» »

Duo vezava flourescentnih sijalk

Duo vezava flourescentnih sijalk

flameir ::

Doma imamo 4 komplete duo sijalk v delavnici.
Pri enem ena sijalka ne sveti, pa sem zamenjal štarterje z novimi, dal drugo sijalko, pa nič ne pomaga.
Zanima me, kje bi lahko bil problem?

Zvezano imam takole:
 vezava

vezava



Je lahko fuč kondenzator? Dušilka? Opazil sem, da se dušilke tudi močno segrevajo, tam okoli 70°C sem izmeril.
Kako moram pa zvezat brez kondenzatorja? Enako, samo da sklenem tiste dve žici, ki gresta na kondenzator?

Hvala

int47 ::

flameir je izjavil:

Kako moram pa zvezat brez kondenzatorja? Enako, samo da sklenem tiste dve žici, ki gresta na kondenzator?

Ja, samo pred tem se prepričaj, da je res uporabljena vezava iz slike. Če je uporabljena paralelna kompenzacija, je kondenzator vezan vzporeno z 230V in bo reklo bum.

Če ni kondenzator, je lahko vzrok cev, starter, dušilka, podnožje cevi, podnožje starterja ali ožičenje.
Cev in starter lahko preveriš na delujoči svetilki. Dušilki (če sta enaki) lahko zamenjaš med sabo.

Če je v prostoru stružnica, ali kakšen drug stroj, pri katerem lahko nekdo pride v stik z rotirajočimi deli, čimprej usposobi svetilo po prvotni vezavi, ali zamenjaj dušilko z elektronsko. Kondenzator vnaša fazni zamik. Zaradi tega cevi ne utripata hkrati. S tem je zmanjšan t.i. stroboskobski efekt, zaradi katerega lahko izgleda, kot da rotirajoči del miruje.

Več o fluo ceveh lahko prebereš tukaj.

Brane22 ::

Šutiraj dušilke in zmontiraj elektronski balast.

Dušilke so crap - uporabne so le za to,d a zu njimi zbiješ izkoristek neonk na nivo navadnih žarnic.

Daš gor elektronski balast za tistih €15-20 in fertik. Nehale bodo migetati ( elektronci delajo na cca 40kHz namesto 50Hz), vžgale se bodo brez blinkanja in izkoristek bo veliko večji.

Pa taboljši elektronci tudi filtrirajo motnje iz omrežja, nekateri pa imajo tudi konktrolo za dimming.

flameir ::

Če je 15-20€, pride pri 4 kompletih to 8x 15-20€ kar pa že je kar nekaj za domačo uporabo. :=) Ampak bom verjetno zamenjal, ker sem ugotovil da se dušilke res ful grejejo, pa tako ali tako so še made in yugoslavia, tak da bolje da zamenjam :)

Hvala obema.

All ::

Komplet neonka 60 cm je v bau bau 7€


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

elektronska dušilka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2413502 (7231) ethelred
»

Natrijeva visokotlačna žarnica z vgrajenim balastom

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91746 (1437) energetik
»

Flourescenčne svetilke v mrazu in izbira dušilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
245277 (3343) energetik
»

G13 podnožje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81921 (1617) CoreySteel
»

vezava neonske žarnice z dušilka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1211268 (11195) vesolc

Več podobnih tem