» »

Referendum na nivoju EU?

Referendum na nivoju EU?

SaXsIm ::

Pozdravljeni,

mene pa zanima, če obstaja na nivoju EU možnost referenduma (tako, kot smo recimo imeli za malo delo v Sloveniji)?
SaXsIm

valkyrie ::

ne

opeter ::

(Še) ne. Za to bi EU morala postati "združene države".
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mtosev ::

44% of respondents support the future development of the European Union as a federation of nation states, 35% are opposed. The Nordic Countries were the most negative of a united Europe in this study. 73% of the Nordics opposed the idea. [23] A large majority of the people for whom the EU conjures up a positive image support the further development of the EU into a federation of nation states (56% versus 27%).

EU bo prej al slej postala federacija
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jype ::

mtosev> EU bo prej al slej postala federacija

Ne, ker mora taka sprememba biti sprejeta soglasno, s strinjanjem popolnoma vseh članic (in jaz ne vidim, kako bi lahko npr. Združeno kraljestvo v naslednjih dvajsetih letih pristalo na takšno spremembo).

AndrejO ::

Federacija katerih držav pa?

Grčija odpade, ker "se lenuhov ne bo financiralo".
Norveška odpade, ker "imamo svojo nafto".
Švedska odpade, ker "imamo svojo valuto".
Združeno kraljestvo odpade, ker "imamo svojo demokracijo".
Belgija odpade, ker "še trenutna federacija ne deluje najbolje".
Avstrija odpade, ker "imamo v ustavi zapisano nevtralnost".
Madžarska odpade, ker "fašizem ni združljiv s federalizmom".
Italija odpade, ker "je itak vedno in pri vsemu izjema".
Francija odpade, ker "uradni jezik ne bo francoščina".

itd ...

Vox populi si morda res želi združitve, ampak 56% "evropejcev" še ne pomeni 56% državljanov vsake izmed članic in kar moraš imeti, je podatek o temu kakšen je sentiment v vsaki izmed članic ločeno. Skupen procent je v procesu federalizacije samo nepomembna številka.

mtosev ::

Guy Verhofstadt bivši pm belgije je izjavil, da podpira nadaljno integracijo v euju
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jype ::

mtosev> Guy Verhofstadt bivši pm belgije je izjavil, da podpira nadaljno integracijo v euju

Jaz jo tudi, moje mnenje ne pomeni, da je suverenost vsake posamezne države zaradi tega kaj manjša.

kow ::

Ker nisi pravnik.

AndrejO ::

Radi bi videl pravnika in PM-ja Slovenije, ki pojasnjuje njenem visočanstvu kraljici Elizabeti II, da bo njena država v skladu z voljo poljskega, nemškega in seveda tudi slovenskega ljudstva postala del federacije EU.

Vredno Monty Python skeča. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

mtosev ::

right, ker kraljica v resnici vodi VB in ne izvoljeni PM.
glede na to, da bodo v uk leta 2017 imeli referendum o nadaljnem članstvu v euju pa se lahko tud zgodi brexit in britanci sploh več ne bodo del euja (razen škotov seveda kateri so rekli, da v primeru brexita bodo imeli še en referendum)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

kow ::

De facto lahko mocnejse clanice preko evropske komisije itak vsilijo marsikaj. Kvote za begunce ocitno. Ali narobe razumem novice...

PS
Narobe sem interpretiral jypeta

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

jype ::

kow> De facto lahko mocnejse clanice preko evropske komisije itak vsilijo marsikaj. Kvote za begunce ocitno. Ali narobe razumem novice...

Vse članice se morajo soglasno strinjat z vsakim predlogom, sicer predlog ne more postati zakonodaja EU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

AndrejO ::

mtosev je izjavil:

right, ker kraljica v resnici vodi VB in ne izvoljeni PM.
glede na to, da bodo v uk leta 2017 imeli referendum o nadaljnem članstvu v euju pa se lahko tud zgodi brexit in britanci sploh več ne bodo del euja (razen škotov seveda kateri so rekli, da v primeru brexita bodo imeli še en referendum)

Zato sem pa vprašal kdo točno bo na koncu pristal v federaciji. Izgleda, da tisti, ki bi, niso relevantni, tisti pa, ki so relevantni, pa raje ne bi. Vsaj ne s tistimi, ki bi.

mtosev ::



Attitude toward further development of the EU into a federation of nation states EU members with more people in favour of a federation than against it
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

AndrejO ::

Malo žalostna izgleda ta slika. Nekaj držav na njej noče imeti nič s federacijo.

Ravno tako ta slika nič ne pove o državah, ki jih druge nočejo imeti v federaciji. Kako naj si sicer razlagam precej pogosto ponavljano izjavo, da Grčija ne spada v evroobmočje in, da se teh grških lenuhov pač ne bo financiralo. Pa verjetno se bi našlo še kakšnega "grešnika", ki ni po okusu katere izmed bolj "naprednih" držav.

Zlomka, pa ravno v federaciji se jih bo financiralo (oziroma se nas bo financiralo) in to brezprizivno, ali pa bo federacija razpadla, še preden rečeš "Zvezni proračun" ali pa "Narodna banka Jugoslavije".

kow ::

jype je izjavil:

kow> De facto lahko mocnejse clanice preko evropske komisije itak vsilijo marsikaj. Kvote za begunce ocitno. Ali narobe razumem novice...

Vse članice se morajo soglasno strinjat z vsakim predlogom, sicer predlog ne more postati zakonodaja EU.


Nekaj je teorija. V praksi vidimo kaksni ogromni pritiski se izvajajo, ko se le ena ali nekaj clanic ne strinja z doloceno politiko. Slovenija se niti priblizno ni upirala, ko smo pljunili milijardo evrov za Grke, ceprav se ni resevalo nasih bank.

MadMicka ::

EU je konfederacija.

vostok_1 ::

EU lahko dobro deluje tud brez federacije IMO. Monetarno in tržno politiko smo že poenotli. Lahko bi še obrambno. Ostali pa spet ni tako nujno.

jype ::

kow> Slovenija se niti priblizno ni upirala, ko smo pljunili milijardo evrov za Grke, ceprav se ni resevalo nasih bank.

Slovenija je neto prejemnica evropskih sredstev, ki primarno prihajajo iz angleškega, francoskega in nemškega gospodarstva, katerih banke so bile močno izpostavljene tveganju ob morebitnem kolapsu grškega finančnega sistema, zato "upiranje" ni imelo nikakršnega smisla.

kow ::

Seveda je imelo. Nemci in Francozi bi svoje banke resevali v vsakem primeru. Z naso pomocjo so porabili milijardo manj.

tor2 ::

vostok_1 je izjavil:

EU lahko dobro deluje tud brez federacije IMO. Monetarno in tržno politiko smo že poenotli. Lahko bi še obrambno. Ostali pa spet ni tako nujno.

Ob vsaki krizi se kaže, kako dobro deluje Eu :)).
Ne deluje.

Eu mora postati združene države Evrope (1 zakonodaja, 1 uradni jezik, skupna zunanja + notranja politika in tako dalje), drugače bo razpadla oz jo bodo globalni konkurenti povozili.
40 let po ustanovitni Eu še vedno ni enotne mobilne telefonije, vsaka država nekaj po svoje in se jebeš z lokalnimi sim karticami da ne obubožaš.
EU = vse kar vidim so zvezde.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tor2 ()

SimplyMiha ::

jype je izjavil:

mtosev> EU bo prej al slej postala federacija

Ne, ker mora taka sprememba biti sprejeta soglasno, s strinjanjem popolnoma vseh članic (in jaz ne vidim, kako bi lahko npr. Združeno kraljestvo v naslednjih dvajsetih letih pristalo na takšno spremembo).

Itak kanijo zapustiti EU, čeprav so v njej samo z eno nogo, kaj to, prstom ene noge. Še nekaj drugih nezadovoljnežev spoka pa že lahko ustanovimo četrti rajh, pardon, zedinjene države Evrope.

Zgodovina sprememb…

trololo2 ::

Bolj slabo kaže federalizacija, sploh ker v praksi to pomeni da vsi (oz. naj bi) delamo kar reče Nemčija.

Bolj verjetna bo še večja delitev na severne, romansko/južne in višjegrajsko/vzhodne države. In UK posebej, ki bo pragmatično paktirala z blokom, ki bo najbolj ustrezal njenim interesom. Cameron je nekaj mesecev nazaj pridno obiskoval višjegrajsko grupo, vključno s Slovenijo.

tor2 je izjavil:

40 let po ustanovitni Eu še vedno ni enotne mobilne telefonije, vsaka država nekaj po svoje in se jebeš z lokalnimi sim karticami da ne obubožaš.


No ja ni to nek hud pokazatelj, sploh če pogledaš štalo na tem področju v ZDA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trololo2 ()

tor2 ::

Valentino
Cameron je nekaj mesecev nazaj pridno obiskoval višjegrajsko grupo, vključno s Slovenijo.

Samo Slo je žal vazal DE, ostale države višegrajske skupine so pokazale DE/EU srednji prst (skupaj z UK), kar se tiče trenutno aktualnih kvot za "Sirijce".

trololo2 ::

Saj nasploh najbolje svoje interese znotraj EU uveljavlja Nemčija. Tudi na račun drugih in posledica tega zna biti večja polarizacija.

SimplyMiha ::

Zanimivo, da gre tudi standard gor glede na število zvezdic. Nezaposlen v EU imaš višji standard kot zaposlen v jugi.

Matako ::

trololo2 je izjavil:

Saj nasploh najbolje svoje interese znotraj EU uveljavlja Nemčija. Tudi na račun drugih in posledica tega zna biti večja polarizacija.


To je precej res... ogromno pa je okrog grde Nemčije tudi mitov in medijskega nabijaštva. Saj pri nas. A i šire.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

jype ::

kow> Seveda je imelo. Nemci in Francozi bi svoje banke resevali v vsakem primeru. Z naso pomocjo so porabili milijardo manj.

Če bi bil pošten do samega sebe bi sklenil, da so zgolj pobrali majhen del donosa na tistih par miljard, ki so nam jih šenkali že pred 10 leti.

AndrejO ::

Če bi bil pošten, bi sklenil, da se pomoči ne jemlje nazaj, da darila ne pomenijo, da je obdarovanec karkoli dolžen in tudi, da ti prijateljski odnosi v preteklosti ne dajo pravice izsiljevanja v sedanjosti.

Ampak to je med normalnimi ljudmi. Države nimajo s temi normalnimi človeškimi odnosi čisto nič.

jype ::

Jasno. Mi nismo v EU prišli zato, ker bi se nas ostali, ki so že not, usmilili, temveč zato, ker smo koristni.

kow ::

jype je izjavil:

kow> Seveda je imelo. Nemci in Francozi bi svoje banke resevali v vsakem primeru. Z naso pomocjo so porabili milijardo manj.

Če bi bil pošten do samega sebe bi sklenil, da so zgolj pobrali majhen del donosa na tistih par miljard, ki so nam jih šenkali že pred 10 leti.


Ce bi bil ti posten do samega sebe bi vedel, da nam niso nic senkali, ampak smo crpali iz kohezijskih skladov.
Stvar je popolnoma legalizirana in transparentna vnaprej.

jype ::

kow> Ce bi bil ti posten do samega sebe bi vedel, da nam niso nic senkali, ampak smo crpali iz kohezijskih skladov.

A to je nekaj drugega? :)

kow> Stvar je popolnoma legalizirana in transparentna vnaprej.

Jasno - kot vsak drug kolektiven sistem vzajemne podpore.

kow ::

Je drugace, ja. Tocno se ve kdo pije in placa.
Pri bailoutih se niti priblizno ne ve, ali bos dobil nazaj 10, 20 ali 70 odstotkov.
Tisti fond iz katerega so potalali denar so ustanovili 2012, ce se ne motim...
Slovaki so se najbolj upirali, pa so jih tako pritisnili, da je parlament mimo vlade glasoval za.

Se spomnim, kako je Krizanic nabijal, da bomo na koncu imeli se profit.

jype ::

kow> Je drugace, ja. Tocno se ve kdo pije in placa.

OK, v praksi se strinjam.

kow> Pri bailoutih se niti priblizno ne ve, ali bos dobil nazaj 10, 20 ali 70 odstotkov.

V resnici to ni res - točno se je vedelo, da ko smo posojali denar Grčiji, ga bomo v resnici nakazali direktno v nemške in francoske banke. Glede tega ni bilo nobenega dvoma.

kow> Slovaki so se najbolj upirali, pa so jih tako pritisnili, da je parlament mimo vlade glasoval za.

"Tako pritisnili" se sliši, kot da v zameno niso ničesar dobili. Ne drži.

kow> Se spomnim, kako je Krizanic nabijal, da bomo na koncu imeli se profit.

Saj ga še vedno imamo - gospodarska rast na račun izvoza se veča, brez EU bi bili pa danes "druga švica", tako kot Kosovo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

AndrejO ::

jype je izjavil:

Saj ga še vedno imamo - gospodarska rast na račun izvoza se veča, brez EU bi bili pa danes "druga švica", tako kot Kosovo.

To, da je članstvo Slovenije v EU boljša izbira, kot pa nečlanstvo, ne pomeni, da se ne more ali celo ne sme opozarjati na napake, ki taisti EU škodijo.

Ravno v pogledu še bolj tesne povezanosti med članicami, je imelo ravnanje nemške vlade pri reševanju njenih domačih problemov zelo malo skupnega z "duhom združene Evrope".

jype ::

AndrejO> napake, ki taisti EU škodijo.

Katere napake so to? Bailout?

AndrejO> je imelo ravnanje nemške vlade pri reševanju njenih domačih problemov zelo malo skupnega z "duhom združene Evrope".

Žal mi je, ampak jaz ne vidim, kako bi se lahko vsi ostali pretvarjali, da nismo odvisni od nemškega gospodarstva in ne bi pomagali pri reševanju nemških bank.

Nenazadnje je naša rast BDP večja od pričakovane ravno zaradi nemškega okrevanja, ki je posledica "rasti na grške kredite".

Da je vse to nevzdržno je popolnoma jasno, da bi bil bankrot zaželjen si pa mislijo samo tisti, ki še nikoli niso doživeli nobenega bankrota.

AndrejO ::

jype je izjavil:

AndrejO> napake, ki taisti EU škodijo.
Katere napake so to? Bailout?

Bailout, ki 100% krivde naprti posojilojemalcem, ki te posojilojemalce s pomočjo medijev razglasi za praktično manjvredne državljane EU in nevredne obstoja v evrobomočju in zakrivanje lastnih napak s pretiranim poudarjanjem tujih napak.

jype je izjavil:

Žal mi je, ampak jaz ne vidim, kako bi se lahko vsi ostali pretvarjali, da nismo odvisni od nemškega gospodarstva in ne bi pomagali pri reševanju nemških bank.

Jaz pa ne vidim zakaj se Nemčiji tolerira laži, ki jo kujejo v zvezde, ostale pa razglašajo za nevredne članstva.

Nemške banke je bilo potrebno rešiti, nikakršne, niti najmanjše potrebe pa ni bilo pri temu pristajati na laž, da je Nemčija (ali pa Francija, ki se je tiho stiskala poleg) nedolžna pri temu, da njihova domača regulacija ni preprečila moralnega hazarda njihovih domačih bank.

jype je izjavil:

Nenazadnje je naša rast BDP večja od pričakovane ravno zaradi nemškega okrevanja, ki je posledica "rasti na grške kredite".

Reševanje svojih težav z lažmi ni garant dolgoročne stabilnosti.
Poudarjanje tujih napak s ciljem skrivanja lastnih pa tudi ne.

Iti v tesnejšo zvezo z državo od katere si odvisen, hkrati pa zna ravnati tako, kot je ravnala Nemčija v tem primeru, ni privlačna opcija.

jype je izjavil:

Da je vse to nevzdržno je popolnoma jasno, da bi bil bankrot zaželjen si pa mislijo samo tisti, ki še nikoli niso doživeli nobenega bankrota.

Nihče ne promovira bankrota, vendar pa bi bili odnosi v Uniji (z veliko začetnico) danes bistveno bolj drugačni, če bi Nemčija priznala napake pri svoji regulaciji in sama prosila za pomoč pri bailoutu svojih bank, ne pa, da se je sprenevedala in se še vedno spreneveda, da ni imela pri vsem skupaj čisto nič in, da je vsega kriva Grčija sama. Federacija kot ideja pa se bi verjetno tudi zdela bližja, kot pa se zdi danes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

jype ::

AndrejO> Jaz pa ne vidim zakaj se Nemčiji tolerira laži, ki jo kujejo v zvezde, ostale pa razglašajo za nevredne članstva.

To počno tisti, ki jim to paše v politično agendo. Desne stranke po celi Evropi, recimo.

AndrejO> Nihče ne promovira bankrota, vendar pa bi bili odnosi v Uniji (z veliko začetnico) danes bistveno bolj drugačni, če bi Nemčija priznala napake pri svoji regulaciji in sama prosila za pomoč pri bailoutu svojih bank, ne pa, da se je sprenevedala in se še vedno spreneveda, da ni imela pri vsem skupaj čisto nič in, da je vsega kriva Grčija sama. Federacija kot ideja pa se bi verjetno tudi zdela bližja, kot pa se zdi danes.

Jebiga, so le konzervativci tam na oblasti.

AndrejO ::

jype je izjavil:

AndrejO> Jaz pa ne vidim zakaj se Nemčiji tolerira laži, ki jo kujejo v zvezde, ostale pa razglašajo za nevredne članstva.

To počno tisti, ki jim to paše v politično agendo. Desne stranke po celi Evropi, recimo.

Če naj unija ali pa federacija delujejo, potem morajo biti takšne stvari odstranjene iz "jedilnika".

jype je izjavil:

Jebiga, so le konzervativci tam na oblasti.

Če naj unija ali pa federacija delujejo, potem mora biti osnovno spoštovanje neodvisno od politične opcije na oblasti.

O temu kako se je počutiti za tujca v lastnem domu in kako je to fino, pa lahko največ povedo kakšni Korzičani, Baski ali pa Katalonci. Če naj se premaknemo k federaciji, je potrebno najti permanentne odgovore tudi na takšna vprašanja. Zgolj prividi bratstva in enotnosti pač ne bodo zdržali.

opeter ::

Saj EU je načeloma že samo na papirju ... sicer en čas bo še laufalo, samo ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

jype ::

AndrejO> O temu kako se je počutiti za tujca v lastnem domu in kako je to fino, pa lahko največ povedo kakšni Korzičani, Baski ali pa Katalonci. Če naj se premaknemo k federaciji, je potrebno najti permanentne odgovore tudi na takšna vprašanja. Zgolj prividi bratstva in enotnosti pač ne bodo zdržali.

S tem se strinjam, ja.

opeter> Saj EU je načeloma že samo na papirju ... sicer en čas bo še laufalo, samo ...

Laufalo bo, ker se nam vsem zelo splača.

AC_DC ::

EU se splača samo parim velikim državam, vsi ostali so kmetje na šahovnici.

mtosev ::

AC_DC je izjavil:

EU se splača samo parim velikim državam, vsi ostali so kmetje na šahovnici.

zato pa se življenski standard v državah kot so bolgarija in romunija počasi dviguje ane? od eu skladov dobijajo denar in tuja podjetja vlagajo v njihovo gospodarstvo, in njim je lažje izvažati svoje izdelke po drugih državah euja
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jype ::

AC_DC> EU se splača samo parim velikim državam, vsi ostali so kmetje na šahovnici.

Jaz nisem nobena velika država, pa že davno ne bi več plačeval davkov v tej državi, če ne bi bili del EU.

Martin Krpan ::

Neoliberalistični izdajalec!:D

AndrejO ::

Pomembno je, da imajo vsi udeleženi od sodelovanja neko otipljivo kratkoročno korist. Brez tega bo težko, če ne kar nemogoče, pridobiti dovoljšnjo soglasje za bolj tesno sodelovanje.

V retrospektivi EU so bili najmanj cenjeni in hkrati najbolj pomembni tisti "državniki", ki so videli dolgoročne koristi in pri temu uspeli sodržavljane prepričati, da so vsaj za nekaj časa zamižali pri kateri izmed kratkoročnih pomankljivosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropski parlament zaloten pri tihem uvajanju prepoznave obrazov?

Oddelek: Novice / Zasebnost
246482 (4932) jype
»

GCHQ napadal belgijski telekom

Oddelek: Novice / Zasebnost
1711562 (10661) Blisk
»

Avstrijci pred sodiščem EU prosijo, naj jih reši retencijske direktive

Oddelek: Novice / NWO
2613179 (10524) AndrejO
»

Kaj menite o peticiji Ukinimo vojsko? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21934100 (31685) bluefish

Več podobnih tem