» »

Sveti gral levice v Grčiji in drugje

Sveti gral levice v Grčiji in drugje

Temo vidijo: vsi
««
14 / 47
»»

ZaphodBB ::

Nope. Vsi mi smo posodil Grčiji. Pika. Če je Grčija denar sfrčkala je to druga stvar.

Ni ga sfrčkala - lepo ga je dala Nemškim bankam kot je obljubila. Potem je morala pa zapret nacionalno televizijo.

Ko so posojale nemške banke je bila ocena tveganja sigurno veliko manjša kot takrat ko smo posojali "mi". Poleg tega smo "mi" posodili veliko več kot nemške banke.

Ja, agencije za ocenjevanje tveganj so rekle, da gre za AAA+ posojila.

Ko so posojale nemške banke je bila ocena tveganja sigurno veliko manjša kot takrat ko smo posojali "mi". Poleg tega smo "mi" posodili veliko več kot nemške banke.

Ko smo denar posojali mi, je bilo jasno, da ga ne bomo nikdar več videl. Aja, smo pa vzeli posojilo, da smo ga dali naprej. Je rekel Križanič, da gre za dober posel, ker bomo dobili 2% obresti pribitka.

In če ne bi nova grška vlada srala tolk kot serje, bi ji posojali še naprej.

Grška vlada pravi točno tole, glej od 14 sekunde naprej:
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Beernarrd ::

Grki bodo imeli zmeraj otoke, iskali krivine in ribe lovil. Evropa jih bo pa vedno financirala, ker mora nekam na počitnice, pa fino je imeti kontrolo nad tistim koncem sredozemlja. Kdaj je že Nemčija odplačala dolg iz prve svetovne vojne? Pa je kar lepo živela drugo polovico 20.stoletja. Grki bodo tudi pregurali, puf gor ali dol, če ga plačajo ali ne. Sirizi pač paše biti na oblasti in je trenutno lahko, potegnila bo zase največ, kar ji bosta eu in gr pustila.
Naši ministri bi morali malo lobirati pri obeh, da bomo mi najprej kakšen evrček dobili nazaj (ker smo še na slabšem kot grki).

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Daedalus je izjavil:

Zakaj pa takrat niso Grki protestirali proti neumnemu vedenju vlad?

Ker sta se cedila med in mleko?
(ugibam)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

nurmaln ::

Ko smo denar posojali mi, je bilo jasno, da ga ne bomo nikdar več videl.

Mogoče si ga ti dajal iz dobrote tvojega srca. Kot je jasno iz odzivov ki jih tale kljukec dobiva po celi evropi zadnje dni, je pa jasno, da bi vsi ostali vseeno ta denar radi nazaj. Sej veš, POSOJILO ne DARILO.

To kar pa vidim na tem posnetku (vsaj prvih nekaj minut ker mi je naprej težko gledat) je pa:
... problem je da so se predhodne vlade zadolževale...
potem ga novinarka vpraša če se potem oni ne bodo zadolževali
... ne ne, nism tega reku... ubistvu... kako bi reku... bla bla bla...
... najbrž se bomo mi še naprej zadolževali AMPAK mi bomo pa res pametno porabili denar...

K bi gledu slovenske debate okol privatizacije...

... problem ni državno lastništvo, problem je korupcija, klientelizem, nepotizem....
In zakaj potem ne prodamo pa nimamo več tega problema?
... ne razumete noooooo, to so bile tiste ta slabe vlade, ta koruptirane.... ko bomo mi na oblasti bomo vse te firme vodili pošteno in dobro...
IN TKO ŽE 25 let

jao jao jao
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

ZaphodBB ::

Bistveno je tisto, da Grčija ne more več jemat posojil, katerih itak ne bo mogla odplačat.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

nurmaln ::

ZaphodBB je izjavil:

Bistveno je tisto, da Grčija ne more več jemat posojil, katerih itak ne bo mogla odplačat.


Ja dejmo upat ane.

Sam če bojo še mal srali s svojimi neumnostmi ne bodo mogli jemat niti tolk posojil da bi financirali državni aparat.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Martin Krpan ::

So ravnokar dobili novih 60 miljard €.
In jih bodo barabe pokvarjene grške dali nemškim in francoskim bankam , da jih bodo rešili.8-O
Napaka , velika napaka !
Grkom ne smemo dati niti € več , ker vse spičkajo za reševanje nemških in francoskih bank.
Pa naj te banke kar propadejo brez dobrosrčnih grkov!:))

GTX970 ::

trololo2 je izjavil:

Gladi je izjavil:

Glavno vprašanje je, ali si lahko EU privošči bankrot Grčije (finančno in ideološko gledano).Če lahko, potem bodo te razne EU inštitucije v pogajalski prednosti, če ne, bo pa večji problem pri pogajenjih. Čeprov SYRIZA ne bo ravno dolgo na oblasti v primeru bankrota, pa vseeno.


Kaže da lahko in da so to Grški vladi tudi dali vedeti. Zato se pa parijo zdaj nekaj z Rusijo.
Mislim kako nizko/otročje mora človek pasti, da skuša s tako trapastim izsiljevanjem :P.

Rusija je imela v začetku 2014 okoli 400 milijard $ deviznih rezerv, od tega polovico v zlatu.
Glede na UA avanturo in branjenje tečaja rublja http://www.xe.com/currencycharts/?from=... se ocenjuje, da jim bo papirnatih dolarjev zmanjkalo nekje (najkasneje) do septembra letos.
Grčija je dolžna 240 milijard eur oz 275 milijard $.
Dvomim da jih bodo Rusi reševali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:


The sarcasm is strong with this one.? PLZ???

Ni sarkazem. Nemške banke so investirale v subprime, sedaj pa pričakujejo, da bodo celotno njihovo hazardiranje pokrili delavci s periferije.

To čiščenje bilanc je sedaj že oddelano. Države evroobmočja so same najele dolg Grčije, da se je s temi sredstvi poplačalo zasebne banke. Tako so v Nečiji politično "čisto" sanirali svoje banke s skupnimi evropskimi sredstvi, namesto s svojimi lastnimi nacionalizacijami. Procej je pretežno zaključen.

Kdo so tukaj hinavci, se bi dalo debatirati, vendar Grki to zagotovo niso. V vseh blesavih primerjavah držav z "gospodinjstvi, kjer se ne more zapraviti več, kot se zasluži", je cel kup ljudi pozabil na to, da obstaja pojem "insolventen" in postopek "stečaja". Krediti ne rešujejo insolventnosti in edina pot ven, je stečaj. Nekaj, česar se Grčiji pač ni smelo dopustiti, dokler so bile izpostavljene banke. Ta problem se je pretežno uredilo, kar pomeni, da "mula" več ni potrebna.

Se pa bojim, da je Nemčija le malo pozabila na svoj nezavidljiv gospodarski položaj, ki bi ji znal eksplodirati nazaj v obraz.

Mr.B ::

AndrejO,
mi lahko poveš katerei kredit xxxxxx, ki so ga posodili xxxxxx je šel kateri Nemški banki.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Lonsarg ::

Če jaz prav razumem, ne samo da Grčija ne proizvaja dobička, da bi odplačala dolg, ampak celo proizvaja novo izgubo, torej celo če se VES dolg odpiše je Grčija v minusu... Torej žoga je na Grčiji, da to popravi sama, preko tranzicijskih kreditov. Druga opcija je pač gospodarski zlom države, ko ji zmanjka denarja in posledično prisilno nehanje proizvodnje izgube.

jype ::

Azgard> Torej žoga je na Grčiji, da to popravi sama, preko tranzicijskih kreditov.

Ja, saj so predlagali rešitev, ki je izvedljiva: Da se nivo odplačevanja kreditov prilagaja njihovi gospodarski rasti.

Ampak noben noče, ker jih je strah, da je ne bo (kar ni nemogoče - ampak če je ne bo, potem ne bodo odplačevali v nobenem primeru, ker ne bodo imeli s čim).

AndrejO ::

Lonsarg je izjavil:

Če jaz prav razumem, ne samo da Grčija ne proizvaja dobička, da bi odplačala dolg, ampak celo proizvaja novo izgubo, torej celo če se VES dolg odpiše je Grčija v minusu... Torej žoga je na Grčiji, da to popravi sama, preko tranzicijskih kreditov. Druga opcija je pač gospodarski zlom države, ko ji zmanjka denarja in posledično prisilno nehanje proizvodnje izgube.

Nope. Grški proračun je pred plačilom obres v plusu že od l. 2013. Kar pomeni, da Grčija "prozivaja dobiček", samo kaj, ko ji ga obresti v celoti pojejo. Če ne bi bilo dolga, ne bi bilo obresti, proračun pa bi imel presežek.

To, da si mora Grčija izposojati, da lahko plačuje obresti na kredite, ki so ji bili dani zato, da lahko plača druge kredite, ... Vsakdo, ki je kdaj pogledal kako konča podjetje, ki potrebuje kredit za plačilo obresti na drug kredit, ve kakšen je končen rezultat insolvence. Nečesa, česar se pač ne da reševati s krediti.

Če bi Grčija dosegla dogovor, da se izbriše zgolj in samo obresti ter se začne odplačevati glavnico, bi to že bila zmaga. Kreditorji bi ostali brez profita, še vedno pa bi posojeno dobili nazaj. Tako, kot gre to sedaj, pa je stvar skoraj komična, saj se še preostale svinje pri koritu kregajo koliko lahko še zaslužijo. Tako v razmislek, trenutna obrestna mera ECB za depozite je negativna. Komercialne banke ECB dobesedno plačujejo za to, da lahko pri njej deponirajo svoj denar. Torej bi zgolj odpis obresti bankam še vedno prinesel neto več, kot pa depozit pri ECB.

AndrejO ::

Mr.B je izjavil:

AndrejO,
mi lahko poveš katerei kredit xxxxxx, ki so ga posodili xxxxxx je šel kateri Nemški banki.

Poglej si konsolidiran dolg komercialnih bank na BIS. Individualnih podatkov o bankah praviloma ne boš dobil, ker se jih zastonj ne objavlja posamično.

Če pogledaš izpsotavljenost do grškega javnega sektorja pred prejemom pomoči, po prejemu pomoči, upoštevaš zneske pomoči in velikost proračuna, boš notri našel padec obveznosti do komercialnih bank, ki ne sovpada z odpisi in presega proračunske zmožnosti. Ker Evri ne rastejo na drevju, je logičen sklep, da je pomoč šla skoraj v celoti za poplačilo kreditov komercialnim bankam, s čemer se je "socializiralo izgubo" in se tako izognilo politično samomorilskim nacionalizacijam in dokapitalizacijam.

Mr.B ::

AndrejO,
sej če TI banki nisi spososben plačevati kredite, ti vzamejo "vse", kar zaslužiš in životariš dalje dokler ne plačaš. Pač si primoran standard znižati na nivo, da ti bo še kaj ostalo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

perci ::

Andrej, ne moreš tko gledat, da obresti daš ven iz enačbe. Po tej logiki bi tudi Slovenija (ki za svoj dolg plačuje višje obresti od Grčije) ne imela proračunskega primanjkljaja.

Jst pa v resnici mislim, da bi bilo za Grke in za vse ostale (razen morda za nemške banke) bolje, če bi Grčija bankrotirala. To bi sicer pomenilo precejšno začasno izolacijo in nekaj mesecev hudih težav z likvidnostjo ampak po tem, bi bilo boljše. Tako bi bili Grki prisiljeni (zaradi samih sebe, ne zaradi Troike), da izvedejo strukturne reforme. Precej lažje je potrpet, če veš, da delaš zase, kot če trpiš zaradi tega, ker ti drugi tako diktirajo.

Sem proti novemu bailoutu.

ZaphodBB ::

Jst pa v resnici mislim, da bi bilo za Grke in za vse ostale (razen morda za nemške banke) bolje, če bi Grčija bankrotirala. To bi sicer pomenilo precejšno začasno izolacijo in nekaj mesecev hudih težav z likvidnostjo ampak po tem, bi bilo boljše. Tako bi bili Grki prisiljeni (zaradi samih sebe, ne zaradi Troike), da izvedejo strukturne reforme. Precej lažje je potrpet, če veš, da delaš zase, kot če trpiš zaradi tega, ker ti drugi tako diktirajo.

A pa sploh imamo mehanizem za bankrot države v Evro območju?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Barakuda1 ::

"Jst pa v resnici mislim, da bi bilo za Grke in za vse ostale (razen morda za nemške banke) bolje, če bi Grčija bankrotirala."

Jaz pa bolj soglašam z mnenjem enega od nobelovcev, ki meni, da bi bilo za EU (in s tem evroobmočje) še najbolje, če bi izstopila Nemčija, ne pa Grčija.

Mr.B ::

Barakuda1,
Jaz pa bolj soglašam z mnenjem enega od nobelovcev, ki meni, da bi bilo za EU (in s tem evroobmočje) še najbolje, če bi izstopila Nemčija, ne pa Grčija.

A da bo tako kot Slovenija, dobro živela, ko bo pordajala grčiji, in od nje dobivala trdno valuto...no v nekem smislu
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

perci ::

Barakuda1 je izjavil:

"Jst pa v resnici mislim, da bi bilo za Grke in za vse ostale (razen morda za nemške banke) bolje, če bi Grčija bankrotirala."

Jaz pa bolj soglašam z mnenjem enega od nobelovcev, ki meni, da bi bilo za EU (in s tem evroobmočje) še najbolje, če bi izstopila Nemčija, ne pa Grčija.

To je isto, kot če bi izstopili vsi ostali. Brez nemcev evra ni. Sprijaznite se.

trololo2 ::

perci je izjavil:

Barakuda1 je izjavil:

"Jst pa v resnici mislim, da bi bilo za Grke in za vse ostale (razen morda za nemške banke) bolje, če bi Grčija bankrotirala."

Jaz pa bolj soglašam z mnenjem enega od nobelovcev, ki meni, da bi bilo za EU (in s tem evroobmočje) še najbolje, če bi izstopila Nemčija, ne pa Grčija.

To je isto, kot če bi izstopili vsi ostali. Brez nemcev evra ni. Sprijaznite se.


Tako. Dajte si prebrat tole potem pa sanjajte dalje o € brez Nemčije.

http://www.siol.net/novice/svet/2015/02...

jype ::

Valentino> Tako. Dajte si prebrat tole potem pa sanjajte dalje o € brez Nemčije.

Najbolj mora o evrih sanjat prav Nemčija, ki ji takšen podvig brez evra ne bi uspel niti polovično - doletela bi jo podobna usoda kot Švico in Japonsko: Njihova valuta bi postala predraga za izvoz.

perci ::

In to dosti pove o mnenju tistega nobelavca, kdorkoli že je.

jype je izjavil:

Valentino> Tako. Dajte si prebrat tole potem pa sanjajte dalje o € brez Nemčije.

Najbolj mora o evrih sanjat prav Nemčija, ki ji takšen podvig brez evra ne bi uspel niti polovično - doletela bi jo podobna usoda kot Švico in Japonsko: Njihova valuta bi postala predraga za izvoz.

Tudi, če bi ji uspelo samo polovično (ali pa tretjinsko), bi bila še vedno petsto milj pred vsemi.

Ko so mel nemci drago nemško marko, so še vedno bili najmočnejša ekonomija v celinski evropi. Ne se preveč slepit, Jure.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

jype ::

(Nobelovec) Einstein je na primer trdil, da bog ne kocka - pa danes vsi vemo, kakšen hazarder je v resnici. To ni šala, mimogrede.

perci> Ko so mel nemci drago nemško marko, so še vedno bili najmočnejša ekonomija v celinski evropi. Ne se preveč slepit, Jure.

Vsekakor. Saj tudi Japonska je imela enako situacijo. Ampak pomembna je rast, ne velikost.

perci> Tudi, če bi ji uspelo samo polovično (ali pa tretjinsko), bi bila še vedno petsto milj pred vsemi.

Ne. _Ker_ bi bili petsto milj pred vsemi, bi jim uspelo samo polovično.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

AndrejO ::

Mr.B je izjavil:

AndrejO,
sej če TI banki nisi spososben plačevati kredite, ti vzamejo "vse", kar zaslužiš in životariš dalje dokler ne plačaš. Pač si primoran standard znižati na nivo, da ti bo še kaj ostalo.

Nope. Lahko greš v osebni stečaj, ker sužnjelastništvo več ni popularno in zato, ker mora tudi posojilodajalec prevzeti svoj del tveganja.

perci je izjavil:

Andrej, ne moreš tko gledat, da obresti daš ven iz enačbe. Po tej logiki bi tudi Slovenija (ki za svoj dolg plačuje višje obresti od Grčije) ne imela proračunskega primanjkljaja.

Če Azgard prijavi, da Grčija ne bi mogla ustvariti presežka, tudi če bi vse dolgove odpisali, potem ga seveda lahko popravim in pojasnim, da bi že samo v odsotnosti plačila obresti (torej bi še vedno odplačevali glavnico) ustvarili presežek. Ravno tako ni nič posebej nezaslišanega, da se posojilodajalec in posojilojemalec dogovorita za odpis dela ali celotnih obresti, če se izkaže, da je alternativa stečaj v katerem bi posojilodajalec izgubil tudi del glavnice.

perci je izjavil:

Jst pa v resnici mislim, da bi bilo za Grke in za vse ostale (razen morda za nemške banke) bolje, če bi Grčija bankrotirala.

Sedaj že lahko. Kakšnih 60 miljard EUR in 3 leta nazaj pa niti pod razno. Komercialne banke so rešene, položnico za izgubo glavnice pa lahko kolektivno plačajo vse članice evrozone. Slednje komercialnih bank niti več ne zanima.

perci je izjavil:

To bi sicer pomenilo precejšno začasno izolacijo in nekaj mesecev hudih težav z likvidnostjo ampak po tem, bi bilo boljše. Tako bi bili Grki prisiljeni (zaradi samih sebe, ne zaradi Troike), da izvedejo strukturne reforme. Precej lažje je potrpet, če veš, da delaš zase, kot če trpiš zaradi tega, ker ti drugi tako diktirajo.

Potem, ko od FT to Economista, od ZDA do Nemčije od liberalcev do konzervativcev že vsi stokajo, kako "austerity" očitno ne deluje, potem bo morda že nekaj na tem.

perci je izjavil:

Sem proti novemu bailoutu.

Šur. Če izbiraš med izgubo dobičkov (odpis obresti) in izgubo glavnice (stečaj), kaj si boš izbral?

perci je izjavil:


To je isto, kot če bi izstopili vsi ostali. Brez nemcev evra ni. Sprijaznite se.

Brez Evra pa bo Nemčija v globoki recesiji v kateri bo prisiljena takoj "odplačati" neravnotežje, ki ga je pridno izkoriščala tudi na račun Grčije.

perci je izjavil:

Ko so mel nemci drago nemško marko, so še vedno bili najmočnejša ekonomija v celinski evropi. Ne se preveč slepit, Jure.

Velik del rasti v zadnjem desetletju je gospodarsko močna Nemčija dosegla na račun Evra, ki je bil zaradi ostalih članic šibkejši. To je Nemčijo izoliralo pred dejansko rastjo njene lastne valute do katere bi prišlo, če ne bi imela te "pomoči". Že posledice trenutne odprave manjših nesorazmerij, kot je bilo povzročeno z vezavo CHF na EUR, pusti na državi neprijetne posledice. Pri Nemčiji bi bile še bistveno hujše, ker je življensko odvisna od izvoza.

Preprosto ima preveč trgovinskega presežka, da bi jo odnesla poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

trololo2 ::

AndrejO je izjavil:

Preprosto ima preveč trgovinskega presežka, da bi jo odnesla poceni.


Sladki problemi ane, da preveč proizvedeš. Reveži Nemci če bi bili prisiljeni to sami porabiti.

AndrejO ::

trololo2 je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Preprosto ima preveč trgovinskega presežka, da bi jo odnesla poceni.


Sladki problemi ane, da preveč proizvedeš. Reveži Nemci če bi bili prisiljeni to sami porabiti.

Sarkazem gor ali pa dol, če imaš ogromen trgovinski presežek, ko ti konkurenčnost strmoglavi zaradi nenadnega skoka vrednosti valute, imaš čisto resničen in še kako zelo otipljiv in resen problem prevelike produkcije. To je računica, ki jo nemška javnost rada spregleda, ko se hvali s svojim gospodarstvom in si misli kako zelo je to samozadostno.

trololo2 ::

To je še vedno sladki problem (od viška ne boli glava), vsaj proti drugemu polu, ki ima gospodarstvo tehnološko tako v k. da mu ne pomaga nikakršna devalvacija.

Pač toliko v kontekstu Grškega izsiljevanja, kdo tu lahko zgubi več, pa kdo živi na račun koga. Nemci na račun Grškega viška produkcije sigurno ne.

perci ::

Potem, ko od FT to Economista, od ZDA do Nemčije od liberalcev do konzervativcev že vsi stokajo, kako "austerity" očitno ne deluje, potem bo morda že nekaj na tem.
Strukturne reforme (varčevanje ali pa reci temu smotrna poraba javnih sredstev) so potrebne. Kar pa ne pomeni, da ni dnarja treba porabit. Seveda ga je, vendar za prave investicije. Ne za povišat penzije na 1000EUR povperčja, če je država na ravni, recimo Slovaške. FT in Economist gor ali dol. Par let nazaj sta ta dva ista podpirala Troiko (predvsem IMF). Vsak pač govori, kar misli, da je v danem trenutku resnično. Če se pol izkaže, da ni, se pa premisli. FT in Economist ne vesta nič več kot večina ostalih prebivalcev tega planeta.
Šur. Če izbiraš med izgubo dobičkov (odpis obresti) in izgubo glavnice (stečaj), kaj si boš izbral?
Stečaj. Grki morajo začeti znova. Niso in tudi ne bodo v stanju, da izplavajo iz tega govna. Najboljši bailout za njih bi bil 100% odpis in Grexit.
Brez Evra pa bo Nemčija v globoki recesiji v kateri bo prisiljena takoj "odplačati" neravnotežje, ki ga je pridno izkoriščala tudi na račun Grčije.
Dej si mal številke poglej. Nemčija služi na račun Grčije mišji kurac.
Velik del rasti v zadnjem desetletju je gospodarsko močna Nemčija dosegla na račun Evra, ki je bil zaradi ostalih članic šibkejši. To je Nemčijo izoliralo pred dejansko rastjo njene lastne valute do katere bi prišlo, če ne bi imela te "pomoči". Že posledice trenutne odprave manjših nesorazmerij, kot je bilo povzročeno z vezavo CHF na EUR, pusti na državi neprijetne posledice. Pri Nemčiji bi bile še bistveno hujše, ker je življensko odvisna od izvoza.

Tole me spominja na tiste špekulatne v drugi temi, ki so jemali kredite v CHF. Pravijo, da so bili s strani bank zavedeni. A hočeš reči, da smo bili mi tudi zavedeni (s strani Nemcev), ko smo šli v EMU? Ali so bila pravila igre za vsa enaka? Nemci so bli najbolj pridni in najbolj pametni ter so se v situaciji najbolje znašli in zdej so zarad tega krivi za recesijo v Grčiji?

Barakuda1 ::

"Ali so bila pravila igre za vsa enaka?"

Sej v boksu so pravila tud jasna. Načeloma enaka za oba tekmeca. Fora pa je v tem, da je borba fer šele, če sta oba približno iste teže. Če jih ima eden 120 kg, drug pa samo 55 bi težko govorili o "poštenosti" enakih pravil.

Tolk o tem, kolk so bili
"Nemci so bli najbolj pridni in najbolj pametni ter so se v situaciji najbolje znašli ...."

Zgodovina sprememb…

perci ::

Zakaj pa hodi Zavec s Tysonom v ring? A ga kdo sili? Lahko ostane v velterski kategoriji BP - kamor spada.

Zato pa pravim, da je Grexit the way to go. Grkov ne moremo siliti v supertežko kategorijo, če so primerni za peresno.

Da ne bo pomote - ne trdim, da Nemčija ni nič zaslužla na račun drugih - pravim pa, da je butasto, da jih zaradi tega obravnavamo kot bad guye. Vsaka država bi storila isto, če bi lahko.

Zadeva je na koncu koncev taka, da imamo dve izbire:
- ali gremo narazen
- ali pa gremo v bistveno bolj močno povezavo, kjer bo tudi fiskalna politika skupna in seveda zraven pridejo tudi evropske obveznice in enotno zadolževanje

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

jype ::

perci> Grkov ne moremo siliti v supertežko kategorijo, če so primerni za peresno.

Povej to Nemcem. Pa ne jim pozabit omenit, da ne smejo več posojat Grčiji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

AndrejO ::

perci je izjavil:

Strukturne reforme (varčevanje ali pa reci temu smotrna poraba javnih sredstev) so potrebne.

Tega verjetno ne zanika nihče.

perci je izjavil:

FT in Economist gor ali dol. Par let nazaj sta ta dva ista podpirala Troiko (predvsem IMF). Vsak pač govori, kar misli, da je v danem trenutku resnično. Če se pol izkaže, da ni, se pa premisli. FT in Economist ne vesta nič več kot večina ostalih prebivalcev tega planeta.

Napovedna "moč" ekonomije je seveda en k. Ampak, ko se večina ljudi premisli in ugotovi, da je drek pač drek, potem postane trmarjenje pri nedelujočem receptu ... norost?

perci je izjavil:

Stečaj. Grki morajo začeti znova. Niso in tudi ne bodo v stanju, da izplavajo iz tega govna. Najboljši bailout za njih bi bil 100% odpis in Grexit.

No, izgleda da bosta Nemčija in ECB naredila vse potrebno, da bo Grčija izstopila.

perci je izjavil:

Dej si mal številke poglej. Nemčija služi na račun Grčije mišji kurac.

Daj razmisli malo kje se skriva konkurenčna prednosti izvoza. Na račun Grčije, Italije, Španije, Portgualske, ... je tečaj Evra nizek in še pada. To združi z močno izvozno usmerjenim gospodarstvom, ki se bi v primeru lastne valute že leta nazaj umirilo, ker bi vrednost samostojne marke narasla toliko, da bi upočasnila izvoz.

S šibkim Evrom za katerega je kriva Grčija, je Nemčija izdatno služila in še služi. "Na račun" pa dobiš takrat, ko ugotoviš, da ostale države skoraj krepajo, ker ne morejo dohajati Nemčijo, temveč so lahko rast generirale samo s krediti.

Ups.

perci je izjavil:

Pravijo, da so bili s strani bank zavedeni. A hočeš reči, da smo bili mi tudi zavedeni (s strani Nemcev), ko smo šli v EMU?

Ne, vsekakor pa bi morali kolektivno pritiskati na Nemčijo, da se obnaša drugače.

perci je izjavil:

Ali so bila pravila igre za vsa enaka?

Tudi ne, ker je za nazaj očitno, da ECB je sledila nemškim željam in marsikaterega ukrepa, ki so ga sprejeli v VB in ZDA ni sprejela pravočasno, če sploh.

perci je izjavil:

Nemci so bli najbolj pridni in najbolj pametni ter so se v situaciji najbolje znašli in zdej so zarad tega krivi za recesijo v Grčiji?

Vsekakor so se znašli, niso pa ne najbolj pridni, ne najbolj pametni. Svojo "rast" v krizi so ustvarili z omejevanjem dela ECB v lastno korist, in s skoraj bebavim rezanjem domačih investicij.

perci ::

Tega verjetno ne zanika nihče.
Ja Syriza očitno. Razlagajo o 1000 EUR povprečne penzije, pa o 13,14 plači itd.

Daj razmisli malo kje se skriva konkurenčna prednosti izvoza. Na račun Grčije, Italije, Španije, Portgualske, ... je tečaj Evra nizek in še pada. To združi z močno izvozno usmerjenim gospodarstvom, ki se bi v primeru lastne valute že leta nazaj umirilo, ker bi vrednost samostojne marke narasla toliko, da bi upočasnila izvoz.

S šibkim Evrom za katerega je kriva Grčija, je Nemčija izdatno služila in še služi. "Na račun" pa dobiš takrat, ko ugotoviš, da ostale države skoraj krepajo, ker ne morejo dohajati Nemčijo, temveč so lahko rast generirale samo s krediti.

Ne oporekam temu. Pravim pa, da bi vsaka država na njihovem mestu storila isto. Zakaj ni Francija tako odskočila?
Dejstvo je, da skupna valuta na tako velikem in heterogenem (predvsem glede kupne moči) trgu brez skupne fiskalen politike težko funkcionira. Ampak dejstvo je tudi, da so pravila večinoma bila naprej znana.

Ne, vsekakor pa bi morali kolektivno pritiskati na Nemčijo, da se obnaša drugače.
True that. Ampak to pomeni, da smo ostali zaspali, ne da so ga Nemci srali. Vsak ščiti svoje interese, tudi SLO bi na nemškem mestu ravnala isto. Tudi Grčija.
Tudi ne, ker je za nazaj očitno, da ECB je sledila nemškim željam in marsikaterega ukrepa, ki so ga sprejeli v VB in ZDA ni sprejela pravočasno, če sploh.
In zakaj nismo ostali bolj lobirali?
Vsekakor so se znašli, niso pa ne najbolj pridni, ne najbolj pametni. Svojo "rast" v krizi so ustvarili z omejevanjem dela ECB v lastno korist, in s skoraj bebavim rezanjem domačih investicij.
Lej, glede na to, da je bila Nemčija že pred EMU gonilna sila celinske EU in da je marka za nas postavljala našo pravo stabilno valuto, se ne morem v celoti strinjati z zapisanim. V vsakem primeru bi bili daleč pred vsemi, to o čemer pišeš pa je razlike še bolj poudarilo.

Bistveno je pa to, da je danes treba nekaj ukreniti na to temo, ne pa čez pet let spet jamrat čez Nemčijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

ZaphodBB ::

Ni druge kot fiskalna in politična unija. #NWOFTW pa mislim čisto resno.

Zaenkrat izleda, kot da imamo stvari zastavljene tako, da dlje kot se bomo v periferiji upirali fiskalni in politični uniji, bolj bomo tepeni. In slej ko prej se bomo morali ukloniti. Če ne bo prej kake neumnosti.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

matijadmin ::

ZaphodBB je izjavil:

Ni druge kot fiskalna in politična unija. #NWOFTW pa mislim čisto resno.

Zaenkrat izleda, kot da imamo stvari zastavljene tako, da dlje kot se bomo v periferiji upirali fiskalni in politični uniji, bolj bomo tepeni. In slej ko prej se bomo morali ukloniti. Če ne bo prej kake neumnosti.


To bo tudi edini način, da bomo vsaj približno obvladovali davčne poneverbe oz. malverzacije prek davčnih oaz ter imeli tudi preprečevanje pranja denarja z nekaj več učinka.

zmaugy ::

Kar sem bežno preletel v medijih se mi zdi, da se Grkom pod zblojeno Sirotko ne obeta prav nič dobrega.

Cervantes ::

ZaphodBB je izjavil:

Ni druge kot fiskalna in politična unija. #NWOFTW pa mislim čisto resno.

Zaenkrat izleda, kot da imamo stvari zastavljene tako, da dlje kot se bomo v periferiji upirali fiskalni in politični uniji, bolj bomo tepeni. In slej ko prej se bomo morali ukloniti. Če ne bo prej kake neumnosti.

Že dolgo res!
Se pa upirajio skoraj vsi, zaradi "parcialnih interesov", oziroma kako se že temu reče...
... "izguba suverenosti" oziroma "nič več ga ne boste srali po svoje", ja, za nekatere katastrofa.
;((

AndrejO ::

perci je izjavil:

Tega verjetno ne zanika nihče.
Ja Syriza očitno. Razlagajo o 1000 EUR povprečne penzije, pa o 13,14 plači itd.

Dajmo pogledati, kaj je bilo res obljubljeno in do kdaj, preden ugotovimo, da se je morda spet kaj izgubilo v prevodu.

perci je izjavil:

Ne oporekam temu. Pravim pa, da bi vsaka država na njihovem mestu storila isto. Zakaj ni Francija tako odskočila?

Zato, ker tudi ni tako globoko padla in, ker ni ustavila svojih investicij. K temu dodaj še populacijske trede in čist možno je, da bo Nemčija v roku enega ali dveh desetletij znova postala gospodarski bolnik, ki jo bosta Francija in Poljska prehitela po levi in po desni.

perci je izjavil:

Dejstvo je, da skupna valuta na tako velikem in heterogenem (predvsem glede kupne moči) trgu brez skupne fiskalen politike težko funkcionira. Ampak dejstvo je tudi, da so pravila večinoma bila naprej znana.

Ravno tako se teh pravil tudi ni nihče držal. Tudi Nemčija je kršila Mastricht, pa se ji ni nič zgodilo. Sedaj, ko ga je tudi zaradi nje moral kršiti celoten kontinent, so pa vsi pametni. Pametni in prekleto kratkega spomina.

perci je izjavil:

True that. Ampak to pomeni, da smo ostali zaspali, ne da so ga Nemci srali. Vsak ščiti svoje interese, tudi SLO bi na nemškem mestu ravnala isto. Tudi Grčija.

To potem ni Evropska unija, temveč novi kolonializem. Zaveza EU je to, da smo skupaj v dobren in v slabem, da vsaj nekatere nacionalne interese podredimo skupnim interesom. Brez odvečnega balasta to pomeni, da bi lahko Nemčija spoznala svojo dolgoročno korist tudi, če bi ji kratkoročno šlo dobro namesto odlično.

perci je izjavil:

In zakaj nismo ostali bolj lobirali?

Koliko predstavnikov ima Grčija v izvršilnem odboru ECB?

perci je izjavil:

Lej, glede na to, da je bila Nemčija že pred EMU gonilna sila celinske EU in da je marka za nas postavljala našo pravo stabilno valuto, se ne morem v celoti strinjati z zapisanim. V vsakem primeru bi bili daleč pred vsemi, to o čemer pišeš pa je razlike še bolj poudarilo.

Sedaj si pa stopil v past. Če razdrobim obdobje "pred EMU":
- obdobje Zahodne Nemčije po 2. sv. vojni do začetka 60. let: masovni odpisi dolgov, reparacij in nepovratna sredstva omogočijo gospodarsko rast.
- obdobje Zahodne Nemčije v 60. letih: zaradi manjka poceni delovne sile iz Vzodne Nemčije, je začela masovno sprejemati slabo plačane imigrante iz Balkana in Turčije - ker je DM s tem postala edina "konvertibilna" valuta, je nastala fama "stabilne valute", čeprav ni bila primerjalno nič boljša od frankov ali funtov.
- v 70. letih in 80. letih je gospodarstvo zdaj rastlo, zdaj padalo, kot so prihajale in odhajale krize. V tem obdobju je imela Nemčija visoko inflacijo in visoko brezposelnost, ki je niti Kohl in njegove reforme (manjša privatizacija, poskus uravnoteženja proračuna) niso zmanjšale. "Čudežna država" tako ni to obdobje preveslala nič bolje, kot pa Francija in VB.
- v 90. letih so bile na delu ekonomske posledice združitve: ogromni stroški, ustavljena rast produktivnosti. Zaradi sočasnega upada pomena težke industrije so bile posledice še bolj očitne.
- 2000 - 2005: Nemčijo se smatra, kot "evropskega bolnika", Schroeder se trudi z reformami - znova zategovanje pasu. Prva kršitev EMU kriterijev za velikost primankljaja.
- 2005 - ????: porast izvoza izven EU, predvsem na Kitajsko - rast gospodarstva je vezana na nepričakovan vzpon srednjega razreda na Kitajskem (ki so ga izdatno izkoristili vsi, ki izvažajo industrijsko opremo, ne pa npr. izvozniki prehrambenih izdelkov). Rast produktivnosti je v tem času mizerno nizka. Vlaganja v infrastrukturo so se praktično ustavila.

Od celotnega "nemškega čudeža", je tako ostalo samo obdobje neposredno po 2. sv. vojni do sredine 60. let, ki so ga poganjali mednarodni kreditorji in odpis dolgov.

perci je izjavil:

Bistveno je pa to, da je danes treba nekaj ukreniti na to temo, ne pa čez pet let spet jamrat čez Nemčijo.

Zoper Nemčijo se ne da ukreniti čisto nič, dokler je nemška javnost tako samozaverovana v svoj prav. Ostaja samo še vprašanje cene, če se motijo.

matijadmin ::

AndrejO je zapisal:
To potem ni Evropska unija, temveč novi kolonializem. Zaveza EU je to, da smo skupaj v dobren in v slabem, da vsaj nekatere nacionalne interese podredimo skupnim interesom. Brez odvečnega balasta to pomeni, da bi lahko Nemčija spoznala svojo dolgoročno korist tudi, če bi ji kratkoročno šlo dobro namesto odlično.


V prejšnjem stoletju imamo - roko na srce - med uspešnimi državami skoraj izključno tiste, ki so se napajale v preteklosti iz kolonializma in kasneje neokolonializme ter ekonomskih vojn (ZDA danes odkrito priznava haranje po Latinski Ameriki zavoljo tega). Nemčija je bila v kolonialističnem smislu precej prikrajšana. Tako se je bila primorana obrniti proč od merkantilizma in se je s precej pridnosti dvigala ob kameralizmu. Toda danes, v globalni vasi, kolonij ne potrebujemo oz. ima lahko vsak poceni delovno silo na dosegu roke ... Imamo jo povsod, v Aziji, Indiji in celo tako blizu, da ni potrebno prestopiti niti praga EU. Kot da poceni delovna sila ni dovolj, imamo za pragom EU dovolj glupe narode, ki z zadolževanjem sami rinejo v neo neokolonializem. Tako se korporativizem obnaša zelo merkantilistično in uspešne države, ki so precej korporativistično organizirane (kakršna je Nemčija), tu niso izjema.

In seveda, to je novi kolonializem.

 Dobrodošli na ladji!

Dobrodošli na ladji!

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

AndrejO je izjavil:


Tudi Nemčija je kršila Mastricht, pa se ji ni nič zgodilo. Sedaj, ko ga je tudi zaradi nje moral kršiti celoten kontinent, so pa vsi pametni.

Saj to je problem. Ko je bila potreba po pametnih izven Nemčije, ni bilo nobenga.
Kot da so vsi pametni v Nemčiji. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Cervantes ::

Wilhelm ll pa se z oblačka nasmiha Angelci... Der Ganze Welt!

Matako ::

Izgleda, da je Cipras začel uporabljati vazelin... že popušča.

http://www.wsj.com/articles/greece-to-p...
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Cervantes ::

Matako je izjavil:

Izgleda, da je Cipras začel uporabljati vazelin... že popušča.

http://www.wsj.com/articles/greece-to-p...

A si mislil, da ne bo?
Kaj pa naj bi... ja, zaloge vazelina v grških skladiščih že kopnijo.

Cervantes ::

Pač spet en politik, ki pred volitvami zavestno obljublja neuresničljivo.

Mr.B ::

Cervantes,
obljublja obljublja, potem pa reče bodo pa tujci "NE BRUSLEJ" dali. Hm na katero državo me to spominja ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Gladi ::

Bo prišlo do Grexita?

Daedalus ::

Ne bo. Je celo Varufakisu jasno, da bo v tem primeru skupaj z ostalimi lažnivci iz Syrize kmal visel s kake obcestne svetilke. Lepo bojo nadaljevali po znani poti, s kakim popustom. Tudi EU si ne more privoščiti dodatne eskalacije situacije v Grčiji, ker pol bojo naslednji na vladi čisto pravi neonaciji. Je pa jasno, kdo postavlja pogoje. Grćija ziher ne.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

DarkSite ::

Bye Bye Greece

Hoteli bi posojilo, ne da bi nadaljevali z reformami. Nemčija jih ima dovolj.

Vprašanje je ali bo ljudstvo za izstop ali pa za odstranitev vlade.

Upam, da tole berejo volivci mesečnikov, ker tole je lep učni primer kako se sesuje državo z neodgovorno izbiro na volitvah.

Mr.B ::

domen_,
sej lahko po točkah razložiš zakaj Grcka ni kriva, in kako bo z uporabo zelene energije, kazala finger Nemcem, če so ti pač te najljubši...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
««
14 / 47
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Grčiji ne deluje več PayPal (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
6629905 (19000) trenerkar
»

Koorporacije in vladanje svetu

Oddelek: Problemi človeštva
377202 (5744) vostok_1
»

Grška finančna kriza (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
36369284 (58509) kmetek
»

Javna uprava Grčija - pravi carji

Oddelek: Loža
445217 (2730) -valvoline-
»

A vam je všeč [dogajanje v evropski uniji]? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12916730 (13721) Ramon dekers

Več podobnih tem