» »

Želim se naučiti programiranja - najbrž mi to manjka

Želim se naučiti programiranja - najbrž mi to manjka

1 2
3
»

AmaranthK ::

soccergirl je izjavil:

kunigunda je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Super ste, vsi od prvega do zadnjega, ki ste mi dali kak odgovor, nasvet :)
Drži, ne gre se mi za to, da bi bila konkurenčna programerka, moram se pa vsekakor naučiti osnov vsaj enega (ali dveh) programskih jezikov.

Kdo od vas pozna "Cobol"? Je to kaj zelo težkega, ali celo nemogočega za učiti?

Cobol je zlo out, poleg tega bos zelo omejena na velike sisteme (na malih ga prakticno ni vec).
Pa tud ni vec trenda kot pred letom 2000, ko so jih zelo iskali. Sem 10 let programiral v njem, pa se zdej ne bi vec lotil iskanja sluzb
v tej sferi. Enostavno zacni z robustnimi programskimi jeziki ala php,perl, ki ne rabijo prevajanja, imajo knjiznice prakticno za vse, kar bos rabila v prihodnje, na netu pa je tudi polno primerov in tecajev,
samo da cimprej zacnes, cez ene 3 mesece se pa oglasi kako ti gre, ali ti je sploh do programiranja ipd.


Torej navijaš za PHP? Kaj vse rabim, če se odločim za PHP razen kompjutera? Katera orodja, v čem se piše koda? Ali moram imeti postavljeno tudi kakšno bazo ali gre brez? Kako je z dostopnostjo do virov? So na spletu kakšni tečaji, primeri za PHP?



Lahko si potegneš dol sublime text, je kul za pisat kodo, drugače imaš pa super začetniške tutoriale na w3schools.:)

terryww ::

It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Smurf ::

noraguta je izjavil:

technolog je izjavil:

Dejansko, met same 10 na FRI (UNI) ni kar tko. Verjetno nedosegljiv ideal za 99% študentov, ne glede na to, kok se učijo.

Je fajn in kaj? Šihta pa med študijem ni našel. Enga ne poznam med odličnjaki moje generacije ki bi hodil po zavodih.

Sem preprican, da je kmalu dobil sluzbo. Za take se firme grebejo.

Nazaj na temo. Glede programiranje se jaz sploh ne bi sekiral glede programskega jezika. Vzemi python, c#, javo, javascript, c++ karkoli samo zacni programirati. Itak lahko zamenjas jezik v prihodnosti (in preneses izkusnje programiranja naprej).

soccergirl ::

Smurf je izjavil:

noraguta je izjavil:

technolog je izjavil:

Dejansko, met same 10 na FRI (UNI) ni kar tko. Verjetno nedosegljiv ideal za 99% študentov, ne glede na to, kok se učijo.

Je fajn in kaj? Šihta pa med študijem ni našel. Enga ne poznam med odličnjaki moje generacije ki bi hodil po zavodih.

Sem preprican, da je kmalu dobil sluzbo. Za take se firme grebejo.

Nazaj na temo. Glede programiranje se jaz sploh ne bi sekiral glede programskega jezika. Vzemi python, c#, javo, javascript, c++ karkoli samo zacni programirati. Itak lahko zamenjas jezik v prihodnosti (in preneses izkusnje programiranja naprej).


Sem bila v oš in v srednji šoli odličnjakinja, nato na faksu povprečje 8,4 pa imam težave s službo. Ni vse v ocenah, dejstvo je da ženske težje dobimo priložnost za delo. To pove tudi statistika zavoda...no vsaj za nekaj so koristni 8-)...no, pravzaprav je statistika ta koristna ne zavod :D

SeMiNeSanja ::

soccergirl, bodimo realni. Programiranja se ne boš naučila v 6 mesecih toliko, da bi te kdo vzel zaradi programerskega znanja - ne glede na to, katerega jezika se boš lotila.

Kljub temu, pa poznavanje osnov programiranja ne škoduje pri prav nobeni drugi zaposlitvi na IT področju od helpdeska do software testerja ali pisca dokumentacije. Daje ti malo globlji vpogled v tisto, kar se dogaja 'izza fasade' nekih okenc in obrazcev, ki jih vsakodnevno srečuješ.

Nekoč davno, je marsikateri 'programer' pričel z Basic-om, ki je bil sestavni del MS-DOS-a. Stvar je bila dokaj prikladna, ker je delovala kot interpreter in si lahko določene ukaze direktno testiral, ni bilo potrebno prevajati kode, itd. Skratka učenje je bilo enostavnejše, ker si se lahko osredotočil na sam jezik in se nisi rabil ubadati še z drugimi stvarmi, kot prevajalnikom.

MS-DOS modernega časa bi komot lahko bil Python, ki tudi lahko deluje tudi kot interpreter.
Nekdo, ki mu je cilj čačkat po spletnih aplikacijah, mu bo morda PHP bolj prva logična izbira, vendar je 'splošna uporabnost' PHP-ja z mojega vidika bistveno ožja, kot pri Pythonu (mi ne pade na pamet, da bi PHP zlorabil za to, da mi bo sortiral neko log datoteko na lokalnem računalniku). Številni drobni pripomočki administratorjev se pogosto napiše v Pythonu - ravno ti 'drobni pripomočki' pa so tisti fragmenti kode, ki jih snameš z neta, analiziraš, skušaš razumeti njihovo delovanje, jih malo prilagajaš in sčasoma začneš razumevati delovanje vsega skupaj do te mere, da si lahko tudi 'drzneš' napisati kakšen svoj lastni pripomoček.

Če pa želiš postati Windows admin, potem se pa loti učenja powershell-a.

Skratka ni toliko vprašanje kateri jezik, kot to, kaj bi rada dosegla z (osnovnim) poznavanjem tega jezika. Ko enkrat veš, kaj bi rada, je dokaj jasno, kateri jezik je tisti, ki se na tem področju najpogosteje uporablja.

Dokler pa ne 'obvladaš' nobenega zares, pa si izberi čim bolj preprostega, da se naučiš programerske logike. Čim bolj preprostega, da boš čim lažje razumela že napisano kodo. C# in Java se mi ne zdita ravno, da bi ustrezala temu opisu.

Ko enkrat razumeš osnove enega jezika, pa ni problem presedlati na kakšnega drugega, pa naj bo to s Pythona na PHP ali korak višje na C, C#, Javo,.... Ampak pri tem ostani realna s pričakovanji - mojster v nobenem jeziku ne postaneš v 6 mesecih.

Na tvojem mestu bi iskal službo na področjih, s katerimi si se že srečevala in jih obvladaš. Tu si močna, saj imaš konkretne izkušnje. Če si se sposobna hitro učiti, lahko gledaš tudi malo levo desno od tega, kar si doslej počela in ti je deloma tudi poznano. Nikar pa ne računaj na to, da te bo nekdo vzel v službo za programerja, ker se boš jutri pričela resno učiti nek programski jezik - ne glede na to, katerega.

Zgoraj omenjeni Cobol je zagotovo deficitarno znanje, vendar predenj se boš naučila Cobola do te mere, da te bo kdo spustil nad svojo bazo podatkov, bo tudi minilo najmanj eno leto, če se še danes začneš učiti. Naj bo poznavanje osnov programiranja bolj kot 'as v rokavu', ne pa da zdaj vse staviš na to karto.

korenje3 ::

soccergirl je izjavil:

Smurf je izjavil:

noraguta je izjavil:

technolog je izjavil:

Dejansko, met same 10 na FRI (UNI) ni kar tko. Verjetno nedosegljiv ideal za 99% študentov, ne glede na to, kok se učijo.

Je fajn in kaj? Šihta pa med študijem ni našel. Enga ne poznam med odličnjaki moje generacije ki bi hodil po zavodih.

Sem preprican, da je kmalu dobil sluzbo. Za take se firme grebejo.

Nazaj na temo. Glede programiranje se jaz sploh ne bi sekiral glede programskega jezika. Vzemi python, c#, javo, javascript, c++ karkoli samo zacni programirati. Itak lahko zamenjas jezik v prihodnosti (in preneses izkusnje programiranja naprej).


Sem bila v oš in v srednji šoli odličnjakinja, nato na faksu povprečje 8,4 pa imam težave s službo. Ni vse v ocenah, dejstvo je da ženske težje dobimo priložnost za delo. To pove tudi statistika zavoda...no vsaj za nekaj so koristni 8-)...no, pravzaprav je statistika ta koristna ne zavod :D


lol... a zdej je pa že spol kriv? no lej napiši da imaš že otroke ali pa da si neplodna v prošnji za delo... ^^
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Blinder ::

Ima smisla PHP brez znanja html in css? Koliko je PHP podoben C-ju?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

soccergirl ::

korenje3 je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Smurf je izjavil:

noraguta je izjavil:

technolog je izjavil:

Dejansko, met same 10 na FRI (UNI) ni kar tko. Verjetno nedosegljiv ideal za 99% študentov, ne glede na to, kok se učijo.

Je fajn in kaj? Šihta pa med študijem ni našel. Enga ne poznam med odličnjaki moje generacije ki bi hodil po zavodih.

Sem preprican, da je kmalu dobil sluzbo. Za take se firme grebejo.

Nazaj na temo. Glede programiranje se jaz sploh ne bi sekiral glede programskega jezika. Vzemi python, c#, javo, javascript, c++ karkoli samo zacni programirati. Itak lahko zamenjas jezik v prihodnosti (in preneses izkusnje programiranja naprej).


Sem bila v oš in v srednji šoli odličnjakinja, nato na faksu povprečje 8,4 pa imam težave s službo. Ni vse v ocenah, dejstvo je da ženske težje dobimo priložnost za delo. To pove tudi statistika zavoda...no vsaj za nekaj so koristni 8-)...no, pravzaprav je statistika ta koristna ne zavod :D


lol... a zdej je pa že spol kriv? no lej napiši da imaš že otroke ali pa da si neplodna v prošnji za delo... ^^


Ti se lahko šališ, ko nimaš rodil :D
Lahko se sprehodiš na stran zavoda in malo pobrskaš med podatki, na enega nezaposlenega moškega pridejo tri nezaposlene ženske. Sem že bila na razgovoru, kjer so mi rekli, da bi raje v svoj kolektiv sprejeli fanta (Špica). Neplodna prijava? Saj to ni nič takšnega, ko sem se pogovarjala z vodjo kadrovske službe pri Halcomu, mi je jasno povedal, ko imajo objavo da ima velik problem koga izbrati, ker je veliko kandidatov dobrih, na razpis dobijo okrog 500 prijav in da štejejo melankosti, kdo pride sploh do razgovora.
In po čem sklepaš, da imam otroke?

korenje3 ::

soccergirl je izjavil:

korenje3 je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Smurf je izjavil:

noraguta je izjavil:

technolog je izjavil:

Dejansko, met same 10 na FRI (UNI) ni kar tko. Verjetno nedosegljiv ideal za 99% študentov, ne glede na to, kok se učijo.

Je fajn in kaj? Šihta pa med študijem ni našel. Enga ne poznam med odličnjaki moje generacije ki bi hodil po zavodih.

Sem preprican, da je kmalu dobil sluzbo. Za take se firme grebejo.

Nazaj na temo. Glede programiranje se jaz sploh ne bi sekiral glede programskega jezika. Vzemi python, c#, javo, javascript, c++ karkoli samo zacni programirati. Itak lahko zamenjas jezik v prihodnosti (in preneses izkusnje programiranja naprej).


Sem bila v oš in v srednji šoli odličnjakinja, nato na faksu povprečje 8,4 pa imam težave s službo. Ni vse v ocenah, dejstvo je da ženske težje dobimo priložnost za delo. To pove tudi statistika zavoda...no vsaj za nekaj so koristni 8-)...no, pravzaprav je statistika ta koristna ne zavod :D


lol... a zdej je pa že spol kriv? no lej napiši da imaš že otroke ali pa da si neplodna v prošnji za delo... ^^


Ti se lahko šališ, ko nimaš rodil :D
Lahko se sprehodiš na stran zavoda in malo pobrskaš med podatki, na enega nezaposlenega moškega pridejo tri nezaposlene ženske. Sem že bila na razgovoru, kjer so mi rekli, da bi raje v svoj kolektiv sprejeli fanta (Špica). Neplodna prijava? Saj to ni nič takšnega, ko sem se pogovarjala z vodjo kadrovske službe pri Halcomu, mi je jasno povedal, ko imajo objavo da ima velik problem koga izbrati, ker je veliko kandidatov dobrih, na razpis dobijo okrog 500 prijav in da štejejo melankosti, kdo pride sploh do razgovora.
In po čem sklepaš, da imam otroke?


sej ne sklepam da imaš otroke, sam pravim kaj napiši na prijavo za delo :)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

technolog ::

soccergirl je izjavil:

Ni vse v ocenah, dejstvo je da ženske težje dobimo priložnost za delo. To pove tudi statistika zavoda...no vsaj za nekaj so koristni 8-)...no, pravzaprav je statistika ta koristna ne zavod :D


Ni res. Ženske lažje dobite delo, če govorimo o IT. Vsi delodajalci gledajo, kako uravnotežit kolektiv, zato dajejo podzavestno (ali pa tudi zavestno) prednost ženski, čeprav 2x manj kompetentni in usposobljeni od katerega koli moškega kandidata.

Nehaj že obtoževat zunanje razmere in naredi kej zase, če ne bo minilo pol leta, ti se boš pa še vedno spraševala, kateri programski jezik izbrati.

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

s cobolom si bos sicer zagotovila (lahko) visoko plačo, za prvi jezik se ga pa jaz nebi učil. tut zato, ker je firm, ki ga uporabljajo, prakticno za na prste prestet.
poleg tega te pa tko na lepe oči ne bo noben zaposlil.
jaz bi šel na javo (tut jo majo v nlb) prej kot na python.

pa zrihtaj si status, če je mozno in delaj prvo leto za 3e/h (oz. min) kot veeeeeeeliko frijevcev.
razen rockstarjev s tega foruma seveda.


za OP:
a znaš sql kot jezik al imaš izkušnje z ms sql ali oraclom?

Zgodovina sprememb…

mihec87 ::

Rok Woot je izjavil:

terryww je izjavil:

jezik ni važen, važna je problematika, ki jo s tem orodjem rešuješ. fokusiraj.


Točno to, sem lih "post" pisal.

Naprimer delam en vratca za mačka, pa hočem da se sam mojmu odprejo. No če imaš čas, ti pošljem slikce :) Vse kar rabim ja "facial recognition" za mačka. Lahko v phyton-u :)

Ni lažje z čipom v obesku?

SeMiNeSanja ::

mihec87 je izjavil:

Rok Woot je izjavil:

terryww je izjavil:

jezik ni važen, važna je problematika, ki jo s tem orodjem rešuješ. fokusiraj.


Točno to, sem lih "post" pisal.

Naprimer delam en vratca za mačka, pa hočem da se sam mojmu odprejo. No če imaš čas, ti pošljem slikce :) Vse kar rabim ja "facial recognition" za mačka. Lahko v phyton-u :)

Ni lažje z čipom v obesku?

"facial recognition" za mačka ?!?
To bi bila pa svetska novost, zrela za kickstarter ;((

Če ima čipiranega mačka, še posebnega obeska ne rabi....

M.B. ::

Peter Norvig (direktor razvoja v Googlu) pravi da bi učenje programiranja trajalo nekje 10 let. In še zanimiv članek o programiranju samem.

Pri samem učenju programiranju je najbolj pametno začet (po osnovah, zankah, vejah, pogojih in vsej osnovni sintaksi) nekaj programirat. Na začetku so to bedarije.

Dandanes je ogromno tečaj tudi na internetu. Primer zu Javo. (Tečaj je zastonj če ne rabiš specialnega certifikata).

Sam bi za učenje priporočal Python.

Sam sem prvo programiranje delal na koncu osnovne šole v tečaju HTMLja in CSSja pa še malo Javascripta. Potem sem v srednji šoli za hobi delal v PHPju (katerega dokumentacija mi je še dandanes najbolj všeč), čeprav ni glih lep jezik.

Na faksu smo začeli s C++, nato naenkrat na eni vaji prešli na C#. Ko smo pa lahko pisali v poljubnem jeziku pa sem programiral v Pythonu, če performance ni bil nujen. (pri C++ mi ni všeč podvajanje *.h in *.cpp datotek). V Pythonu sem delal spletne strani, tekmoval v strojnem učenju in pisal kratke skripte. Sem pa imel tudi osnovi tečaj Jave. Za študentsko delo sem delal tudi nekaj v Perlu.

Danes leto po koncu faksa službeno programiram 90% v Javi, nekaj tudi delam z Javascript frameworki (kar izdatno sovražim). Za hobi pa Python in pa C za mikrokontrolerje.

Kar hočem povedat je, da ni toliko važno kateri jezik se naučiš. Znanje med njimi je v večini prenosljivo, dokler ostajaš v isti kategoriji jezikov. (Če bi mi kdo reko da bom kdaj programiral službeno v Javi glede na to da znam samo osnove, bi mu reko da je nor, ampak tujina je zgleda drugačna kot Slovenija. Nobenega ni zanimalo če imam papir za znanje in ocene.) Prehod z imperativnih (PHP, C++, Perl,,) na funkcionalne je bolj težak (Haskell, lisp, F#), kot pa prehod med njimi. Čeprav se jeziki med sabo tudi razlikujejo.

Ena izmed razlik je da z Pythonom delat samo z tekstovnim urejevalnikom ni problem, z C++ in pa Javo pa je praktično nemogoče, vsaj pri večjih projektih, potrebuješ IDE.

Glede na to da si napisala, da si tudi testirala stvari, lahko naprimer obiščeš GitHub poiščeš za opis službe s čim se ukvarjaš in mogoče najdeš kakšen odprtokoden projekt. Tam lahko pogledaš rešene hrošče in pogledaš kako so se rešili.Lahko pa pogledaš tudi kodo. Dosti se da naučit tudi z branjem kode, samo takrat je potrebno imeti tudi nekaj znanja programiranja.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Rok Woot ::

SeMiNeSanja je izjavil:

mihec87 je izjavil:

Rok Woot je izjavil:

terryww je izjavil:

jezik ni važen, važna je problematika, ki jo s tem orodjem rešuješ. fokusiraj.


Točno to, sem lih "post" pisal.

Naprimer delam en vratca za mačka, pa hočem da se sam mojmu odprejo. No če imaš čas, ti pošljem slikce :) Vse kar rabim ja "facial recognition" za mačka. Lahko v phyton-u :)

Ni lažje z čipom v obesku?

"facial recognition" za mačka ?!?
To bi bila pa svetska novost, zrela za kickstarter ;((

Če ima čipiranega mačka, še posebnega obeska ne rabi....


Ja, sam vratca za čipirane razen SureFlap pa delajo porazno. Problem je, ko je težko na daleč brati. SureFlap ma pa 10+ patentov... Uglavnem ni tako enostavno. Obesek je lažje brati, zaradi lokacije, vendar potem maček rabi ovratnico, kar je marsikdaj problem, sploh pri starejših mačkih, ki le nje niso vajeni.

Smurf ::

soccergirl je izjavil:


Sem bila v oš in v srednji šoli odličnjakinja, nato na faksu povprečje 8,4 pa imam težave s službo. Ni vse v ocenah, dejstvo je da ženske težje dobimo priložnost za delo. To pove tudi statistika zavoda...no vsaj za nekaj so koristni 8-)...no, pravzaprav je statistika ta koristna ne zavod :D

Imeti povprecje 10 na faksu je za kategorijo ali dve tezje biti odlicen kot v os/gimnaziji/imeti povprecje 8,4.

Pa tudi jaz bi rekel, da imajo zenske s podobno sposobnostjo, kvecjemu vec sans v ITju. Eno je kot ze omenjeno, da hoces vsaj malo razbiti monotonost spola, drugo je tudi, da imajo zenske prinesejo nek drug pogled/skillset za resevanje probleme.

Isotropic je izjavil:


pa zrihtaj si status, če je mozno in delaj prvo leto za 3e/h (oz. min) kot veeeeeeeliko frijevcev.
razen rockstarjev s tega foruma seveda.

Tudi rockstarji so zaceli s pestjo riza na uro. Razlika je samo o tem, da so bili oni stari takrat ~14 let, ko so dobili prvo placilo.

sisemen ::

soccergirl je izjavil:

Sem bila v oš in v srednji šoli odličnjakinja, nato na faksu povprečje 8,4 pa imam težave s službo. Ni vse v ocenah, dejstvo je da ženske težje dobimo priložnost za delo. To pove tudi statistika zavoda...no vsaj za nekaj so koristni 8-)...no, pravzaprav je statistika ta koristna ne zavod :D


Samo ti si to interpretiras, da zato ker si zenska. Pa je napacno misljenje, razlogi so bolj v tem, da so tipi delali marsikaj bolj uporabnega, medtem ko ste se učile kako položiti fasado na obraz in iskale najbolj primerne oblekice po BTCju (čeprav feminizirani moški zadnje čase niso nič boljši, vsa čast izjemam), v fantaziranju kako jih bo pred trgovino z oblekami pričakal maneken v Lamborginiju in peljal na matični urad. Saj nič narobe, investicija pač, ki se pač ni povrnila, narobe pa je, da zdaj zaradi tega obtožujete celo družbo.

Verjetno se bo zdaj oglasila še katera okrog plačila:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

Spura ::

AmaranthK je izjavil:

Moj fant obvlada kar nekaj programskih jezikov + izdelano ima vadnico Pythona za pomoč drugim, ki se želijo učiti, pa še vedno ne dobi dela..pač dandanes ima res ogromno ljudi široko znanje programiranja in tudi če gledaš po ponudbi del, delodajalci zahtevajo širok spekter tega kar mora človek znati, seveda odvisno od tega katera podjetja ponujajo dela..recimo, da imaš dve ponudbi za delo - Lek in neka firma, ki se ukvarja z elektroniko, moraš znati osnove + programske jezike, ki pridejo prav na teh področjih. Čim so na voljo neka delovna mesta, ki zahtevajo ne vem..JavaScript, PHP, SQL, mogoče Javo, imaš takoj nekaj sto potencialnih delavcev, ki to obvladajo in se s tem ukvarjajo že po več let.

A daj no, to pa ze ne more bit res. Dela je kolikor hoces in niti ne rabis znat 10 tehnologij. Pri trenutni zaposlitvi nisem znal niti ene tehnologije in nobenega od dveh jezikov s katerima delam. Pa k firma isce ljudi tut ni neki ful kandidatov. Ja, je 100 kandidatov, od tega jih je vsaj 85 dejansko random ljudi, ki imajo racunalnik doma pa bi malo probali. Od ostalih 15 sta pa max 2 dobra, pa da sta pripravljena za ta denar delat.

Isotropic ::

ja, si pa mel recimo 2 leti v javi od prej recimo
če si sedaj na .net/ web stack...

Spura ::

soccergirl je izjavil:

Saj to ni nič takšnega, ko sem se pogovarjala z vodjo kadrovske službe pri Halcomu, mi je jasno povedal, ko imajo objavo da ima velik problem koga izbrati, ker je veliko kandidatov dobrih, na razpis dobijo okrog 500 prijav in da štejejo melankosti, kdo pride sploh do razgovora.
Kaksna debela laz. Za vsako razpisano mesto si lahko vesel ce dobis 10 ljudi, ki so solidno kvalificirani.

soccergirl ::

sisemen je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Sem bila v oš in v srednji šoli odličnjakinja, nato na faksu povprečje 8,4 pa imam težave s službo. Ni vse v ocenah, dejstvo je da ženske težje dobimo priložnost za delo. To pove tudi statistika zavoda...no vsaj za nekaj so koristni 8-)...no, pravzaprav je statistika ta koristna ne zavod :D


Samo ti si to interpretiras, da zato ker si zenska. Pa je napacno misljenje, razlogi so bolj v tem, da so tipi delali marsikaj bolj uporabnega, medtem ko ste se učile kako položiti fasado na obraz in iskale najbolj primerne oblekice po BTCju (čeprav feminizirani moški zadnje čase niso nič boljši, vsa čast izjemam), v fantaziranju kako jih bo pred trgovino z oblekami pričakal maneken v Lamborginiju in peljal na matični urad. Saj nič narobe, investicija pač, ki se pač ni povrnila, narobe pa je, da zdaj zaradi tega obtožujete celo družbo.

Verjetno se bo zdaj oglasila še katera okrog plačila:



OMG - kakšni stereotipi! Šopinge sovražim, za fasado mi ni bilo nikdar mar, kaj šele za matičarja. Če ti bo kaj lažje pri srcu, še lahko povem da me je kak prevzetni mlad akademik povabil na drink zgolj zato, da mi je v oči povedal, kako sem grda.

Še tole - ne obtožujem cele družbe, nikogar. Navajam dejstva, za katera večina ljudi nima niti 5% smisla.

SeMiNeSanja ::

soccergirl je izjavil:


OMG - kakšni stereotipi! Šopinge sovražim, za fasado mi ni bilo nikdar mar, kaj šele za matičarja. Če ti bo kaj lažje pri srcu, še lahko povem da me je kak prevzetni mlad akademik povabil na drink zgolj zato, da mi je v oči povedal, kako sem grda.

Zdej me pa mika, da bi te povabil na drink, da bi videl, če si res tako grda ;((

soccergirl ::

technolog je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Ni vse v ocenah, dejstvo je da ženske težje dobimo priložnost za delo. To pove tudi statistika zavoda...no vsaj za nekaj so koristni 8-)...no, pravzaprav je statistika ta koristna ne zavod :D


Ni res. Ženske lažje dobite delo, če govorimo o IT. Vsi delodajalci gledajo, kako uravnotežit kolektiv, zato dajejo podzavestno (ali pa tudi zavestno) prednost ženski, čeprav 2x manj kompetentni in usposobljeni od katerega koli moškega kandidata.

Nehaj že obtoževat zunanje razmere in naredi kej zase, če ne bo minilo pol leta, ti se boš pa še vedno spraševala, kateri programski jezik izbrati.


To pa je res čudno. Se ne bi strinjala, da ženske dobimo prej delo v IT-ju, kakor moški. Vsaj koliko se spomnim mojih začetkov, je kar trajalo in trajalo...naposled so me vzeli, tam kjer so me poznali privat. VAU - res velik dosežek! Ponosna do konc življenja :P

SeMiNeSanja je izjavil:

soccergirl je izjavil:


OMG - kakšni stereotipi! Šopinge sovražim, za fasado mi ni bilo nikdar mar, kaj šele za matičarja. Če ti bo kaj lažje pri srcu, še lahko povem da me je kak prevzetni mlad akademik povabil na drink zgolj zato, da mi je v oči povedal, kako sem grda.

Zdej me pa mika, da bi te povabil na drink, da bi videl, če si res tako grda ;((


Ojej - bi se rad transformiral med "tople" ? ;)

Zgodovina sprememb…

soccergirl ::

Spura je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Saj to ni nič takšnega, ko sem se pogovarjala z vodjo kadrovske službe pri Halcomu, mi je jasno povedal, ko imajo objavo da ima velik problem koga izbrati, ker je veliko kandidatov dobrih, na razpis dobijo okrog 500 prijav in da štejejo melankosti, kdo pride sploh do razgovora.
Kaksna debela laz. Za vsako razpisano mesto si lahko vesel ce dobis 10 ljudi, ki so solidno kvalificirani.


Laž? Če je, se mi je zlagal gospod, ki me poklical iz Halcoma in mi razložil, kako je z razpisanim mestom testerja, da je bilo čez 500 prijav, da ne ve kako bo naredil selekcijo...verjami kar želiš, že tako ali tako preveč info. dajem.

Spura je izjavil:

AmaranthK je izjavil:

Moj fant obvlada kar nekaj programskih jezikov + izdelano ima vadnico Pythona za pomoč drugim, ki se želijo učiti, pa še vedno ne dobi dela..pač dandanes ima res ogromno ljudi široko znanje programiranja in tudi če gledaš po ponudbi del, delodajalci zahtevajo širok spekter tega kar mora človek znati, seveda odvisno od tega katera podjetja ponujajo dela..recimo, da imaš dve ponudbi za delo - Lek in neka firma, ki se ukvarja z elektroniko, moraš znati osnove + programske jezike, ki pridejo prav na teh področjih. Čim so na voljo neka delovna mesta, ki zahtevajo ne vem..JavaScript, PHP, SQL, mogoče Javo, imaš takoj nekaj sto potencialnih delavcev, ki to obvladajo in se s tem ukvarjajo že po več let.

A daj no, to pa ze ne more bit res. Dela je kolikor hoces in niti ne rabis znat 10 tehnologij. Pri trenutni zaposlitvi nisem znal niti ene tehnologije in nobenega od dveh jezikov s katerima delam. Pa k firma isce ljudi tut ni neki ful kandidatov. Ja, je 100 kandidatov, od tega jih je vsaj 85 dejansko random ljudi, ki imajo racunalnik doma pa bi malo probali. Od ostalih 15 sta pa max 2 dobra, pa da sta pripravljena za ta denar delat.


Daj, snami svoja rožnata očala že enkrat. Svet ni tako idealen in popoln, kakor nam tu gor prodajaš.

Zgodovina sprememb…

soccergirl ::

M.B. je izjavil:

Peter Norvig (direktor razvoja v Googlu) pravi da bi učenje programiranja trajalo nekje 10 let. In še zanimiv članek o programiranju samem.

Pri samem učenju programiranju je najbolj pametno začet (po osnovah, zankah, vejah, pogojih in vsej osnovni sintaksi) nekaj programirat. Na začetku so to bedarije.

Dandanes je ogromno tečaj tudi na internetu. Primer zu Javo. (Tečaj je zastonj če ne rabiš specialnega certifikata).

Sam bi za učenje priporočal Python.

Sam sem prvo programiranje delal na koncu osnovne šole v tečaju HTMLja in CSSja pa še malo Javascripta. Potem sem v srednji šoli za hobi delal v PHPju (katerega dokumentacija mi je še dandanes najbolj všeč), čeprav ni glih lep jezik.

Na faksu smo začeli s C++, nato naenkrat na eni vaji prešli na C#. Ko smo pa lahko pisali v poljubnem jeziku pa sem programiral v Pythonu, če performance ni bil nujen. (pri C++ mi ni všeč podvajanje *.h in *.cpp datotek). V Pythonu sem delal spletne strani, tekmoval v strojnem učenju in pisal kratke skripte. Sem pa imel tudi osnovi tečaj Jave. Za študentsko delo sem delal tudi nekaj v Perlu.

Danes leto po koncu faksa službeno programiram 90% v Javi, nekaj tudi delam z Javascript frameworki (kar izdatno sovražim). Za hobi pa Python in pa C za mikrokontrolerje.

Kar hočem povedat je, da ni toliko važno kateri jezik se naučiš. Znanje med njimi je v večini prenosljivo, dokler ostajaš v isti kategoriji jezikov. (Če bi mi kdo reko da bom kdaj programiral službeno v Javi glede na to da znam samo osnove, bi mu reko da je nor, ampak tujina je zgleda drugačna kot Slovenija. Nobenega ni zanimalo če imam papir za znanje in ocene.) Prehod z imperativnih (PHP, C++, Perl,,) na funkcionalne je bolj težak (Haskell, lisp, F#), kot pa prehod med njimi. Čeprav se jeziki med sabo tudi razlikujejo.

Ena izmed razlik je da z Pythonom delat samo z tekstovnim urejevalnikom ni problem, z C++ in pa Javo pa je praktično nemogoče, vsaj pri večjih projektih, potrebuješ IDE.

Glede na to da si napisala, da si tudi testirala stvari, lahko naprimer obiščeš GitHub poiščeš za opis službe s čim se ukvarjaš in mogoče najdeš kakšen odprtokoden projekt. Tam lahko pogledaš rešene hrošče in pogledaš kako so se rešili.Lahko pa pogledaš tudi kodo. Dosti se da naučit tudi z branjem kode, samo takrat je potrebno imeti tudi nekaj znanja programiranja.


Hvala za vse povezave in nekaj predlogov, zlasti tisti za GitHub.

SeMiNeSanja ::

soccergirl je izjavil:


Ojej - bi se rad transformiral med "tople" ? ;)

Sem si ogledal http://1000uglypeople.com/category/ugly... , pa se zato še nisem transformiral...

soccergirl ::

SeMiNeSanja je izjavil:

soccergirl je izjavil:


Ojej - bi se rad transformiral med "tople" ? ;)

Sem si ogledal http://1000uglypeople.com/category/ugly... , pa se zato še nisem transformiral...


A se ti da? :D
Tisto so samo slike (verjetno mnoge fake), če pa človeka zaznavaš v živo, pa je vendarle vključenih več čutil in se lahko kaj v tebi "premakne". 8-)

jype ::

Pridi na internet in vprašaj folk (ko je buden), če ti pomaga rešit kakšen čisto praktičen problem v jeziku, ki se ti zdi zanimiv.

Jaz tudi priporočam python in javascript oziroma django in jquery.

SeMiNeSanja ::

Pri programiranju je najbolj koristno, da imaš pred očmi neko konkretno nalogo.

Ko je bilo treba davna leta nazaj na mrežni kartici nek register nastaviti na neko konkretno vrednost (ker sicer ni delala), sem se iz firbca lotil ugotavljati, kako bi se to naredilo v asemblerju. Velikost programčka (to so bili še časi 360kB floppy-jev), ki je nastal, mi je bila tako všeč, da sem si naredil še ene par priročnih 'ukazov' za krmiljenje tiskalnika v asemblerju (LF, FF, Eject,..). Tu pa se je potem moj asm mazohizem tudi končal.

Nekaj osnov TCL-a sem se naučil, ker sem preveč visel na ircu, pa nobena od obstoječih skript na botih ni počela tistega, kar sem jaz hotel. Pa sem se lotil pisati svojih TCL skript, ki so počele točno to, kar sem jaz želel.

PHP sem se učil, ker sem hotel vnašati neke podatke v spletni obrazec, zadevo shraniti v database in prikazovati na drugi spletni strani. Osnovna zadeva, toliko da vidiš kako gre, razumeš princip. Vendar DALEČ od tega, da bi PHP OBVLADOVAL, ali si karkoli domišljal na tem področju. Za to so drugi mojstri, ki v njemu programirajo vsak dan, že leta in leta.

Tako sem tekom let spoznal Basic, Pascal, Fortan, asm, C, VBA, TCL, PHP,...vsega po malo, ravno malenkst več, kot rabiš za tisti slavni 'hello world'.
Za mene je bistveno, da sem spoznal osnove. Ko potem kakšno tujo zadevo beta testiram, se lahko čisto drugače pogovarjam z razvijalci, saj imam nekakšno megleno predstavo o tem, kje so meje možnega, kaj bi se še dalo naštrikat, ali kaj je morda lahko razlog za kakšno opaženo težavo v beta verziji. Programerskih ambicij pa definitivno nimam. Nekje tudi moraš znati preceniti, v kateri kot pašeš.

Ta 'kot' pa je tisto, kar mene pri tebi skrbi. Večina programerjev prične s programiranjem iz firbca. Pri tebi pa tega firbca do sedaj ni bilo. Morda se še razvije, morda celo imaš neodkrit talent? Če ne probaš, ne moreš vedeti.

Kar se tiče Pythona, se morda splača pogledat tudi Microsoftovo 'virtualno učilnico', kjer promovirajo Python za programerske začetnike.

Joze_K ::

killa bee je izjavil:

predlagam knjigo: Head First Java 2nd Ed.


https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=...

killa bee ::

je tudi v knjižnici, je lažje brat tiskano verzijo

Joze_K ::

killa bee je izjavil:

je tudi v knjižnici, je lažje brat tiskano verzijo


hm, edino kar je, da je izdana 2005.... kar je malo precej odzad.... 10 let razvoja pri programskih jezikih je verjetno kar razlika....
mogoče kje kaj novejšega aktualnega obstaja....

pa da ne bo napačno razumljeno... saj sintaksa jezika, ukazi, etc,... že nekako ostajajo.... vendar se je močno spremenil IDE, pa novosti niso zajete,... ker tukaj se recimo sklicuje naloži IDE v2,... na SUN strani pa več tega že zdavnaj ni, je pa množica nekih orodij, kjer pojma nimaš, kaj je zdaj primerno, da bo k temu pasalo....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Joze_K ()

soccergirl ::

Joze_K je izjavil:

killa bee je izjavil:

predlagam knjigo: Head First Java 2nd Ed.


https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=...


Hvala za knjigo....700 strani - konkreten zalogaj ;)

[D]emon ::

Joze_K je izjavil:


hm, edino kar je, da je izdana 2005.... kar je malo precej odzad.... 10 let razvoja pri programskih jezikih je verjetno kar razlika....
mogoče kje kaj novejšega aktualnega obstaja....


This. To je problematika knjiznic v Sloveniji, ki vecinoma razpolagajo z 10 in vec let staro literaturo s podrocja racunalnistva. (SIKPV so se pred par leti imeli "Java - Programiranje za internet" od Mesojedca kot najnovejso knjigo s podrocja Jave)

Zato se pac literaturo isce na netu. Razen ce se hoces izobrazevati za 15 let nazaj. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

lebdim ::

Rad bi se vrnil na debato o učenju programiranja. Tudi, če prihajaš iz Pedagoške fakultete, ni nikjer zapisano, da ne bi smel delati v IT-ju. Sicer pa so jeziki Java, in vse s C-jem popolnoma neprimerni za začetnika.
Najboljši program za začetek poučevanja programerskih konceptov je Scratch.

soccergirl ::

lebdim je izjavil:

Rad bi se vrnil na debato o učenju programiranja. Tudi, če prihajaš iz Pedagoške fakultete, ni nikjer zapisano, da ne bi smel delati v IT-ju. Sicer pa so jeziki Java, in vse s C-jem popolnoma neprimerni za začetnika.
Najboljši program za začetek poučevanja programerskih konceptov je Scratch.


Ne, nisem iz pedagoške. O Scratch-u imam knjigo, a mi ni preveč všeč koncept knjige - kot da sem za tovrstno knjigo prestara ;)

killa bee ::

Hvala za knjigo....700 strani - konkreten zalogaj
Ta knjiga ma 200 strani tapravih ker so same slike, pa vaje jih večino lahko spustiš. Pomoje nek 150 al pa še manj je dejasnkih strani.

hm, edino kar je, da je izdana 2005.... kar je malo precej odzad.... 10 let razvoja pri programskih jezikih je verjetno kar razlika....

V teh 10ih letih java se ni preitrano spremenila imho. Kar poglej si kako velike so spremembe med javo 6, javo 7 in javo 8. Te razlike ki pa so pa niso tako pomembne za začetnika. Pa tudi upoštevaj da Android podpira samo javo 7 .

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

lebdim je izjavil:

Rad bi se vrnil na debato o učenju programiranja. Tudi, če prihajaš iz Pedagoške fakultete, ni nikjer zapisano, da ne bi smel delati v IT-ju. Sicer pa so jeziki Java, in vse s C-jem popolnoma neprimerni za začetnika.
Najboljši program za začetek poučevanja programerskih konceptov je Scratch.

Ce prihajas iz pedagoskega faksa si ovrednoten priblizno toliko, kot tisti, ki nimajo faksa v ITju svetu, kar seveda samo po sebi se ne pomeni, da ne znas, ampak bos pa moral pokazati na CVju se kaj drugega, da bos zanimiv.

Zacetnik lahko zacne tudi z Javo in Cjem. Izbira prvega jezika je v koncni fazi se najmanj pomembna (bistveno bolj vazno je koliko te zadeva prime in da si vanjo pripravljen vloziti dovolj ur).

111111111111 ::

soccergirl je izjavil:

Joze_K je izjavil:

killa bee je izjavil:

predlagam knjigo: Head First Java 2nd Ed.


https://www.google.si/url?sa=t&rct=......


Hvala za knjigo....700 strani - konkreten zalogaj ;)


Tole sem prebral. je lahkotno branje in všeč mi je koncept, kako razloži osnovne pojme. Sam ko se lotim kakega novega jezika, preberem Head First če obstaja, tako da dobiš malo občutka za jezik, koncepte itd... V zgornji knjigi je zelo lepo opisano za začetnika, dedovanje, OO, kaj je razred in kaj je paket, skratka priporočam branje, vaje pa po želji, sam sem imel nekaj osnov od prej sem kar lepo preskočil večino vaj.

killa bee ::

(bistveno bolj vazno je koliko te zadeva prime in da si vanjo pripravljen vloziti dovolj ur).


dovolj = čim več
Se absolutno strinjam s tem

Zgodovina sprememb…

Strato5 ::

Jaz osebno zelo toplo priporočam sledečo povezavo:
http://coderbyte.com/CodingArea/Challen...

potem ko enkrat osvojiš razne "Hello World" in podobne osnove so vaje na tej strani odlične za vajo. Seveda si zraven pomagaš z googlom in forumi (sam programiram aktivno že 6 let ampak priznam da dokaj malo znam "iz glave" napisat kode (razen če govorimo o C# in visual studio, kjer ti zadeva sama ponudi klice funkcij in sama predvideva in dokončuje cele klice kar zelo poenostavi vse skupaj)

Kar pa se tiče programiranja na splošno sem jaz začel svoje učenje s C++, poudaril pa bi da je zelo pomembno da osvojiš način razmišljanja in da se naučiš pravilno in dobro načrtovati svoje programe.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Začetki programiranja

Oddelek: Programiranje
359497 (2314) TheBlueOne
»

Kaj mi priporočate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
5410361 (7408) Kayzon
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21655872 (40548) DaMachk
»

Kateri programski jezik?

Oddelek: Programiranje
232942 (2248) driver_x
»

Učenje programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5314542 (13559) ZaphodBB

Več podobnih tem