski ogromnih kapacitet niso bili tako poceni.
Sploh pa se mi zdi problematična zanesljivost tako shranjenih podatkov. Podatki na traku so bistveno bolj na udaru vplivom okolja kot na trdnem nosilcu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Phoebus ::

Brane2: Poglej malo, kaksne streamerje delajo danes in se ti bojo samo cedile sline. In ne, se vedno so zelo popularni tapi. Seveda nikoli niso pasali domov in so bili vedno v domenah velikih firm ipd., ampak vse kar se ZARES backupira, gre na trak.

CDji in DVDji so igracke v primerjavi s trakom. Diski so pa itak - diski.

V glavnem, vse je ze lepo napisano kaj je tar, nimam kaj dodat :) PAc vse fajle zdruzis v enga pred kompresijo da je fajl vecji in je vecja verjetnost ponavljanja vzorcev ipd., s tem pa je na koncu tudi MNOGO vecja kompresija.

zip, arj, rar,..., se lahko pred .tar.bz2 samo skrijejo in grejo jokat :D

Origa ::

Thanks for your help! See ya..;)

BigWhale ::

Brane2:

Backup na disk? Daj zresni se no, lepo prosim... :P

Ce ne zarad drugega, vrzi disk dva metra v zrak in pusti naj pade na tla... Potem ga pa probaj 'restavrirat'.. No zdaj pa to naredi z DAT kaseto... :)

In kaj bos naredil, ko bos imel 150GB podatkov za backupirat? Kupil se 20 popolnoma enakih diskov in potem delal daily backup? ;> Ali bi rajsi kupil en DLT drive in 20 kaset?

Brane2 ::

KOk pa lahko spraviš na moderen DAT tape ?

der_Alte ::

DAT? a to kdo se uporablja? na LTO pa gre 200 giga nekompresirano. na en trak.

BigWhale ::

A naj vam sedaj grem razlagat, da sem DAT vzel samo kot primer in da je isti smorn z vsakim removable medijem, ki se ga uporablja za backup in da se ze enkrat pri hudicu naucite brat post-e in pri tem dejasnko uporabljat mozgane zraven, ne pa ko ene srednjeveske lajne (DA NE BI zdaj kdo o srednjem veku in lajnah...)

Al naj samo odkimam z glavo in grem dalje, pa si mislim svoje?

Bom storil to drugo...

Brane2 ::

Lepo te vprašam za podatek pa zgubiš živce.

Pojma nimam kok se da spravit na moderen trak. Sam imam backup na hard disk. Za začetek 700+ Gb diskovja na enem stroju (je še brez redundance, jo dodam pozneje zraven) in razmišljal sem o še toliko enkrat v prihodnosti, vendar na drugem stroju. Ker so diski privijačeni v stroj, me še ni prijelo da bi jih metal po tleh, tko da teh izkušenj nimam. DIske solidno hladim, tako da med delom pridejo po moji oceni vedno do največ 42°C, raje manj, mislim pa si v kratkem zmontirati še solidno prenapetostno zašito ob diske in to bi mi naj ob razumni redundanci (4x180 Gb za podatke peti disk za checksum) zagotovilo soliden in varen backup.

BTW: Kakšna je je zanesljivost teh trakov glede vplivov okolja in staranja ? Se dogaja kdaj da se traku ne da več prebrat ? MIslim, gre za kontakten medij, ki se obrablja...
Kaj pa je s staranjem podatkov na traku ? Posnameš nekaj na trak in podatki počasi degradirajo, tako zaradi vplivov okolice kot zraradi vpliva traku samega nase (sosednji sloji traku na kolutu itd)...

Gandalfar ::

zip, arj, rar,..., se lahko pred .tar.bz2 samo skrijejo in grejo jokat


mhm .. uzivam ob cpu usage, ko delam bz2 arhiv :>

Brane2 ::

Zato je meni bolj všeč gzip. Dela lepo tudi na šibkejših strojih, kompresije pa nima veliko slabše.

Poleg tega mi nekako "lepše sede", ne vem točno zakaj... :8)

BigWhale ::

Banzai!

DDS4 spravi nase 40GB. Za 700GB+ pa je DLT, LTO... Ali pa kak tape array...

Drgac pa je trak najbrz najbolj obstojen in zanesljiv medij. Kar se obrabe tice pa se ne rabis sekirat, saj posnames in pustis. Jaz sem uporabljal eno serijo DAT kaset (cca 15kom) cca eno leto in so bile po enem letu se vse uporabne. Seveda ob rednem ciscenju DAT-a z cistilno kaseto...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sony postavil rekord v gostoti zapisa na magnetnem traku

Oddelek: Novice / Diski
228461 (6434) Spock83
»

Varnostne kopije v podjetjih

Oddelek: Pomoč in nasveti
426653 (5459) wooted
»

Backup na trakove Windows Server 2008

Oddelek: Pomoč in nasveti
71743 (1613) jype
»

kako nardit kopijo linux diska na DVD

Oddelek: Operacijski sistemi
121340 (1160) Gandalfar
»

Najboljši program za stiskanje datotek

Oddelek: Programska oprema
113472 (3340) Tilen

Več podobnih tem