» »

Kako izboljšat sbvojo pismenost

Kako izboljšat sbvojo pismenost

borut88 ::

Star sem 26 let in žal ugotavlam da sem praktično nepismen. Sem iz IT stroke in v šoli itak slovenščine nisem upošteval kaj dosti.
Zdaj bi rad napredoval v službi, se pogajal z delodajalci, kupci / strankami, poslovnimi partnerji na nekem normalnem nivoju ... me pa to precej tepe po glavi...

Recimo gledam sodelavce, ki stresejo tak profesionalen email iz rokava, da ga jaz v 2 dneh ne spravim skupaj. Enako po telefonu ... govorijo kot namazani, men se pa zatika, mal me pa tepe tud gorenjščina ki se je težko znebim.

A obstaja kakšen priročnik za to, da spravim svojo komunikacijo v slovenščini na nek višji - poslovni - nivo?
Za sam pravopis sklepam, da itak zadošča vsak Pravopis, predvsem me pa zanima, kako bi lahko svojo komunikacijo optimiziral, da bi bila kratka, jedrnata in poslušljiva.

Če bi se zraven naučil še kakšnih psiho-trikov kot je nekonfliktno komuniciranje, prodajno komuniciranje, itd. pa še toliko bolše.

Hvala vsem!

m0LN4r ::

Beri na glas poslovne knjige.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

francek1 ::

Vsekakor je branje knjig (tudi leposlovnih) dober način, da si razširiš besedni zaklad in obvladaš slovnična pravila.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Isotropic ::

raje pojdi skozi srednješolske učbenike

Matek ::

Kot je rekel francek1, brat in pisat.

Glede branja: priročniki te lahko podučijo o poslovnih specifikah, ampak če te mučijo bolj osnovne reči, ti splošno leposlovje IMHO še dosti bolj koristi, pa tudi lažje se je motivirati za branje nekih zanimivih, neobveznih čtiv. Včlani se v knjižnico in beri stvari, ki so ti všeč.

Glede pisanja: predvidevam, da ne boš ravno hitel na natečaje za najboljšo kratko zgodbo, lahko si pa komot odpreš en povsem anonimen blog in pišeš o rečeh, ki najbrž ne bodo nikogar zanimale (kot večina blogerjev ;)). Samo toliko, da vadiš formiranje kratkih besedil.

Poskusi se držati nekih smiselnih časovnih okvirjev, recimo 1 knjiga na teden in 1 blogpost na dva dni. Že po par mesecih bi morala biti razlika očitna.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Daliborg ::

Jaz bi na tvojem mestu začel kar z bontonam, brez heca in to ne poslovnim ampak kar osnovnim glede na prebran post, pa ne zameri prosim. Lepo da si šel kar na dan z besedo vendar bi z "Pozdravljeni..." tvoj post bil veliko bolj elegantnejši. Vse stvari se začnejo skromno, in če želiš osvojiti vse to se začne prva vaja pri tebi in kako ti reagiraš na določene situacije. Resda se da veliko prebrati v knjigah vendar je vse od tebe odvisno kako boš stvari sprejel in kako boš odreagiral. Vedi da so tehnike pogovora tesno povezane z vplivom in odnosam. Če želiš ti lahko tale tvoj post analiziram ampak samo če dovoliš, ker v nasprotnem primeru si lahko vzameš kot žalitev.
Lep pozdrav.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

sandmat ::

Daliborg je izjavil:

Jaz bi na tvojem mestu začel kar z bontonam



back to the roots: najprej skloni!

m0LN4r ::

Kar je daliborg mislil je, da morš poslovno znat riti lizat.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

c3p0 ::

Za začetek vse kar napišeš, preberi vsaj dvakrat, preden klikneš objavi. Si tako površen, da niti teme sporočila ne moreš napisat brez očitne napake.

Beri še kaj druga kot FB objave in forume. Drugače pa, vaja dela mojstra. Čim več piši in izboljšuj že napisano.

Phantomeye ::

Tako kot za karkoli na svetu, magičnega priročnika ni. Verjetno se nisi naučil programirat ali karkoli že počneš s tem, da si prebral priročnik.

Vaja dela mojstra. Beri, piši in ustvarjaj.

oemdzi ::

@Daliborg: Predno v slovnici ponujaš pomoč drugim, bi se spodobilo, da odpraviš lastne napake oz. jih vsaj ne ponavljaš tako pogosto. Manjka ti namreč vsaj 10 vejic, me pa ravno zato nekoliko preseneča, da si pred "in" postavil vejico. :P

p.s. Tako kot ti njemu, tudi jaz tebi svetujem, da tega ne vzameš kot žalitev, ampak raje kot nasvet. Tudi leposlovno, tvoji stavki ne izgledajo kaj preveč spretno sestavljeni oz. elegantni (kot si se pohvalil, da ga lahko naučiš). Tudi predloga s in z bo potrebno povaditi (z "Pozdravljeni..." ), da tipkarskih napak ne omenjam...
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

Unknown_001 ::

Pač po domače rečeno je to samo drill. Nič takega, česar ne bi mogel osvojit. Nekateri so že predlagali branje leposlovnih knjig, priporočam tud kake kvalitetne članke prebrat in si omislit kakšen leksikon za bogatenje besednega zaklada. Sploh pa se pri vsakem pisanju, kjerkoli čim bolj potruditi pisati slovnično pravilno, tako da stalno vadiš.

Večkrat poskusi tudi kakšno pravo pismo sestavit skupaj, pa poslat. Na dopustu ko boš, komot kakšne razglednice spišeš toliko za drill. Ko ti enkrat to v kri preide roka sama od sebe leti po papirju. Samo vaja vaja vaja, torej praktična raba. Pa čimveč ročne pisave še vedno uporabljat, razen tam kjer ni najbolj praktična.

Jaz verjamem, da lahko pisanje pisem/E-pošte izboljšaš v roku dveh do štirih mesecev, če upoštevam, da nimaš celega dne na voljo samo za peglanje pismenosti. Na splošno, za odvaditi se narečja in spremembo načina pristopa z delodajalci bi potreboval še kakšen dodaten mesec ali dva. Čisto odvisno koliko se boš potrudil. Ni pa neka znanost. Paziš na besede, govoriš le to kar je nujno in to kratko + jasno pa resen pristop imet.

In še ena zadeva. Ko boš vpeljan v tem se izogibaj pretirani uporabi visokoletečih strokovnih besed. Res, kdaj pa kdaj poudarijo resnost pogovora, a s pretiravanjem človek v očeh drugih tako postane pametnjakovič, pozer, ...

Srečno.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Daliborg ::

Hvala vsem za popravke v moji slovnici. Vsekakor se lahko tu izboljšam. Odnos, tehnike pogovora in vpliv je pa načeloma v številnih jezikih podoben oz. sploh jezik ki ga govoriš ni pomemben bi rekel. Če se moraš kje pismeno izkazati imaš vrsto ordij ki ti to pomagajo, ampak kot sem jaz op-a razumel bi rad osvojil tehnike komuniciranja in ne samo pravopisa pri katerem si zna tudi sam pomagati, kot je že napisal. citiram " Za sam pravopis sklepam, da itak zadošča vsak Pravopis, predvsem me pa zanima, kako bi lahko svojo komunikacijo izboljšal, da bi bila kratka, jedrnata in poslušljiva."
Torej po vsem tem prebranem nevem zakaj bi kdo razumel da mu skušam obrazložiti slovnico? Ampak še vseeno hvala za popravke moje slovnice :) Aja, niste jo niti skušali popraviti vendar ste samo kazali s prstam kje je napaka torej nič rodovitnega.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daliborg ()

SimplyMiha ::

@borut88: Za začetek lahko prelistaš poslovne revije in časnike. Vsakič, ko boš naletel na neznano besedo, pojem oz. besedno zvezo, steci k stricu Googlu ter ga pocukaj za rokav. Pa še marsikaj koristnega boš pobral pri tem (poleg besednega zaklada)!

Unknown_001 ::

@Daliborg

Ne zameri prosim ampak ali bi se dalo naslednjič brez besed kot je "optimiziranje" ? :D

Se oproščam za tole ampak mi gre ta beseda že tako na jetra da me glava začne bolet ko jo vidim. Beseda izboljšave/Izboljševanje mi ne zveni tako napačno, da je ne bi mogel v sestavku uporabit.

Če so te že drugi skritizirali te morm pa tudi jaz malenkost :D.

Lp!
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Phantomeye ::

Unknown_001 je izjavil:

Pač po domače rečeno je to samo drill. Nič takega, česar ne bi mogel osvojit. Nekateri so že predlagali branje leposlovnih knjig, priporočam tud kake kvalitetne članke prebrat in si omislit kakšen leksikon za bogatenje besednega zaklada. Sploh pa se pri vsakem pisanju, kjerkoli čim bolj potruditi pisati slovnično pravilno, tako da stalno vadiš.

Večkrat poskusi tudi kakšno pravo pismo sestavit skupaj, pa poslat. Na dopustu ko boš, komot kakšne razglednice spišeš toliko za drill. Ko ti enkrat to v kri preide roka sama od sebe leti po papirju. Samo vaja vaja vaja, torej praktična raba. Pa čimveč ročne pisave še vedno uporabljat, razen tam kjer ni najbolj praktična.

Jaz verjamem, da lahko pisanje pisem/E-pošte izboljšaš v roku dveh do štirih mesecev, če upoštevam, da nimaš celega dne na voljo samo za peglanje pismenosti. Na splošno, za odvaditi se narečja in spremembo načina pristopa z delodajalci bi potreboval še kakšen dodaten mesec ali dva. Čisto odvisno koliko se boš potrudil. Ni pa neka znanost. Paziš na besede, govoriš le to kar je nujno in to kratko + jasno pa resen pristop imet.

In še ena zadeva. Ko boš vpeljan v tem se izogibaj pretirani uporabi visokoletečih strokovnih besed. Res, kdaj pa kdaj poudarijo resnost pogovora, a s pretiravanjem človek v očeh drugih tako postane pametnjakovič, pozer, ...

Srečno.


ofak, model. me morš se učit besed iz leksikonov. To je uporabno, ko se učiš novega jezika. Sploh ne rabiš vedet veliko besed. Če hočeš, da je besedilo berljivo, potem je treba delat na flowu.

Resno upam, da si na drugačen način mislil, kot sem pa jaz razumel.

Daliborg ::

@Raptor F16 imaš popolnoma prav. Preveč je že teh posvojenih besed. Vendar sem le citiral od OP-a, sem pa popravil v svojem ;)
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Unknown_001 ::

@Phantomeye

It is ok, ne paničari no.

Kaj boš rekel da je leksikon neuporaben? :)

Za strokovne besede je zelo uporaben, da se razčisti pomen. Poanta leksikonov, sploh tistih ki se osredotočajo na določeno področje (tehnika, kemija, biologija, ...) je ravno v tem da imaš pri roki bazo strokovnih pojmov ki so lepo razloženi. In lepo te prosim, ne ti meni govort da si se tako pameten rodil, da imaš razčiščene vse pojme in besede, ki obstajajo v slovenščini. Danes je moderno postalo uporabljati visokoleteče besede s katerimi določeni posamezniki hočejo povdarizi svojo večvrednost, koristno pa je obvladovanje le teh, da te take osebe ne morejo okoli prenest.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Phantomeye ::

Unknown_001 je izjavil:

@Phantomeye

It is ok, ne paničari no.

Kaj boš rekel da je leksikon neuporaben? :)

Za strokovne besede je zelo uporaben, da se razčisti pomen. Poanta leksikonov, sploh tistih ki se osredotočajo na določeno področje (tehnika, kemija, biologija, ...) je ravno v tem da imaš pri roki bazo strokovnih pojmov ki so lepo razloženi. In lepo te prosim, ne ti meni govort da si se tako pameten rodil, da imaš razčiščene vse pojme in besede, ki obstajajo v slovenščini. Danes je moderno postalo uporabljati visokoleteče besede s katerimi določeni posamezniki hočejo povdarizi svojo večvrednost, koristno pa je obvladovanje le teh, da te take osebe ne morejo okoli prenest.



Zahtevam opravičilo!

Obtožuješ me, da sem izrekel stvari, ki jih v resnici nisem.

ne ti meni govort da si se tako pameten rodil, da imaš razčiščene vse pojme in besede, ki obstajajo v slovenščini.


Jaz nisem nikomur govoril teh stvari. Prizadel si me :(. Se tako obnaša do so-forumašev?

Jaz sem zgolj napisal (sicer z drugačnimi besedami, kot zdaj, ko ti bom objasnil svojo namero), da leksikoni niso in ne bi smeli biti primarno orodje pri nadgrajevanju besednega zaklada.

Leksikoni, slovarji, sskj, itd. so zgolj dopolnila, ki jih uporabiš, ko iščeš določeno besedo ali pa bi rad objasnil besedo, ki je ne razumeš. Nikakor pa niso namenjeni temu, da bi jih nekdo prebiral na plaži z namenom, da bi gradil na besednem zakladu (ali v nedeljo zvečer pred spanjem). Zato sem tudi napisal, da močno upam, da si mislil enako.

So pa razni slovarji bolj uporabni, ko se učiš novega jezika. Pridejo prav, ko se rabiš naučit nekaj glagolov, samostalnikov, pridevnikov in podobno, zato, da imaš nekaj vsebine pri tvorjenju povedi. Torej, da imaš Janeza, branje in knjigo.

Drugače pa prosim, ne izmišljuj se besed, ki jih nisem izrekel. Žališ lastno inteligenco.

Zgodovina sprememb…

Glugy ::

Jz ti priporočam da če ti dajo to možnost da prebereš njihovo e-pošto, si narediš predloge, vzorce(kot bi kaki stari ekonomisti rekl mušter) potem pa po potrebi spreminjaš, ko rabiš poslat e-pošto. To je zdej najbl gasilska rešitev, tista ki prepreči požar je pa ko velik solidnih knjig bereš. (pa ne od Dese Muck ipd knjig ker ona ima dost takih izrazov ki so neprimerni za to kar ti hočš dosečt). Pa priporočam ti da če nisi nikol kej dost bral knjig...da probaš čim več različnih žanrov knjig brat. Sigurno se najde vsaj en žanr k bi bil teb všeč.

Unknown_001 ::

Phantomeye je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

@Phantomeye

It is ok, ne paničari no.

Kaj boš rekel da je leksikon neuporaben? :)

Za strokovne besede je zelo uporaben, da se razčisti pomen. Poanta leksikonov, sploh tistih ki se osredotočajo na določeno področje (tehnika, kemija, biologija, ...) je ravno v tem da imaš pri roki bazo strokovnih pojmov ki so lepo razloženi. In lepo te prosim, ne ti meni govort da si se tako pameten rodil, da imaš razčiščene vse pojme in besede, ki obstajajo v slovenščini. Danes je moderno postalo uporabljati visokoleteče besede s katerimi določeni posamezniki hočejo povdarizi svojo večvrednost, koristno pa je obvladovanje le teh, da te take osebe ne morejo okoli prenest.



Zahtevam opravičilo!

Obtožuješ me, da sem izrekel stvari, ki jih v resnici nisem.

ne ti meni govort da si se tako pameten rodil, da imaš razčiščene vse pojme in besede, ki obstajajo v slovenščini.


Jaz nisem nikomur govoril teh stvari. Prizadel si me :(. Se tako obnaša do so-forumašev?

Jaz sem zgolj napisal (sicer z drugačnimi besedami, kot zdaj, ko ti bom objasnil svojo namero), da leksikoni niso in ne bi smeli biti primarno orodje pri nadgrajevanju besednega zaklada.

Leksikoni, slovarji, sskj, itd. so zgolj dopolnila, ki jih uporabiš, ko iščeš določeno besedo ali pa bi rad objasnil besedo, ki je ne razumeš. Nikakor pa niso namenjeni temu, da bi jih nekdo prebiral na plaži z namenom, da bi gradil na besednem zakladu (ali v nedeljo zvečer pred spanjem). Zato sem tudi napisal, da močno upam, da si mislil enako.

So pa razni slovarji bolj uporabni, ko se učiš novega jezika. Pridejo prav, ko se rabiš naučit nekaj glagolov, samostalnikov, pridevnikov in podobno, zato, da imaš nekaj vsebine pri tvorjenju povedi. Torej, da imaš Janeza, branje in knjigo.

Drugače pa prosim, ne izmišljuj se besed, ki jih nisem izrekel. Žališ lastno inteligenco.


No ker živim po načelih gentlemenov (gospod, ki poskrbi da je vsem v njegovi družbi prijetno) se iskreno opravičujem vkolikor sem te/vas užalil.

Nikakot pa ne morem mimo zagovora sebe :)

Teh besed morda nisi izrekel ampak sem jih razbral "med vrsticami". V bistvu si na nek način povedal da je leksikon neuporaben, jaz sem le bolj direktno izpostavil :), prav tako si kot razlog navedel vseobširno znanje ki ga že imaš in ga mogoče imajo tudi drugi zaradi katerega leksikona ne potrebuješ. Je res? Torej če lahko tako zatrdiš, da je leksikon neuporaben potem obvladaš vsa gesla in iztočnice. Če je to res, vse pohvale in čestitke ampak je kar malo dvomljivo :)

Nekaj kulture pa le premorem. Ampak tudi ti nisi brezmadežen :) tvoj odgovor na mojo objavo je bil v dokaj arogantnem tonu spisat. Torej ni se tudi svetnika treba špilat.

Lepe pozdrave z dopusta :)), bom še eno pivce tebi na čast spil.

ps.
Union al Laško?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Phantomeye ::

Unknown_001 je izjavil:



Teh besed morda nisi izrekel ampak sem jih razbral "med vrsticami". V bistvu si na nek način povedal da je leksikon neuporaben, jaz sem le bolj direktno izpostavil :), prav tako si kot razlog navedel vseobširno znanje ki ga že imaš in ga mogoče imajo tudi drugi zaradi katerega leksikona ne potrebuješ. Je res? Torej če lahko tako zatrdiš, da je leksikon neuporaben potem obvladaš vsa gesla in iztočnice. Če je to res, vse pohvale in čestitke ampak je kar malo dvomljivo :)

Nekaj kulture pa le premorem. Ampak tudi ti nisi brezmadežen :) tvoj odgovor na mojo objavo je bil v dokaj arogantnem tonu spisat. Torej ni se tudi svetnika treba špilat.

Lepe pozdrave z dopusta :)), bom še eno pivce tebi na čast spil.

ps.
Union al Laško?


Narobe ti bereš te svoje vrstice in jim daješ precej vsebine. Manjka samo še to, da se pojaviš čez dve leti s 500 stranskim romanom o tem, kaj si prebral med vrsticami, ko sem napisal, da leksikon ni primeren za primarno orodje nadgrajevanja besednega zaklada, ampak je namenjen pojasnjevanju pomenov.

Zato je velika razlika ali ti bereš knjige in skozi kontekst vsrkavaš novo besedišče ali pa da se učiš sezname in definicije. Ne vem komu to koristi, povprečnemu človeku sigurno ne.

Na kratko, slovar je dopolnilo k branju.


P.S.

Gin tonic.

Unknown_001 ::

Ok, tisto branje med vrsticam pozabi.

Ampak glede leksikona sem pa mislim, da že napisal da je zgolj zato, da je pri roki ko rabiš določen pojem razčistiti :). No vsaj približno se nekje strinjamo.

P.s.

Zum wohl ! 8-)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

nurse013 ::

hm, najprej zacnes pri tem da probas pravilno napisat naslov teme,na malenkostih se veliko naucis in to se stopnjuje
:)
you gotta be kidding me...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

angleščina (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5813576 (1174) Grizzly
»

Izboljšava angleščine

Oddelek: Šola
111871 (1375) Mavrik
»

Težave pri angleščini (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5118568 (17833) Phantomeye
»

Čudni pristopi profesorice

Oddelek: Šola
4311033 (9330) T0RN4D0
»

Slovar informatike minus SSJK not null ??

Oddelek: Problemi človeštva
52925 (2603) BlueRunner

Več podobnih tem