» »

varilni aparat - kaj kupit?

varilni aparat - kaj kupit?

1
2
»

gregor ::

Kakšna pa je razlika med rutilen in jadran s elektrodami?
Lp

Vikking ::

Obe sta isti tip E6013. Rutilen 13 ima po podatkih malo boljše mehanske lastnosti.

knap ::

npr, da bi se rad naučil variti:)
kje najceneje dobit železno ploščo, profile ..., da bi se potem lahko igral

kaj priporočate, na čem ste se vi učili?

seveda čim cenejša varianta

hvala

LP

Bud_Bundy ::

Mogoče dobiš na odpadu, dinosu. Jaz vem, da sem na začetku delal obešalne kljuke, potem pa sem iz ogrodja raztegljivega kavča zvaril mini rastlinjak.

Vikking ::

Rabiš kos vsaj starega, rjastega železa, naj bo vsaj 3mm debel in za začetek da ni okrogla cev. Zbrusiš rjo dol, ga odrežeš na dva enaka kosa, in zavariš skupaj.
Če imaš kos večjega ploščatega železa, je fino da samo vare vlečeš po njem. Tako vsaj dobiš občutek za držanje elektrode, naklon, držo, hitrost...

gregor ::

Koliko pa mora biti debelo zelezo, da lahko vleces vare po njem?

Vikking ::

vsaj 2mm je fajn ko se igraš z elektrodami. Drugače lahko probaš tudi na 0,5mm debeli pločevini. Ti bo hitro jasno zakaj tam ne gre najboljš.

Ker se šele učiš, bolj debelo bo železo, manj te bodo na začetku motile določene stvari, ki so potem prisotne pri varjenju tanjših debelin.

fikus_ ::

Dobro je, da poskusiš zavariti dva kosa skupaj, da se natreniraš, kje moraš izdelati zvar, da ne variš poleg! Poglej malo priprava zvarnega mesta, to velja še posebej za debele pločevina nad 4-5 mm (pri sočelnem zvaru pobrušeni robovi, lažje vidiš zvarno mesto). Z 2,5 mm oplaščeno elektrodo se da dokaj normalno variti, če obvladaš od 2 mm pločevino naprej. Lahko pa delaš zvare na tanjši pločevini, s tem da moraš variti s prekinitvami, tam pa zvar zgleda bolj kot kakšni ptičji kakci in temu primerno tudi drži.

Malo teorije ne škodi:

https://dk.um.si/Dokument.php?id=19736

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

gregor ::

sem bil v merkurju in ti inverterji telwin, varin ipd so presenetljivo majhne in lahke škatle
če sem prav videl so elektrode tudi zelo poceni, jadran s 2,5 - 5 kg, samo cca 4 eur
če se motim, me popravite

verjetno bom vzel kar telwin komplet z avtom čelado, ni vrhunska, je pa verjetno narejena po nekih standardih, torej naj ne bi prišlo do okvar oči ...

To je to:
http://varikon.com/izpostavljeni_produk...

LP

noraguta ::

T0RN4D0 je izjavil:

Tisti komplet telwin + maska v mercatorju vzemi in je to-to.

@norgaguta " Rutilen oz jadran ti pa lepo zalivata zvar evb se pa paca.posledično težje lepo pregreješ varjenca." -> dafuq, evb ima trikrat višjo penetracijo. Z rutilenkami var že zalivaš ker se topi kot puter, noter pa kot švicarski sir ko pobrusiš var.

Sam sem skuril vsega skupaj par kg elektrod in z EVBjem naredim veliko lepši var. In tudi če višek odbrusiš je spodaj vse en kos kot mora biti.

Ja pregreje materjal. In se popa gor.vse pa slabo zaliva. Če ni poslihtan v nulo priprava z zevom etc. Je na koncu vse raje slabši kot boljši. Sploh pri po pravilih. Če najdeš porozen var pri rutilenkah variš prepočasi in ti zaliva žlindro v var.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

fikus_ ::

gregor je izjavil:

sem bil v merkurju in ti inverterji telwin, varin ipd so presenetljivo majhne in lahke škatle
če sem prav videl so elektrode tudi zelo poceni, jadran s 2,5 - 5 kg, samo cca 4 eur
če se motim, me popravite

verjetno bom vzel kar telwin komplet z avtom čelado, ni vrhunska, je pa verjetno narejena po nekih standardih, torej naj ne bi prišlo do okvar oči ...

To je to:
http://varikon.com/izpostavljeni_produk...

LP


Cena elektrod je 4€ za kg

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Vikking ::

gregor je izjavil:

sem bil v merkurju in ti inverterji telwin, varin ipd so presenetljivo majhne in lahke škatle
če sem prav videl so elektrode tudi zelo poceni, jadran s 2,5 - 5 kg, samo cca 4 eur
če se motim, me popravite

verjetno bom vzel kar telwin komplet z avtom čelado, ni vrhunska, je pa verjetno narejena po nekih standardih, torej naj ne bi prišlo do okvar oči ...

To je to:
http://varikon.com/izpostavljeni_produk...

LP


Pri nakupu, preveri če ima čelada nastavljivo zatemnitev (verjetno ni). Če je fiksna, se pozanimaj katera stopnja je vgrajena trenutno. Ponavadi je po defaultu DIN12. Vzami za rezervo malenkost bolj prepustno glede svetlobe DIN11, mislim da ne bi smelo biti drago, par EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

gregor ::

http://www.telwin-slovenia.si/en/produc...
http://www.interdiskont.si/vsi-izdelki/...

prosim za komentar teh podatkov, je primerna?

hvala

LP

Vikking ::

ja ima DIN11.

gregor ::

hvala
če prav razumem pa imajo boljše čelade nastavljivo zatemnitev, se to nastavi za čas varjenja ali za čaš ko še ne variš?

LP

fikus_ je izjavil:

gregor je izjavil:

sem bil v merkurju in ti inverterji telwin, varin ipd so presenetljivo majhne in lahke škatle
če sem prav videl so elektrode tudi zelo poceni, jadran s 2,5 - 5 kg, samo cca 4 eur
če se motim, me popravite

verjetno bom vzel kar telwin komplet z avtom čelado, ni vrhunska, je pa verjetno narejena po nekih standardih, torej naj ne bi prišlo do okvar oči ...

To je to:
http://varikon.com/izpostavljeni_produk...

LP


Cena elektrod je 4€ za kg


se mi je zdelo da nekaj ne štima, da je prepoceni :)
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gregor ()

Vikking ::

gregor je izjavil:

hvala
če prav razumem pa imajo boljše čelade nastavljivo zatemnitev, se to nastavi za čas varjenja ali za čaš ko še ne variš?

se mi je zdelo da nekaj ne štima, da je prepoceni :)
LP


dobrih 15€ za celo škatlo, pa boš imel za ohoho časa teh elektrod.

Boljše čelade imajo krajši čas zatemnitve, več različnih opcij za nastavitev, občutljivost, možnost brušenja, boljšo krmilno enoto...

Stopnja zatemnitve, je po standardu odvisna od varilnega toka.
DIN11 je v rangu med 80A-170A.
Pred varjenjem si nastaviš če ima maska to opcijo, ta z linka ima fiksno na DIN11. Potem pa takoj ko senzor zazna, preklopi v zatemnitveno stanje. Recimo ko boš vžigal elektrodo, pa je še ne boš uspel prižgati za dlje časa, bo čelada preklaplja iz svetlega v zatemnjeno stanje in obratno, za vsak trenutek ko boš vzpostavljal varilni oblok.

Torej če boš varil z varilnim tokom 60A se ti bo mogoče spremljanje varjenja zdelo malo pretemno. Ampak bistveno te ne bo motilo. Včasih je težava če variš na soncu ali v senci, pa si dodatno spreminjaš in nastaviš optimalno, če ima maska to opcijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

gregor ::

ok, hvala, vse jasno
sedaj pa nabavim in grem varit nov rastlinjak, nov boks za psa, novo garažo za avto ... ;)

Primorec ::

A obstaja kaka dobra duša, ki ima shemo od varin 1600 ? Namreč popravljam enega, a je bil že prej enkrat skurjen in nato za silo popravljen. Tudi fotografija tiskanega vezja bi že bila v veliko pomoč. Konkretno se gre za dva močnostna upora v bližini 4 velikih elektrolitov za glajenje usmerjene omrežne napetosti.
Ko je bil aparat prvič skurjen so bili zamenjani vsi 4 elektroliti, predvidevam da so bili 470uF/400V in oba močnostna upora, vrednost predvidevam da je bila cca 6K8/7W ali tam okoli..
Verjetno je bilo zamenjano še kaj, pri enem amaterju, ki je spravil skupaj z vseh vetrov rabljene elemente da je za silo popravil stvar in rekel prejšnjemu lastniku 'znebi se ga čimprej' Ker tisti močnostni upori so bili zamenjani s takimi da zadeva zagotovo ne bi mogla dolgo delovati, bolje da ne razlagam naprej ker bi kakega štromarja začela glava bolet..
Hvala vnaprej za karšenkoli hint..

impre ::

romex ::

impre: od teh dveh sigurno telwin.. drugače pa mig/mag, elektrode sucks.

gruntfürmich ::

in bi ga dal kam??? si že varil z inverterjem na elektrode? baje gre super
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Unknown_001 ::

romex je izjavil:

impre: od teh dveh sigurno telwin.. drugače pa mig/mag, elektrode sucks.


Elektrode so čisto v redu. CO2 (MAG) je resda najbolj easy in najhitrejši za varit sam za občasno šlosarijo je bedarija to kupovat, ker moraš zravem prec v zakup vzet še 70EUR jeklenko plina.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

dxx ::

Unknown_001 je izjavil:

romex je izjavil:

impre: od teh dveh sigurno telwin.. drugače pa mig/mag, elektrode sucks.


Elektrode so čisto v redu. CO2 (MAG) je resda najbolj easy in najhitrejši za varit sam za občasno šlosarijo je bedarija to kupovat, ker moraš zravem prec v zakup vzet še 70EUR jeklenko plina.

Če misli varit tanjše pločevine, pa se mu elektrod ne splača sploh kupovat, ker bo večinoma samo luknje delal.

Unknown_001 ::

dxx je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

romex je izjavil:

impre: od teh dveh sigurno telwin.. drugače pa mig/mag, elektrode sucks.


Elektrode so čisto v redu. CO2 (MAG) je resda najbolj easy in najhitrejši za varit sam za občasno šlosarijo je bedarija to kupovat, ker moraš zravem prec v zakup vzet še 70EUR jeklenko plina.

Če misli varit tanjše pločevine, pa se mu elektrod ne splača sploh kupovat, ker bo večinoma samo luknje delal.


A se ne splača že skor bolj lotat potemtakem? 2mm gre še čisto v redu z elektrodo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Pri teh malih in poceni zadevah je problem intermitenca, to je razmerje med časom varjenje in časom ohlajanja aparata. Ti aparati imajo nizko intermitenco, npr. 30% za varjenje 3,25 mm elektrodo.

V linkih, ki jih je dal impre, intermitenca sploh ni napisana (ali pa sem jaz spregledal).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

darkolord ::

Telwin ima:
- 60% pri 150 A
- 80% pri 115 A (~3,2 mm elektrode)
- 100% pri 80 A

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

romex ::

gruntfürmich je izjavil:

in bi ga dal kam??? si že varil z inverterjem na elektrode? baje gre super



seveda sem. najprej sem se naučil na elektrode. potem sem enkrat poskusil mag, in takrat je varjenje res postalo užitek. v službi imam inverterskega, pa grem rajši k mehaniku v delavnico 10 minut stran zavariti na co2. pač nisem stara šola katera prisega na elektrode, varjene z co2 gre veliko lažje in lepše. vsaj meni.


70eur za co2 jeklenko? jaz sem dal 100e za 10 kilogramsko, ni vrag, da ne dobiš za 50eur tamalo.. imaš pa tudi možnost migmag z žico katera ne potrebuje co2 plina, pobrskaj še v tej smeri.. sodelavec uporablja to opcijo, načeloma tudi ni slaba možnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: romex ()

impre ::

Kakšen uporaben link?

fikus_ ::

Polnjene žice, kjer ne rabiš plina, so dražje. Je pa to dobra varianta za občasno uporabo.

Kolega uporablja kar star gasilni aparat polnjen s CO2. Za varjenje navadnih jekel je čisto OK.

gruntfürmich ::

preveč posla z mig/mag aparatom za domačo popravljanje. plus tega da ni prenosljiv. eni pač nimate predstave kaj pomeni enostavno in kompaktno, če to nekdo želi.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri varilni aparat - začetnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13941514 (3984) Motion
»

Varilni aparat (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9113659 (7113) recmajkemi
»

Inverterski varilni aparat ali CO2?

Oddelek: Loža
618273 (12217) cobrica
»

Pištola za varjenje + nastavki

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
398327 (7551) a13misko

Več podobnih tem