» »

Arduino senzor rotacije v prostoru

Arduino senzor rotacije v prostoru

Siddh ::

Za robocup soccer robota potrebujem nek senzor, ki bi čim bolj natančno zaznaval rotacijo robota v prostoru. Se pravi da bi deloval podobno kot kompas, da kaže ves čas v eno smer oz. kaže neko odstopanje od neke referenčne pozicije. Robot se premika po tleh, tako, da pridejo v poštev tudi kakšni optični senzorji. Trenutno to delam z MPU-6050 senzorjem (giroskop) ampak bi rad nek hitrejši senzor. Izdelal sem tudi majhno vezje z dvema optičnima senzorjema iz mišk, programsko je senzor deloval, ampak nisem uspel ustrezno namestiti leč, zato zadeva ni delovala dobro.

Lepo vas prosim za pomoč.

Še slika, da vidite kako robot zgleda:
 robocup soccer robot

robocup soccer robot



  • spremenil: Siddh ()

profii ::

Kaj pa kakšna "svetilnik" rešitev? da veš kje se nahaja gleda na določen oddajnik...

Siddh ::

Ne pride v poštev ker tega ne dovoljujejo pravila. Vsi funkcionalni deli morajo biti znotraj robota.


profii ::

Kakšen kompas imajo vgrajen mobilci? vrjetno ni ravno drag čip.

TESKAn ::

Ziroskop ti ni dovolj hiter? MPU6050 ti sporoca podatke na ~10 ms.
Za orientacijo samo po Z osi rabis kompas, oziroma najbolje ziroskop za hitre premike + kompas za delat popravke ziroskopa (ta ima precej problemov, kar se tice stabilnosti izhoda cez daljsi cas, zato rabis nekaj, s cimer ga korigiras). Moras pa pri kompasu bit pozoren prvo na to, kam ga montiras (da je cim manj magnetnih motenj v okolici, kamor steje tudi magnetni material), drugo pa na to, da ti te motnje popacijo magnetno polje okrog senzorja in ga moras potem kompenzirat.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Siddh ::

Narobe sem se izrazil, procesor ne zmore dovolj hitro brati podatkov iz žirosenzorja, zato hitro izgubim željeno smer. Rabil bi nek senzor, ki bi ga bral samo kadar rabim podatek, ne pa stalno. Če že obstaja kakšna poceni varijanta, če ne bom dodal še enega arduinota nano, ki mi bo bral samo žiro.


specing ::

> Ziroskop ti ni dovolj hiter? MPU6050 ti sporoca podatke na ~10 ms

> Narobe sem se izrazil, procesor ne zmore dovolj hitro brati podatkov iz žirosenzorja

A robota krmiliš s krompirjem? Nabav si kakšen 150 MHz STM32F4 discovery eval board.

TESKAn ::

Potem ti ostane samo magnetometer. Ali pa mehanski žiroskop :).
Ima pa MPU6050 že noter procesor in kodo, ki ti računa pozicijo iz senzorjev in jo dobiš ven kot DCM matriko ali kot quaternion - edino koda za dostop do tega dela ni prosto dostopna. Lahko pa pogledaš po internetu, so uspeli dobit podatke iz tega nedokumentiranega dela senzorja...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

TESKAn ::

Mimogrede, na Arduinu so naredili celega avtopilota za letala/quade/helikopterje/vozila. Si ziher, da imas prepocasen uC?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Siddh ::

Ja no sam sem kriv, da je senzor deloval slabo. Zaradi slabo napisanega programa robot ni zaznal manjših premikov v levo.


Siddh ::

V drugi temi pa iščem zobnike: Iščem plastične zobnike, nujno
Lepo prosim, če bi kdo malo pogledal, če ima doma takšne zobnike.




Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

6 pospeškometrov pri 1 kHz, kateri mikrokrmilnik?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
171697 (1202) srus
»

Brezpilotna letala v Sloveniji

Oddelek: Znanost in tehnologija
407803 (5275) String
»

Ogled 3D modela s premikanjem iphona. Game engine?

Oddelek: Programiranje
162604 (2170) vuego
»

V Google prihaja Ray Kurzweil (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6613260 (10318) Jst
»

Puška za PC

Oddelek: Programiranje
172216 (1413) TEDY

Več podobnih tem