» »

Najvzdržljivejši SSD-ji preživel 2,4 PB zapisanih podatkov

Najvzdržljivejši SSD-ji preživel 2,4 PB zapisanih podatkov

Borci

Slo-Tech - Po slabih dveh letih je eksperimenta konec; vseh šest je umrlo. TechReport je zadnji dve leti neprekinjeno mučil šest SSD-jev in nanje zapisoval podatke v pričakovanju, kateri bo prvi odpovedal. Sedaj je testa konec, saj so odpovedali vsi.

Mučili so se Corsair Neutron GTX 240 GB, Intel 335 Series 240 GB, Samsung 840 Series 250 GB, Samsung 840 Pro 256 GB in dva Kingston HyperX 3K 240 GB. Vsi so presegli navedbe proizvajalcev, a nekdo je vseeno moral biti prvi oziroma zadnji. Prvi so prenehali delovati Kingston HyperX 3K (728 TB), Intel 335 Series (750 TB) in Samsung 840 Series (nestabilen že po 300 TB, odpovedal pri 900 TB). Neutron Series GTX je uspel zapisati 1,2 PB podatkov, preden je odpovedal. Drugi Kingston HyperX 3K je zdržal 2 PB podatkov, Samsung 840 Pro pa je z 2,4 PB deloval najdlje. Naposled je odpovedal tudi ta.

Vsi SSD-ji so zdržali bistveno dlje, kot so napovedovali proizvajalci in so več kot presegli normalno obrabo, ki jo lahko uporabniki ustvarijo. Praktično nihče ne bo na SSD zapisal več kot 100 TB podatkov, kar so brez problemov prenesli vsi. To so razveseljive informacije, upajmo pa, da jih proizvajalci ne bodo vzeli kot dokaz, da lahko proizvodnjo pocenijo na račun kakovosti.

Šlo je za najdaljši test vzdržljivosti SSD-jev, ki pa je imel svoje omejitve. Glavni problem je gotovo majhen vzorec, saj se iz šestih pogonov statistično pomembnih zaključkov o razlikah med proizvajalci ne da delati. Kingstona sta se na primer odrezala zelo različno, pa sta bila enaka (res pa je, da je eden dobival stisnjene podatke, drugi pa ne). Zaključiti pa smemo, da so vsi dovolj dobri.

Nekateri pogoni so pred smrtjo opozorili na nevarnost izgube podatkov in je tehnologija SMART zaznala spremembo kritičnih parametrov, drugi so umolknili nenapovedano. Samsungovi SSD-ji so bili po poročanju proizvajalčeve programske opreme v izvrstni kondiciji, dejansko pa že nedelujoči. SSD-ji običajno umirajo postopno, tako da lahko iz nenadnega povečanja števila slabih sektorjev oziroma prestavljenih celic ocenimo, da je konec blizu.

38 komentarjev

tony1 ::

Gre za marketinško trobilo proizvajalcev solid stejt drajvov, ki ni vredno počenega groša.

Izključno na vzorcu osebne uporabe sem v petih letih vrgel stran toliko SSDjev kot prej trdih diskov v 22 letih...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: connel ()

hojnikb ::

> Izključno na vzorcu osebne uporabe sem v petih letih vrgel stran toliko SSDjev kot prej trdih diskov v 22 letih...

In to ma veze z endurancom kaj točno ?

>Kingstona sta se na primer odrezala zelo različno, pa sta bila enaka.

Seveda sta se obnesla različno, če so pa tadrugemu tiščali stisljive podatke, s katerimi sandforce zelo lepo dela.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

tony1 ::

Rezultati testov so praktično popolnoma neuporabni.

Vsak SSD je tempirana bomba. Še za sejvgejme trenutno popularne igre so skoraj že prenevarni.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: connel ()

Isotropic ::

škoda samo, k niso še ciklali power on/off. mislim, da bi potem veliko hitreje šli rakom žvižgat.

hojnikb ::

Isotropic je izjavil:

škoda samo, k niso še ciklali power on/off. mislim, da bi potem veliko hitreje šli rakom žvižgat.

Sj so jih. Vsake tolk so šli na data retention test.

tony1 je izjavil:

Rezultati testov so praktično popolnoma neuporabni.

Vsak SSD je tempirana bomba. Še za sejvgejme trenutno popularne igre so skoraj že prenevarni.

Isto lahko rečeš za HDDje. Vsak trenutek ti lahko odleti glava ali kej podobnega...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Isotropic ::

lol nope

kuglvinkl ::

tony1 je izjavil:

Rezultati testov so praktično popolnoma neuporabni.

Vsak SSD je tempirana bomba. Še za sejvgejme trenutno popularne igre so skoraj že prenevarni.


No no, zate so šrot, za večino, ki je enaka večini, ki uporablja še vedno hdd, je pa povsem običajen, of the shelf produkt kot vsaka druga elektronika.

Mislim, ta lastna pomembnost in posploševanje mi gresta precej na one.
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

Od 6 ssdjev, ki mi laufajo doma, mi je samo 1 neposredno vzel podatke. Očitno se je sfuzlalo kontrolerju in je skuruptal podatke. En unofficial firmware in secure erase kasneje in še vedno dela v daily laptopu problem free :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

boolsheat ::

tony1 je izjavil:

Rezultati testov so praktično popolnoma neuporabni.

Vsak SSD je tempirana bomba. Še za sejvgejme trenutno popularne igre so skoraj že prenevarni.


No ne trolaj. Meni je pocrkalo več HDDjev kot SSDjev, tudi sama statistika je močno v prid SSDjem.

hojnikb ::

backup morš met regardless, pa če uporabljaš hdd, ssd ali kej tretjega...
#brezpodpisa

tony1 ::

Boolsheat: brez zamere: bulšit? :-P

Kuglvinkl: Razlika je v tem, da imam na tem kosu elektronike gor podatke. Če mi crkne mikser, grem normalno po novega. Če se mi pa iz zasede samovžge blok z vsem, kar sem zapisal vanj v zadnjih dveh letih in pol pa... malo bolj pisano gledam.

Hojnikb: Nimam ga, bogpomagaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

hojnikb ::

> Hojnikb: Nimam ga, bogpomagaj.

get one.
#brezpodpisa

kuglvinkl ::

Sam politike glede backupa, ko sem prešaltal na ssdje, nisem spremenil: imam jih, dislocirane.

But still, point novice je v tem, da se glede izrabe povprečen potrošnik s potrošniškim pogonom ne rabi ukvarjati.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Blazz ::

tony1 je izjavil:

Gre za marketinško trobilo proizvajalcev solid stejt drajvov, ki ni vredno počenega groša.

Izključno na vzorcu osebne uporabe sem v petih letih vrgel stran toliko SSDjev kot prej trdih diskov v 22 letih...


nekako tako je ta test relevanten, kot tvoj primer. Prav nič. Recimo meni še ni umrl noben ssd, pa jih imam cca 10 že od vertex 2 ere dalje... tako da se take izjave meni crkuje vse, meni pa nič na koncu lepo poglihajo. Vzorec bo moral biti dovolj velik, da bo kaj pomenilo....

hojnikb ::

itk, če ti crkuje na tone ssdjov, se morš vprašat če ni težava pri teb. Sploh če je to v samo enem sistemu...
#brezpodpisa

BorutK-73 ::

Zakaj so vedno najbolj glasni kritiki ssd-ja tisti ki sploh nimajo ssd-jev;((.

driver_x ::

BorutK-73 je izjavil:

Zakaj so vedno najbolj glasni kritiki ssd-ja tisti ki sploh nimajo ssd-jev;((.


Zato ker tisti ki jih imamo, poznamo tudi njihove prednosti in jih posledično ne kritiziramo. Sicer pa je tako pri čisto vsaki stvari.

darkolord ::

Ni glih najdaljši test:

Samsung 830 256GB Day 259

(GiB) 6,445,077
(TiB) 6,294
(PiB) 6.18

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

zmaugy ::

Do zdaj mi ni crknil še noben HDD, mi je pa po cca letu uporabe crknil SSD (OCZ žalost). Pa vendar še vedno vztrajno uporabljam SSDje v vseh računalnikih - enostavno so toliko hitrejši, da na HDD razen za backup ne grem več.

MIHAc27 ::

Pri nas smo vgradili že kar nekaj SSD-jev. Sploh v lanskem letu se je razmerje HDD:SSD kar fino nagnilo v prid SSD.
Do sedaj 1 pokvarjen SSd, ravno Samsungov 840.

Sem pa nad diski na splošno vedno bolj razočaran. So v bistvu najbolj pomembna komponenta. Karkoli drugega crkne, zamenjaš in delaš naprej. Disk pa ima sistem, podatke, nastavitve...

hojnikb ::

backup, backup, backup...
#brezpodpisa

CellarDoor ::

hojnikb je izjavil:

itk, če ti crkuje na tone ssdjov, se morš vprašat če ni težava pri teb. Sploh če je to v samo enem sistemu...

hhehe, dobro povedano, pri marsikateri stvari je kar uporabnik težava

Vlayke ::

Danes ni nobenega izgovora več, da ne bi imel backupa.
Obstaja enostavno preveč raznih oblačnih storitev, ki ti omogočajo, da imaš v vsakem trenutku kopijo svojih podatkov shranjeno izven svoje delovne postaje.
Preden kdo ven pade, z oblačnimi storitvami ciljam tako na javne, ki jih vsi poznamo (Dropbox, Box,...), kot tudi na privatne, ki jih lahko sam postaviš. Tudi v javnih oblačnih storitvah lahko podatke zakriptiraš in si varen pred dostopom s strani tretjih oseb.

Poanta članka je bila ta, da SSD-ji niso tako zelo nevarni, kot se je ogromno ljudi balo, ko so se začeli bolj masovno pojavljati. So pa še vedno zelo nevarni v smislu, da enkrat pač odpovejo. In takrat moraš imet kopijo podatkov.
In ne, RAID ni nadomestilo za backup. Vedno lahko dobiš virus. Vedno obstaja tista nadležna tipka DEL na tipkovnici.

driver_x ::

Vlayke je izjavil:

Preden kdo ven pade, z oblačnimi storitvami ciljam tako na javne, ki jih vsi poznamo (Dropbox, Box,...), kot tudi na privatne, ki jih lahko sam postaviš.


Ali v zvezi s tem poznaš kakšno rešitev za Windows, ki bi ždela v ozadju in stalno delala kopijo izbranih map nekam v oblak ali NAS, podobno kot TimeMachine na Macu. (Se opravičujem če sprašujem neumnosti, vendar Windowse uporabljam šele kratek čas).

hojnikb ::

Google Drive dela to..
#brezpodpisa

trnvpeti ::

btsync/syncthink

Vlayke ::

Osebno uporabljam kombinacijo javnih zadev, kot so Box, Dropbox, Google Drive.
Poleg tega pa še od Synologyija Cloud Station. Samo za to zadnje potrebuješ Synology NAS.

Če imaš neko infrastrukturo, se lahko tudi pozabavaš z OwnCloud rešitvijo, ki je open source in brezplačna.
Osebno sem naletel predvsem na izziv, da veliko rešitev ne dopušča, da bi preprosto izbral nekaj lokacij na disku, ki jih želiš sinhronizirat. Tako da moraš včasih premislit ali si pripravljen na to, da spremeniš kam in kako shranjuješ datoteke.

CellarDoor ::

OneDrive od Microsofta dela kot urca, GDrive pa se že lahko heca, če imaš več google računov

driver_x ::

Mene najbolj zanimajo zadeve v smislu OwnClouda.

madness777 ::



Mene je normalno opozoril 840EVO.

Stipex ::

Odkar sem na macu menjal hdd za ssd sploh ne pomislim več da bi šel nazaj. Pohitritev je tolikšna, da je bila investicija definitvno vredna. Razni hibridi HDD SSD se mi zdijo brezveze.

SSD + externi disk za večje podatke in medijo pa sem pokrit.

driver_x ::

Stipex je izjavil:

Razni hibridi HDD SSD se mi zdijo brezveze.


Pri fusion driveu na retina iMacu je hitrost sistema enaka, kot pri SSD-ju, le kapaciteta je večja.

hojnikb ::

fusion drive je nekaj čisto drugega kot hibridni hdd.
#brezpodpisa

driver_x ::

Vem, ampak uporabniku deluje kot en velik SSD.

TESKAn ::

driver_x je izjavil:

Vlayke je izjavil:

Preden kdo ven pade, z oblačnimi storitvami ciljam tako na javne, ki jih vsi poznamo (Dropbox, Box,...), kot tudi na privatne, ki jih lahko sam postaviš.


Ali v zvezi s tem poznaš kakšno rešitev za Windows, ki bi ždela v ozadju in stalno delala kopijo izbranih map nekam v oblak ali NAS, podobno kot TimeMachine na Macu. (Se opravičujem če sprašujem neumnosti, vendar Windowse uporabljam šele kratek čas).

Tole?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Qushaak ::

Ne morem verjet koliko "računalničarjev" tu za svoje potrebe ne dela backup-a in upa, da bo medij zdržal preden nekaj novega nabavi. A je res težko dat kake 60€ za terabajtni disk za backup?

driver_x ::

TESKAn je izjavil:

driver_x je izjavil:

Vlayke je izjavil:

Preden kdo ven pade, z oblačnimi storitvami ciljam tako na javne, ki jih vsi poznamo (Dropbox, Box,...), kot tudi na privatne, ki jih lahko sam postaviš.


Ali v zvezi s tem poznaš kakšno rešitev za Windows, ki bi ždela v ozadju in stalno delala kopijo izbranih map nekam v oblak ali NAS, podobno kot TimeMachine na Macu. (Se opravičujem če sprašujem neumnosti, vendar Windowse uporabljam šele kratek čas).

Tole?


Hvala, sem ugotovil da File History počne točno to kar potrebujem.

m0LN4r ::

Če me spomin ne vara, se tudi v DSŠ Lendava izvaja prehod oz. nadgradnja z SSD.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri SSD? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11620193 (2197) hojnikb
»

Kateri SSD za MacBook Pro mid-2010?

Oddelek: Kaj kupiti
192076 (1639) pirx
»

Po 2 PB zapisanih podatkov tretjina SSD-jev še deluje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6526038 (19912) Laybach
»

SSD-ji vzdržljivejši od pričakovanj proizvajalcev (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
15646283 (39810) hojnikb
»

Mnenje o konfiguraciji (novi računalnik)

Oddelek: Kaj kupiti
171625 (1353) matej_b

Več podobnih tem