» »

Dohodnina

Dohodnina

DimmniBurek ::

Punca je prijavljena v stanovanju pri starših, čeprav tam ne živi.
Mati jo je imela prijavljeno kot vzdrževanga družinskega člana.

Dohodnine mora plačat 600€. Mati noče dati niti polovice, čeprav je imela koristi od tega, da jo je imela kot vzdrževanega DČ.
Plus to da ji ni takoj javla ko je dobila pošto in je pretekel rok za ugovor, da bi lahko znižali dohodnino zaradi potnih stroškov (delo preko študenta, 50km na dan), tako da naju je fino nategnila.
Punca se noče nekej kregat, jest pa ne bom tiho, ker ni fer.

A zna kdo povedat kolk povprečno dobiš teh olajšav, da si znam predstavljat? Razumem da so bili stroški v stanovanju zaradi tega nekoliko višji, ker gre ponavadi poraba celega štuka deljeno s številom oseb, ki živijo v tem štuku, ampak verjetno vseeno nekaj ostane.

Meni se seveda ne zdi prav, da mati noče niti slišat o kakem dnarju, kadar je pa treba njej vrnit pa usak dan teži da kdaj bo vrnla keš...Pač ne bom tih, bi pa rad imel vsaj mal ozadja, da ne bom kar nekaj govoril...
There Is No Stronger Drug Than Reality

Aston_11 ::

DimmniBurek je izjavil:

Plus to da ji ni takoj javla ko je dobila pošto in je pretekel rok za ugovor,
Kolikor vem, se rok za ugovor na prvi sveženj izteče konec aprila.

**Po mojem si ubodel občutljivo temo in te bodo temu ustrezno opljuvali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Invictus ::

Tukaj sta dve opcije.

Kot prvo, ugovor. Pokliče naj na davčno in se pozanima glede ugovora ... Saj dohodninske odločbe so začele prihajati šele od konca marca, in ponavadi je 30 dni za ugovor ...

Kot drugo, če je z mamo v tako slabih odnosih, naj pač prijavi na davčno da ne živi več doma že nekaj časa in da ni več vzdrževana družinska oseba.

Tudi sorodniki se najbolj ukrotijo preko financ.

Bolje prva zamera kot druga ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dominuspro ::

Bodi pameten in pusti, da se zmenita sami.

sandmat ::

DimmniBurek je izjavil:


Plus to da ji ni takoj javla ko je dobila pošto in je pretekel rok za ugovor, da bi lahko znižali dohodnino zaradi potnih stroškov (delo preko študenta, 50km na dan), tako da naju je fino nategnila.
Punca se noče nekej kregat, jest pa ne bom tiho, ker ni fer.


1. naj začne brat navodila. lepo namreč piše "Glede na odločbo 85. člena ZDavP-2 se šteje, da je vročitev opravljena 15. dan od dneva odpreme informativnega izračuna". Ima torej še cel teden.

2. ugovor za dodatne stroške zaradi poti je relativno enostavno napisat, izpolniš 2 obrazca, dodaš še podpisan list delodajalca, da se je pojavila na delovnem mestu x-krat, napisano po mesecih.

3. govor o ostalem (odnosi itd) je brezpredmeten, ker
3a) lahko še vse enostavno reši.
3b) ne bomo konstruktivni, peri umazano perilo doma.

QED.

DimmniBurek ::

To spremeni pol dejstvo. Sej pravim, dosti se nisem vmešaval, danes sem pač bejbo povprašal kaj in kako je "rešla" s tem.
Z mamo nismo v slabih odnosih, se družimo, gremo kdaj ven jest in tko, samo je pač cepljena na dnar. In trmasta. In hja. Zakaj bi jest potem plačeval njej? Pač punca ne dobi glih neko bajno plačo in pol jest zalagam. Kar ni problem, če se gre za bejbo, normalno. Ampak za teh recimo 300€ bi šla lahko na morje.

Bom zdej klical mojo naj da ugovor in priloži papirje in bomo rešli tako. Hvala za pomoč!
There Is No Stronger Drug Than Reality

DimmniBurek ::

Evo, očitno je nekdo zamešal s temi datumi, dobr da sm tle napisal... Je še cajt in bo danes zrihtala pri delodajalcu papirje.
There Is No Stronger Drug Than Reality

petra_v ::

"Punca je prijavljena v stanovanju pri starših, čeprav tam ne živi.
Mati jo je imela prijavljeno kot vzdrževanga družinskega člana."

Mati je ravnala popolnoma normalno in v skladu z zakonom.

Predvidevam ja je punca prijavljena na domačem naslovu zaradi določenih koristi (potni stroški?).

Če punca ne želi da jo mati "opehari", naj si pač uredi bivališče kjer si sama potem želi. Ampak punca bi verjetno rada "i ovce i novce"

No sedaj pa pričakujem pljuvanje po meni...

St235 ::

Pri tem ni zanemarljivo dejstvo, da bi morala mati plačat dodatno dohodnino nekje med 800 in 1500€, če je ne bi uveljavljala kot vzdrževanega družinskega člana.

Drugače pa za naslednje leto ni nobenih težav, punca naj se odseli in ne bo več vzdrževan družinski član, kdo jo pa sili da živi pri mamici?

Dokler pa in koristi s tega vidika določene ugodnosti pa ne razumem kaj točno se ima za pritoževat, če jo mati prijavi kot vzdrževanega družinskega člana.

telexdell ::

Ne vem no, malce čudno. Sin dela preko študenta, sam pa ga imam prijavljenega kot vzdrževanega člana. Položnico za tam 200 €, kateri dobi od davčne vsako leto pokrijem jaz, saj zaradi njega dobim tam 640€ olajšave. (seveda me oskubi tudi za nekajkratnik tega denarja, a to je druga zgodba:()

Sicer ne poznam razmer, a če punca ne živi doma, potem mati nima nobenih stroškov z njo in je manj plačana dohodnina čisti profit zanjo.Le kakšna mora biti mati, da izkorišča lastnega otroka???

Spravljati se nad punco, katera želi da mati od svojega profita pokrije njeno izgubo je pa (vsaj zame) precej podlo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ZaphodBB ::

Očitno sta mat in hči obe mal cepljeni na denar. Jabolka in drevesa... :D
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

petra_v ::

", a če punca ne živi doma, potem mati nima nobenih stroškov z njo in je manj plačana dohodnina čisti profit zanjo"

Določeni stanovanjski stroški se plačujejo po osebah. Torej če hčerke ni doma da bi primaknila kak evro, prijavljena pa je, mora mati plačevati višje stroške, zase in še za njo.

Pithlit ::

petra_v je izjavil:

Določeni stanovanjski stroški se plačujejo po osebah. Torej če hčerke ni doma da bi primaknila kak evro, prijavljena pa je, mora mati plačevati višje stroške, zase in še za njo.

Razen odvoza smeti (in vode, če je poraba manjša od pavšala) še kaj?
Life is as complicated as we make it...

telexdell ::

petra_v je izjavil:

", a če punca ne živi doma, potem mati nima nobenih stroškov z njo in je manj plačana dohodnina čisti profit zanjo"

Določeni stanovanjski stroški se plačujejo po osebah. Torej če hčerke ni doma da bi primaknila kak evro, prijavljena pa je, mora mati plačevati višje stroške, zase in še za njo.

Sin je pri meni prijavljen za stalno, tam kjer živi pa začasno. Na osnovi prijave začasnega prebivališča sem ga odjavil od plačil, katera so na osebo. Torej ne plačujem niti centa zaradi njega.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Blazz ::

ok, še moje mnenje. Punca je verjetno študent in je delala. Ker jo je mati uveljavljala kot vzdr. člana, potem punci ni pripadala splošna olajšava.

Punca naj da ugovor, da želi da se ji uveljavlja splošna olajšava saj ni vzdr. družunski član:

http://www.studentski-servis.com/studen...

Splošna olajšava
Splošna olajšava za leto 2015 (enako 2014) znaša 3.302,70 EUR.
Prizna se vsakemu zavezancu pod pogojem, da drug rezident zanj ne uveljavlja posebne olajšave za vzdrževanega družinskega člana.

To pomeni, da splošno olajšavo izgubiš, če te starši v svoji napovedi uveljavljajo kot vzdrževanega družinskega člana.



Pokličite davčno in vprašajte kakšen ugovor je treba podati...

pa še preračun:

poglej na dohodnino od punce, od osnove za dohodnino odštej teh 3300 eur, nato pa po dohodninski lestvici zračunaj novo dohodnino. lahko pa mi zaupaš osnovo dohodnine (neko okroglo številko) pa ti jo jaz zračunam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blazz ()

St235 ::

Pithlit je izjavil:

petra_v je izjavil:

Določeni stanovanjski stroški se plačujejo po osebah. Torej če hčerke ni doma da bi primaknila kak evro, prijavljena pa je, mora mati plačevati višje stroške, zase in še za njo.

Razen odvoza smeti (in vode, če je poraba manjša od pavšala) še kaj?


Hišnik, dvigala, skupna elektrika, čiščenje, vzdrževanje okolice... in še kaj se najde. Vse je seveda odvisno od tipa bivališča.

Blazz je izjavil:

ok, še moje mnenje. Punca je verjetno študent in je delala. Ker jo je mati uveljavljala kot vzdr. člana, potem punci ni pripadala splošna olajšava.

Punca naj da ugovor, da želi da se ji uveljavlja splošna olajšava saj ni vzdr. družunski član:

http://www.studentski-servis.com/studen...

Splošna olajšava
Splošna olajšava za leto 2015 (enako 2014) znaša 3.302,70 EUR.
Prizna se vsakemu zavezancu pod pogojem, da drug rezident zanj ne uveljavlja posebne olajšave za vzdrževanega družinskega člana.

To pomeni, da splošno olajšavo izgubiš, če te starši v svoji napovedi uveljavljajo kot vzdrževanega družinskega člana.



Pokličite davčno in vprašajte kakšen ugovor je treba podati...

pa še preračun:

poglej na dohodnino od punce, od osnove za dohodnino odštej teh 3300 eur, nato pa po dohodninski lestvici zračunaj novo dohodnino. lahko pa mi zaupaš osnovo dohodnine (neko okroglo številko) pa ti jo jaz zračunam.


Normalno, samo upam, da se zaveda da to da je vzdrževan družinski član pomeni tudi to, da ima zdravstveno zavarovanje pokrito z mamine plače. In ne ona ne more uveljavljat ugovora, ker jo je mati prijavila kot vzdrževanega družinskega člana. Lahko pa bi njena mati se odpovedala temu, da jo uveljavlja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

[D]emon ::

Zakon o prijavi prebivalisca pravi takole:


25. člen
Z globo od 10.000 do 50.000 tolarjev se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki:
1. ne prijavi stalnega prebivališča in spremembe naslova stanovanja ali ne odjavi stalnega prebivališča (prvi in tretji odstavek 6. člena);
2. ne prijavi oziroma odjavi posameznika, mlajšega od 18 let, ter posameznika, ki ni poslovno sposoben (drugi odstavek 6. člena);
3. ne prijavi oziroma odjavi otroka v primeru izvrševanja roditeljske pravice (četrti odstavek 6. člena);
4. v predpisanem roku ne prijavi stalnega prebivališča ali spremembe naslova stanovanja ali ne odjavi stalnega prebivališča (peti odstavek 6. člena);
5. se ne prijavi oziroma odjavi ali se v predpisanem roku ne prijavi oziroma odjavi pristojni policijski postaji (tretji odstavek 10. člena);
6. ne prijavi oziroma odjavi ali v predpisanem roku ne prijavi oziroma odjavi začasnega prebivališča (prvi odstavek 12. člena);
7. ne prijavi ali v predpisanem roku ne prijavi začasnega odhoda z območja Republike Slovenije oziroma vrnitve v Republiko Slovenijo za več kot 60 dni ali z namenom, da bo tukaj stalno prebival (prvi in drugi odstavek 13. člena).


Punca je bila prijavljena na enem naslovu, ter celo kot vzdrzevani druzinski clan. Tu ne gre za nic drugega, kot goljufijo. Obe sta direktno za prijavo na FURS.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Pithlit ::

St235 je izjavil:

Hišnik, dvigala, skupna elektrika, čiščenje, vzdrževanje okolice... in še kaj se najde. Vse je seveda odvisno od tipa bivališča.

Hvala.
Life is as complicated as we make it...

urli ::

To zdaj ti malo preveč splošno sprašuješ. Tule imaš obdavčitve in olajšave pa preveri, kam pade (če sploh lahko, ker bi za to potreboval od mame informativni izračun) http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis... + višina olajšave ja pa tudi odvisna od tega koliko vzdrževanih članov ima prijavljenih. Pa recimo, da ima samo njo, potem bi v skoraj NAJBOLJŠEM primeru mama privarčevala 2.436,92 * 0.41 = 999EUR, če je punca 2. vzdrževani član 2.649,24 * 0.41 = 1086EUR, če je 3. vzdrževani član 4.418,54*0.41 = 1811EUR... za več si pa oglej link, ki sem ti ga dal (pa še enkrat, to so max. zneski - torej, da ima mama pač visoko plačo in gre "višek" v najvišjo davčno stopnjo). Premalo podatkov si dal za natančen izračun.

* pa 50% razred sem namenoma izpusti, ker tok pa spet mislim, da ne zasluži :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urli ()

Lonsarg ::

Polnoletne osebe najverjetneje ne moreš kar prisilni prijavit za vzdrževanega člana...

Obrazca na internetu ne najdem, ampak ziher obstaja, da nekako davčni oddaš z svojim podpisom, da nočeš biti vzdrževani član.

St235 ::

Seveda samo potem nisi več vzdrževan družinski član v polnem pomenu. Vse kar moraš naredit je, da se odseliš. Samo ne poteom čudno gledat, če bo treba začet plačevat takšne čudne zadeve kot je zdravstveno zavarovanje.

[D]emon ::

Lonsarg je izjavil:

Polnoletne osebe najverjetneje ne moreš kar prisilni prijavit za vzdrževanega člana...

Obrazca na internetu ne najdem, ampak ziher obstaja, da nekako davčni oddaš z svojim podpisom, da nočeš biti vzdrževani član.


Za prijavo vzdrzevanega druzinskega clana je treba pri napovedi dohodnine priloziti potrdilo, da je omenjena oseba prijavljena na ZRSZ.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Študentsko delo in dohodnina

Oddelek: Loža
71446 (1142) _marc_
»

Dohodnina / vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
346577 (4216) harvey
»

Dohodnina-študenti

Oddelek: Šola
143417 (1947) Ice-Heki
»

dohodnina vprašanje

Oddelek: Loža
143799 (3252) smacker
»

Letosnja dohodnina - izplonili? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11011131 (8302) kekz

Več podobnih tem