» »

začetek študija, pomoč

začetek študija, pomoč

chrispy ::

Nisem zasledič da že obstaja podobna tema, zato bom kar tu naredil novo, ker vrjamem da je tu veliko študentov, ki mi bodo znali pomagati.
Letos sem zaključil srednjo šolo, se vpisal na faks, zdej pa imam par vprašanj, da čim bolj izkoristim vse ugodnosti ki jih imajo študenti.
Katere vse štipendije/dodatki/bonusi/whatever obstajajo za študente? ter kdo jih lahko pridobi?
- Naredil bom vlogo za državno štipendijo, ki bi jo po mojih izračunih mogel dobiti. Se tu preverja samo neto plača staršev? ali tudi premoženje in lastnina ki jo imata?
- Potem me zanima nek dodatke za oddaljenost od šole, ki mi pripada če je razdalja nad 25km, samo potem tam tudi piše da mi ne pripada subvencionarana mesečna vozovnica, kako je s tem?
- študentski boni

je še kaj takega za izkoristiti? Da študentske "bonuse" in "dodatke" čim bolj izkoristim, da nebom v preveliko breme staršem.

hvala vsem :)

Robi :P ::

- Za štipendijo daj vlogo septembra, gledajo se vsi dohodki staršev in tebe oz. vseh v istem gospodinjstvu (v mojem primeru bratje) za preteklo leto.
- Bone lahko rihtaš že zdaj, preberi so tole: https://www.studentska-prehrana.si/Imag...
- Kar se tiče dodatka na oddaljenost je pa tako da moraš biti 25km od doma, ne smeš imeti subvencioniranega bivanja, ne smeš biti lastnik nepremičnine in pravtako ti potem ne pridapada subevncionirana vozovnica. Skratka dokaj čudni pogoji. Sam izpolnjujem vse razen enega pogoja in sicer imam nepremičnino s katero ne morem nič... Tega dodatka je 80EUR na mesec tako, da če bi izpolnjeval še ta pogoj pač nebi uveljavlal subvecnije na bivanje, ki jo sedaj bom. Vozil se bom s svojim avtom tako da vozovnice ne potrebujem. Je pa čudno ker nekdo, ki res njuno potrebuje ta dodatek in ne bo mogel študirati v primeru, da ga ne dobi ima definitnvo tako slabo finančno stanje da bi potreboval tudi subevnicorniran prevoz in bivanje (seveda poleg dodatka).
- Prošnjo za bivanje oddajo preko te strani: http://portal.evs.gov.si/bivanje/ in oddaj tudi vlogo za subvencionirano bivanje (če neboš uveljavlal dodatka za oddaljenost, slednjega uvlejvljaš oz. zanj zaprosiš pri vlogi za štipendijo... Link: https://e-uprava.gov.si/storitve/pridob... )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Robi :P ()

chrispy ::

robi hvala za tole :).
Sem tudi jaz razmišljal da nebi imel subvencionirane vozovnice, pa raje poberem teh 80€ in se vozim z maminim avtom, oziroma kombiniram še s kom ki se bo vozil.
A ta zadeva za bivanje ti pripada če ne oddaš tiste vloge na lpp? al kako oni to preverjajo če imaš vozovnico subvencionirano ali je nimaš?
se delo preko študentskega servisa šteje kot dohodek? ter potem kako se šteje? delam zadnje 3 mesece približno 180-200ur na mesec, a zna to vplivati na višino same štipendije?
imam lahko državno štipendijo + 80€ zaradi same oddaljenosti?
ostalih "dodatkov" oziroma bonusov ki bi jih lahko uveljavljal pa ni?

lebdim ::

Že to, da imaš "zastonj študij" bi moral biti privilegij. Včasih premalo cenimo to komponento.

lebdim ::

Drugače si pa preberi tukajle ... Načeloma moraš za LPP izpolniti obrazec. In potem s potrdilom o šolanju iti na LPP na Bavarski dvor in tam ti bodo vštimali Urbano (moraš pridobiti to kartico, če je še nimaš).

Robi :P ::

lebdim je izjavil:

Že to, da imaš "zastonj študij" bi moral biti privilegij. Včasih premalo cenimo to komponento.

To je res! Vendar moraš vedet da je treba do faxa nekak prit oz. živet v okolici kar seveda logično ne gre zastonj in vsi žal nimamo staršev ki bi lahko plačevali ali pa enostavno nočemo biti odvisni od njih in pač probamo od države dobit kolker se le da. Sej kr tko tut ne dobiš štipendije in subvencij... Gledajo se vsi dohodki vseh družinskih članov in tam se pol rangira a dobiš al ne oz. kolk če...

chrispy je izjavil:

robi hvala za tole :).
Sem tudi jaz razmišljal da nebi imel subvencionirane vozovnice, pa raje poberem teh 80€ in se vozim z maminim avtom, oziroma kombiniram še s kom ki se bo vozil.
A ta zadeva za bivanje ti pripada če ne oddaš tiste vloge na lpp? al kako oni to preverjajo če imaš vozovnico subvencionirano ali je nimaš?
se delo preko študentskega servisa šteje kot dohodek? ter potem kako se šteje? delam zadnje 3 mesece približno 180-200ur na mesec, a zna to vplivati na višino same štipendije?
imam lahko državno štipendijo + 80€ zaradi same oddaljenosti?
ostalih "dodatkov" oziroma bonusov ki bi jih lahko uveljavljal pa ni?


Če nimaš svojga avta se ti najbol splača vozit s prevozi.org tam gor najdeš in se peleješ za okol 5-10 (odvisn kolk daleč greš) in potem ne rabiš subvencionirane vozovnice in že izpoljnjuješ en pogoj. Prav tako si hiterješi s prevozi pa še ne rabiš se gužvat.
Študentsko delo se šteje vendar je določena neka dokaj visoka meja (bi moral poguglat kolk točno ampak vem da se tam govori o tisočakih)
Za ostale dodatke pa jaz nisem zasledil (ubistvo šele letos začnem s študijem)...

cegu ::

Če nimaš parkinga pred faksom, potem bo teh 80€ izpuhtelo v coni 3.

chrispy ::

tale dodatek za bivanje? a to izpolnim na vlogi za državno štipendijo? Še eno vprašanje, če živim pri starših v času študija in stalno prebivališče ni v kraju šolanja mi to potem pripada ali ne?
Vse je tako zmedeno napisano oziroma zakomplicirano, da nevem...

SaXsIm ::

Mislim, da moraš imeti za dodatek za bivanje v kraju šolanja prijavljeno začasno prebivališče.
SaXsIm

Mikasa ::

Res je. Moraš imet prijavljeno začasno bivališče.

Enterprise ::

cegu je izjavil:

Če nimaš parkinga pred faksom, potem bo teh 80€ izpuhtelo v coni 3.

Lepa :)

razerznak2 ::

no še en freshman,
za subvencionirano bivanje moreš met kake pogoje,
v mislih imam da imam svoj avto, se do zaćasnega prebivališča sam pripeljem ( mogoč prevozi.org) in imam sobo/ privat stanovanje z cimrom (mb) , z moje hiše do začasnega (v času faxa stanovanja), pol mi samo samo preostane subven.stanovanje kaj moram pol poslat?

Zgodovina sprememb…

chrispy ::

torej meni še zmeraj nekaj ni jasno. Sem tudi pisal na mail ki ga imajo na ministrstvu navedenega, pa še nobenega odgovora (pisal sem že 1 mesec nazaj).
Če je moj stalni naslov (kjer živim s starši) oddaljen več kot 25km od šole, torej je v drugem kraju. Ali meni pripada tistih 80€ ? ali mi pripada samo v primeru, da bi imel nekje v ljubljani (kraj šolanja), še nek začasni naslov, torej da bi bil nekje v najemu?

amacar ::

Sta ti že dva napisala, da moreš imeti začasno prebivališče v kraju šolanja.

SaXsIm ::

V primeru, da ne bivaš v kraju študija, hkrati pa nimaš stalnega prebivališča v kraju študija, si upravičen do subvencioniranega prevoza. Do dodatka tistih 80 EUR ne moreš biti upravičen, saj je nekako logično, da je namenjen tistim, ki ne živijo doma pri starših (namenjen je bivanju, ne prevozu!). Dodatka za prevoz pa ni več, saj se je država odločila, da se ji bolj splača, če da vsem študentom in dijakom subvencijo za prevoz direktno pri prevozniku. Tako da je tvoja edina možnost koriščenje subvencionirane vozovnice za javni promet.
SaXsIm


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Štipendija (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Šola
1917471145 (10873) History
»

Študiji for dummies

Oddelek: Šola
304906 (2907) BivšiUser2
»

Subvencionirana vozovnica

Oddelek: Šola
132308 (1692) ttommy
»

Študentsko življenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5618477 (14027) K3kec
»

mesečna vozovnica po novem sistemu

Oddelek: Šola
4012516 (9128) lebdim

Več podobnih tem