» »

Preperji norost ali je kaj na tem

Preperji norost ali je kaj na tem

««
26 / 27
»»

VaeVictis ::

Okapi je izjavil:

VaeVictis je izjavil:


Probajte si pri nekomu sposoditi lok in poskušajte zadeti stoječo tarčo na kakih 10-15 metrov, potem pa glede na svoje ostrostrelne rezultate si predstavljajte, kako lahko/težko bi bilo premikajočo žival ustreliti/ubiti.
...
...hrano bi IMHO še nekako našel oz. si lahko za dalj časa narediš zalogo (če ne drugega, v primeru, da imaš vrt lahko posadiš kaj)
Poskusi najeti vrt in preživeti s tistim, kar na njem zraste;) Je približno enako težko, kot kaj ujeti z lokom.


Malce lažje je testirati in naučiti se vzgajati zelenjavo za večino ljudi, kot pa lova na živali.

Se pa strinjam, da je v vsakem primere težko preživeti na tak način!

Okapi ::

VaeVictis je izjavil:


Kakor je meni znano ni nobene omejitve pri nabavnem dovoljenju za količino streliva.
Uradno ni omejitve, količina mora biti v razumnih okvirih, karkoli že to pomeni. V praksi do nekako 3000 kosov ne komplicirajo. Kakšen bolj strog referent mogoče vpraša, zakaj toliko, in potem moraš reči, da vsak teden treniraš in postreliš 150 kosov - 600 na mesec, 3000 v pol leta.

Jasno, če prideš potem naslednji teden še po 3000, bodo malo bolj zastrigli z ušesi.

Če imaš orožni list, je še bolj preprosto, ker ne potrebuješ nabavnega dovoljenja, greš v trgovino in kupiš, kolikor rabiš. S tem da nadzor je tudi v tem primeru in te verjetno iz upravne enote pozovejo, da jim razložiš, zakaj si v zadnjem letu kupil 100.000 kosov.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

c3p0 ::

VaeVictis je izjavil:


Rebec - AK47


Zanimivo, sem mislil, da je kaj takega precej dražje.

VaeVictis ::

c3p0 je izjavil:

VaeVictis je izjavil:


Rebec - AK47


Zanimivo, sem mislil, da je kaj takega precej dražje.


Zakaj bi bilo dražje, saj je sama tehnologija izdelave AK47 relativno enostavna.

Pa tudi izdeluje se v zelo velikih količinah že zelo dolgo časa!

Sicer je tole polavtomtsko orožje in ni 100% enako kot AK47, samo osnova je več ali manj ista!

Okapi ::

Tehnično gledano je avtomatsko orožje celo bolj preprosto narediti kot polavtomatsko.

Fritz ::

c3p0 je izjavil:

VaeVictis je izjavil:


Rebec - AK47


Zanimivo, sem mislil, da je kaj takega precej dražje.

Bistveno dražje je kot npr. v ZDA.

Kar se tiče loka:
PRO
- puščica se da večkrat uporabiti, če se med uporabo ne uniči ali poškoduje;
- prebojna moč;
- tih.

CONTRA
- relativno majhen domet;
- potrebuje več usposabljanja za učinkovito rabo;
- potrebuje več usposabljanja za neopaženo približevanje divjadi.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

gruntfürmich ::

c3p0 je izjavil:

VaeVictis je izjavil:


Rebec - AK47


Zanimivo, sem mislil, da je kaj takega precej dražje.

pravzaprav je tole še zelo drago. pred leti so se prodajale češke predelane za manj kot 300€.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

vostok_1 ::

Fritz je izjavil:

c3p0 je izjavil:

VaeVictis je izjavil:


Rebec - AK47


Zanimivo, sem mislil, da je kaj takega precej dražje.

Bistveno dražje je kot npr. v ZDA.

Kar se tiče loka:
PRO
- puščica se da večkrat uporabiti, če se med uporabo ne uniči ali poškoduje;
- prebojna moč;
- tih.

CONTRA
- relativno majhen domet;
- potrebuje več usposabljanja za učinkovito rabo;
- potrebuje več usposabljanja za neopaženo približevanje divjadi.


Lok je v teh časih povsem useless. Ker z njim boš bolj malo zadel.
Samostrel je druga zgodba. Tisto je že bolj podobno neki blackpowder musket.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Okapi ::

Ne vem,, če je že bila omenjena v tej temi, ampak v dobrih starih časih, ko se je preperstvu še reklo NNNP (nič nas ne sme presenetiti) in smo se o tem učili tudi v šoli, smo imeli prepersko biblijo, knjigo Življenje v naravi, na skoraj 700 straneh je notri bolj ali manj vse, kar je treba vedeti. Opisane so tudi stvari, ki so v mirnodobnem času strogo prepovedane, recimo nastavljanje zank za lov ali lov rib z naravnimi strupi.

Po moje je boljša od raznih Bear Gryllsovih priročnikov.

vostok_1 ::

Nasveti Bear Gryllsa te spravijo v mrtvašnico hitreje kot ta virus.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

pierch ::

@Okapi:
Kot mulc sem to knjigo prebral vsaj 5x :D. Res dobra in pa primerna za naše okolje.
Pierch

Magic1 ::

Sem mal pogooglov in ni nikjer za dobit te knjige. V eni bukvarni jo imajo zabeleženo, vendar ni na zalogi. A bi se dalo komu skenirat/fotkat?
Magic

el_bahattee ::

Fritz je izjavil:


Kar se tiče loka:
PRO
- puščica se da večkrat uporabiti, če se med uporabo ne uniči ali poškoduje;
- prebojna moč;
- tih.

CONTRA
- relativno majhen domet;
- potrebuje več usposabljanja za učinkovito rabo;
- potrebuje več usposabljanja za neopaženo približevanje divjadi.


 this

this


:D
Come to my center, you enter the winter.

pierch ::

Magic1 je izjavil:

Sem mal pogooglov in ni nikjer za dobit te knjige. V eni bukvarni jo imajo zabeleženo, vendar ni na zalogi. A bi se dalo komu skenirat/fotkat?

Na bolhi jih je cel kup. Sicer je pa 700 strani kdo bo to skeniral :)
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

Okapi ::

Na hitro sem jih na bolhi naštel 14, od 7 do 15 evrov. Pa sklepam, da je bolje vzeti drugo izdajo, iz 1981, ne prve iz 1972.

c3p0 ::

VaeVictis je izjavil:


Zakaj bi bilo dražje, saj je sama tehnologija izdelave AK47 relativno enostavna.

Pa tudi izdeluje se v zelo velikih količinah že zelo dolgo časa!

Sicer je tole polavtomtsko orožje in ni 100% enako kot AK47, samo osnova je več ali manj ista!


Popolni laik here. Sicer sem bil precej uspešen v streljanju z zračno puško, razmišljam o kaki včlanitvi in nabavi kakega kosa.

Miki N ::

Ironično, ampak mogoče pa ta pandemija saj malce omili naš strah pred oboroženimi civilisti (saj pri nas je to en velik bav-bav)? Vse je za nekaj dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

KAVINSKY ::

gruntfürmich je izjavil:

pravzaprav je tole še zelo drago. pred leti so se prodajale češke predelane za manj kot 300€.


Tisto so bile skupaj zmetane iz viška raznih rezervnih delov po skladiščih. Posledično cenjše kot nova produkcija.

matobeli ::

Predvsem pa so bili to rabljeni kosi orožja in ne novi.

Na srečo so to precej robustni komadi ki so bili dobro narejeni tako da se ni preveč poznalo da so jih "sestavili", glede na samo razmerje med ceno in kvaliteto so bili best buy.
Men osebno sicer ni lepa puška, zato je nisem vzel :))

mailer ::

.22lr je čisto dovolj dober kaliber za preperstvo. Natančen, poceni, lahek in s primerno puško tudi nevaren. Škoda samo, da je kvalitetnih pušk malo ali pa so slabo narejene.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

borisk ::

američani so veliko teh ak zložili sami iz "parts" kitov in ko gledam njihove videje, je tukaj ogromno zaslužka. V količinah, v katerih so se delale, je proizvodnji storšek enga AK47 (M70) po moje manj kot 100€. američani dajejo zdej ne vem 500€ za "parts kit", M70 je pa zdej na črnem trgu kolk? 1000€ pri nas??



V sloveniji je 1000 firm, ki vam dela M70 če je sila....

gruntfürmich ::

mailer je izjavil:

.22lr je čisto dovolj dober kaliber za preperstvo. Natančen, poceni, lahek in s primerno puško tudi nevaren. Škoda samo, da je kvalitetnih pušk malo ali pa so slabo narejene.
se ne bi strinjal.
vsak ČZ je ultra kvaliteten za preperstvo; max 500€ osnovni modeli. stari brno 2 ipd pa že za max 200€. tudi rusi ne bi smeli biti švoh. mk je poceni zadeva.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

vostok_1 ::

Ena misel:

Država zahteva list za uporabo orožja, a veliko folka v tej pandemiji nima pojma kako se maske uporablja ali kakšen je primeren protokol za razkuževanje. Vrjetno so s tem več smrti povzročili kot nekdo z orožjem.

Če že, jaz mislim, da bi moral bit izpit za orožje sestavljen iz dveh delov:
1. Preverit ali si psihopat
2. Preverit ali si dumbass

Vse ostalo itak sledi samo od sebe.

Kje je point, da en debil gre skozi proces orožnega lista, pa se pol na goveji glasbi naceja kot bedak?
Narobe svet IMO.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Okapi ::

Ali si psihopat, se preverja na obbveznem zdravniškem izpitu.
Kaj je dumbass pa ne vem, zato težko rečem, kje in kdo in kako bi to preverjal.

Res pa je, da tehničnega dela izpita ne bi potrebovali vsi, ki smo bili v vojski, jugo ali slovenski, ker so nas pač že tam ustrezno izobrazili in spoznali kot sposobne za rokovanje z orožjem.

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Res pa je, da tehničnega dela izpita ne bi potrebovali vsi, ki smo bili v vojski, jugo ali slovenski, ker so nas pač že tam ustrezno izobrazili in spoznali kot sposobne za rokovanje z orožjem.


K enkrat poslusas horror zgodbe, ki so se dogajale na oroznih vajah, ko so ljudje prihajali po 10+ letih spet do uporabe orozje, ves, da mors vedno ljudi vsaj se enkrat preverit in izobrazit preden jim spet das orozje :))

WizzardOfOZ ::

Magic1 je izjavil:

Sem mal pogooglov in ni nikjer za dobit te knjige. V eni bukvarni jo imajo zabeleženo, vendar ni na zalogi. A bi se dalo komu skenirat/fotkat?


ŽVN je knjiga k jo ima vsak tabornik doma.

Tukaj jo imajo. Cena je 13€
https://www.bukvarna.net/izdelek/zivlje...

Pa na bolhi jih je tudi ene par. To so knjige iz leta 1981.

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

BigWhale je izjavil:

Okapi je izjavil:

Res pa je, da tehničnega dela izpita ne bi potrebovali vsi, ki smo bili v vojski, jugo ali slovenski, ker so nas pač že tam ustrezno izobrazili in spoznali kot sposobne za rokovanje z orožjem.


K enkrat poslusas horror zgodbe, ki so se dogajale na oroznih vajah, ko so ljudje prihajali po 10+ letih spet do uporabe orozje, ves, da mors vedno ljudi vsaj se enkrat preverit in izobrazit preden jim spet das orozje :))


Ne rabiš govorit o teh, ki pridejo po 10+ letih na orožne vaje. Smo mel dost primerkov že v sami vojski, ko je iz ležečega položaja uspel usreliti v naslon za puško, namesto v tarčo (noben ne ve kako mu je ratal), al pa ko se je s polnim seržerjem in repetirano puško hotel obrnit in je puško nevede usmeril v gručo strelcev. Od takrat naprej je na streljanju vedno zraven njega stal en od poveljnikov in če bi se slučajno premaknil bi ga po moje fental. Tako da je kar prav, da se tehnični del izpita opravi, ne glede na predhodno znanje iz vojske.

VaeVictis ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Sem mal pogooglov in ni nikjer za dobit te knjige. V eni bukvarni jo imajo zabeleženo, vendar ni na zalogi. A bi se dalo komu skenirat/fotkat?


ŽVN je knjiga k jo ima vsak tabornik doma.

Tukaj jo imajo. Cena je 13€
https://www.bukvarna.net/izdelek/zivlje...

Pa na bolhi jih je tudi ene par. To so knjige iz leta 1981.


Hvala za tale link!

c3p0 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Od takrat naprej je na streljanju vedno zraven njega stal en od poveljnikov in če bi se slučajno premaknil bi ga po moje fental. Tako da je kar prav, da se tehnični del izpita opravi, ne glede na predhodno znanje iz vojske.


Vsak ni za orožje. Dokler samo sebi škodi z nerodnostjo, v redu. Poznam takega, vsak teden kaka polita kava, se spotakne in pade ipd. Klovn pač. Če ga kdaj vidim s puško, postavim rekord na 100m.

xxxul ::

ma v vojski je še izi, ena vrsta orožja, sterstirana in veliko ljudi obvlada vse detajle

pri civilistih je pa problem ker imajo(mo) exotične kose na katere se ne spozna noben, doskrat niti lastnik ne

enkat sm na tekmi vidu k je strelec z rem 1100 z birdshotom izkusil zastoj, načeloma nič takega, švoh polnitev, avtomatika - ampak ko repetiranje ni odpravlo zastoja je pa strelec zmrznu - kaj zdej?

po parih minutah je sodnih prevzel orožje in dobesedno v pol minute odpravu zadevo z tem da je puško enostavno rastavu - ampak če ne bi bilo zraven človeka ki pozna specifičen model bi bil pa jajc.

tko da za par posameznikov bi morebiti blo pametno da se za vsak posamezen model dokaže znanje rokovanja...

Okapi ::

V pravilniku o izvajanju preizkusa znanja je to celo predvideno, ampak se, ne vem zakaj, v praksi ne izvaja. Praktični del naj bi namreč imel dva dela, splošni in posebni, ampak se izvaja samo splošni.

4. člen
(praktični del preizkusa znanja)

(1) Praktični del preizkusa znanja zajema splošni in posebni del.
(2) Splošni del izvede kandidat z orožjem izvajalca. Posebni del kandidat izvede s svojim orožjem, in sicer po vsaki nabavi novega tipa/vrste orožja, pred izdajo orožnega lista ali pred vpisom orožja v orožni list oziroma pred potrditvijo pooblastila za nošenje orožja

mailer ::

Je bolje, da se preselimo v drugo temo, kjer bo debata potekala o orožju. Preper orožje je tema več ali manj čez lužo, kjer dobiš zraven praška še eno pištolo.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

vostok_1 ::

Jz garantiram, da če meni daš kalašnikova v roke, ga bom v 20 minutah obvladal. Nobenih uradnih papirjev ali izobraževanj.

There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

vostok_1 ::

Kaj pa ti na izobraževanju povedo?
Da ne smeš orožje uperit v smer kjer ne bi želel, da se strelja?

Yeah, i kinda learned that at age 7.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Okapi ::

Prijavi se na tečaj, pa boš videl;) Športno streljanje je dobra rekreacija, zelo sprostitvena.

vostok_1 ::

Zagotovo so kake bolj izkustvene informacije, ki jih morda zveš. Ampak to je mogoče bilo leta nazaj, pred mass media, kjer je poplava informacij.
Rabiš zgolj pamet, da ločiš plevel. To pa ti nobena izobraževalna ustanova ne more dati.

Sicer pa me blazno moti, da moraš navesti pri postopku, čemu ga boš uporabljal..as in, lov, šport, zbirateljstvo itd.
Kaj pa zombie apokalipsa?
A to ni dovoljšen razlog?
Al te smatrajo kot neuravnovešenega?

Najbrž, če bi jim 5 mesecev nazaj razlagal, da bo stoletna pandemija in rabiš self-protection, bi te zavrnili, češ da si nor.
Pravim. Država je za mase. Nekater posamezniki se že znamo dogovoriti in zmeniti in ne potrebujemo papirjev.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

D3m ::

Jz garantiram, da če meni daš kalašnikova v roke, ga bom v 20 minutah obvladal


Nisi bil v vojski?
|HP EliteBook|R5 6650U|

vostok_1 ::

Why does it matter?

PS. Da se ne bo ko obregnil ob besedo. "Obvladal" ne pomeni bil ekspert marksman. Ampak vem kako ga uporabljati. Tiste finese pa pridejo s časom in prakso.

A res mi boste povedal, da je upraba AK47 kompleksna?

Morda dobro čiščenje zahteva malo več dela, ostalo pa je povsem straightforward.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

vostok_1 ::

Ajde, za Stinger AA ne rečem. Najbrž bi rabil navodila.

Scratch that



hahaha
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

vostok_1 ::

PS. Damn. Javelin AT ima več kot 30 let. Še skoraj grafičnih OSov ni bilo, ko so to zadevo sproducirali.
Vrjamem, da bi se dalo danes narediti zelo straightforward sisteme, ki bi jih lahko tudi preperji oz. civilna militia uporabljala.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Vazelin ::

I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

romex ::

Okapi je izjavil:

V pravilniku o izvajanju preizkusa znanja je to celo predvideno, ampak se, ne vem zakaj, v praksi ne izvaja. Praktični del naj bi namreč imel dva dela, splošni in posebni, ampak se izvaja samo splošni.

4. člen
(praktični del preizkusa znanja)

(1) Praktični del preizkusa znanja zajema splošni in posebni del.
(2) Splošni del izvede kandidat z orožjem izvajalca. Posebni del kandidat izvede s svojim orožjem, in sicer po vsaki nabavi novega tipa/vrste orožja, pred izdajo orožnega lista ali pred vpisom orožja v orožni list oziroma pred potrditvijo pooblastila za nošenje orožja



Lahko potrdim, da da posebni del izvaja. Če me spomin ne vara je cena posebnega dela okrog 25eur, izpit je indvidiualen, pri meni je trajalo okrog pol ure. Debata je bila o načinu delovanja, zgradbi, skratka praktično znanje, na koncu dobiš potrdilo katerega predložiš na upravni enoti pri vpisu v OL.

Okapi ::

Očitno je to odvisno do posamezne upravne enote, ali mogoče celo od posameznega referenta. Ko sem kupoval pištolo, so me v trgovini vprašali, če bom kar pri njih delal posebni del(in bi ga lahko kar takoj, na licu mesta). Sem rekel, da pridem nazaj, če bodo na upravni enoti to zahtevali. Pa niso, vpisali v orožni list brez komplikacij. Za revolver enako.

VaeVictis ::

Okapi je izjavil:

Očitno je to odvisno do posamezne upravne enote, ali mogoče celo od posameznega referenta. Ko sem kupoval pištolo, so me v trgovini vprašali, če bom kar pri njih delal posebni del(in bi ga lahko kar takoj, na licu mesta). Sem rekel, da pridem nazaj, če bodo na upravni enoti to zahtevali. Pa niso, vpisali v orožni list brez komplikacij. Za revolver enako.


Sam sem moral delati tudi posebni del in predložiti dokazilo na upravni enoti.

Moral sem pokazati, da znam varno orožje razstaviti in sestaviti nazaj.

matobeli ::

Meni tudi ni bilo nikoli treba delat. Imamo pa kul referentko, vse zelo hitro uštimano.

Edin enkrat sva na enem starejšem kosu komaj našla štempel :|

Okapi ::

Na tem področju je precej odvisno od posamezne upravne enote. Recimo na nekaterih je menda skoraj nemogoče priti do orožnega lista, ker (bolj ali manj samovoljno) ne priznavajo potrdil o sodelovanju na tekmovanjih, ki jih izdajajo razne manjše strelske zveze, ker naj bi bili uradno priznani strelski športni organizaciji samo Strelska zveza Slovenije, kjer se gredo predvsem razne olimpijske discipline, in Smučarska zveza, zaradi biatlona.

In potem bereš takšna mnenja ljudi iz te posvečene Strelske zveze (citat je iz 2018, nek posvet o novem zakonu o orožju).
Zadnje čase je zaznati poskuse posameznih zvez za vstop v skupino panožnih zvez, evidentiranih pri OKS-ZŠZ, česar zakon o športu ne bi smel dopuščati. Kajti eno je mednarodno - od mednarodnega olimpijskega komiteja priznano športno streljanje, drugo pa so razne "kavbojske igre", ki jih zagovarjajo ostale "panožne zveze".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

romex ::

Okapi je izjavil:

Očitno je to odvisno do posamezne upravne enote, ali mogoče celo od posameznega referenta. Ko sem kupoval pištolo, so me v trgovini vprašali, če bom kar pri njih delal posebni del(in bi ga lahko kar takoj, na licu mesta). Sem rekel, da pridem nazaj, če bodo na upravni enoti to zahtevali. Pa niso, vpisali v orožni list brez komplikacij. Za revolver enako.


Če imaš OL potem ni problema, če gre na PL je potreben posebni del zaradi izdaje papirja za nakup streliva.

matobeli ::

Če se tako odloči referent. Pri meni se eneparkrat ni. (imam zarad lastne neumnosti PL in ne OL...)

romex ::

Pravila so jasna, če ne zahteva dodatnega dela potem ne opravlja svojega dela dovolj dosledno.

Kakšna je bila ta lastna neumnost? Dejstvo je, da so časi ko si dobil iz prve OL minili.

+če gre za isti kaliber nima smisla delat še enkrat dodatni izpit za kaliber katerega že imaš vpisanega na PL.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: romex ()

matobeli ::

Lastna neumnost=rečeš da bi rad PL in ne OL (kao, da mi ne bo treba obnavljat). Bilo je pa že več let nazaj, kolegi so vzel OL.
««
26 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obramba pred živalmi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17030603 (26690) FrRoSt
»

Preživeti v naravi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15841444 (22832) hammock

Vsakodnevno nošenje noža (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16150767 (45927) dzinks63
»

Skupinski nakup - nahrbtniki Goruck

Oddelek: Loža
4913395 (11720) Okapi

Več podobnih tem