» »

Deset let generatorja nesmiselnih člankov

Deset let generatorja nesmiselnih člankov

Slo-Tech - Pred desetimi leti so trije študentje na MIT-u sestavili program SCIgen, ki skupaj lepi slovnično pravilne stavke brez vsebine ter jih oblikuje v članek z zapletenim naslovom in primerno zgradbo. V resnici je vsa vsebina v njem popolnoma nesmiselna, a to ne pomeni, da takšnih člankov ni mogoče objaviti. V sumljivih revijah, zlasti takih, ki zaračunavajo za objavo člankov, so jih večkrat uspeli objaviti, o čemer smo že obširno pisali.

Zanimiva je zgodovina SCIgena, ki je nastal zgolj kot projekt za zabavo, a je tekom svojega obratovanja pomagal razkriti temnejše plati znanstvenega sveta. Razvili so ga Jeremy Stribling, ki je doktoriral leta 2009 in danes dela za Keybase, Dan Aguayo, ki je magistriral leta 2002 in danes dela za Meraki, ter Max Krohn, ki je doktoriral leta 2008 in danes vodi podjetje Keybase. Letnice poudarjamo zato, ker so program SCIgen v vsega nekaj tednih razvili kar študentje in ne kakšnih uveljavljeni znanstveniki z večletno kilometrino pisanja, lepljenja, recikliranja in ponavljanja člankov. Mimogrede, prvi članek iz SCIgena, ki je bil sprejet, je romal na WMSCI (World Multiconference on Systemics, Cybernetics and Informatics). Potegavščino so kasneje razkrili in konferenca je vabilo umaknila, študentje pa so zbrali denar in so se pod drugimi imeni vseeno prikazali tam ter predstavljali raznovrstne neumnosti in nesmisle. Nasedli so vsi.

Ob obletnicah se spodobi pripraviti kakšen bonbonček, in tako so avtorji SCIgena pripravili SCIpher. Gre za program, ki uporablja SCIgenovo logiko, le da ima tudi način za vključevanje sporočil. Medtem ko SCIgen ustvari nesmiseln članek, SCIpher ustvari nesmiselno vabilo na konferenco, v katero skrije do 1024 znakov želenega besedila. Vabilo je videti kot običajen spam, ki ga raziskovalci prejemajo v svoje poštne predale s povabilom na sumljive konference, od katerega se ne morejo odnaročiti. Prave konference se namreč ne oglašujejo prek elektronske pošte (razen če ste uveljavljeni na področju). SCIpher seveda ponuja tudi obratno pot, to je dešifriranje tako tvorjenih povabil.


10 komentarjev

Markoff ::

Ta generator mi vedno prikliče v spomin Marka Pogačarja (al kako je že bilo ime tistemu min. za notranje zadeve iz SLS), posnetek nekega TV omizja iz časa Juge (takrat je moral imeti kakšnih 18 let) - tip je sestavljal lepljenke nekih generičnih, nesmiselnih strokovnih izrazov, blebetal te lepljenke do nezavesti, nihče mu ni ugovarjal (ker ni imel česa, saj ni v resnici nič povedal), vsi so na pol spali, a so vsi delovali zelo resno, študiozno. Takrat se mi je politika dokončno priskutila.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

cegu ::

Markoff je izjavil:

Ta generator mi vedno prikliče v spomin Marka Pogačarja (al kako je že bilo ime tistemu min. za notranje zadeve iz SLS), posnetek nekega TV omizja iz časa Juge (takrat je moral imeti kakšnih 18 let) - tip je sestavljal lepljenke nekih generičnih, nesmiselnih strokovnih izrazov, blebetal te lepljenke do nezavesti, nihče mu ni ugovarjal (ker ni imel česa, saj ni v resnici nič povedal), vsi so na pol spali, a so vsi delovali zelo resno, študiozno. Takrat se mi je politika dokončno priskutila.


A bostaja kakšen posnetek za to? :)

Relanium ::

En primer če koga zanima kak zgleda
http://ignucius.bd.ub.es:8180/jspui/bit...

Res ne vem, kako so to spravli skoz :P

audio ::

@Relanium

Ko sem prebral dva odstavka, me ja začela boleti glava.
Zdi se mi, da naši politiki uporabljajo ta program za svoje govore...

Markoff ::

cegu je izjavil:

A bostaja kakšen posnetek za to? :)

Pred časom sem imel mazohistične tendence in sem ga poizkusil najti, a brez sreče. RTV SLO arhiv zagotovo ima ta posnetek, a tako mazohističen spet nisem, da bi šel brskal. :)
Gleda se kot neke vrste Monty Pythonov skeč, le da ni smešen, ker ni mišljen ali izveden kot tak.

PS: popravek - Marko Pogorevc, director policije, SLS, kasneje (še danes?) pomočnik direktorja Mobitela za varovanje od 2004 naprej.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

driver_x ::

Relanium je izjavil:

En primer če koga zanima kak zgleda
http://ignucius.bd.ub.es:8180/jspui/bit...

Res ne vem, kako so to spravli skoz :P


Mene bolj zanima, kolikokrat so bili ti članki potem citirani!

Markoff ::

Tole je izpljunil meni ven:
http://scigen.csail.mit.edu/scicache/60...

Nad nivojem magistrskega dela Alenke Absolutne Bratušek.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

GTX970 ::

Markoff
Pogorevc je letnik 1964, torej je bil star 18 v 1982 - (+- 5 let), tako da močno dvomim, da boš našel v rtvslo online arhivu posnetek te oddaje :)).

Če je bil takrat 10 let več bi se mogoče kaj našlo.

SimplyMiha ::

Relanium je izjavil:

En primer če koga zanima kak zgleda
http://ignucius.bd.ub.es:8180/jspui/bit...

Res ne vem, kako so to spravli skoz :P

Zaključek:
Clearly, our vision for the future of programming languages certainly includes our algorithm.


Je to naključno generiran ali pa je predefiniran zaključek za oglaševanje algoritma?

Jst ::

Iz zgoraj linkanega:

We question the need for digital-to-analog converters. It
should be noted that we allow DHCP to harness homogeneous
epistemologies without the evaluation of evolutionary
programming [2], [12], [14]. Contrarily, the lookaside buffer
might not be the panacea that end-users expected. However,
this method is never considered confusing. Our approach
turns the knowledge-base communication sledgehammer into
a scalpel.


OMFG!!! Noro. Bi bilo smešno, če ne bi bilo žalostno...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nemški raziskovalci bodo danes izgubili dostop do znanstvenih člankov, težave tudi dr (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6122513 (19340) mojca
»

Odkrili 120 lažnih znanstvenih člankov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
127274 (5323) Smurf
»

Google+ (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Omrežja in internet
495122100 (102506) Looooooka
»

Bo matematični čarovnik iz Rusije sprejel milijon dolarjev nagrade? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5717905 (14286) Bor H
»

Stephen Hawking bo obiskal Slovenijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8210642 (6487) sidd

Več podobnih tem