» »

Kateri zanesljiv HDD za v NAS za backup?

Kateri zanesljiv HDD za v NAS za backup?

franci0 ::

Imam cca 30USB ključkov. Na vsakem imam neke osebne nepreceneljive slike (vse skupaj cca 1TB), katereže želim backupirat na eno mesto (1 HDD torej).
Ker hočem za varnost podatkov poskrbeti tako kot treba, sem imel v mislih nakup 2eh 3TB HDD-jev in jih dati v NAS Thecus N2310 (prostor za 2 diska, gigabitni raid 0,1, usb 3.0) , ki ga že imam. Ker ima NAS opcijo sleep, bi ga aktiviral samo takrat, ko bi ga potreboval (ker se mi ne da vstajat pa ker zna bit to glasno ponoči).

V mislih sem imel, da bi dal noter 2x 3TB in sicer

Verbatim 3TB, dobim ga za 90EUR ,saj uporablja diske od Toshibe, ki verjetno vedo kaj delajo, glede na to so čas nazaj kupili tudi OCZ.

Ampak če dam 2diska v NAS v RAID 1, potem teoretično ne govorimo o backupu. Zakaj? Če nekaj po pomoti zbrišem iz enega diska, se bo avtomatsko zbrisalo tudi iz drugega. Če mi NAS zataji in skozi spusti prevlki štrom, se bosta skurla oba diska, itd....

Moje vprašanje: ali si naj dam 2 diska v NAS in ju uporabljam samo takrat ko bom delal backup ali si naj dam 1 disk v PC in 1 v NAS? Ali bi bila ta 2 Verbatima (ki imata sicer noter Toshiba diske) OK za to nalogo ali raje vzamem WD RED 3TB ki je pa sicer 40EUR dražji?

Skratka, bistvena prioriteta mi je VARNOST. Ni mi važno koliko se mi 'splača' kupit 2 diska in jih uporabljat samo 1uro /3mesce, važna je varnost.
Razmišljal sem tudi, da bi slike zaupal Google-u v Cloud, vendar ne bi plačeval vsak mesec, raje plačam ogromno in to v enem znesku, ne pa vsak mesec.

Vem, da kompliciram, ampak dajte mi pomagat prosim, varnost mi je pomembna :)
  • spremenilo: franci0 ()

zee ::

NAS v RAID1 + zunanji disk, na katerega periodicno pretocis podatke iz NAS-a.

Izbor diskov: tudi sam razmisljam o Toshibah. Na S-T je bil pred casom clanek o zanesljivosti trdi diskov razlicnih znamk in se je Toshiba izkazala zelo dobro.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

steev ::

Baje da te 3TB niso tolko zanesljivi kot 4TB. Malo pogooglaj. Drugače pa nek NAS, 2x4TB disk v raid1 in si miren za naslednjih 5-10 let.
:|

c3p0 ::

Če so neprecenljivi podatki, RAID1 + 2 zunanja diska, od teh je en vedno offsite, tako da te kraja ali požar ne moreta ohromiti.

zee ::

Potem je ze skoraj bolje, da so podatki na RAID1 in se kje v kaksnem zasebnem oblaku (Amazon AWS ali kaj podobnega).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

steev ::

Pretiravat ni treba. Zakaj bi mel dva zunanja diska? Se pa s tem enim offsite strinjam.
:|

c3p0 ::

Lahko tudi dodatno cloud... Dva za čas ko backupiraš, da ni vse na istem mestu. OP je poudaril varnost v all caps.

zee ::

@OP:
Slike velikost 2048x2048 in manj ne padejo v kvoto, kar pomeni, da lahko nalozis prakticno neomejeno stevilo slik.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mile ::

Na svojem PCju imam 3TB disk s foto zbirko, ki ga backupiram na NAS. Tam imam 2x3TB v RAID-1, preko iSCSI dostopam s svojega PC-ja. Ta iSCSI share je vecino casa offline, v disk managmentu ga enejblam samo, ko delam arhiv, da mi ne bi kaksen virus v mrezi ali kaj podobnega zjebal arhiva.

Potem imam v sluzbenem PCju se en 3TB disk, kamor se dela off-site backup. Se pravi, ce mi kdo ulomi v stanovanje in vse odnese, da imam se vedno eno kopijo.

Verjetno bom dodal se blu-ray arhiv, ker vidim da so zadeve ratale precej poceni. Ta bi bil recimo doma pri starsih v omari.

franci0 ::

Sem naredil kratko analizo in ugotovil da je dejansko dosti bolj varno vzeti 4TB disk namesto 3TB, saj imajo 3TB diski povprečno 3x večjo pokvarljivost od 4TB.
Vendar 4TB diski don't come cheap. WD RED 4TB stane cca 185€, medtem ko nek Intenso 4TB stane 120€ .
Naj mi prosim kdo iz izkušenj sploh pove, če Intenso sploh ve, kako se dela diske, ker sam sem zelo skeptičen do zanesljivosti tega njihovega produkta, je pa res, da je poceni.

Strinjam se tudi s tistimi, ki predlagate še 1 fizično ločen offsite zunanji disk, to je še bolj varno.

Ne vem ali naj kupim 1x WD RED 4TB za 185€ + 1x zunanji HDD ali 2 x Intenso 4TB za 120€/kom.
Seveda za bilokaj bi se odločil, bi šlo v NAS.

Definitivno pa bom še razmislil o BlackBlaze cloud backup, kjer imaš praktično neomejen prostor (preverjeno tudi več kot 5TB) za samo bogih $5/mesec.

black ice ::

Tale Backblaze izgleda zanimiv. Ponujajo kak drug način dostopa ali moraš obvezno namestiti njihovo aplikacijo?

beta1 ::

V Intensih so Toshibe not.

Ko sem jaz kupoval 4TB disk, sem vzel raje WD Red 4TB. Pri Intensu je bilo veliko bad reviewov, da so diski coruptali datoteke.

Vzami WD Red ali Purple.

Miha 333 ::

4TB Intenso 6513123 = Toshiba MD04ACA400
2TB Intenso 6513284 = Toshiba DT01ACA200

Samo škatla je Intenso, notri pa čisto pravi originalen Toshiba disk. Tudi garancije je 2 leti, tako da je praktično enako kot bi kupil Toshiba disk.

franci0 ::

@Black: koliko sem v 5minutnem reserachu ugotovil, moraš uporabljat njihovo aplikacijo, ne moreš pa delat backupov iz NASa, vendar samo direkt iz pcja ali iz zunanjega diska (kako to kontrolirajo, me ne vprašaj).

@Beta1: Če so Toshibe noter, potem mi je to kul. Ni pa mi kup, da si naletel na bad reviewe, koliko časa nazaj si to raziskoval?
Purple ni temu namenjen, temveč RED. RED je TOP (poleg RED PRO), ampak ima tudi ceno takšno. Da vzamem 2, me košta slabih 400EUR ....

@Miha: Wow, vidim da je temu res tako.... Pa še dobre review-e ima ta model Toshibe..... I think i'll go for it :) HVALA za ta info.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: franci0 ()

Lonsarg ::

Poleg nevarnosti izgube je kot si omenil tudi nevarnost izbrisa, temu se pa izzogneš samo z versioningom. Torej pravi software rabiš, lahko kaj simpl(Windows file hostpry) lahko pa private claud.

Najboljša rešitev je VSE na osebnem PCju, ter VSE na serverju z versioning. Claud je potem samo še ekstra opcija, bodisi iz tega versioning serverja bodisi direkt iz PCja.

mitja73 ::

Za vsak model diska se najde en dober in en slab "review", važno je samo kolko časa iščeš in v kakšni primerjavi.
Za varnost podatkov pa se ne skrbi z "reviewi" in branjem le teh.

franci0 ::

Ja meni sploh ni važno al ima write-a 30MB/s ali 200MB/s, važno mi je samo, da bo delal kar se da dolgo....če bo to 4leta, sedaj podpišem.

Bom verjetno kar vzel 2x Intenso 4TB, ker ima dejansko Toshibin disk noter.

mitja73 ::

franci0 je izjavil:

Ja meni sploh ni važno al ima write-a 30MB/s ali 200MB/s, važno mi je samo, da bo delal kar se da dolgo....če bo to 4leta, sedaj podpišem.

Bom verjetno kar vzel 2x Intenso 4TB, ker ima dejansko Toshibin disk noter.


Vsi proizvajalci imajo istega dobavitelja glavnih delov mehanizma glave, čist tko mimogrede.
Toshiba je tud podedovala tovarne in verjetno tehniko Hitachija, ker je WD to po protimonopolni zakonodaji moral prepustit njim. Tko da govorit o Toshibi je ......

franci0 ::

mitja73 je izjavil:

Tko da govorit o Toshibi je ......


Nadaljuj prosim....

beta1 ::

Decembra sem kupoval 4TB disk (po odpovedi Seagata 2TB). Tako, da sem se takrat exstended "dol vsedel" in preštudiral kaj kupit. Ja, veliko je bilo negativnih reviewov s tem corruptanjem ali DOA. Na drugi strani pa so bili tisti, kateri niso imeli nobenih težav.

Jaz sem potem raje dal malo več in kupil WD red.

Dr_M ::

WD Red so bolj tako tako, meni sta v roku enega meseca crnila 2, 3TB verzije. Stara manj kot eno leto.
Od treh (1x2TB in 2x3TB) sem oz bom zamenjal vse tri.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Miha 333 ::

Vsak disk lahko crkne, ni nekega pravila. Pomembno je imeti več kopij podatkov.

Kar se pa tiče integritete podatkov, pa pri tem zelo pomaga ZFS (ki se ga lahko med drugim poslužiš v obliki FreeNAS serverja), je pa res da ima nekaj specifičnih zahtev glede hardvera (izpostavil bi ECC RAM). Integriteta podatkov je praktično zagotovljena, na tebi je samo, da se odločiš glede ravni zaščite - koliko diskov za pariteto (koliko jih lahko odpove, da so podatki ohranjeni) - RAIDZ2, RAIDZ3, ...

sisemen ::

Miha 333 je izjavil:

specifičnih zahtev glede hardvera (izpostavil bi ECC RAM)


BS. Prakticno vsi file sistemi so obcutljivi na zhebano memorijo, ECC je ravno toliko zahteva za ZFS kot za katerikoli drug file system. In kaj so te ostale zahteve glede hardwara, ZFS gonim že leta, pa jih nekako nisem opazil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

zee ::

ECC pomnilnik se priporoca v kombinaciji z ZFS-om. Strojna oprema pa tudi mora biti spodobna (dvo, stirijedrni CPU), saj sicer mocno trpijo performanse in trpeznost datotetcnega sistema, zato cenejsi NAS-i niso sposobni "furat" ZFS-a.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Miha 333 ::

sisemen je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

specifičnih zahtev glede hardvera (izpostavil bi ECC RAM)


BS. Prakticno vsi file sistemi so obcutljivi na zhebano memorijo, ECC je ravno toliko zahteva za ZFS kot za katerikoli drug file system. In kaj so te ostale zahteve glede hardwara, ZFS gonim že leta, pa jih nekako nisem opazil.

Razlika je ta, da se pri ZFS v primeru enega pokvarjenega bita v RAMu lahko pokvari celoten pool in tega ne boš niti vedel. Zaradi zagotavljanja integritete podatkov ZFS izračunava checksum za vsak zapisani blok in s pomočjo scrubov tudi redno preverja zapisane podatke. In če se checksum ne ujema (kar je lahko zaradi okvare podatkov v RAMu), začne ZFS podatke popravljati, ampak zaradi napačnega checksuma jih v bistvu pokvari. In to ne eno datoteko, ampak postopoma lahko prav vse.

Z uporabo non-ECC RAMa ZFSju odvzameš njegovo glavno lastnost, to je zagotavljanje integritete podatkov.

Več lahko prebereš tukaj in drugje (google ZFS + ECC).

Da odgovorim še na drugi del vprašanja, priporočljivo je uporabiti server-grade hardver, ki je uradno podprt za OS, ki ga uporabljaš (Solaris, FreeBSD, ...). Tudi neupoštevanje tega lahko kompromitira integriteto podatkov.

zee ::

Vecji problem je, da samo server-grade hardver podpira ECC pomnilnik, kar znatno dvigne ceno zacetne investicije.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mile ::

steev je izjavil:

Baje da te 3TB niso tolko zanesljivi kot 4TB. Malo pogooglaj. Drugače pa nek NAS, 2x4TB disk v raid1 in si miren za naslednjih 5-10 let.


Verjetno mislis tole?
https://www.backblaze.com/blog/best-har...

Jaz iz tega ne bi povlekel zajkljucka, da so 3TB slabi...pač izogibaj se Seagate-a. U firmi imamo kar nekaj 3TB wd-jev, brez problemov.

hojnikb ::

zee je izjavil:

Vecji problem je, da samo server-grade hardver podpira ECC pomnilnik, kar znatno dvigne ceno zacetne investicije.

ubistvo rabiš samo "server" grade chipset, proci danes skoraj vsi podpirajo ecc.
#brezpodpisa

mile ::

z ZFSjem tezite v vsaki temi, kjer nekdo sprasuje za domaci backup...

Miha 333 ::

Omenil sem ga samo zato, ker je OP 3x izpostavil varnost oz. integriteto podatkov ter je navedel, da gre za neprecenljive podatke. Boljšega od ZFS za to ni, z rabljeno opremo z ebaya pa tudi domač uporabnik pride skozi za 200-400 EUR brez diskov, odvisno od iznajdljivosti. Ko bi vi vedeli, koliko brezhibne opreme firme zmečejo ven samo zato ker je stara "že" 2 leti, sploh v tujini.

Red_Mamba ::

sam nisem gledal testov med razlicnimi proizvajalci ampak me je bolj zanimalo ce WD red opravici visjo ceno ko se gre za NAS pred green diski.
In po testih sodec se splaca dat par centov vec za WD red diske. Tako, da jaz imam v planu kupit 2x 4Tb WD red diska in pa tole ohisje:

http://www.amazon.co.uk/dp/B00I3M72HG/r...

ce ima kdo izkusnje s tem externim raid ohisjem se priporocam
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Runnagain ::

Sam sem za NAS vzel Zyxel NSA-325v2 kištico, pa notri dal 3TB WD RED diska.
Zaenkrat nobenih problemov (knock knock on wood), poraba je majhna (WD RED porabijo v IDLE bistveno manj kot Toshibe, katere so bile v planu v začetku).
Je pa tale Zyxel plastik fantastik, pa občasno zadnji ventilator vse skupaj spravi v resonanco...a obtežitev reši problem ;).

Zgodovina sprememb…

mitja73 ::

Miha 333 je izjavil:

Omenil sem ga samo zato, ker je OP 3x izpostavil varnost oz. integriteto podatkov ter je navedel, da gre za neprecenljive podatke. Boljšega od ZFS za to ni, z rabljeno opremo z ebaya pa tudi domač uporabnik pride skozi za 200-400 EUR brez diskov, odvisno od iznajdljivosti. Ko bi vi vedeli, koliko brezhibne opreme firme zmečejo ven samo zato ker je stara "že" 2 leti, sploh v tujini.


Ven jo zmečejo zato ker prvi 2 leti je statistično 1% pokvarljivost. Potem pa začne pokvarljivost naraščati.
Torej tam kjer želijo zanesljivost menjajo opremo z razlogom za novo.

Red_Mamba ::

Runnagain je izjavil:

Sam sem za NAS vzel Zyxel NSA-325v2 kištico, pa notri dal 3TB WD RED diska.
Zaenkrat nobenih problemov (knock knock on wood), poraba je majhna (WD RED porabijo v IDLE bistveno manj kot Toshibe, katere so bile v planu v začetku).
Je pa tale Zyxel plastik fantastik, pa občasno zadnji ventilator vse skupaj spravi v resonanco...a obtežitev reši problem ;).


ta vidim da ima tudi mrezo. Kako hiter prenos pa doseze v praksi ce imas moznost preizkusit na giga bit mrezi?
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Runnagain ::

Red_Mamba je izjavil:

Runnagain je izjavil:

Sam sem za NAS vzel Zyxel NSA-325v2 kištico, pa notri dal 3TB WD RED diska.
Zaenkrat nobenih problemov (knock knock on wood), poraba je majhna (WD RED porabijo v IDLE bistveno manj kot Toshibe, katere so bile v planu v začetku).
Je pa tale Zyxel plastik fantastik, pa občasno zadnji ventilator vse skupaj spravi v resonanco...a obtežitev reši problem ;).


ta vidim da ima tudi mrezo. Kako hiter prenos pa doseze v praksi ce imas moznost preizkusit na giga bit mrezi?


malo pod 70Mb/s, okrog 68,5Mb/s, imam giga mrežo.

Tukaj imaš test dotičnega NAS-a.
http://www.smallnetbuilder.com/nas/nas-...


Glede na ceno (dobrih 80 eur) sem izredno zadovoljen.

Zgodovina sprememb…

Pat_MaGroin ::

Kateri od poceni NAS ohišij je OK? Gledal sem ene na amazon.co.uk in so po 40 funtov, 2 diska, gigabit LAN, usb 3.0.

Red_Mamba ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Kateri od poceni NAS ohišij je OK? Gledal sem ene na amazon.co.uk in so po 40 funtov, 2 diska, gigabit LAN, usb 3.0.


jaz za 40 funtov nisem videl nobenega z gigabit lan. Pod 60 funtov je samo USB3 dual raid ohisje.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

izkušnje z WD RED diski?

Oddelek: Strojna oprema
141486 (934) njyngs
»

Domači server (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6911637 (7900) MrStein
»

Kateri 4TB trdi disk?

Oddelek: Kaj kupiti
388167 (5969) kuglvinkl
»

Kateri NAS? (Network Attached Storage) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19365147 (53578) levaky

Več podobnih tem