» »

Želim se naučiti programiranja - najbrž mi to manjka

Želim se naučiti programiranja - najbrž mi to manjka

1
2
3

Mesar ::

COBOL? 8-O
Your turn to burn!

WarpedGone ::

Drži, ne gre se mi za to, da bi bila konkurenčna programerka, moram se pa vsekakor naučiti osnov vsaj enega (ali dveh) programskih jezikov.

Nekonkurenčno znanje == neznanje. Če ne znaš dovolj, da bi bila uporabna, si neuporabna.
Je onih, ki znajo več, preveč.
Zbogom in hvala za vse ribe

technolog ::

Isotropic ::

soccergirl je izjavil:

Pozdravljeni,

imam cca. 5 let delovnih izkušenj v informatiki (testiranje programov, poučevanje uporabnikov, pisanje navodil, tehnična podpora uporabnikom na daljavo ali terensko ipd.). Službo že iščem dlje časa in po objavljenih zaposlitvenih oglasih sem prišla do zaključka, da mi manjka znanje programiranja. Želim si še vedno delati na področju IT-ja, zato me zanima, kaj mi predlagate, kako se naj lotim učenja programiranja, katerih programskih jezikov, kaj je trenutno v trendu oziroma, kaj mi manjka da ne dobim službe v stroki IT-ja? (No, tudi na drugih področjih ne).

Hvala za vse nasvete, predloge, kritike, ideje.

Lep pozdrav.

če RES obvladaš sql in kakšno relacijsko bazo podatkov (oracle, ms), išči še kaj za DBA. recimo po zavarovalnicah majo namenske oracle dbaje. plača 1500+.

Mesar ::

Java, C# mogoce mal crappla, osnove baz pa neki s področja podatkovnih baz, pa splošno znanje rač. omrežij vedno prav pride... to bi blo kul za začetek.

Isotropic je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Pozdravljeni,

imam cca. 5 let delovnih izkušenj v informatiki (testiranje programov, poučevanje uporabnikov, pisanje navodil, tehnična podpora uporabnikom na daljavo ali terensko ipd.). Službo že iščem dlje časa in po objavljenih zaposlitvenih oglasih sem prišla do zaključka, da mi manjka znanje programiranja. Želim si še vedno delati na področju IT-ja, zato me zanima, kaj mi predlagate, kako se naj lotim učenja programiranja, katerih programskih jezikov, kaj je trenutno v trendu oziroma, kaj mi manjka da ne dobim službe v stroki IT-ja? (No, tudi na drugih področjih ne).

Hvala za vse nasvete, predloge, kritike, ideje.

Lep pozdrav.

če RES obvladaš sql in kakšno relacijsko bazo podatkov (oracle, ms), išči še kaj za DBA. recimo po zavarovalnicah majo namenske oracle dbaje. plača 1500+.


Zavarovalnicah? Tole pa morem preverit :D no sicer pa 1500+dodatki? Ker če je z dodatki je to bolj bogo...

Then again... če tak gledaš, kaj vse pa ti laufa na MSSQLu al pa recimo kolko firm v slo še vedno vztraja na Navisionu... phheeww, to so ti produkti, kot skoz neki crkne, da ti ne sfali dela :D pa potencialnih strank ko smetja... če znaš kaj pokazat.
Your turn to burn!

KraitPay ::

Tile odgovori mi niso prav nič všeč. Se mi zdi, da vsi samo strašite kako je težko pa kako ne gre, nobeden pa je ni niti vprašal v katerem jeziku so spisane aplikacije in kakšne aplikacije je sploh testirala?

Zjasniti se boš morala ali želiš programirati zaradi tega ker to potrebuješ (očitno ne več, če si ostala brez službe?, ali zato, ker pač misliš da to moraš znati?)

Kot drugo pa nekateri omenjate C in njegove razne končnice (C++, C# itd...), preden bo karkoli zakapirala jo bo že minilo. Četudi jezik kot sam zakapira jo bo na koncu lovilo razmišljanje kako stvar sploh narediti in ne kako mora stvar delovati.

C in ostale jeziki so katastrofa za učenje. Za začetnike bi jaz predlagal python z katerim lahko narediš boga in pol. Tiste funkcije, ki pa so tam notri in jih v c-ju recimo ni, jih pa lahko narediš ko stvar zakapiraš kako deluje.

Tako da Python all the way.
p.s. Še enkrat, prihajam iz embedded designa in kljub temu ne navijam za C ampak Python.

soccergirl ::

Isotropic je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Pozdravljeni,

imam cca. 5 let delovnih izkušenj v informatiki (testiranje programov, poučevanje uporabnikov, pisanje navodil, tehnična podpora uporabnikom na daljavo ali terensko ipd.). Službo že iščem dlje časa in po objavljenih zaposlitvenih oglasih sem prišla do zaključka, da mi manjka znanje programiranja. Želim si še vedno delati na področju IT-ja, zato me zanima, kaj mi predlagate, kako se naj lotim učenja programiranja, katerih programskih jezikov, kaj je trenutno v trendu oziroma, kaj mi manjka da ne dobim službe v stroki IT-ja? (No, tudi na drugih področjih ne).

Hvala za vse nasvete, predloge, kritike, ideje.

Lep pozdrav.

če RES obvladaš sql in kakšno relacijsko bazo podatkov (oracle, ms), išči še kaj za DBA. recimo po zavarovalnicah majo namenske oracle dbaje. plača 1500+.


S SQL sem ogromno delala v prvi službi, žal sem tudi precej stvari pozabila. Uporabljala sem Ms SQL server 2005 (developer edition). Restore dumpov je bil vsakodneven...veliko strank smo imeli.
Z Oracle-om sem se srečala v naslednji službi, a nič kaj tako grozno zahtevnega, da bi rabila mentorstvo.
Ne spomnim se, da bi kdaj videla kak oglas za delo na Zavarovalnicah (razen da išečjo tržnike, agente ki prodajajo zavarovanja...tega pa je ful).

Mesar ::

KraitPay je izjavil:

Tile odgovori mi niso prav nič všeč. Se mi zdi, da vsi samo strašite kako je težko pa kako ne gre, nobeden pa je ni niti vprašal v katerem jeziku so spisane aplikacije in kakšne aplikacije je sploh testirala?

Zjasniti se boš morala ali želiš programirati zaradi tega ker to potrebuješ (očitno ne več, če si ostala brez službe?, ali zato, ker pač misliš da to moraš znati?)

Kot drugo pa nekateri omenjate C in njegove razne končnice (C++, C# itd...), preden bo karkoli zakapirala jo bo že minilo. Četudi jezik kot sam zakapira jo bo na koncu lovilo razmišljanje kako stvar sploh narediti in ne kako mora stvar delovati.

C in ostale jeziki so katastrofa za učenje. Za začetnike bi jaz predlagal python z katerim lahko narediš boga in pol. Tiste funkcije, ki pa so tam notri in jih v c-ju recimo ni, jih pa lahko narediš ko stvar zakapiraš kako deluje.

Tako da Python all the way.
p.s. Še enkrat, prihajam iz embedded designa in kljub temu ne navijam za C ampak Python.


Kje boš dobil službo z znanjem Pythona? Če predpostavljamo, da se nekdo uči zato ker išče službo ne zato ker ima nek lasten plan al pa whatever...

soccergirl je izjavil:

Isotropic je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Pozdravljeni,

imam cca. 5 let delovnih izkušenj v informatiki (testiranje programov, poučevanje uporabnikov, pisanje navodil, tehnična podpora uporabnikom na daljavo ali terensko ipd.). Službo že iščem dlje časa in po objavljenih zaposlitvenih oglasih sem prišla do zaključka, da mi manjka znanje programiranja. Želim si še vedno delati na področju IT-ja, zato me zanima, kaj mi predlagate, kako se naj lotim učenja programiranja, katerih programskih jezikov, kaj je trenutno v trendu oziroma, kaj mi manjka da ne dobim službe v stroki IT-ja? (No, tudi na drugih področjih ne).

Hvala za vse nasvete, predloge, kritike, ideje.

Lep pozdrav.

če RES obvladaš sql in kakšno relacijsko bazo podatkov (oracle, ms), išči še kaj za DBA. recimo po zavarovalnicah majo namenske oracle dbaje. plača 1500+.


S SQL sem ogromno delala v prvi službi, žal sem tudi precej stvari pozabila. Uporabljala sem Ms SQL server 2005 (developer edition). Restore dumpov je bil vsakodneven...veliko strank smo imeli.
Z Oracle-om sem se srečala v naslednji službi, a nič kaj tako grozno zahtevnega, da bi rabila mentorstvo.
Ne spomnim se, da bi kdaj videla kak oglas za delo na Zavarovalnicah (razen da išečjo tržnike, agente ki prodajajo zavarovanja...tega pa je ful).


Ja, ki so plačani po % od sklenjenih polic... ni to nek shit...
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

abrezo ::

Isotropic je izjavil:


če RES obvladaš sql in kakšno relacijsko bazo podatkov (oracle, ms), išči še kaj za DBA. recimo po zavarovalnicah majo namenske oracle dbaje. plača 1500+.


:) 1500 do 2000€ bruto ja...

ales85 ::

soccergirl ::

KraitPay je izjavil:

Tile odgovori mi niso prav nič všeč. Se mi zdi, da vsi samo strašite kako je težko pa kako ne gre, nobeden pa je ni niti vprašal v katerem jeziku so spisane aplikacije in kakšne aplikacije je sploh testirala?

Zjasniti se boš morala ali želiš programirati zaradi tega ker to potrebuješ (očitno ne več, če si ostala brez službe?, ali zato, ker pač misliš da to moraš znati?)

Kot drugo pa nekateri omenjate C in njegove razne končnice (C++, C# itd...), preden bo karkoli zakapirala jo bo že minilo. Četudi jezik kot sam zakapira jo bo na koncu lovilo razmišljanje kako stvar sploh narediti in ne kako mora stvar delovati.

C in ostale jeziki so katastrofa za učenje. Za začetnike bi jaz predlagal python z katerim lahko narediš boga in pol. Tiste funkcije, ki pa so tam notri in jih v c-ju recimo ni, jih pa lahko narediš ko stvar zakapiraš kako deluje.

Tako da Python all the way.
p.s. Še enkrat, prihajam iz embedded designa in kljub temu ne navijam za C ampak Python.


V Javi & Javascript-u so bile spisane v zadnji službi.
V prvi službi pa programi v Visual Basicu (tu pa je res bilo toliko kode, da bog pomagaj!).

Mesar je izjavil:

KraitPay je izjavil:

Tile odgovori mi niso prav nič všeč. Se mi zdi, da vsi samo strašite kako je težko pa kako ne gre, nobeden pa je ni niti vprašal v katerem jeziku so spisane aplikacije in kakšne aplikacije je sploh testirala?

Zjasniti se boš morala ali želiš programirati zaradi tega ker to potrebuješ (očitno ne več, če si ostala brez službe?, ali zato, ker pač misliš da to moraš znati?)

Kot drugo pa nekateri omenjate C in njegove razne končnice (C++, C# itd...), preden bo karkoli zakapirala jo bo že minilo. Četudi jezik kot sam zakapira jo bo na koncu lovilo razmišljanje kako stvar sploh narediti in ne kako mora stvar delovati.

C in ostale jeziki so katastrofa za učenje. Za začetnike bi jaz predlagal python z katerim lahko narediš boga in pol. Tiste funkcije, ki pa so tam notri in jih v c-ju recimo ni, jih pa lahko narediš ko stvar zakapiraš kako deluje.

Tako da Python all the way.
p.s. Še enkrat, prihajam iz embedded designa in kljub temu ne navijam za C ampak Python.


Kje boš dobil službo z znanjem Pythona? Če predpostavljamo, da se nekdo uči zato ker išče službo ne zato ker ima nek lasten plan al pa whatever...

soccergirl je izjavil:

Isotropic je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Pozdravljeni,

imam cca. 5 let delovnih izkušenj v informatiki (testiranje programov, poučevanje uporabnikov, pisanje navodil, tehnična podpora uporabnikom na daljavo ali terensko ipd.). Službo že iščem dlje časa in po objavljenih zaposlitvenih oglasih sem prišla do zaključka, da mi manjka znanje programiranja. Želim si še vedno delati na področju IT-ja, zato me zanima, kaj mi predlagate, kako se naj lotim učenja programiranja, katerih programskih jezikov, kaj je trenutno v trendu oziroma, kaj mi manjka da ne dobim službe v stroki IT-ja? (No, tudi na drugih področjih ne).

Hvala za vse nasvete, predloge, kritike, ideje.

Lep pozdrav.

če RES obvladaš sql in kakšno relacijsko bazo podatkov (oracle, ms), išči še kaj za DBA. recimo po zavarovalnicah majo namenske oracle dbaje. plača 1500+.


S SQL sem ogromno delala v prvi službi, žal sem tudi precej stvari pozabila. Uporabljala sem Ms SQL server 2005 (developer edition). Restore dumpov je bil vsakodneven...veliko strank smo imeli.
Z Oracle-om sem se srečala v naslednji službi, a nič kaj tako grozno zahtevnega, da bi rabila mentorstvo.
Ne spomnim se, da bi kdaj videla kak oglas za delo na Zavarovalnicah (razen da išečjo tržnike, agente ki prodajajo zavarovanja...tega pa je ful).


Ja, ki so plačani po % od sklenjenih polic... ni to nek shit...


Seveda je shit, težko je dobiti nove zavarovance, večina jih že zavarovanje ima, mnogi pa tudi raje dajo denar kam drugam, kakor v zavarovanja.

Zgodovina sprememb…

soccergirl ::

ales85 je izjavil:

Link 1 Link 2


Hvala. Koliko se povprašuje pri nas po znanju Pythona?

Mesar ::

Popravek: Ni nek siht*** :D

soccergirl je izjavil:

ales85 je izjavil:

Link 1 Link 2


Hvala. Koliko se povprašuje pri nas po znanju Pythona?


Exactly.
Your turn to burn!

jan_g ::

Slo-tech zaposlitve ima nekaj objav za Python razvijalce. Vprašanje pa je, kdo te bo zaposlil, če si programer začetnik (ne glede na prog. jezik). Morda so bolj primerna pipravništva, kjer imaš mentorja in hkrati tudi delaš na pravih projektih, kar je po mojem bolje od suhoparnega učenja po vodičih ali na tečajih. Je pa problem, ker imam občutek, da se zadnje čase dogaja, da hočejo podjetja tudi za "internshipe" imeti ljudi, ki že nekaj (dosti) znajo, samo morda ne prav na tistem področju.

Smurf ::

jan_g je izjavil:

Slo-tech zaposlitve ima nekaj objav za Python razvijalce. Vprašanje pa je, kdo te bo zaposlil, če si programer začetnik (ne glede na prog. jezik). Morda so bolj primerna pipravništva, kjer imaš mentorja in hkrati tudi delaš na pravih projektih, kar je po mojem bolje od suhoparnega učenja po vodičih ali na tečajih. Je pa problem, ker imam občutek, da se zadnje čase dogaja, da hočejo podjetja tudi za "internshipe" imeti ljudi, ki že nekaj (dosti) znajo, samo morda ne prav na tistem področju.

Internshipi naceloma niso zato, da ljudi ucis for zanke, cez to fazo morajo priti sami. Bolj se gre zato, da jim pomagas prenesti teoreticno znanje v prakso, pomagas pri pravilih lepega kodiranja, jih usmerjas kako nadgraditi znanje ipd.

jan_g ::

Smurf je izjavil:

jan_g je izjavil:

Slo-tech zaposlitve ima nekaj objav za Python razvijalce. Vprašanje pa je, kdo te bo zaposlil, če si programer začetnik (ne glede na prog. jezik). Morda so bolj primerna pipravništva, kjer imaš mentorja in hkrati tudi delaš na pravih projektih, kar je po mojem bolje od suhoparnega učenja po vodičih ali na tečajih. Je pa problem, ker imam občutek, da se zadnje čase dogaja, da hočejo podjetja tudi za "internshipe" imeti ljudi, ki že nekaj (dosti) znajo, samo morda ne prav na tistem področju.

Internshipi naceloma niso zato, da ljudi ucis for zanke, cez to fazo morajo priti sami. Bolj se gre zato, da jim pomagas prenesti teoreticno znanje v prakso, pomagas pri pravilih lepega kodiranja, jih usmerjas kako nadgraditi znanje ipd.


True, ampak imam občutek, da je že šla čez to fazo, če se je ukvarjala z MSSQL bazo, Visual Basicom, ipd.

sebastjan28 ::

Če prihajaš iz poslovnih(Enterprise) applikacij je verjetno tvoja dodana vrednost, da boš spet delal na Enterprise applikacijah(verjetno v kakšnem večjem podjetju). V tem primeru je za začetek še najbolj varno osvojiti osnove klasičnega TSQL in .net(C#,Vb.Net)/Javo. Na Web verjetno v tej fazi raje pozabi. Najlažji denar je še vedno v LOB applikacijah.

killa bee ::

A ni bilo tem tipa "rad bi se naučil programiranja" že kar nekaj ?

WarpedGone ::

Bilo, ni pa še nobene teme "sem se naučil".
Vsi, ki "znamo" smo na tem dela dolga leta, še iz časov izpred prve resne zaposlitve, mnogi iz časov srednje in OŠ.
Zbogom in hvala za vse ribe

killa bee ::

zakaj bi bila tema "sem se naučil", saj v tem primeru nič ne sprašuješ

Zgodovina sprememb…

technolog ::

soccergirl ::

WarpedGone je izjavil:

Bilo, ni pa še nobene teme "sem se naučil".
Vsi, ki "znamo" smo na tem dela dolga leta, še iz časov izpred prve resne zaposlitve, mnogi iz časov srednje in OŠ.


Natanko tako. Večina jih piše, česa se učiti, noben pa ne napiše, česa se je učil, kako, kdaj in kako mu je to "naučeno" pomagalo, da je prišel do resne zaposlitve.
Sem ravnokar govorila z enim gospodom, ki je že +20 let programer in mi je pojasnil nekako takole: da bom kdaj prišla na tak nivo, da se bodo tepli zame, težko verjetno, da bom nekaj malega znala, veliko ne, je enako kakor da ne bi vedela nič. Če se naučim osnov, je zopet vprašanje, kaj si v praksi kdo predstavlja pod osnove. Če se naučim Pythona za silo, ni videti, da bom kje s pri nas aktualna, veliko se v praksi rabijo Java, PHP ipd. Pa težko je priti zraven v kakšno solidno firmo, vedno se raje vzame, koga ki ga nekdo pozna ali se ga od kje spomni ali po vezah. Ta "stric" mi je kar voljo vzel, kar sem mu tudi povedala - no, nakar se je potegnil nazaj in dejal, da če me programerstvo zanima, pa naj kar navalim, a da on na mojem mestu ne bi. Da bi se lotil raje česa bolj elegantnega, manj stresnega, kjer bi preživel več časa z ljudmi, imel le 8-urni delavnik in kjer ne bi nonstop visel za mašino. Po svoje ga povsem razumem, z ženo sta se pred +10 leti razšla, ker ni nikdar imel časa zanjo.

WarpedGone ::

Pri programiranju je en enostaven lakmusov test:
Te zadeva tolk veseli, da programiraš doma samo zako, ker se ti to dopade in stvari, ki se ti dopadejo?
Kdorkoli, je na to odgovoril z Da, ima nekaj šans da bo nekoč dober in iskan. Kdor je odgovoril z Ne, nima šans, da bo kdaj veljal za dobrega.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

jan_g ::

Natanko tako. Večina jih piše, česa se učiti, noben pa ne napiše, česa se je učil, kako, kdaj in kako mu je to "naučeno" pomagalo, da je prišel do resne zaposlitve.


Veliko jih napiše, kako so prišli do prve zaposlitve, tudi na tem forumu že n-krat. Jaz sem prišel do nje prek študentskega dela (študiral na FRIju), ko sem se javil na en oglas na tabli v prostorih študentskega servisa. To je bilo okrog 15 let nazaj, danes ne vem, če ti moja izkušnja kaj pomaga. Od takrat dobivam nove službe vedno prek takšnih ali drugačnih poznanstev, nikoli prek zaposlitvenih oglasov.

l0g1t3ch ::

Ne vem koliko ti bo koristila zgodovina kaj se je nekdo učil da je danes uspešen, ker mnogo tistega ni več aktualno oz. ni aktualno na način da bi bilo na hitro tržno zanimivo.

Jaz naprimer sem začel z Pascalom in Delphijem tekom počitnic konec OŠ. Takrat je bil to velik hit in z znanjem Delphija si bil lahko car, danes pa s tem veljaš da si "dinozaver".

Še vedno lahko danes začneš učenje z Pascalom, ki je za ta namen odličen jezik, samo ni kaj prida komercialno zanimiv in z njim direktno ne boš ravno dobila službe.

Pa še nekaj glede učenja, če se želiš nekaj "obrtniško" naučit potem seveda rabiš delati z jeziki in orodji, ki se trenutno aktualni.
Če pa želiš globje ratumevanje konceptov, algoritmov, podatkovnih struktur, ... je pa praktično vseeno kaj vazmeš (tudi Pascal bo odličen) saj se ne učiš orodja samega ampak bolj koncepte in načina razmišljanja in potem tudi prehod na nek drug jezik ni več težava.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

KraitPay ::

Samo še nekaj dodam;
Da imam sam neko resno konkurenčno podjetje, pa ni važno s čim se ukvarja, ni osnovne šanse da dam zaposlitveni oglas na zavod. S tem se pobira samo poden.
Za družboslovne fakse je itak vseeno, pri drugih je pa zelo super če nekaj veljaš oz. te nekdo "predlaga". Je le to nekaj več vredno kot nekdo z samimi 10 in odlično spisanim CV. Pač moje mnenje.

Bil sem namreč na enem razgovoru kamor me je potegnil znanec-znanca, skratka bili so vsaj za 5 če ne 10 let starejši ljudje, večina z zavoda. Ko sem prišel na vrsto me je "Šef" vprašal zakaj bi delal zanj, ko sem mu odgovoril, se je nasmejal in povedal kaj je dejal predhodnik: "Ker sem imel na faxu same 10ke".

Isotropic ::

Za družboslovne fakse je itak vseeno

hahah bodi resen.

Smurf ::

KraitPay je izjavil:

vprašal zakaj bi delal zanj, ko sem mu odgovoril, se je nasmejal in povedal kaj je dejal predhodnik: "Ker sem imel na faxu same 10ke".

Ce pride do mene FRI-jevec s samimi 10kami ima precej moznosti, da bo dobil vsaj moznost, da se dokaze.

technolog ::

Dejansko, met same 10 na FRI (UNI) ni kar tko. Verjetno nedosegljiv ideal za 99% študentov, ne glede na to, kok se učijo.

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

soccergirl je izjavil:

WarpedGone je izjavil:

Bilo, ni pa še nobene teme "sem se naučil".
Vsi, ki "znamo" smo na tem dela dolga leta, še iz časov izpred prve resne zaposlitve, mnogi iz časov srednje in OŠ.


Natanko tako. Večina jih piše, česa se učiti, noben pa ne napiše, česa se je učil, kako, kdaj in kako mu je to "naučeno" pomagalo, da je prišel do resne zaposlitve.
Sem ravnokar govorila z enim gospodom, ki je že +20 let programer in mi je pojasnil nekako takole: da bom kdaj prišla na tak nivo, da se bodo tepli zame, težko verjetno, da bom nekaj malega znala, veliko ne, je enako kakor da ne bi vedela nič. Če se naučim osnov, je zopet vprašanje, kaj si v praksi kdo predstavlja pod osnove. Če se naučim Pythona za silo, ni videti, da bom kje s pri nas aktualna, veliko se v praksi rabijo Java, PHP ipd. Pa težko je priti zraven v kakšno solidno firmo, vedno se raje vzame, koga ki ga nekdo pozna ali se ga od kje spomni ali po vezah. Ta "stric" mi je kar voljo vzel, kar sem mu tudi povedala - no, nakar se je potegnil nazaj in dejal, da če me programerstvo zanima, pa naj kar navalim, a da on na mojem mestu ne bi. Da bi se lotil raje česa bolj elegantnega, manj stresnega, kjer bi preživel več časa z ljudmi, imel le 8-urni delavnik in kjer ne bi nonstop visel za mašino. Po svoje ga povsem razumem, z ženo sta se pred +10 leti razšla, ker ni nikdar imel časa zanjo.


no koncu bomo prišli do tega kar sem že jaz povedal v prvih sporočilih...
to da če ne obvladaš je isto kot da nič ne znaš popolnoma ne drži. Če zadevo poznaš in ne obvladaš še vedno lahko bug-fixaš stvari. moraš vedet da je tukaj veliko programerjev, ki želijo konkurenco sabotirat ipd...

včasih pri iskanju zaposlitve pomaga že samo to, da jim rečeš da se hitro učiš... včasih so sposobnosti večja prednost kot znanja.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

noraguta ::

Ma sej si delala v kšeftu, gotov je par problemov na katere si naletela. Zastaviš si enga in ga rešuješ s pomočjo programiranja. Ni treba, da je rešitev s prve industrijska. Ampak za silo. Ko prideš do te stopnje si notr. Vmes je pa en sam zen pa potrpežljivost, iznajdlivost, ... Če ti relacijske baze niso problem, nadgradiš z js. Je tako na server kot client sidu. Za začetek.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

sebastjan28 ::

technolog je izjavil:

PHP jobov je več:

https://slo-tech.com/delo/tagi/php


Forum z nekaj 10 službami ravno ni nek verodostojen pokazatelj:) Preprosto je v tem primeru statistična napaka prevelika. Če bi rad celotno sliko si poglej kakšen index, ki meri popularnost programskih jezikov(npr http://www.tiobe.com/index.php/content/... ali pa si odpri kakšno zaposlitven portal, ki vsebuje nekaj 10k služb.

V končni fazi pa tudi takšen podatek sam po sebi niti nima velike dodane vrednost, saj manjka še vsaj nekaj preostalih ključnih podatkov: število drugih iskalcev, njihove kompetence, njihova finančna pričakovanja,... Močno dvomim, da se je za začetnika pametno, da se pojavi na "generičnem" prostoru, kjer je potrebno tekmovati s izkušenimi in zelo učinkoviti "obrtniki" na eni strani in pa offshore razvijalci iz tretjih držav, ki so pripravljeni delati za 20% tvoje cene. PHP tudi verjetno ni najboljša opcija za začetnike, ki morajo spoznati osnovne konstrukete in pa Design Patterne,....

V tem finančno vodenem kontekstu prej omenjeni COBOL kratko in srednje-ročno sploh ni tako slaba ideja. Delovnih mest sicer veliko, vendar je po drugi strani kandidatov zanje še precej manj. Glede na to, da gre za dokaj primitiven jezik, se ga je verjetno tudi mogoče osnovno osvojiti v enem mesecu. Verjetno, je potrebno zanj imeti tudi ogromno domenskega znanja - vendar , bi ga v vsakem primeru predvidoma pridobila v dolgotrajnem izobraževanju, ki ga financira/izvaja delodajalec.

noraguta ::

technolog je izjavil:

Dejansko, met same 10 na FRI (UNI) ni kar tko. Verjetno nedosegljiv ideal za 99% študentov, ne glede na to, kok se učijo.

Je fajn in kaj? Šihta pa med študijem ni našel. Enga ne poznam med odličnjaki moje generacije ki bi hodil po zavodih.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

soccergirl ::

sebastjan28 je izjavil:

technolog je izjavil:

PHP jobov je več:

https://slo-tech.com/delo/tagi/php


Forum z nekaj 10 službami ravno ni nek verodostojen pokazatelj:) Preprosto je v tem primeru statistična napaka prevelika. Če bi rad celotno sliko si poglej kakšen index, ki meri popularnost programskih jezikov(npr http://www.tiobe.com/index.php/content/... ali pa si odpri kakšno zaposlitven portal, ki vsebuje nekaj 10k služb.

V končni fazi pa tudi takšen podatek sam po sebi niti nima velike dodane vrednost, saj manjka še vsaj nekaj preostalih ključnih podatkov: število drugih iskalcev, njihove kompetence, njihova finančna pričakovanja,... Močno dvomim, da se je za začetnika pametno, da se pojavi na "generičnem" prostoru, kjer je potrebno tekmovati s izkušenimi in zelo učinkoviti "obrtniki" na eni strani in pa offshore razvijalci iz tretjih držav, ki so pripravljeni delati za 20% tvoje cene. PHP tudi verjetno ni najboljša opcija za začetnike, ki morajo spoznati osnovne konstrukete in pa Design Patterne,....

V tem finančno vodenem kontekstu prej omenjeni COBOL kratko in srednje-ročno sploh ni tako slaba ideja. Delovnih mest sicer veliko, vendar je po drugi strani kandidatov zanje še precej manj. Glede na to, da gre za dokaj primitiven jezik, se ga je verjetno tudi mogoče osnovno osvojiti v enem mesecu. Verjetno, je potrebno zanj imeti tudi ogromno domenskega znanja - vendar , bi ga v vsakem primeru predvidoma pridobila v dolgotrajnem izobraževanju, ki ga financira/izvaja delodajalec.



Zakaj sem vprašala po Cobol-u? Ker mi je nek sodelavec (še v 1. službi) malo za šalo malo zares predlagal, da če želim programirat pa se naj kar lotim Cobol-a, ostalo je preveč "domače". Drugi, ki so najin pogovor slišali so takoj komentiral: "Ja pa ravno na ta stara jajca si mora usesti" :D
In me je minilo do Cobola.8-)

sebastjan28 ::

soccergirl je izjavil:

sebastjan28 je izjavil:

technolog je izjavil:

PHP jobov je več:

https://slo-tech.com/delo/tagi/php


Forum z nekaj 10 službami ravno ni nek verodostojen pokazatelj:) Preprosto je v tem primeru statistična napaka prevelika. Če bi rad celotno sliko si poglej kakšen index, ki meri popularnost programskih jezikov(npr http://www.tiobe.com/index.php/content/... ali pa si odpri kakšno zaposlitven portal, ki vsebuje nekaj 10k služb.

V končni fazi pa tudi takšen podatek sam po sebi niti nima velike dodane vrednost, saj manjka še vsaj nekaj preostalih ključnih podatkov: število drugih iskalcev, njihove kompetence, njihova finančna pričakovanja,... Močno dvomim, da se je za začetnika pametno, da se pojavi na "generičnem" prostoru, kjer je potrebno tekmovati s izkušenimi in zelo učinkoviti "obrtniki" na eni strani in pa offshore razvijalci iz tretjih držav, ki so pripravljeni delati za 20% tvoje cene. PHP tudi verjetno ni najboljša opcija za začetnike, ki morajo spoznati osnovne konstrukete in pa Design Patterne,....

V tem finančno vodenem kontekstu prej omenjeni COBOL kratko in srednje-ročno sploh ni tako slaba ideja. Delovnih mest sicer veliko, vendar je po drugi strani kandidatov zanje še precej manj. Glede na to, da gre za dokaj primitiven jezik, se ga je verjetno tudi mogoče osnovno osvojiti v enem mesecu. Verjetno, je potrebno zanj imeti tudi ogromno domenskega znanja - vendar , bi ga v vsakem primeru predvidoma pridobila v dolgotrajnem izobraževanju, ki ga financira/izvaja delodajalec.



Zakaj sem vprašala po Cobol-u? Ker mi je nek sodelavec (še v 1. službi) malo za šalo malo zares predlagal, da če želim programirat pa se naj kar lotim Cobol-a, ostalo je preveč "domače". Drugi, ki so najin pogovor slišali so takoj komentiral: "Ja pa ravno na ta stara jajca si mora usesti" :D
In me je minilo do Cobola.8-)



Saj verjetno so res "stara jajca" in posledično je zelo malo ljudi, ki bi šlo na novo v to smer :) Samo po drugi strani, če ravno nisi investirala x časa v neko obstoječo tehnologijo(nisi nanjo ćustveno navezane) je verjetno povsem vseeno kje začneš. Čez kakšno leto lahko vedno zamenjaš,...

korenje3 ::

nogometašica, usedi se tja kjer je veliko apijev in velika portabilnost. recimo javo poganja preko 3 milijarde naprav po svetu...
visual basic tudi ni slaba zadeva, sam je malo več kode. je pa močno razširljiva zadeva.

perl in python so bolj za kake system admine. take programčke uporabljajo zato, da si admin nekaj hitro spiše, recimo za filtriranje logov, razne bližnjice ipd.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Isotropic ::

ne visual basica.
python je najbolj uporabljan v web sferi

soccergirl ::

V tej poplavi predlogov, pravzaprav res ne vem, kaj bi bilo najbolj smiselno, pametno in vredno - kam invenstirat svoj čas in voljo. Če gledam oglase, jih je veliko kjer iščejo programerje, ki obladajo PHP in/ali Javo, ostali programski jeziki so bolj ali manj "eksoti".

technolog ::

PHP, Javo ali Python. COBOL, če rada tvegaš. To je to za začetnika.

SimplyMiha ::

Samo izberi enega. Čim ga osvojiš, boš z lahkoto osvojila tudi druge.

soccergirl ::

Kateri jezik torej? Od včeraj dalje se spogledujem s Pythonom - za zdaj mi še ni problematičen, težaven.
PHP - nimam pojma kaj to je.
Cobol - vem, da ga obvladajo kakšni starejši programerji, vem da ga imajo tudi na NLB-ju, nimam pa pojma, kje so zanj kakšni resni viri. nekj sem vielda v knjižnici a mi ni bilo čist nič jasno (knjiga pa iz leta 1989). :)

Na polici imam 2 programerski knjigi: Java2 - temelji programiranja (Fabjan + Mesojedec) in še eno bolj debelo bukvo Visual Basic od začetka (Blair, Reynolds, etc). Pozna kdo eno ali drugo knjigo? Sta vredni uporabe?

terryww ::

lol kaki predlogi. vsaka firma zahteva svoj jezik ker so se stvari pri njih enostavno tak razvijale. ponavadi se odločiš, v kakšnem okolju želiš delat - enterprise/startup, potem kater problem te tolko zanima, da se boš 40h/tedn z njim bavla in šele na koncu si pogledaš orodja, s katerimi ta problem rešuješ.
kr tak na jezik x navalit boš vrgla vstran eno leto - ljudje mislijo, da je jezik samo sintaksa, pozabljajo pa da je vzadaj specifičen workflow, vzorci kako kaj razvijat, debagirat, profilirat in bajno okolje knjižnjic, da ne govorim o deploymentu in testih. najdi si foss projekt, ki ti je zanimiv in delaj pull requeste. jezik ni važen, važna je problematika, ki jo s tem orodjem rešuješ. fokusiraj.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: terryww ()

korenje3 ::

jaz obvladam oralni jezik :))
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

soccergirl ::

terryww je izjavil:

lol kaki predlogi. vsaka firma zahteva svoj jezik ker so se stvari pri njih enostavno tak razvijale. ponavadi se odločiš, v kakšnem okolju želiš delat - enterprise/startup, potem kater problem te tolko zanima, da se boš 40h/tedn z njim bavla in šele na koncu si pogledaš orodja, s katerimi ta problem rešuješ.
kr tak na jezik x navalit boš vrgla vstran eno leto - ljudje mislijo, da je jezik samo sintaksa, pozabljajo pa da je vzadaj specifičen workflow, vzorci kako kaj razvijat in bajno okolje knjižnjic, da ne govorim o deploymentu. najdi si foss projekt, ki ti je zanimiv in delaj pull requeste. jezik ni važen, važna je problematika, ki jo s tem orodjem rešuješ. fokusiraj.


Kako prideš zraven, če ne znaš nič programirat? 8-) Nekaj je treba znat stipkat in dokazat, da se obvlada.

korenje3 je izjavil:

jaz obvladam oralni jezik :))


To vsak trdi :D

Zgodovina sprememb…

Rok Woot ::

Naredi nekaj uporabnega v phytonu za začetek. Drugače pa mislim, da gre bolj za ideje, kot programski jezik. Recimo če ti gre strojni vid, prepoznavanje itd. Je to ena panoga, kjer se da zaslužiti. Gre za dobro zastavljene probleme in rešitve. Ko predstaviš neko super rešitev, ki je bodisi bolj učinkovita, hitrejša ali bolj zanesljiva, je to enkratno. In mislim da ni bistvenega pomena kje to sprogramiraš.

killa bee ::

predlagam knjigo: Head First Java 2nd Ed.

Rok Woot ::

terryww je izjavil:

jezik ni važen, važna je problematika, ki jo s tem orodjem rešuješ. fokusiraj.


Točno to, sem lih "post" pisal.

Naprimer delam en vratca za mačka, pa hočem da se sam mojmu odprejo. No če imaš čas, ti pošljem slikce :) Vse kar rabim ja "facial recognition" za mačka. Lahko v phyton-u :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

kunigunda ::

soccergirl je izjavil:

Super ste, vsi od prvega do zadnjega, ki ste mi dali kak odgovor, nasvet :)
Drži, ne gre se mi za to, da bi bila konkurenčna programerka, moram se pa vsekakor naučiti osnov vsaj enega (ali dveh) programskih jezikov.

Kdo od vas pozna "Cobol"? Je to kaj zelo težkega, ali celo nemogočega za učiti?

Cobol je zlo out, poleg tega bos zelo omejena na velike sisteme (na malih ga prakticno ni vec).
Pa tud ni vec trenda kot pred letom 2000, ko so jih zelo iskali. Sem 10 let programiral v njem, pa se zdej ne bi vec lotil iskanja sluzb
v tej sferi. Enostavno zacni z robustnimi programskimi jeziki ala php,perl, ki ne rabijo prevajanja, imajo knjiznice prakticno za vse, kar bos rabila v prihodnje, na netu pa je tudi polno primerov in tecajev,
samo da cimprej zacnes, cez ene 3 mesece se pa oglasi kako ti gre, ali ti je sploh do programiranja ipd.

soccergirl ::

kunigunda je izjavil:

soccergirl je izjavil:

Super ste, vsi od prvega do zadnjega, ki ste mi dali kak odgovor, nasvet :)
Drži, ne gre se mi za to, da bi bila konkurenčna programerka, moram se pa vsekakor naučiti osnov vsaj enega (ali dveh) programskih jezikov.

Kdo od vas pozna "Cobol"? Je to kaj zelo težkega, ali celo nemogočega za učiti?

Cobol je zlo out, poleg tega bos zelo omejena na velike sisteme (na malih ga prakticno ni vec).
Pa tud ni vec trenda kot pred letom 2000, ko so jih zelo iskali. Sem 10 let programiral v njem, pa se zdej ne bi vec lotil iskanja sluzb
v tej sferi. Enostavno zacni z robustnimi programskimi jeziki ala php,perl, ki ne rabijo prevajanja, imajo knjiznice prakticno za vse, kar bos rabila v prihodnje, na netu pa je tudi polno primerov in tecajev,
samo da cimprej zacnes, cez ene 3 mesece se pa oglasi kako ti gre, ali ti je sploh do programiranja ipd.


Torej navijaš za PHP? Kaj vse rabim, če se odločim za PHP razen kompjutera? Katera orodja, v čem se piše koda? Ali moram imeti postavljeno tudi kakšno bazo ali gre brez? Kako je z dostopnostjo do virov? So na spletu kakšni tečaji, primeri za PHP?

kr?en ::

Java ali C#.

Se najlazje zaposlivo v Sloveniji imo.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Začetki programiranja

Oddelek: Programiranje
359497 (2314) TheBlueOne
»

Kaj mi priporočate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
5410361 (7408) Kayzon
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21655874 (40550) DaMachk
»

Kateri programski jezik?

Oddelek: Programiranje
232942 (2248) driver_x
»

Učenje programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5314542 (13559) ZaphodBB

Več podobnih tem