» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
512 / 611
»»

MrStein ::

Zimonem je izjavil:

Kar je točno moj point, ti ne pomaga, da socket podpira 4 generacije CPU-jev, če CPU-ja 4. generacije ne moreš vtakniti v matično 1. generacije in obratno, kajne? Ker je točno to tudi del mojega pointa, da ti točno ta situacija naredi samo zmedo brez nekih prednosti.
imaš pa tri generacije plat, ki podpirajo procesor. Danes iskat nadomestno plato za star intel je kar avantura.

Tu imaš za Socket 1150 https://www.equippr.de/biostar-h81mhv3-...
Ali pa še starejšega Socket 1155 https://www.mindfactory.de/product_info...
Na zalogi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jarno ::

Kaj želiš narediti je pomembno samo in le tebi. V širšem pogledu je pa prekleto pomembno, kaj dela trg, ker proizvajalci ponujajo to, kar hoče trg. Ti si en delček trga oz. če greš kontra trgu, potem nisi trg. In te ponudbe ne boš dobil. Tako da ja, JE pomembno, kaj zanima 'ovce' in JE prekleto pomembno, kdo to počne.


To, da certificiran PC vsebuje matično ploščo, ki podpira vgrajen procecsor, je za 'ovce' načeloma dovolj.
Edina omembe vredna okoliščina je ta, da mora kupec v posebnih primerih poskrbeti za posodobitev BIOS-a za podporo novi generaciji procesorjev, če se odloči za specifičen način nakupa.
To je praktično edini greh AMD-ja, ker so ob splovitvi zen2 ponujali zgolj premium x570 kot matične, kjer vse deluje out-of-the-box.
Nadgradnja procesorja samega v okvirih podpore cpu-jem načeloma ni problematična.
#65W!

MrStein ::

PrimozR je izjavil:


Kaj želiš narediti je pomembno samo in le tebi. V širšem pogledu je pa prekleto pomembno, kaj dela trg, ker proizvajalci ponujajo to, kar hoče trg. Ti si en delček trga oz. če greš kontra trgu, potem nisi trg. In te ponudbe ne boš dobil. Tako da ja, JE pomembno, kaj zanima 'ovce' in JE prekleto pomembno, kdo to počne.

CPU menja nekje 1% uporabnikov. Njim se to zdi najbolj pomembna stvar. Pa v resnici ni.
Ampak vsak živi v svojem "mehurčku".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jarno ::

Če si intelaš, se ti verjetno ne splača oz. je nadgradnja na novo generacijo neizvedljiva.
(zgodbe iz Intel mehurčka bla bla bla).
Zato je AM4 toliko bolj zanimiv, sam sem z B550 super zadovoljen, best mobo in my life. ;)
#65W!

MrStein ::

No, lahko poveš koliko % uporabnikov nadgrajuje CPU. Izven mehurčka.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FlyingBee ::

Malo, ampak možnost pa je. Meni bo na b450 iz 1600 na 5600 kot noč in dan. Pretiravam, ampak vseeno.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Kaj želiš narediti je pomembno samo in le tebi. V širšem pogledu je pa prekleto pomembno, kaj dela trg, ker proizvajalci ponujajo to, kar hoče trg. Ti si en delček trga oz. če greš kontra trgu, potem nisi trg. In te ponudbe ne boš dobil. Tako da ja, JE pomembno, kaj zanima 'ovce' in JE prekleto pomembno, kdo to počne.

CPU menja nekje 1% uporabnikov. Njim se to zdi najbolj pomembna stvar. Pa v resnici ni.
Ampak vsak živi v svojem "mehurčku".

Če gledaš celotno PC industrijo, vključno z laptopi (jebiga, CPU-ji gredo tudi tja, AMD in Intel operirata in postavljata platforme tudi s tem v mislih), je ta številka vsaj ene 2 velikostna reda nižje. Nekoliko se zadeve v bistvu (morda) spremenijo, če zraven upoštevaš serverje. Tam se nadgradnje dejansko dogajajo (na amsovni skali, v smislu da se menja CPU-je celega HPC-ja, server po server). Ampak številčno je to še vedno precej malo CPU-jev in sistemov.

Jarno ::

Če gledaš DIY segment, je sodeč po nedavnih cifrah na Mindfactory AMD v ogromni prodajni prednosti (9:1).
OEM je bil pretežno v domeni Intela, kjer pa so nadgradnje cpu-ja pretežno redke.
Za DIY 'AMD-jevce' (ki so mimogrede AMD-ju kar zvišali prodajne številke) pa je to pogost pojav.
Težko rečem natančno številko, ampak možnost nadgradnje je prepričala marsikaterega kupca, pa čeprav morda na koncu 'tastaro mašino' dobi 'mulc', ali pa se proda. V končni fazi lahko nadgradi tudi 'mulc' oz. second hand kupec.

Torej je v debato nesmiselno vleči Intelovo OEM ponudbo ter iz tega računati odstotke.
AMD-jevci pa IMO kar pogosto nadgrajujejo in ker je AMD to omogočil, lahko sedaj Intel jamra kot tavelik. ;)
#65W!

PrimozR ::

No, kontro sem napisal že prej, v zgornjem postu (da ne smeš gledati samo DIY trga, ker ti ta ne definira, kako se razvija celotna platforma v določeni generaciji), po drugi strani pa tudi ta večji reviewerji priznavajo, da se dandanes večinoma menja celotne kište in da ta nadgradljivost večinoma nima neke praktične vrednosti, bolj psihološko.

Sicer bi pa precej dobro tole z andgradnjami pokazalo število prodanih AMD CPU-jev, odkar je prišel na trg Ryzen, vs. število prodanih matičnih plošč. Če je nadgradenj tako veliko, potem bi moralo biti prodanih CPU-jev precej več, kajne?

Jarno ::

Ne pozabit, da je verjetno zen3 'apex' AM4 ponudbe in da je situacija specifična. Po domače povedano, mnogi smo 4 leta čakali na zen3 in zanj ne bomo rabili menjati funkcionalne mašine.
Zato je tukaj, v tej temi, smiselno govoriti samo o AM4 nadgradnjah cpu-ja, ne pa not vlačit še (intel) prenosnike, oh my gosh.
#65W!

gddr85 ::

imo, če imaš opcijo menjat čez kako leto, dve na boljši cpu, pa magar če menjaš zarad več jeder, ne vem kje je smisel menjat celo kišto, drugo je, če furaš highend kišto 5+ let in takrat spet vzameš novo killer kišto
..no, razen če si tak tech freak, da moraš bit prvi na vasi, ko pride nova usb, pcie verzija ipd. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

D3m ::

FlyingBee je izjavil:

Malo, ampak možnost pa je. Meni bo na b450 iz 1600 na 5600 kot noč in dan. Pretiravam, ampak vseeno.


Saj bo res.

Fuck to bo like 40-50% IPC uplift.
|HP EliteBook|R5 6650U|

mailer ::

Ja, ampak on pa še tisti, ki imajo 2xxx verzijo se jim bo splačalo nadgradit. Ostali z 3xxx verzijo bodo imeli razen za igre skorajda nezaznavno povečanje zmogljivosti.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

FlyingBee ::

S 3000 počakaš na ddr5 paltformo.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Silici ::

Tudi R5 3600 bo nekoč dobra nadgradnja na zadnjega 8/16. + ~25% IPC + 25% več jeder. To je/bo podobno kot z R5 1600 na R7 3700x.

D3m ::

Ostali z 3xxx verzijo bodo imeli razen za igre skorajda nezaznavno povečanje zmogljivosti.


Zen2 vs. Zen3 je 15% ST IPC uplift in 30% MT IPC uplift.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Jarno ::

Pri CPU-Z je ST/IPC uplift skoraj 20%. Pri RL (igre, zahtevna emulacija...) pa zna variirat oz. biti celo boljši rezultat, kot posledica monolitnega čipleta.
Average 26% perf uplift in gaming on average.

Oz. če kdo nadgradi R5 3600 na npr. R7 5800x ali R9 5900x, bo v prihodnosti krepkih 30% brez gpu bottlenecka, pa tudi konsistentnost FPS-jev bi znala biti precej boljša.

D3m, OK, relevantne igre so bolj ali manj MT. ;)
#65W!

Zimonem ::

Počakajmo, da kaj pride na police. Pretiravat spet ni treba.

klinker ::

PrimozR je izjavil:

No, kontro sem napisal že prej, v zgornjem postu (da ne smeš gledati samo DIY trga, ker ti ta ne definira, kako se razvija celotna platforma v določeni generaciji), po drugi strani pa tudi ta večji reviewerji priznavajo, da se dandanes večinoma menja celotne kište in da ta nadgradljivost večinoma nima neke praktične vrednosti, bolj psihološko.

Sicer bi pa precej dobro tole z andgradnjami pokazalo število prodanih AMD CPU-jev, odkar je prišel na trg Ryzen, vs. število prodanih matičnih plošč. Če je nadgradenj tako veliko, potem bi moralo biti prodanih CPU-jev precej več, kajne?


Kako kontro? O 775 podnozju, ki je ze xx let na smetiscu zgodovine? Zdaj pa se neke serverje in laptope tu vlacis not?
Da imas le zadnjo in nek svoj prav?
Decko, AMD ponuja vsaj tolko in se vec kot konkurenca, pa se lahko na trepalnice postavis. Klincas nadgradnjo AM4, ko je ta ze pri koncu zivljenja in prihaja zadnja verzija CPUjev za to podnozje. Jao jao ;((

Zimonem je izjavil:

Počakajmo, da kaj pride na police. Pretiravat spet ni treba.


Nic ne pretirava. Leteca cebela bo dejansko imel posten in opazen boost iz 1600 na 5600, brez menjave plate. Kdaj si to vidu pri konkurenci na isti plati?
Sicer mene to ne tangira, samo jst nisem vsi in marsikdo bo naredu kako tako nadgradnjo, ker je smiselna in poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

FlyingBee ::

Edino bedno, ker bo vseeno treba sneti matično z ohišja, vsaj boljše je tako, se pa da tudi v ohišju zamenjat, ni pa stroška za drugo matično, to je bistvo tega. Pri am5, ddr5, itd. pa se matično, proc in rame zamenja v vsakem primeru, verjamem pa da bom brez slabe vesti vse poporodne težave nove platforme preskočil, ker bo zen3 še povsem dovolj hiter proc.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

gddr85 ::

matično dol? to popneš stvar noter, grahek paste in nazaj zašraufaš kuler ;)

FireSnake ::

PrimozR je izjavil:

po drugi strani pa tudi ta večji reviewerji priznavajo, da se dandanes večinoma menja celotne kište in da ta nadgradljivost večinoma nima neke praktične vrednosti, bolj psihološko.


Imaš kakšne primere?

Eni ne čakamo, da vse začne štekat in sproti nadgrajujemo.
Tudi to, da imaš določene komponente pod garancijo ni slabo.

mailer je izjavil:

Ja, ampak on pa še tisti, ki imajo 2xxx verzijo se jim bo splačalo nadgradit. Ostali z 3xxx verzijo bodo imeli razen za igre skorajda nezaznavno povečanje zmogljivosti.


Odvisno kaj delaš.
Za pisarniško rabo se res ne pozna. Kako bolj resno programje je pa hitro hvaležno.

Zimonem je izjavil:

Počakajmo, da kaj pride na police. Pretiravat spet ni treba.


Številke so bile noro dobre.
Če pa ne bo res pač, hladn tuš - in ne bomo požegnali z denarnico.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

Svet kot kaže zadnje čase deluje po principu 'kupiš, guraš par let, kupiš kompletno novo kišto', vsaj večinoma.

Če ilustriram, AM4 niti približno ni to, kar je bil LGA-775 z vidika podpore procesorjev. Pa tam sem možnost nadgrajevanja dejansko izkoristil, kupil Abit AB9 QuadGT, vanjo pa zabasal single core Celerona (ker je bila opcija to in morje ali pa dual core, npr. E6600). Kasneje je šel vanjo E6750, še nekaj kasneje pa Q6600. Nekoliko zatem še LGA-771 Xeon (z adapterčkom), ampak je piskal PWM, zato sem šel nazaj na Q6600. Obenem sem RAM z 2 nadgradil na 4 nato pa še na 8 GB v življenjski dobi računalnika. Ker sem bil reven študent z lačnimi očmi, sem tisti računalnik oz. matično ploščo gural dobrih 10 let, na koncu že mučno, ker 8 GB RAM-a res ni dovolj. Nadgrajevanje sem izkoristil do maksimuma, verjetno precej bolj, kot kdorkoli v tej temi, ampak na koncu je treba pač zamenjati celo platformo, temu se ne izogneš.

Ta računalnik je tako nadomestil (ITX) sistem z 8700K, 32 GB RAMa, 1 TB SSD-ja in 1050 Ti. Grafično bo, zaradi 5120 x 1440 monitorja (od letos poleti) treba najverjetneje menjati, ampak to sem upošteval že pri nakupu, v bistvu je bil za moj nivo igranja iger (ki se je zdaj dejansko nekoliko dvignil, začuda...) nakup 1050 Ti bolj kot ne overkill. Ampak nima veze. Tale računalnik ne bo prejel nobene nadgradnje, ker nima smisla. Lahko bi dal vanj 9000 serijo Intla (matična načeloma podpira), ampak za to nimam potrebe, pridobil bi par procentov oz. 2 jedri za en kup denarja (pa še 8700K vprašanje če bi se znebil). Potrebe po več RAM-a večinoma nimam (so bili momenti, ko ga je zmanjkalo, ampak so dovolj redki, se jih bomo rešili drugače), po več diska pa tudi ne. Pa itak, če bi dajal noter večji disk, bi verjetno vzel PCIe 4.0. Ampak mi matična tega ne podpira, tako da why bother? Rezultat je, da bom, ko pride AM5 (oz. kar bo pri Intelu in odvisno, kdo bo boljši, trenutno je pač AMD), vzel ekvivalent 5950X, verjetno 128 GB RAMa in nek nov SSD. In to spet gural par let, recimo nekje 5. Tudi če bi v svojo matično lahko vtaknil recimo 11. generacijo Intelovega CPU-ja, mi to ne pomaga kaj veliko, ker je še vedno stara, še vedno ni PCIe 4.0, ni USB 4.0 in podobnih stvari. Razlike v zmogljivosti je pa itak bolj ali manj premalo, da bi bilo smiselno, počakaš, da se nabere in je to to.

Izjema bi bila, če npr. vsako generacijo menjaš grafično, če jo prodaš pred najavo nove generacije, ker tako izgubiš relativno malo denarja. Ampak najlažje boš prodal skupaj CPU in matično (kot zaključeno celoto), torej si spet tam, da je povsem vseeno, a ti ena matična podpira več generacij procesorjev ali ne.

Kaj želiš narediti je pomembno samo in le tebi. V širšem pogledu je pa prekleto pomembno, kaj dela trg, ker proizvajalci ponujajo to, kar hoče trg. Ti si en delček trga oz. če greš kontra trgu, potem nisi trg. In te ponudbe ne boš dobil. Tako da ja, JE pomembno, kaj zanima 'ovce' in JE prekleto pomembno, kdo to počne.


775 platforma je bila v resnici mnogo večji mess, kar se tiče podpore procesorjev, kot je sedaj AM4. Ne pozabimo, takrat si mel vsaj 3 vrste 775 plat/chipsetov; tiste ki so podpirale P4, tiste ki so ble za core2 duo do 65nm in core2duo/quad z 45nm. Slednje katere recimo niso mele podporo P4...

In potem cela štala okol vrmjov, hitrosti FSBja in celo različnih tipov ramov (DDR1, 2 in 3, katerih slednjih je bila podpora tako zanič, da bolje da sploh nebi delal platk s tem)...
Z AM4 vsaj veš, da kar se tiče HW kompatabilnosti boš v 3xx spravu vse proce do 5xxx serije, 4xx pa vkjučno z 5xxx. Bulldozer apuje tukaj izovzemam, ker so bolj ali manj bili oem only.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

pegasus ::

A že vemo kaj več kater ram bo ok za zen3? Kaj več kot "4000MHz is new sweet spot"?

FireSnake ::

Ne.
Samo to, kar si ti povedal.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Silici ::

pegasus je izjavil:

A že vemo kaj več kater ram bo ok za zen3? Kaj več kot "4000MHz is new sweet spot"?


Za "tamale CPU" je brezpredmetno, to je ancient dilema 1st gen gaming CPU. Momentalen p/p je več kot dovolj.

D3m ::

pegasus je izjavil:

A že vemo kaj več kater ram bo ok za zen3? Kaj več kot "4000MHz is new sweet spot"?


Potrdili so 4000.

Še par dni do testov.
|HP EliteBook|R5 6650U|

FireSnake ::

Sem šel malo gledat cene, ker zdaj pumpajo 4000MHz:
https://www.amazon.de/-/en/Corsair-Veng...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Vesoljc ::

Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Buggy ::

Jaz upam da bo moj B-die FlareX 3200Mhz CL14 potegnu na ene 3800 CL16 ali pa 4000 CL20 s kaksnim drugim procom. Na R5 2600 je bolj bogi pri doseganju visokih frekvenc, je pa toliko boljsi z latencam in subtimingi.

Bwaze6 ::

Hehe, človek sprašuje o 4000MHz spominu, link na recenzijo je na 3600 CL14, povezava na izdelek pa celo na 3600 CL 16. Na koncu se zadovoljimo z 8 GB 3200 CL16, in bo najceneje. :D

Bojo testi kaj prej a na dan izida, 5. novembra?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bwaze6 ()

tikitoki ::

Hiter RAM je smiselen, le do neke tocne in v odvisnoti od uporabe računalnika. Vecini se ne splaca placati bistveno vec za ultra hiter RAM.

FireSnake ::

tikitoki: AMD je govoril o 4000MHz. Kako bo v praksi bomo pa videli. Malo je še treba potrpeti.

Buggy je izjavil:

Jaz upam da bo moj B-die FlareX 3200Mhz CL14 potegnu na ene 3800 CL16 ali pa 4000 CL20 s kaksnim drugim procom. Na R5 2600 je bolj bogi pri doseganju visokih frekvenc, je pa toliko boljsi z latencam in subtimingi.


Jaz imam tudi b-die. Ko sem kupoval, sem se malo stegnil. Ničesar nisem navijal. Zdaj se pa res zna zgoditi, da ga bo ob seriji 5000 treba malo "našponat".
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

PrimozR ::

tikitoki je izjavil:

Hiter RAM je smiselen, le do neke tocne in v odvisnoti od uporabe računalnika. Vecini se ne splaca placati bistveno vec za ultra hiter RAM.

Ma pri Zen-u je hitrejši RAM smiselen ker ti dvigne še frekvenco Infinity fabrica, torej inter-die in die-to-I/O komunikacije. Sicer bo ta efekt na Zen 3 zaradi drugačne sestave CCX-ov (manj skakanja v cache drugega jedra prek IF-ja) morda nekoliko manjši, ne bo pa izničen. Torej dobiš boljši performance tudi pri stvareh, ki niso povezane z RAM-om (npr. pobiranje podatkov iz predpomnilnika).

Razen, če se je z Zen 3 kaj spremenilo in je IF asinhron na RAM out of the box?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

AapocalypseE ::

SiSoftware release early Ryzen 7 5800X and Ryzen 5 5600X 'reviews'

https://videocardz.com/newz/sisoftware-...

klinker ::

PrimozR je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Hiter RAM je smiselen, le do neke tocne in v odvisnoti od uporabe računalnika. Vecini se ne splaca placati bistveno vec za ultra hiter RAM.

Ma pri Zen-u je hitrejši RAM smiselen ker ti dvigne še frekvenco Infinity fabrica, torej inter-die in die-to-I/O komunikacije. Sicer bo ta efekt na Zen 3 zaradi drugačne sestave CCX-ov (manj skakanja v cache drugega jedra prek IF-ja) morda nekoliko manjši, ne bo pa izničen. Torej dobiš boljši performance tudi pri stvareh, ki niso povezane z RAM-om (npr. pobiranje podatkov iz predpomnilnika).

Razen, če se je z Zen 3 kaj spremenilo in je IF asinhron na RAM out of the box?


Smiseln ce bi kostal enako, ali malo vec, ne pa s ceno skoraj x3, ce se obesim na 4000Mhz, s tem da v real workloadu tega niti ne bos zaznal, razen ce je tvoj workload celodnevno benchanje.
Ima tiki tu cisto prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

tikitoki ::

FireSnake je izjavil:

tikitoki: AMD je govoril o 4000MHz. Kako bo v praksi bomo pa videli. Malo je še treba potrpeti.

Buggy je izjavil:

Jaz upam da bo moj B-die FlareX 3200Mhz CL14 potegnu na ene 3800 CL16 ali pa 4000 CL20 s kaksnim drugim procom. Na R5 2600 je bolj bogi pri doseganju visokih frekvenc, je pa toliko boljsi z latencam in subtimingi.


Jaz imam tudi b-die. Ko sem kupoval, sem se malo stegnil. Ničesar nisem navijal. Zdaj se pa res zna zgoditi, da ga bo ob seriji 5000 treba malo "našponat".


b-die je bil takrat vsaj 300, ce ne celo 400 EUR za 16 Gb. Trenutno dobis mainstream 3200 MTS za 50 EUR. Mislim, da taksni razlik v ceni ni mozno upraviciti. Raje kupis boljsi CPU, GPU,...

Se pa strinjam, da ne sparas za vsako ceno in raje vzames neki, kar nudi soliden p/p.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

FireSnake ::

Za 270 sem jaz 32GB prodajal. In se znašel med smešnimi/predragimi oglasi.
Dokler se ni razčistilo kaj se sploh prodaja :))

Kako se cene gibljejo ne moremo gledat za nazaj. Vse pada.
Se pa zgodi ena "poplava" pa cene narastejo.

Jaz tako gledam: če rabim, kupim. Če ne rabim je pa lahko zelo poceni, pa mi nič ne koristi.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

PrimozR ::

klinker je izjavil:

PrimozR je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Hiter RAM je smiselen, le do neke tocne in v odvisnoti od uporabe računalnika. Vecini se ne splaca placati bistveno vec za ultra hiter RAM.

Ma pri Zen-u je hitrejši RAM smiselen ker ti dvigne še frekvenco Infinity fabrica, torej inter-die in die-to-I/O komunikacije. Sicer bo ta efekt na Zen 3 zaradi drugačne sestave CCX-ov (manj skakanja v cache drugega jedra prek IF-ja) morda nekoliko manjši, ne bo pa izničen. Torej dobiš boljši performance tudi pri stvareh, ki niso povezane z RAM-om (npr. pobiranje podatkov iz predpomnilnika).

Razen, če se je z Zen 3 kaj spremenilo in je IF asinhron na RAM out of the box?


Smiseln ce bi kostal enako, ali malo vec, ne pa s ceno skoraj x3, ce se obesim na 4000Mhz, s tem da v real workloadu tega niti ne bos zaznal, razen ce je tvoj workload celodnevno benchanje.
Ima tiki tu cisto prav.

To je pa definitivno res. Jaz, ko sem 'for fun' sestavljal Ryzen spec, ne vem če nisem butnil v sistem kar 3200 MHz RAM, ker so 16 oz 32 GB palčke s 3600 MHz enostavno predrage (oz. jih je sploh težko dobiti, vsaj takrat). Enostavno je vzeti 3600 oz. 4000 MHz RAM, ko govoriš o 8 GB palčkah, pri večjih kapacitetah je pa malo drugačen ta šport.

FireSnake je izjavil:

Kako se cene gibljejo ne moremo gledat za nazaj. Vse pada.
Se pa zgodi ena "poplava" pa cene narastejo.

Jaz tako gledam: če rabim, kupim. Če ne rabim je pa lahko zelo poceni, pa mi nič ne koristi.

Itak. Jaz sem decembra pred 3 leti kupil 2x16 GB mislim da 2700 MHz RAMa za 300 EUR, ki danes stane manj kot 100 EUR. Že pol leta po nakupu je bil 150 EUR. C'est la vie...

Pač kupiš nekaj in pozabiš na to, torej v smislu da se ne sekiraš, koliko si za to (pre)plačal... Sicer lahko čakaš v nedogled.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

FireSnake ::

Jaz sem dal za Ripjaws 3200 CL14 240€ (FunTech).

Potem sem pa na Amazonu enkrat dobil b-die 3200 CL14 32GB za 170.
Vzel sem dva komada ker sem tako mislil, da jih ne bom dobil.
Ko sem jih imel v rokah sem bil prepričan, da to ni to. Bolj, kot sem gledal, bolj je to blo to.
Potem sem zadevo prodal in si povrnil stroške nakupa.

Potem sem pa še enkrat na Amazonu 16GB dobil za smešen denar, tiste sem tudi vzel in zmetal v čurunalo.
In tako je še danes.

V tistem času so priporočali 3200 CL14. So bili pa dragi.

Zanimivo bo videti, kako se bo hitrost RAMa poznala pri seriji 5000.
Par dni še ...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

B34ST ::

4000 ne rabiš kupovat, DDR4 so najboljši kiti 3600 CL15, 3600 CL16 in 3200 CL14. Jaz sem kupil boljše samo zato, da se mi ne bi bilo treba ukvarjat z BSOD-ji, če bi navijal 3000 ali 3200.
Ampak jih imam zdaj vseeno, prvo kar bom naredil je dal CPU na fiksno frekvenco, kar je naredil že brat pri 3700X, čeprav ne zaradi BSOD problemov. Potem pa še izključil XMP pri ramih, čeprav to pomoje ni, ker je Prime95 stabilen. Danes že 3x, 2:21, 10:58 in 11:13.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: B34ST ()

klinker ::

Ne razumem te evforije okoli ramov. Pri realnem delu teh razlik nikoli ne bos zaznal.
3200 CL16 so se vedno top p/p. Pocasnejsi so premalo cenejsi, hitrejsi pa opazno drazji.

tikitoki ::

klinker je izjavil:

Ne razumem te evforije okoli ramov. Pri realnem delu teh razlik nikoli ne bos zaznal.
3200 CL16 so se vedno top p/p. Pocasnejsi so premalo cenejsi, hitrejsi pa opazno drazji.


Nekaterim se ocitno zdi smiselno placati +200% vec za par procentov razlike v hitrosti. Tudi sam ne razumem.

strumf666 ::

Zato je pa smiselno, da imamo izbiro :D
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

klinker ::

tikitoki je izjavil:

klinker je izjavil:

Ne razumem te evforije okoli ramov. Pri realnem delu teh razlik nikoli ne bos zaznal.
3200 CL16 so se vedno top p/p. Pocasnejsi so premalo cenejsi, hitrejsi pa opazno drazji.


Nekaterim se ocitno zdi smiselno placati +200% vec za par procentov razlike v hitrosti. Tudi sam ne razumem.


Pa se to sploh da izmerit v procentih? Npr 3200 CL16 (120€) vs 3600 CL16 (170€). 32GB dual kit, cene iz funtech.

tikitoki ::

Seveda se da, ce poisces pravi benchmark.

Jarno ::

Steve pri Gamers Nexus je opravljal tovrstne teste, na primer R5 3600XT @3200 C14 doseže 142 FPS, R5 3600XT @3800 C13 1:1 pa 158 FPS.
Medtem, ko navadna 3600-ka piči 140 FPS @3200 C14.
Pri določenih igricah je samo par fps-jev, pri nekaterih do kakih 10% več.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

tikitoki ::

Jarno je izjavil:

Steve pri Gamers Nexus je opravljal tovrstne teste, na primer R5 3600XT @3200 C14 doseže 142 FPS, R5 3600XT @3800 C13 1:1 pa 158 FPS.
Medtem, ko navadna 3600-ka piči 140 FPS @3200 C14.
Pri določenih igricah je samo par fps-jev, pri nekaterih do kakih 10% več.


3800 C13? Kolk pa rabis dat za RAM, ki to zanesljivo doseze?

49106 ::

2x oziroma kar 3x več kot za 3200 CL16

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

PrimozR ::

««
512 / 611
»»