» »

Ljubljana - najlepše mesto Balkana

Ljubljana - najlepše mesto Balkana

1
2
3

shadeX ::

Komu?


Je iz prvega posta razvidno kaj OP-ja moti. Če si pismen boš razbral tudi sam.

Te južnjake, ki si jih videl nabijat balkanjado pa so bili verjetno prav Slovenci


Bi kar stavil da niso. Če si gledal film Čefurji raus potem veš o čem govorim. Če nisi, potem imaš tukaj odlomek. Zavrti na 50min:50sec in glej naslednjih par minut. Ti bo takoj jasno o čem govorim :)



Lahko pa doma sediš pa se tolažiš...


Sem v čist odličnem razpoloženju. Tolažbe ne potrebujem.

kdo bo kaj od koga jedel pa je verjetno izbira vsega posameznika in ni niti higienske navade čevapdžinic, kebabžinic niso tako nagnusne kot neko vsiljevanje...


Se absolutno strinjam, ampak o tem sploh ni bilo govora v tej temi.

Prot južnim sosedom nimam nobenega problema. Mam kar nekaj prijateljev ki so iz dol pa se z njimi na nekaterih nivojih celo bolje razumem kot s slovenci. Vsi so olikani, se vklopijo v družbo. Vsaka čast takim.

Ampak da bo kdo se delal "đeka", kričal, pljuval po nas,itd tega ne toleriram. Taki naj lepo grejo nazaj od kamor so prišli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

roko granata ::

Pa kaj vi to pišete? Balkanski jezik, a ti to resno? Iz te teme se z lahkoto razbere povprečno starost članov foruma, ki se ne spominjajo, da smo bili nekoč del iste države. S tem seveda nič narobe, saj ste se takrat še pretakali iz levega v desnega in ni mogoče, da bi se česa takega spomnili. Je pa zelo žalostno, da ste v šoli sedeli na ušesih (domače šolanje mogoče?).

Ta forum je poln nedoletnih homofobov in nacionalistov, ki bi se radi šli demokracijo in svobodo izražanja a ne o enem, ne o drugem pojma nimate. Kljub dejstvu, da imate vse informacije na dosegu klika, ste najbolj nerazgledana generacija s katero sem imel opravka.

Okapi ::

Jaz sem raje balkanec kot slovenski hribovc>:D

Mesar ::

shadeX je izjavil:

Komu?


Je iz prvega posta razvidno kaj OP-ja moti. Če si pismen boš razbral tudi sam.

Te južnjake, ki si jih videl nabijat balkanjado pa so bili verjetno prav Slovenci


Bi kar stavil da niso. Če si gledal film Čefurji raus potem veš o čem govorim. Če nisi, potem imaš tukaj odlomek. Zavrti na 50min:50sec in glej naslednjih par minut. Ti bo takoj jasno o čem govorim :)



Lahko pa doma sediš pa se tolažiš...


Sem v čist odličnem razpoloženju. Tolažbe ne potrebujem.

kdo bo kaj od koga jedel pa je verjetno izbira vsega posameznika in ni niti higienske navade čevapdžinic, kebabžinic niso tako nagnusne kot neko vsiljevanje...


Se absolutno strinjam, ampak o tem sploh ni bilo govora v tej temi.

Prot južnim sosedom nimam nobenega problema. Mam kar nekaj prijateljev ki so iz dol pa se z njimi na nekaterih nivojih celo bolje razumem kot s slovenci. Vsi so olikani, se vklopijo v družbo. Vsaka čast takim.

Ampak da bo kdo se delal "đeka", kričal, pljuval po nas,itd tega ne toleriram. Taki naj lepo grejo nazaj od kamor so prišli.


Ja, sem pogledal, kje je problem? Pač fajn se majo jih ignoriraš če ti ne sede z njimi to... al pa jih "odjebeš" tako tvoja znanka, je razmeroma malo možnosti, da bodo dalje rinli v tebe...

Pljunil pa še nihče ni po meni, tak da ne vem... če pa bi pa bi nazaj dobil ne glede na kraj na rojstnem listu, če bi mel par promil v krvi še kaj ekstra.
Your turn to burn!

Meizu ::

Probaj jih odjebat. Pa mej s sabo par kock ledu. Boš nucal.

fantasycamp ::

Bellatrix je izjavil:

V zadnjih letih opažam, da vedno več oseb v Ljubljani govori kakšen balkanski jezik. Ne vem ali je za to krivo večje priseljevanje sosedov ali to, da postaja med mladimi balkanščina pravi hit. Očitno mi je le to, da uradni jezik ulice ni več Slovenščina ampak balkanščina. Zanima me, če ste to opazili tudi drugi in kakšno je vaše mnenje o tem.


Prej bi rekel da to pojema, včasih je blo velik tega, zdaj zelo malo, takrat je bilo veliko priseljencev, ki jih Slovenija tudi če noče priznat rabi da dvigne našo nataliteto.

redko kdaj srečam tisti sleng ki sem ga slišal '90-2000.

Kje pa živiš, naselje?

Meizu ::

roko granata je izjavil:

Pa kaj vi to pišete? Balkanski jezik, a ti to resno? Iz te teme se z lahkoto razbere povprečno starost članov foruma, ki se ne spominjajo, da smo bili nekoč del iste države. S tem seveda nič narobe, saj ste se takrat še pretakali iz levega v desnega in ni mogoče, da bi se česa takega spomnili. Je pa zelo žalostno, da ste v šoli sedeli na ušesih (domače šolanje mogoče?).

Ta forum je poln nedoletnih homofobov in nacionalistov, ki bi se radi šli demokracijo in svobodo izražanja a ne o enem, ne o drugem pojma nimate. Kljub dejstvu, da imate vse informacije na dosegu klika, ste najbolj nerazgledana generacija s katero sem imel opravka.


Ravnokar sem prebral en kup besed, ki niso niti malo doprinesli k razvoju debate, v pravo ali napačno smer. Sklicevanje na svojo lastno starost in "starostne izkušnje" so bolj ubog pristop h konstruktivni debati. Večinoma izraža tvojo (pardon, vašo, dragi gospod) nezmožnost konstruktivne debate.

Homofob... Razen tega, da je ta opazka v tej temi precej offtopic si boste morali, gospod, najprej razjasniti razliko med nasprotovanjem novemu družinskemu zakonu in homofobijo.

Nerazgledana generacija? Priznam, nivo smoga je ponekod tako visok, da daleč res ne vidiš. Hudimana ja.

sisemen ::

Bellatrix je izjavil:

V zadnjih letih opažam, da vedno več oseb v Ljubljani govori kakšen balkanski jezik. Ne vem ali je za to krivo večje priseljevanje sosedov ali to, da postaja med mladimi balkanščina pravi hit. Očitno mi je le to, da uradni jezik ulice ni več Slovenščina ampak balkanščina. Zanima me, če ste to opazili tudi drugi in kakšno je vaše mnenje o tem.


Prvič, slovenščina in slovenci nismo nič manj balkan kot preostanek ex. yu., ko pravzaprav enkrat spoznas te tvoje "balkance" in se otreses svojih neosnovanih fobij, bos ugotovol, da so čisto cool, ne samo to, ugotovil bos da so slovenci bistveno večji, zafrustrirani, poden od ljudi. In da se Beograjčani in Zagrebčani nosijo še bolj od tebe :D

Sicer pa so ti jeziki zanimiva popestritev, sploh makedonščina (moram se jo enkrat naučit), ozračja nabitega z kmečko slovenščino in njenim revnim naborom besed, ki ga sploh v Ljubljani krpajo, z napačnim vstavljanjem angleških.

Sicer je pa, ker vidim da si slavistično mahnjen, tole tudi simpaticna zadeva:
(x je modifyer na prejsnjo crko in ji doda strešico, se pravi sx je š, cx je č,...)
Sxto es Slovio? Slovio es novju mezxunarodju jazika ktor razumijut cxtirsto milion ludis na celoju zemla. Slovio mozxete upotrebit dla gvorenie so cxtirsto milion slavju Ludis ot Praga do Vladivostok; ot Sankt Peterburg cxerez Varsxava do Varna; ot Sredzemju Morie i ot Severju Morie do Tihju Okean. Slovio imajt prostju, logikju gramatia i Slovio es idealju jazika dla dnesju ludis. Ucxijte Slovio tper!

http://www.slovio.com/

Okapi je izjavil:

Jaz sem raje balkanec kot slovenski hribovc>:D

roko granata je izjavil:

Kljub dejstvu, da imate vse informacije na dosegu klika, ste najbolj nerazgledana generacija s katero sem imel opravka.


Se globoko strinjam!

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Go-ahead ()

sisemen ::

Meizu je izjavil:

Probaj jih odjebat. Pa mej s sabo par kock ledu. Boš nucal.


Z "njimi" je pribljizno enako kot s slovenceljni, imaš določen procent superinteligentnih, normalnih in pač "odbitih". S tem, da je, zaradi zaplankane kulture, na koncu tisti procent odbitih slovencev mnogo, mnogo, MNOGO bolj zatezen kot njihov. In nacionalizem je eden osnovnih pokazateljev podna od druzbe, ce bos malo pogledal, bos videl, da je enako tudi pri njih. Torej nehaj se zgrazat, si dejansko enak. Samo da pac nabijas (metaforicno) alpske poskocnice oni pa turbo narodnjake, ne vidim nobene razlike.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Go-ahead ()

kow ::

Dramatizirate. Jezik je ziva rec in govorjena "ljubljanscina" se vseskozi spreminja. Nekateri bi se jezik ulice regulirali.

opeter ::

Dobro, če smo počasi prišli problemom "do dna", kar je avtor teme izpostavil, me zanima, kaj bi vi naredili, da se ta "situacija" razreši?

1.) Bi testirali na način kot je to Kurzweil omenil?
2.) Torej večina vas, ki sodelujete v tej temi, v Sloveniji ne bi zaposlila ljudi, ki ne govorijo slovenščine, je tako?
3.) Bi prepovedali uporabo "balkanskega jezika" kot nekateri temu pravijo/te?
4.) Na koncu bi ne-Slovence izgnali iz države? Kdo bo pol delal za mizerne plače? Slovenci?

A vse to zgoraj našteto ni protizakonito?
Predvsem pa, s tem se krši človekove pravice, kolikor sem seznanjen.

Vidim, da bo še zanimivo. Sploh takrat, ko bodo Srbi, Hrvati in Bosanci dobili svoje predstavnike v slovenskem parlamentu.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

SimplyMiha ::

Kjer se koncentrira določena kultura ali etničnost, se vkorenini v ljudi, ki tamkaj živijo. Če je integracija zaželena, potem bo treba razdreti romska naselja in podobne koncentrirane manjšinske skupnosti ter jih razpršit po celi državi, tako da bodo njihovi otroci odraščali v primernejšem okolju.

Kar je seveda nečloveško, brutalno itd., bodo že levičarji našli hujše zmerljivke.

Utk ::

Pa sej je že kar nekaj Srbov, Bosancev in Hrvatov v parlamentu, na levi in na desni. A ste čisto brez posluha?
Slovenski nacionalizem pa ne obstaja. Razen par neodraslih čudakov, ki nimajo nobene moči. V multikulturni Nemčiji je nacionalizem na stokrat višjem nivoju, pa vseeno jo imajo naši levičarji za raj na zemlji.

Matek ::

SimplyMiha je izjavil:

Kjer se koncentrira določena kultura ali etničnost, se vkorenini v ljudi, ki tamkaj živijo. Če je integracija zaželena, potem bo treba razdreti romska naselja in podobne koncentrirane manjšinske skupnosti ter jih razpršit po celi državi, tako da bodo njihovi otroci odraščali v primernejšem okolju.

Kar je seveda nečloveško, brutalno itd., bodo že levičarji našli hujše zmerljivke.
Kaj pa je "prava" kultura? Kako jo definiraš, preverjaš in integriraš? Če izvajaš te procese samo na priseljencih, romih in podobnih manjšinah, je to brez debate nacionalizem. A boš vključeval tudi "prave" Slovence? Ljudje iz Vinice recimo govorijo še precej bolj hrvaško slovenščino kot marsikateri priseljenec, bomo tudi njih spravili na nivo "prave" slovenščine?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Gogyto ::

Bellatrix je izjavil:

Skrbi me za Slovenski narod. Odkar Jelinčiča ni več v parlamentu je narodna zavest padla v globoko brezno.


Misliš, da je zgolj zaradi tega?:)

Meniš, da zaradi raznih Janš, Pahorjev, Cerarjev, Podobnikov, Šrotov, Bavčarjev, Tovšakovih, Dimičevih, Zidarjev, Časarjev, Setnikar Cankarjev in ostalih 'zaslužnih', da jih ne naštevamo vseh..., je pa zavest rasla??

Nasvet: ne boj se toliko teh, ki jih slišiš na ulici. Boj se raje takih, ki ti s položajev pamet solijo.;)


EDIT: aja, še to - a moti te pa ne, če ti človek na forumu napiše tennis ??

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gogyto ()

BladE_ ::

shadeX je izjavil:

Ni samo v Ljubljani tako. Tudi drugje po Sloveniji je situacija podobna. Ubistvu vsakič ko grem ven zvečer, malo na svež zrak ali pa v trgovino nekje sred popoldneva, vedno več slišim dialekta v južnem jeziku. Če ne slišim dialekta pa vidim avto poln južnjakov ki norijo skozi rdečo luč in nabijajo balkanjado.

Sej ubistvu me njihova govorica ne moti. Moti me predvsem to da se ne znajo obnašat in NAM prilagajat. Še posebno je zanimiv primer moje znanke, ker jo taki ljudje zlo hitro zmotijo. Ona trenutno dela prek študenta in je delo s strankami. Zanimivo je ko pridejo kakšni taki neolikani in govorijo njihov jezik, ona jih pa na lep način "odjebe", ker se s takimi primitivci ne ukvarja :)

Predvsem, ko greš ti ven jih slišiš vedno, predvsem v avtomobilih kako nabijajo "balkanjado"?? Tega v Ljubljani ne slišiš pa je precej poseljena z "tuje" govorečimi, me zanima od kje prihajaš?

Sicer pa glede tvoje znanke, ki dela s strankami in jih "odjebava", naj zamenja službo, bo marsikomu naredila uslugo, ker takega človeka noče in ne bo nihče tam gledal(takšni grejo pa meni na ku**c!)... Naj se usede v neko proizvodnjo kjer bo cel dan iz mašine pobirala kose, ji bo bolj pristajalo, ker tam ne bo imela koga za "odjebavat"...
Akcija - Reakcija

Utk ::

Slovenci smo se precej konzervativni in ne odprti do tujih narodov (verjetno ravno zaradi zgodovinskih frustracij)

To lahko izjavi samo nekdo, ki je sam poln kakšnih drugih frustracij. Ali pa imaš kak link na raziskavo za to?
Recimo med vojno v Bosni je bilo v Sloveniji kup beguncev, v kakšnem kraju, vasi, tudi 10-20% populacije, pa jim ni nihče nič hotel.
Malo pred krizo je bilo tudi dosti tujcev, Slovakov, Romunov, Bosancev, vseh, tudi v kakšnem rovtarskem kraju do 10%, pa jim glih tako nihče ni nič hotel.

digitalcek ::

Kurzweil je izjavil:

Dejansko je v LJ ogromno ljudi iz predelov bivše YU, dejansko če greš v katerokoli glavno mesto severne EU boš opazil isto, s tem da imaš tam še celotne četrti in verige vseh mogočih dejavnosti. Ko smo glasovali za vstop v EU se je vedelo, da gre za odprt trg, multikulti oz. preseljevanje levo-desno. Navsezadnje lahko tudi ti (kdorkoli že) greš v tujino s trebuhom za kruhom, svojo ljubezen ali spremembo v življenju.
Sicer pa je število priseljencev iz bivše YU nekako sorazmerno padalo z naračanjem gospodarske/finančne zavoženosti Slovenije. Če bi Slovenija dejansko kdaj postala "druga Švica" bi Slovenija trenutno imela 5mio prebivalcev in naša reprezentanca bi bila na Svetovnem prvenstvu, kot Švica.
Sicer pa vsak kdaj uporabi kakšno frazo, kletvico, besedo v YU (cro/srb/bih) jeziku, ki se je še sam ne zaveda. Še posebej tisti. ki smo bili aktivni del družbe pred letom 91'. Sicer pa štajerci in deloma gorenci več uporabljajo/mo nemške besede/fraze, primorci več italjanski, prekmurci madžarske, dolenjci hrvaške - vse to je povsem "organsko" in normalno po vsem svetu.
Če mene kaj moti so to ljudje, ki so dobili državljanstvo in se niso sposobni, v večini pa NOČEJO govoriti slovensko, torej takšen poden od ljudi, da se niti družbi ne prilagodijo. Potem je tu še profil ljudi, ki po večini išče identiteto in se gre "čefurje", fajterje in govorijo "balkansko" da so bolj kul, seveda je vrhunec koncert Cece in podobnega šrota, ki po večini eksistira zaradi koncertov v SLO (pa tu ne mislim Cece).
Kar se mene tiče, jaz se ponosen na slovenski jezik, s ponosom ga govorim, tu pa tam naletimo na kakšno smešno novo besedo, ampak imamo za 2-miljonski narod svoj jezik, kar ga recimo nimajo niti Avstrijci, da ne rečem celo Brazilci. Lahko in moramo biti ponosni na Slovenski jezik in tudi mene moti, ko se ljudje v javnosti pogovarjajo v tujem jeziku, sam se vedno, ko grem kamor koli prilagodim na družbo oz. kulturo, ki je za tisto območje značilna oz. njihova.
In velikokrat se potem prav ti ljudje pritožujejo, kako so izključeni iz družbe. Spoštovati je potrebno različne ljudi in različne kulture, tako da tudi jaz nimam tolerance do teh ljudi, ki ne govorijo Slovensko, mnogi so tu dobili varnost v času vojne, mnogi službe, kruh in podobno, dvomim, da so tako butasti, da se niso mogli v 20+ letih naučiti Slovensko, posledično tudi njihovi otroci...


Se zelo strinjam s teboj!

1. Nakateri sodržavljani se slovenščine nočejo/ne morejo naučiti. Jim je nekako odveč. In govoriti slovensko v državi, ki jim daje kruh, je za njih POD NIVOJEM...

2. Vsi Slovenci, pa tudi prebivalci iz drugih ex YU republik (četudi pastirji ovac) , ki so v sedemdesetih, osemdesetih in pozneje odšli delat v Avstrijo ali Nemčijo, so se najkasneje v mesecu, dveh naučili kakih 500 ali 1000 nemških besed, ki so jim omogočale osnovno komunikacijo v trgovinah, uradih. Ki so jim omogočale, da so sploh komu kaj povedali, za kaj prosili, kaj uredili.

Tam ja, tu pač ne!

3. Profesorica slovenščine je lani v neki radijski oddaji jasno povedala, da bi bilo prav, da bi se VSAK tujec, ki biva več kot 6 mesecev v Sloveniji naučil pasivno slovenščine. Tujec, kaj šele državljan Slovenije.

4. Nekaj let nazaj sem v Malem Lošinju na rivi opazil moškega, ki je v roku držal hrvaško zastavo, večjo od njega in z njo mahal. Ni bil praznik, niso bile demonstracije in tisti dan Hrvaška NI osvojila kakšne medalje.
Šlo je očitno za "napad" domoljubja. In kaj je domoljubje v Soveniji? Pitje Laškega ali Union piva?

5. V Murski Soboti domačini povedo, da ni redko, da kdo izmed "priseljenih" sodržavljanov pove, da je iz Morske Subote. Torej se jim hebe celo za pravilno izgovorjavo imena kraja, v katerem živijo...

6. Predvsem na tem forumu, delno pa tudi na drugih, si frajer, če "navržeš" še kaj v angleščini. Da na ta način sporočiš občestvu, da znaš poleg slovenščine tudi še kakšen tuj jezik.

7. Čisto resno vprašanje:
Bi na tem forumu smel pisati v več ali manj polomljeni hrvaščini in zakaj ne?
Jeziki naj bi bili baje enakovredni... Država, v kateri živimo in smo njeni državljani, sicer ima uradni jezik, ampak ko ga hebe... Jezik namreč.

Toliko o slovenščini, slovenstvu in nacionalni zavesti v Sloveniji.

digitalcek ::

opeter je izjavil:


Vidim, da bo še zanimivo. Sploh takrat, ko bodo Srbi, Hrvati in Bosanci dobili svoje predstavnike v slovenskem parlamentu.


In njihovo radijsko postajo z NJIHOVIM programom.
In njihovo televizijsko postajo z NJIHOVIM programom.

Ker potem bomo tudi Slovenci posledično v njihovih državah dobili vse te medijske "dobrote" (svizec, čokolada). Če že ne prej od njih...

Invictus ::

Zanimivo kako vsi ksenofobi in nestrpneži še kar hodijo na čevape in kebab tja kjer ne znajo slovensko ...

Če vas to tako moti, pač ne hodite tja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

shadeX ::

@blade

Predvsem, ko greš ti ven jih slišiš vedno, predvsem v avtomobilih kako nabijajo "balkanjado"?? Tega v Ljubljani ne slišiš pa je precej poseljena z "tuje" govorečimi, me zanima od kje prihajaš?


Sej nima veze ampak ker si ravno vprašal. Eno izmed večjih mest na primorskem.


Sicer pa glede tvoje znanke, ki dela s strankami in jih "odjebava", naj zamenja službo, bo marsikomu naredila uslugo, ker takega človeka noče in ne bo nihče tam gledal(takšni grejo pa meni na ku**c!)... Naj se usede v neko proizvodnjo kjer bo cel dan iz mašine pobirala kose, ji bo bolj pristajalo, ker tam ne bo imela koga za "odjebavat"...


Znanka bo delala kar tako naprej. Jo popolnoma podpiram in ji dajam tudi prav. Odnos bojo meli VSI. Tako južni kot mi slovenci. Je pa DEJSTVO, s katerim se mi tudi kdaj potoži, da so najbolj problematični južni. So vsiljivi, niso spoštljivi, govorijo jezik ki ga ne razume tudi po tem ko jim da vedet da se ona ne bo pogovarjala v njihovem jeziku (ker ga pač ne zna). Seveda ne govorim da to velja za vse ampak nekatere.

Zanimivo je kako ste postali glasni tisti ki se vidite v teh opisih. Točno lahko vidiš iz kje kdo prihaja :))

BigWhale ::

Enovrsticna nabijanja pobrisana. Dajte se vsaj priblizno drzat debate.

GTX970 ::

digitalcek
1. Nakateri sodržavljani se slovenščine nočejo/ne morejo naučiti. Jim je nekako odveč. In govoriti slovensko v državi, ki jim daje kruh, je za njih POD NIVOJEM...

A zašto bi ja pričao slovenački, kad Janez razumija šta kažem :P ?
Momče, nije ovo Njemačka ili Beč di te Hans/Jorg ništa na razumije pričajuči balkanski.


7. Čisto resno vprašanje:
Bi na tem forumu smel pisati v več ali manj polomljeni hrvaščini in zakaj ne?
Jeziki naj bi bili baje enakovredni... Država, v kateri živimo in smo njeni državljani, sicer ima uradni jezik, ampak ko ga hebe... Jezik namreč.

Ja ču sada samo na lipom našom, nek se zna da su Janezi samo Alpski Hrvati koji ionako znaju šta ih pitam.
I onaj muljavi Joras sa "Slo strane granice" nek zna di je postavio kuču.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

opeter ::

@GTX970:
Dejansko je res smešno, ampak imaš prav, večina slovenske populacije razume "balkanščino" (če hoče) in to zelo dobro vedo naši južni sosedje.

Zakaj bi se mučili z učenjem slovenščine, če je čisto dovolj njihov lastni jezik in jih bo večina tistih, ki so nad 30 let razumela brez težav? Zakaj bi se sploh trudili?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Pithlit ::

digitalcek je izjavil:

1. Nakateri sodržavljani se slovenščine nočejo/ne morejo naučiti. Jim je nekako odveč. In govoriti slovensko v državi, ki jim daje kruh, je za njih POD NIVOJEM...

Se strinjam! Poznam kar nekaj takih ki živijo tu tudi več kot 10 let pa ne znajo slovenščine uporabljat. Prekleti angleški in nemški bebci! Da ne omenjam italijanov... res.

Al so mogoče samo južni bratje problem? V tem primeru vas pa sploh ne razumem.

digitalcek je izjavil:

2. Vsi Slovenci, pa tudi prebivalci iz drugih ex YU republik (četudi pastirji ovac) , ki so v sedemdesetih, osemdesetih in pozneje odšli delat v Avstrijo ali Nemčijo, so se najkasneje v mesecu, dveh naučili kakih 500 ali 1000 nemških besed, ki so jim omogočale osnovno komunikacijo v trgovinah, uradih.

Južnim bratom njihov jezik pr nas omogoča ravno to. Osnovno komunikacijo. Zakaj bi se s slovenščino matral? Jaz v državah bivše juge uporabljam slovenščino... se še ni zgodilo da se ne bi mogla zmenit. Se jim pa opravičim... ker so me v šoli pač učili srbohrvaščino in res ne bi rada mesarila po njihovih jezikih z mojim znanjem. Srbohrvaščina je ene tolk jezik kot balkanščina.

digitalcek je izjavil:

4. Nekaj let nazaj sem v Malem Lošinju na rivi opazil moškega, ki je v roku držal hrvaško zastavo, večjo od njega in z njo mahal. Ni bil praznik, niso bile demonstracije in tisti dan Hrvaška NI osvojila kakšne medalje.
Šlo je očitno za "napad" domoljubja. In kaj je domoljubje v Soveniji? Pitje Laškega ali Union piva?

A ti kdo brani v sloveniji s slovensko zastavo mahat? Izvoli.

digitalcek je izjavil:

5. V Murski Soboti domačini povedo, da ni redko, da kdo izmed "priseljenih" sodržavljanov pove, da je iz Morske Subote. Torej se jim hebe celo za pravilno izgovorjavo imena kraja, v katerem živijo...

Si upaš prit na primorsko? A veš kolk folka boš slišal ki ti bojo tupil da so iz Capodistria-e pa Gorizia-e. Pol pa slišiš še to da je nekdo iz Plezzo-a pa ti ni nič več jasno.

digitalcek je izjavil:

6. Predvsem na tem forumu, delno pa tudi na drugih, si frajer, če "navržeš" še kaj v angleščini. Da na ta način sporočiš občestvu, da znaš poleg slovenščine tudi še kakšen tuj jezik.

Pejd na SSKJ pa vpiši "Leader". Da nauš na rit padu!

digitalcek je izjavil:

7. Čisto resno vprašanje:
Bi na tem forumu smel pisati v več ali manj polomljeni hrvaščini in zakaj ne?
Jeziki naj bi bili baje enakovredni... Država, v kateri živimo in smo njeni državljani, sicer ima uradni jezik, ampak ko ga hebe... Jezik namreč.

A ti sploh kaj brskaš po tem forumu? Tega je kar dosti. Kot je dosti prepotentnih mulcev ki pišej v svojem lokalnem narečju in se pol pizdijo ko se jim ostali zaradi tega smejimo.
Life is as complicated as we make it...

[D]emon ::

Ajmo sad polako napolje... BRZO!!!! :))

Dejte se nehat jajcat no pa opletat z nacionalisticnim sranjem.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: [D]emon ()

GTX970 ::

Pithlit
Južnim bratom njihov jezik pr nas omogoča ravno to. Osnovno komunikacijo. Zakaj bi se s slovenščino matral? Jaz v državah bivše juge uporabljam slovenščino... se še ni zgodilo da se ne bi mogla zmenit. Se jim pa opravičim... ker so me v šoli pač učili srbohrvaščino in res ne bi rada mesarila po njihovih jezikih z mojim znanjem. Srbohrvaščina je ene tolk jezik kot balkanščina.

Eno so turisti, drugo stalni prebivalci neke države.
Slo generacija rojena +1990 s Slo starši zna Hrvaško/Srbsko toliko kot jaz Kitajsko s sečuanskim dialektom.
Letnik 1981 je bila zadnja generacija, kjer so v Slo OŠ še imeli predmet Srbohrvaščina.


Sem imel priložnost iz prve roke videti, kako Hr carinik nima pojma, ko sem ga nekaj vprašal v Slovenščini (lepo počasi brez dialekta) .Da o Dalmaciji ne govorim.Izjema je Hr Zagorje.
Kako prideš celo ex Jugo s Slovenščino skozi mi je velika uganka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

shadeX ::

opeter je izjavil:

@GTX970:
Dejansko je res smešno, ampak imaš prav, večina slovenske populacije razume "balkanščino" (če hoče) in to zelo dobro vedo naši južni sosedje.

Zakaj bi se mučili z učenjem slovenščine, če je čisto dovolj njihov lastni jezik in jih bo večina tistih, ki so nad 30 let razumela brez težav? Zakaj bi se sploh trudili?


What? Resnično upam, da trolaš.

Pithlit ::

GTX970 je izjavil:

Kako prideš celo ex Jugo s Slovenščino skozi mi je velika uganka.

Attitude maybe? Pardon... odnos. Sem dovolj odprt človek.
Life is as complicated as we make it...

GTX970 ::

Pithlit
digitalcek
6 točka.

Imamo prvega zmagovalca (zmagovalko).
Če te človek ne razume imaš lahko odnos Mati Tereze in Dalajlame skupaj.Vendar si bo kljub temu potrebno pomagati na drug način.

Pithlit ::

GTX970 je izjavil:

Če te človek ne razume imaš lahko odnos Mati Tereze in Dalajlame skupaj.Vendar si bo kljub temu potrebno pomagati na drug način.

A jebote brate... imam i ruke pa mogu da gestikuliram. Pojma nimam če je prav napisano... ampak ja, v skrajni sili pokažeš kaj hočeš. Priznam, čist brez ne gre. Plus točke se nabira s "hvala", "prosim", "dobar dan". Enostavne fraze. Ki pa jih tudi večina tujcev pri nas obvlada če niso ravno zahojenci (v tem primeru so pa enko zahojeni kot slovenec ki vdre v bar in zahteva WC... pa se pritožuje ko mu poveš da je wc rezerviran za stranke).
Life is as complicated as we make it...

Okapi ::

GTX970 je izjavil:

Momče, nije ovo Njemačka ili Beč di te Hans/Jorg ništa na razumije pričajuči balkanski.
Boli te patak za Hansa. Ja sem usred Berlina došo na servis Fiata i sve se fino dogovorimo sa Mujom, bez ijedne švabske reći. A poslije sam otišo na kalamare u restoran Dalmacija, preko puta od Potsdamerplaca.

fantasycamp ::

Ljudje se delajo neumne da je isto Nemčija in Sloveniaj, srbo hrvaščina je še vedno slovanski jezik in ljudje z balkana jo lahko tukaj uporabljajo in gredo skozi, tako da so kmentarji tipa''naj jaz probam v Nemčiji slo govort pa da me vidijo'' smešni...

verjamem pa da je dost slovenceljev ki bi radi 1918 nazaj...

nazorno tukaj!

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Če imaš minimalno kulture se boš naučil jezika v par letih. Če ne, se pa pač ne boš in jamral naokoli kako so Zlovenci žleht, ker se kdaj pa kdaj upajo pokomentirat kaj. Čeprav sigurno ni nihče tako zabit, da se ne bi mogel tako sorodnega jezika naučit, iz principa se ga ne. Za Angleže verjemem, da se enostavno ne morejo, sploh če se niso nikoli učili nobenega tujega jezika. Pa še to kater tudi zmore.
Ampak če Slovenci kaj rečejo o tem, so zagovedani kmetavzarji. Oni so pa nesprejeti diskreminirani reveži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Manu ::

Poznam enega iz ZDA, ki se je poročil s Slovenko in se je naučil slovensko. Čeprav znamo vsi angleško se s Slovenci pogovarja slovensko.
Poznam še enega iz Avstralije, ki živi tu in ravno tako govori slovensko.

Vsak, ki spoštuje državo gostiteljico (to je država, ki ti je dala priložnost za življenje in ti ponudila državljanstvo) se nauči uradnega jezika in ga v javnosti tudi uporablja.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

fantasycamp ::

Manu je izjavil:

Poznam enega iz ZDA, ki se je poročil s Slovenko in se je naučil slovensko. Čeprav znamo vsi angleško se s Slovenci pogovarja slovensko.
Poznam še enega iz Avstralije, ki živi tu in ravno tako govori slovensko.

Vsak, ki spoštuje državo gostiteljico (to je država, ki ti je dala priložnost za življenje in ti ponudila državljanstvo) se nauči uradnega jezika in ga v javnosti tudi uporablja.


Imaš prav, samo države kot je Nemčija in Anglija recimo potrebujejo veliko delovne sile da se njihov piramidni sistem ne razbije, mislim na pokojninski.

Ko pa naenkrat potegneš v državo velike količine ljudi se naredijo geta in tam ni pretoka jezika ki je last gostitelja!

to je država sama kriva!
Slovenija ni imela teh problemov dokler ni bilo veliko število beguncev ki jih Slovenci tudi niso marali, in so bili marginalizirani v soseske kjer so se med sabo družili.

Potem imaš pa take indjance k so tukaj ki zahtevajo popolno slovenščino, nočejo padelat del ki jih južnjaki opravljajo.

Druga generacija priseljencev je drugačna, 90% jih zna slovensko in praktično ni čutiti naglasa v jeziku!

Glede muzke in pa foliranja tamalih z jezikom v šoli se pa gre sveda prej za cool faktor kot pa da ne znajo govort!

Netrunner ::

Kurzweil je izjavil:


Če mene kaj moti so to ljudje, ki so dobili državljanstvo in se niso sposobni, v večini pa NOČEJO govoriti slovensko, torej takšen poden od ljudi, da se niti družbi ne prilagodijo. Potem je tu še profil ljudi, ki po večini išče identiteto in se gre "čefurje", fajterje in govorijo "balkansko" da so bolj kul, seveda je vrhunec koncert Cece in podobnega šrota, ki po večini eksistira zaradi koncertov v SLO (pa tu ne mislim Cece).


+1

Manu ::

opeter je izjavil:

Naj ti povem eno kratko "zgodbico" na to temo. Znanka, ki živi v ZDA, točneje v Kaliforniji je doživela nekaj podobnega, ko je nakupovala v trgovini in so jo prodajalci ogovorili v španščini.

Ker je bolj jezikave sorte, je naredila točno ta korak, katerega ti nisi želel: šel je do poslovodje in omenil situacije. In kaj misliš, kaj je bila reakcija? Naj se nauči španščine.

Nekdo je potem napisal, da na zvezni ravni ZDA nima uradnega jezika. Ja, na zvezni ravni res ni določen (čeprav je Angleščina določena kot jezik, ki se uporablja za zakone, sodišča itd...)). Vsaka država pa ga ponavadi ima določenega (ne vse). V Kaliforniji je uradni jezik Angleščina.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

opeter ::

shadeX je izjavil:

opeter je izjavil:

@GTX970:
Dejansko je res smešno, ampak imaš prav, večina slovenske populacije razume "balkanščino" (če hoče) in to zelo dobro vedo naši južni sosedje.

Zakaj bi se mučili z učenjem slovenščine, če je čisto dovolj njihov lastni jezik in jih bo večina tistih, ki so nad 30 let razumela brez težav? Zakaj bi se sploh trudili?


What? Resnično upam, da trolaš.


Nič ne trolam. Na našem koncu kokoške se dnevno srečam z ljudmi, ki živijo že nekaj desetletij pri nas in še vedno ne znajo (nočejo?) niti ene slovenske besede, ampak "govorijo" lepo hrvaščino, srbščino itn. Drugi pa se jim poskušamo prilagodit, saj moraš z njimi sodelovat. Kaj moreš drugega?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Okapi ::

Manu je izjavil:

V Kaliforniji je uradni jezik Angleščina.


GTX970 je izjavil:

ko sem ga nekaj vprašal v Slovenščini


Kaj če bi se za začetek naučili, da se slovenščina, angleščina in ostala imena jezikov pišejo z malo?

O.

SimplyMiha ::

Matek je izjavil:

SimplyMiha je izjavil:

Kjer se koncentrira določena kultura ali etničnost, se vkorenini v ljudi, ki tamkaj živijo. Če je integracija zaželena, potem bo treba razdreti romska naselja in podobne koncentrirane manjšinske skupnosti ter jih razpršit po celi državi, tako da bodo njihovi otroci odraščali v primernejšem okolju.

Kar je seveda nečloveško, brutalno itd., bodo že levičarji našli hujše zmerljivke.
Kaj pa je "prava" kultura? Kako jo definiraš, preverjaš in integriraš? Če izvajaš te procese samo na priseljencih, romih in podobnih manjšinah, je to brez debate nacionalizem. A boš vključeval tudi "prave" Slovence? Ljudje iz Vinice recimo govorijo še precej bolj hrvaško slovenščino kot marsikateri priseljenec, bomo tudi njih spravili na nivo "prave" slovenščine?

Tista, ki govori uradni jezik države. Tista, ki spoštuje zakone in jih ne krši v imenu kulture. Tista, ki se ne postavlja nad konstitucijo in zakone.

Ni tako težko.

GTX970 ::

Okapi je izjavil:

Manu je izjavil:

V Kaliforniji je uradni jezik Angleščina.


GTX970 je izjavil:

ko sem ga nekaj vprašal v Slovenščini


Kaj če bi se za začetek naučili, da se slovenščina, angleščina in ostala imena jezikov pišejo z malo?

O.

Če se že greš grammar nazi, pred ki ko ker da če vejica skače.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

opeter ::

Zakaj pa pol nisi postavil vejic, če že naštevaš?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

GTX970 ::

Varčujem s tipkovnico.

ezikielrage ::

V sloveniji je kar stalnica, da mora slovenec znati jezik južnih bratov. Govorim iz izkušenj na delovnem mestu in pri nakupih v lokalnih Tuših, Merkatorjih... čistilke, gradbinci... pa ni treba biti ravno v mestu.

Podobno kot v USA, ker morajo domačini (Kalifornjiha) komunicirati v španskem jeziku.

To je pač multikultura. Seveda multi v smislu višje in nižje (ter nične).

Krivi so slovenci ki nočejo delati za blagajno in z metlo. Raje doma gnijejo in gledajo svoje otroke ki so lačni. Vsaj tako slišim od razgledanih ljudi.

shadeX ::

Krivi so slovenci ki nočejo delati za blagajno in z metlo. Raje doma gnijejo in gledajo svoje otroke ki so lačni. Vsaj tako slišim od razgledanih ljudi.


Hudo narobe slišiš. Okoli mene je vsak dan na stotine ljudi (govorim samo o slovencih sedaj), ki bi poprijeli za vsako delo - pa ne morejo. En primer iz mojega sorodstva: Človek se je visoko izobrazil in danes je doma ker ne more dobiti dela. Tako zelo se poniža da delodajalce sprašuje če ga vzamejo za 400EUR bruto (ne pisarniško delo, ampak lahko rečem, delo na nivoju pometanje cest).

In takih je vedno več. Sicer pa zgornje napisanega jaz strogo ne odobravam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

bambam20 ::

ezikielrage je izjavil:

V sloveniji je kar stalnica, da mora slovenec znati jezik južnih bratov. Govorim iz izkušenj na delovnem mestu in pri nakupih v lokalnih Tuših, Merkatorjih... čistilke, gradbinci... pa ni treba biti ravno v mestu.

Podobno kot v USA, ker morajo domačini (Kalifornjiha) komunicirati v španskem jeziku.

To je pač multikultura. Seveda multi v smislu višje in nižje (ter nične).

Krivi so slovenci ki nočejo delati za blagajno in z metlo. Raje doma gnijejo in gledajo svoje otroke ki so lačni. Vsaj tako slišim od razgledanih ljudi.


Kriva je država, da dopušča, da lahko delodajalci zavestno, da kujejo dobiček raje plačajo južnjaku 400€, kot Slovencu 800€. Ne se pol jokat. vse za zaslužek in živel kapitalizem.

Gogyto ::

Aha, se že približujemo dejanskemu namenu te teme.

Zdaj samo že ugotovimo, ali je odpralec teme član Pegide, Zlate zore, Hervardov ali kake zaenkrat še podtalne skupine B&H...

Se že išče namreč relacije zaposleni tujci - nezaposleni slovenjcelni.. ;)

Matek ::

SimplyMiha je izjavil:

Tista, ki govori uradni jezik države. Tista, ki spoštuje zakone in jih ne krši v imenu kulture. Tista, ki se ne postavlja nad konstitucijo in zakone.

Ni tako težko.

  1. O uradnem jeziku države:
    Ljudi z mojih koncev na RTVSLO podnaslavljajo, če uporabljajo svoj pogovorni jezik. Veliko bolj odstopajo kot en stereotipen čefur z malo bolj trdimi l-ji in šopkom srbizmov v svoji govorici. Pa takih primerov je po odročnih koncih Slovenije še malo morje.

  2. O kršenju zakonov v imenu kulture:
    Bolj cenjeni gostinci in mesarji v imenu "pravih" krvavic in podobnega pustijo ob strani marsikateri higienski predpis. NSi-jeva Irena Vadnjal in številni udeleženci v aktualnih debatah o pravicah istospolnih so širili sovražni govor ob podpori biblijskih citatov.

  3. O postavljanju nad konstitucijo in zakone:
    Janša je pred par meseci izjavil: Stranka, ki jo vodim, je dobila na zadnjih volitvah dva odstotka višjo podporo kot sodstvo.

Nalašč sem dal malo mešane primere, tako "neškodljive", kot take, ki bi jih bilo treba razrešiti. Ampak point je samo, da med "pravimi" Slovenci obstaja kup posameznikov, ki ne ustrezajo tvojim kriterijem. Če od njih ne zahtevaš te doslednosti, od priseljencev pa, je to nacionalistično.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

ezikielrage ::

shadeX je izjavil:

Krivi so slovenci ki nočejo delati za blagajno in z metlo. Raje doma gnijejo in gledajo svoje otroke ki so lačni. Vsaj tako slišim od razgledanih ljudi.


Hudo narobe slišiš. Okoli mene je vsak dan na stotine ljudi (govorim samo o slovencih sedaj), ki bi poprijeli za vsako delo - pa ne morejo. En primer iz mojega sorodstva: Človek se je visoko izobrazil in danes je doma ker ne more dobiti dela. Tako zelo se poniža da delodajalce sprašuje če ga vzamejo za 400EUR bruto (ne pisarniško delo, ampak lahko rečem, delo na nivoju pometanje cest).

In takih je vedno več. Sicer pa zgornje napisanega jaz strogo ne odobravam.



Jah, ko moram v Tušu naročiti piščanca v Srbohrvaščini, pač predvidevam da niso mogli dobiti niti enega slovenca, oziroma vsaj slovensko govorečega osebka. Ker slednji raje doma ležijo in jim ni mar za lastne otroke. Kako naj si drugače razložim?
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Nesramnost priseljencev res nima meja

Oddelek: Loža
172021 (1744) Mavrik

Učenci premlatili sošolca, ker je tujec! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13222945 (20876) Gandalfar
»

Evropski parlament zavrnil ACTO (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6223852 (21105) [D]emon
»

dunajski hlapci

Oddelek: Loža
427419 (5839) Ramon dekers

Več podobnih tem