» »

Danes ponoči prestopna sekunda, računalniki bodo shajali vsak po svoje

Danes ponoči prestopna sekunda, računalniki bodo shajali vsak po svoje

Slo-Tech - Če ste slučajno pozabili, je danes najdaljša noč v letu. Ob 2.00 zjutraj po našem času bomo dodali prestopno sekundo. Tedaj bodo digitalne ure pokazale čas 1:59:60, kar je potrebno zaradi uskladitve časa z vrtenjem Zemlje, računalnikom pa povzroča nemalo težav.

Dan je iz zgodovinskih razlogov definiran kot 86.400 sekund, sekunda pa je definirana kot 9192631770 nihajev, ki ustrezajo prehodu med dvema hiperfinima prehodoma cezija-133 v osnovnem stanju. Skratka, sekunda traja vedno enako ne glede na obnašanje Zemlje. Vrtenje Zemlje okrog lastne osi pa se zelo zlagoma upočasnjuje, zato je dan malenkost daljši kot 86.400 sekund. Ko kumulativna razlika med časom, merjenim z atomskimi urami, in vrtenjem Zemlje preseže eno sekundo, je treba čas korigirati. Konec junija in konec decembra se zato lahko doda (ali izjemoma odvzame, čeprav se to še ni zgodilo) prestopna sekunda, kar IERS (International Earth Rotation and Reference Systems Service) objavi pol leta vnaprej. To se zgodi točno ob polnoči po univerzalnem koordiniranem času (UTC), kar je ob 2.00 uri po slovenskem poletnem času.

Prestopne sekunde so redek in neperiodičen pojav, kar povzroča težave. Pojavljajo se sporadično, odvisno od potrebe, in jih daleč vnaprej ni mogoče napovedati. Nazadnje smo jih dodajali v letih 2005, 2008 in 2012. To je prva težava, ker brez tabele prestopnih sekund ni mogoče izračunati, koliko sekund je minilo med dvema dogodkoma v preteklosti. Izračun vnaprej pa sploh ni mogoč, ker bodočih prestopnih sekund ne poznamo.

Naslednje težave pa se pojavijo, ko je minuta dolga 61 sekund, torej prav ob nastopu prestopne sekunde. Nazadnje so se zrušile nekatere spletne strani, med njimi reddit in Gawker, težave je imelo nekaj Linuxovih strežnikov, avstralski letalski prevoznik Qantas pa je urpel zamude 50 letal zaradi teh težav. Rešitve so, a optimalnih ni. Google se naprimer problema loti tako, da danes na njihovih strežnikih vse sekunde trajajo kakšno milisekundo dlje, da se prestopna sekunda lepo raztegne skozi cel dan. Drugi rešitvi - ura za sekundo obstoji ali pa enkrat zatiktaka sekundo nazaj - nista nič lepši. Zapis 1:59:60 pa je le to - zapis, ki ga v računalniku ne moremo realizirati.

Zadeva ni nedolžna. Azijske in avstralske borze se ravno tedaj odpirajo (isto sekundo), zato bodo prestopno sekundo preventivno upoštevali že prej. Ameriške borze, ki se tedaj zapirajo, bodo trgovanje po rednem času (after-hours) ustavile prej. V U.S. Naval Observatory, v okviru katerega deluje javna agencija z najbolj futurističnim imenom Directorate of Time, ocenjujejo, da bo imelo težave približno 10 odstotkov velikih računalniških sistemov.

ITU bo na naslednjem zasedanju novembra spet glasoval o tem, ali naj prestopne sekunde obdržimo. Če jih odpravimo, sonce ob 12:00 uri ne bo več najviše na nebu (v zenitu). Spet - govorimo v povprečju za zemljepisne dolžine, ki ustrezajo idealnemu pasu (npr. 15 stopinj vzhodno). Že v tisoč letih bi se teh sekund nabralo toliko, da bi bilo poldne zamaknjeno za kakšnih pet minut.

28 komentarjev

Nagi Bator ::

Slo-Tech - Če ste slučajno pozabili, je danes najdaljša noč v letu.

Danes ni niti najdaljsa noc, niti najdaljsi dan v letu.

McHusch ::

A pa si prebral, o čem teče zgodba, in zakaj je danes najdaljša noč? Bralno razumevanje, prispodobe in to.

Arctander ::

Hm, kako pa zadevo rešujejo pri GPS-u?

McHusch ::

Preprosto: ignorirajo jih :-)

Zato razlika med GPS in UTC raste.

BBB ::

Ali imajo operacijski sistemi Windows in Linux shranjeno informacijo o tej prestopni sekundi ali pa preprosto merijo čas neodvisno od nje, ob naslednji sinhronizaciji s časovnim strežnikom pa nastavijo nov čas, tako kot sicer pri običajnem driftu sistemske ure?

jizzer ::

Kaj te mi jutri več nebo delal računalnik?

Shegevara ::

jizzer je izjavil:

Kaj te mi jutri več nebo delal računalnik?


Če ti je za Y2K crknu, obstaja šansa da ja.

Mordecai ::

Heh, naključje, da outlook nekam slabo dela?

technolog ::

@BBB: Linux ima čas shranjen v obliki time_t, torej število sekund, ki so minile od novega leta 1970. Torej, tudi če se standard za čas kakorkoli spremeni, je treba popraviti samo funkcijo, ki prevarja ta čas v string, ki predstavlja datum in uro. (zelo po kmečko povedano, ni čist tako simpl)

Zgodovina sprememb…

garamond ::

Mordecai je izjavil:

Heh, naključje, da outlook nekam slabo dela?
Predstavljaj si, da bi moral ti vsak dan pošiljati maile ne da bi ti kdo rekel hvala. Ko pa pride dan, ki traja sekundo dlje ... je pa to odlična priložnost za lenarjenje za kakšnih 100 milisekund sem in tja, ne da bi kdo to opazil.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

Spc ::

NTP serverji bodo verjetno to upoštevali 8-)
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

BT52 ::

Spc je izjavil:

NTP serverji bodo verjetno to upoštevali 8-)


Ali so to serverji slotecha?

kogledom ::

BT52 je izjavil:

Spc je izjavil:

NTP serverji bodo verjetno to upoštevali 8-)

Ali so to serverji slotecha?

http://lmgtfy.com/?q=ntp+server

Nagi Bator ::

McHusch je izjavil:

A pa si prebral, o čem teče zgodba, in zakaj je danes najdaljša noč? Bralno razumevanje, prispodobe in to.

Nisem prej, saj sem le uletel, pa mi je stavek padel v oko.
Sem pa sedaj ter se zmeraj mislim, da je, cetudi gre morda samo res za prispodobo, ta vsaj cudna, saj ima tudi noc svojo definicijo.

carota ::

Najdaljša noč v letu je vendar 31.12. - na silvestrovo! :D

Spc ::

BT52 je izjavil:

Spc je izjavil:

NTP serverji bodo verjetno to upoštevali 8-)


Ali so to serverji slotecha?

http://www.openntpd.org/
 

phong ::

Meni se pa zdi tole medijsko poročanje o težavah, ki jih bo povzročila prestopna sekunda čisto pretiravanje (tako, kot Y2K, pa konec majevskega koledarja, itd). Imeli smo jo že večkrat, torej ni novost. Tisti sistemi, za katere je kritična morajo že imeti premišljeno implementacijo vseh posebnosti časa. Dosti bolj krut je za računalniške sisteme premik ure naprej/nazaj za 1 uro (po mojih izkušnjah).

Okapi ::

A ne bi bilo bolj preprosto vsakih recimo 200 let imeti eno dodatno minuto?

Spc ::

Deluje preverjeno, ntp server log:

30 Jun 22:59:01 ntpd[2389]: logging to file /www/ntp/index.txt
30 Jun 22:59:02 ntpd[2389]: precision = 1.000 usec
30 Jun 22:59:02 ntpd[2389]: kernel time sync status 0040
30 Jun 22:59:02 ntpd[2389]: frequency initialized -48.077 PPM from /etc/ntpd.drift
30 Jun 23:03:20 ntpd[2389]: synchronized to 193.2.4.2, stratum=2
30 Jun 23:03:24 ntpd[2389]: synchronized to 193.2.1.117, stratum=1
30 Jun 23:03:23 ntpd[2389]: time reset -0.477136 s
30 Jun 23:03:23 ntpd[2389]: kernel time sync disabled 0041
30 Jun 23:08:41 ntpd[2389]: synchronized to 193.2.1.92, stratum=1
30 Jun 23:12:58 ntpd[2389]: kernel time sync enabled 0011
 1 Jun 01:59:59 X kernel: Clock: inserting leap second 23:59:60 UTC
 

Spc ::

Evo še DCF77 Signal:

 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

cyber92 ::

je možno da se mi je Mikrotik Cloud core router sesedu zaradi tega?

Spc ::

cyber92 je izjavil:

je možno da se mi je Mikrotik Cloud core router sesedu zaradi tega?

Lahko preveriš ob kateri uri se je resetiral ?
 

cyber92 ::

http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php...

je blo to ja, vsi CCRji so šli...

user1618 ::

Najdaljša noč v smislu tega prispevka je tista noč, ko ure prestavljamo na zimski čas.
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

krho ::

Arctander je izjavil:

Hm, kako pa zadevo rešujejo pri GPS-u?

gps je 2x vrnil 23:59:59
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

bbf ::

"gps je 2x vrnil 23:59:59 " in nam s tem overfloval bufereje na DVBT MIP inserterjih ;)

Malajlo ::

Kakšno kodo to pišete, da vam ena sekunda zjaha vse.
Mene je enkratv šokirala resolucija rt (v default win okolju), pa se od takrat naprej ne zanašam več na "naslednji cikel". Timestamp ne dela več, pa čeprav je v queueu vse skup (in preračunano traja transakcija 6 ms).

zee ::

Meni nekaj ni jasno prestopne sekunde se dodajajo ze kar nekaj casa pa zadeva nikoli ni povzrocila nekih bistvenih tezav. Je bil problem zdaj v tem, da se je prestopna sekunda dodala v juliju in ne za novo leto ali je vecja tezava cas kislih kumaric?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Letos prestopna sekunda, Google bo ure upočasnil za vse

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
116947 (4826) MrStein
»

Po treh letih spet prestopna sekunda

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
167694 (4672) CaqKa
»

Danes ponoči prestopna sekunda (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7119387 (16204) BlueRunner
»

Tudi letos sekundo daljša najdaljša noč

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
176248 (5334) poweroff
»

Sekundo daljše silvestrovanje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
335079 (3780) christooss

Več podobnih tem