» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
511 / 611
»»

Predator X ::

FireSnake je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

Spet rabiš prevod? Predator X pravi, da je že sedaj ryzen 10% hitrejši v ST pri enakih frekvencah. Intel je imel le še prednost v višjih boostih.


Ne, ne pravi tega. Niti približno. Če trdiš nasprotno lahko citiraš.
On pravi, da je na 4.7GHz v "single thread" v zmogljivosti razlika 10%.
Ne pove pa:
- v prid komu,
- zadnja generacija katerega tabora.

Očitno sta vidva telepatsko povezana.
No, dva polpismena sta na kupu. Me ne čudi, da se dobro razumeta.

FlyingBee je izjavil:

Intel je imel le še prednost v višjih boostih.


Zanima me kje, v tistem skropucalu od pisanja, je to omenil. Ne bo težko citirati, ne?

To, da je vse skupaj blodnja, ker testov še ni, pustimo ob strani.



Sem ti napisal last gen primerjava obeh taborov.

Sepravi ice lake - sony cove vs zen 3. 4.7Ghz CBR20 ~ 10% perfa + zen 3

Zgodovina sprememb…

FlyingBee ::

Čas bi bil, da se FireSnake malo umiri, tole je višek napuha.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

PrimozR ::

FYI, sem gledal JayzTwoCents video ali kupiti Zen3 ali ne, pa vmes pove, da je Zen3 oz. serija 5000 zadnja za AM4 socket. To seveda nakazuje, da bo next gen DDR5 (težko si predstavljam, da bi za eno generacijo spreminjali socket...).

Sheteentz ::

Jaz bom verjetno počakal na AM5, ki bi znal zdržat ene par let. Kupiš low-tier cpu in eno konkretno mamaplato, pa potem, po potrebi čez 5 let samo zamenjaš proc za kaj močnejšega, ostalo pa ostane.

PrimozR ::

Ker na AM4 se je to tako dobro obneslo...

Sheteentz ::

Ne vem, ne spremljam scene že ohoho let. Moj i5-3470 pa že počasi kaže leta in bom enkrat v roku cca 12 mesecev verjetno menjal cel sistem.

Zimonem ::

PrimozR je izjavil:

Ker na AM4 se je to tako dobro obneslo...

Ne izgleda, da nameravajo na am4 spravit usb4/tb. Saj ni deal breaker samo vmesnik nekje ostane. Compov pa ne menjamo, če ni nuja.

tikitoki ::

USB4 sounds nice, dodas se DDR5 in PCI5 in se kaksen bomboncek..>

PrimozR ::

Na AM5. Sej a ni to pričakovano oz. smiselno za 6000 generacijo?

AM4 je pa tako, 5000 serija gre samo na zadnji dve generaciji čipseta, na 300 generacijo pa ne. Pa 1000 serija CPU-jev ne paše na 500 serijo čipsetov? In podobno. Fizično isti socket, dejansko pa ne paše skupaj. Poleg tega da je podpora za 5000 serijo na 400 seriji čipsetov lahko pod vprašajem, če bodo proizvajalci plošč dodali podporo. Težave imajo namreč s prostorom v BIOS čipu, saj težko spravijo vanj podporo za toliko CPU-jev.

gddr85 ::

sicer ne vem, zakaj bi tlačil slabšo 1xxx robo na 5xx chipset, ampak ok, recmo, da si navijal in ti je crknila plata :P

Jarno ::

Ne vem, zakaj je to sploh predmet debate. Načeloma AM4 generacija matičnih plošč podpira 3 generacije procesorjev, kar je super.
Upgrade path z 3x0 chipsetom dovoljuje zen2 procesorje, ki niso naenkrat postali poslednji šrot. :)
#65W!

PrimozR ::

Zato, ker se to rado predstavlja kot veliko prednost AMD-ja in AM4. Pa je pač treba dati zraven zvezdico in jo razložiti.

hojnikb ::

Bodmo pošteni, 400 čipseti podpirajo 4 generacje procov, seveda ne z vsemi biosu. In tut 5xxx bodo slej k prej doble vse plate, tako kot so 3xxx dobile vse a320, čeprav uradno ni bla podprta.

pa tudi 300 so teoretično podpirale 4 generacje procov; ne pozabimo namreč na apuje z bulldozer jedri :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

klinker ::

PrimozR je izjavil:

Zato, ker se to rado predstavlja kot veliko prednost AMD-ja in AM4. Pa je pač treba dati zraven zvezdico in jo razložiti.


Hja glej, tu so vsekakor boljsi od konkurence, ki za vsak pickin dim menja chipset, ane? Pri Intelu si vedno obsojen na eno generacijo, tu vsaj imas neko moznost upgrade-a brez menjave cele platforme.
Meni je to sicer brezveze, ker posodabljam vedno cel sistem s plato vred, ampak kdo drugi pa ne in so tako vsi bolj zadovoljni.

Zimonem ::

PrimozR je izjavil:

Zato, ker se to rado predstavlja kot veliko prednost AMD-ja in AM4. Pa je pač treba dati zraven zvezdico in jo razložiti.

Prednost je predvsem v smislu, če crkne plata ali proc, da se lažje najde zamenjava.

Buggy ::

Jaz bom sigurno delal upgrade na AM4. R5 2600 bom menjal ali za R7 3800XT ali R5 5600x. Cenovno bosta tam-tam potem pa odvisno od testov in podpore, ko pride proc ven.

meho7 ::

PrimozR je izjavil:

FYI, sem gledal JayzTwoCents video ali kupiti Zen3 ali ne, pa vmes pove, da je Zen3 oz. serija 5000 zadnja za AM4 socket. To seveda nakazuje, da bo next gen DDR5 (težko si predstavljam, da bi za eno generacijo spreminjali socket...).

Naslednje leto pride se refresh (xt modeli?), ki bodo delali samo na 500 platah - imas v zen 3 launch videu omenjeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: meho7 ()

Jarno ::

Sicer pa načeloma 1 procesor paše na 1 matično in ne vem, zakaj bi se po svetu valjalo milijone uporabnih procesorjev brez matične. ;)
Ampak tudi izdelovalcem plošč privoščim kak cekin več, tako, da načeloma ne rantam tam, kjer imajo določeni osebki pomisleke.
Ja, super duper zen3 ne bo pasal na 3x0 plošče, buh pomagaj v kaj se eni vpikavajo. Nadgradi na zen2 ffs.
#65W!

FlyingBee ::

Obljuba dela dolg.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

PrimozR ::

klinker je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Zato, ker se to rado predstavlja kot veliko prednost AMD-ja in AM4. Pa je pač treba dati zraven zvezdico in jo razložiti.


Hja glej, tu so vsekakor boljsi od konkurence, ki za vsak pickin dim menja chipset, ane? Pri Intelu si vedno obsojen na eno generacijo, tu vsaj imas neko moznost upgrade-a brez menjave cele platforme.
Meni je to sicer brezveze, ker posodabljam vedno cel sistem s plato vred, ampak kdo drugi pa ne in so tako vsi bolj zadovoljni.

Sicer dve generaciji. Ampak ravno to je catch (o čemer smo že debatirali) - kaj je boljše, da se majhen delež ljudi pizdaka po forumih, da imajo 'samo' dve leti podpore, ampak nobenih težav s preverjanjem, a nekaj deluje skupaj ali ne (ker če paše, tudi deluje), ali da imaš 'dolgoletno' podporo, ki je v bistvu lahko naluknjana kot sir, uporabnik ima pa na koncu težave s preverjanjem, če bo njegova kombinacija sploh delovala skupaj, v najslabšem primeru pa bo moral poleg ene komponente menjati še drugo, čeprav naj bi baje delovali skupaj? Predvsem pa, ali v svetu, ki v veliki večini menja celotne računalnike vsakih nekaj let, večletna podpora socketu sploh predstavlja neko merljivo prednost? Pa če upgrejdaš samo CPU, starega prodaš? Koliko ljudi danes kupuje samo CPU, ali morda raje kupijo CPU in matično skupaj? Itd.

Mislm lej, supr, podpirajo AM4, ljudje lahko menjajo procesorje, delajo si dober marketig, itd. Ampak kaj še dobijo razen nekaj marketinga? Pa ali kaj izgubijo?

Jarno ::

Obljubili so AM4 socket preko štirih generacij, za specifično obljubo, da bo četrta generacija podprta na 3x0 čipsetu, pa link plz.

Mislm lej, supr, podpirajo AM4, ljudje lahko menjajo procesorje, delajo si dober marketig, itd. Ampak kaj še dobijo razen nekaj marketinga? Pa ali kaj izgubijo?


Sam osebno bom lahko s B550 plato iz zen2 skočil na zen3(refresh), ko bo mi pasalo, kar je precej bolje od pristopa konkurence.
Morda obstajajo kekci, ki bi zen3 limali na A320, ker jim 12 jedrni zen2 ni dovolj.
Ampak resnično, kot bi rekla InvaderVie, če nimaš za burek in ti je zen2 premalo, potem se zamisli nad sabo.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

klinker ::

Omenjali so AM4, ne specificnih chipsetov, ane. In AM4 podpira 4 generacije ;)

FlyingBee ::

A, dobro potem.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

D3m ::

Od kdaj je pa Zen3 refresh?
|HP EliteBook|R5 6650U|

klinker ::

A ti znas brat?
Napisal je da neslednje leto pride Zen 3 refresh v obliki XT modelov, ne pa da je Zen 3 refresh.

Jarno ::

@meho7: Naslednje leto pride se refresh (xt modeli?), ki bodo delali samo na 500 platah - imas v zen 3 launch videu omenjeno.

Super, če bo, pa magari 7% napredka. DDR5 in zen4 se znata zavleči na 2023, inženirji pa bodo imo kaj porihtali še na DDR4 platformi, za vsak primer, ko bo na potezi Intel.
#65W!

hojnikb ::

klinker je izjavil:

Omenjali so AM4, ne specificnih chipsetov, ane. In AM4 podpira 4 generacije ;)

ubistvo 5, ne pozabi še tastarih apujev
#brezpodpisa

D3m ::

klinker je izjavil:

A ti znas brat?
Napisal je da neslednje leto pride Zen 3 refresh v obliki XT modelov, ne pa da je Zen 3 refresh.


Aha vidim sedaj.

Pa je to 100%?
|HP EliteBook|R5 6650U|

klinker ::

Zna bit da se bodo sli te refreshe ja, ce so ze pri 3xxx vrgli ven XT.
V enem letu se kr izboljsa proizvodnja in znajo kr nekaj optimizacij vpeljat za boljsi batch.

meho7 je izjavil:


Naslednje leto pride se refresh (xt modeli?), ki bodo delali samo na 500 platah - imas v zen 3 launch videu omenjeno.


Preglej video pa bos vedu.

AapocalypseE ::

Iz 1600 na serijo 5 se še mogoče splača menjat. Ostalo je brezveze.

Menjaš cel sistem čez čas, ker še deluje zadeva BP.

Intel Alder Lake, bi naj imel konec 2021 Pcie 5.0, DDR5 in USB 4.0

Bomo videli kako hitro bo šlo pri AMD.

klinker ::

Tudi iz 2xxx je ok, ce zadevo res rabis.

PrimozR ::

Jarno je izjavil:

@meho7: Naslednje leto pride se refresh (xt modeli?), ki bodo delali samo na 500 platah - imas v zen 3 launch videu omenjeno.

Super, če bo, pa magari 7% napredka. DDR5 in zen4 se znata zavleči na 2023, inženirji pa bodo imo kaj porihtali še na DDR4 platformi, za vsak primer, ko bo na potezi Intel.

Based on what? DDR5 moduli se že kažejo okrog.

klinker je izjavil:

Omenjali so AM4, ne specificnih chipsetov, ane. In AM4 podpira 4 generacije ;)

Kar je točno moj point, ti ne pomaga, da socket podpira 4 generacije CPU-jev, če CPU-ja 4. generacije ne moreš vtakniti v matično 1. generacije in obratno, kajne? Ker je točno to tudi del mojega pointa, da ti točno ta situacija naredi samo zmedo brez nekih prednosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Zimonem ::

Naslednji chipset najbi AMD outsourcal.
https://www.thefpsreview.com/2019/12/04...

Zimonem ::

Kar je točno moj point, ti ne pomaga, da socket podpira 4 generacije CPU-jev, če CPU-ja 4. generacije ne moreš vtakniti v matično 1. generacije in obratno, kajne? Ker je točno to tudi del mojega pointa, da ti točno ta situacija naredi samo zmedo brez nekih prednosti.
imaš pa tri generacije plat, ki podpirajo procesor. Danes iskat nadomestno plato za star intel je kar avantura.

Sheteentz ::

Dejstvo je, da imaš pri sestavljanju AMD sistemov več svobode kot pa pri konkurenci, če si po duši cigan (tako kot jaz) in rad kupuješ rabljene komponente, a ne?

Mr.B ::

Konkurenca bo za Gen 12 izdala nov chipset Z590. Toliko koliko bi jaz zaupal proizvajalcem z490 matičnim o podpori Gen4 PCie, ki je kao osnova za ta hitri marketing nalaganja igric direkt v grafično.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

AapocalypseE ::

Mr.B je izjavil:

Konkurenca bo za Gen 12 izdala nov chipset Z590. Toliko koliko bi jaz zaupal proizvajalcem z490 matičnim o podpori Gen4 PCie, ki je kao osnova za ta hitri marketing nalaganja igric direkt v grafično.


Z490 = 10th gen
Z590 = 11th gen
Z690 = 12th gen

Zgodovina sprememb…

Jarno ::

PrimozR je izjavil:

Jarno je izjavil:

@meho7: Naslednje leto pride se refresh (xt modeli?), ki bodo delali samo na 500 platah - imas v zen 3 launch videu omenjeno.

Super, če bo, pa magari 7% napredka. DDR5 in zen4 se znata zavleči na 2023, inženirji pa bodo imo kaj porihtali še na DDR4 platformi, za vsak primer, ko bo na potezi Intel.

Based on what? DDR5 moduli se že kažejo okrog.

klinker je izjavil:

Omenjali so AM4, ne specificnih chipsetov, ane. In AM4 podpira 4 generacije ;)

Kar je točno moj point, ti ne pomaga, da socket podpira 4 generacije CPU-jev, če CPU-ja 4. generacije ne moreš vtakniti v matično 1. generacije in obratno, kajne? Ker je točno to tudi del mojega pointa, da ti točno ta situacija naredi samo zmedo brez nekih prednosti.


Pozabljaš na "human malware" situacijo. Sem vkalkuliral. Smo pa že praktično 2021, zato optimistična napoved, da bo DDR5 mainstream čez dve leti in ne čez eno leto ni tako iz trte zvita.

Glede socketa AM4 se sprašujem, če ti to resno? A si morda spremljal cene rabljenih i7 procesorjev (haswell...kaby lake), ki so bili praktično edini smiselni upgrade path za šibkejše različice in omejeni na eno generacijo plošč?
Sem pa ti dal konkreten primer, da sem nabavil B550 in bom imel čudovit upgrade path, tako po horizontali, kot po vertikali.
Še early adopterji 3x00 AM4 lahko nadgradijo na zen2. Katere prednosti tukaj niso jasne?
Čudni ljudje, ki so obsesivno fiksirani na zen3 + A320, pa me načeloma ne zanimajo. ;)
#65W!

dolenc ::

Jst sem sem ob menjavi plate na b550 moral, ne hotel, tudi proc menat.

Tko da po moji sila omejeni izkusnji je sla glih 1 generacija gor.

FireSnake ::

Zakaj si pa menjal matično?

Da dopolnim vprašanje: kaj si imel pred tem?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

PrimozR ::

Jarno je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Jarno je izjavil:

@meho7: Naslednje leto pride se refresh (xt modeli?), ki bodo delali samo na 500 platah - imas v zen 3 launch videu omenjeno.

Super, če bo, pa magari 7% napredka. DDR5 in zen4 se znata zavleči na 2023, inženirji pa bodo imo kaj porihtali še na DDR4 platformi, za vsak primer, ko bo na potezi Intel.

Based on what? DDR5 moduli se že kažejo okrog.

klinker je izjavil:

Omenjali so AM4, ne specificnih chipsetov, ane. In AM4 podpira 4 generacije ;)

Kar je točno moj point, ti ne pomaga, da socket podpira 4 generacije CPU-jev, če CPU-ja 4. generacije ne moreš vtakniti v matično 1. generacije in obratno, kajne? Ker je točno to tudi del mojega pointa, da ti točno ta situacija naredi samo zmedo brez nekih prednosti.


Pozabljaš na "human malware" situacijo. Sem vkalkuliral. Smo pa že praktično 2021, zato optimistična napoved, da bo DDR5 mainstream čez dve leti in ne čez eno leto ni tako iz trte zvita.

Glede socketa AM4 se sprašujem, če ti to resno? A si morda spremljal cene rabljenih i7 procesorjev (haswell...kaby lake), ki so bili praktično edini smiselni upgrade path za šibkejše različice in omejeni na eno generacijo plošč?
Sem pa ti dal konkreten primer, da sem nabavil B550 in bom imel čudovit upgrade path, tako po horizontali, kot po vertikali.
Še early adopterji 3x00 AM4 lahko nadgradijo na zen2. Katere prednosti tukaj niso jasne?
Čudni ljudje, ki so obsesivno fiksirani na zen3 + A320, pa me načeloma ne zanimajo. ;)

Sem že večkrat povedal oz. vprašal. Koliko ljudi nadgrajuje procesorje?

FireSnake je izjavil:

Zakaj si pa menjal matično?

Da dopolnim vprašanje: kaj si imel pred tem?

BIOS ni podpiral CPU-ja, ki ga je že imel?

AMD ponuja poceni CPU, ki g auporabiš za posodobitev BIOS-a, potem ga pa pošlješ nazaj. Seveda verjetno ne v Sloveniji...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

FireSnake ::

BIOS ti, za mali denar, posodobijo tudi na servisu.

Kako je tale štorija šla bi res rad slišal :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

dolenc ::

Šel sem iz mAtx b450mortar/2600 na itx gigabyte b550i, seveda sem vseeno probal 2600 notri vtaknit, ob vedenju da ni podpore, samo se ni pustila plata prepričat, pa je blo treba v trgovino it ...

Sej ne rečem, da niso probal amdjevci, ma je sama vpeljava, bol amdjaška.
Bo padel v to plato še kak 5xxx xt xl pro deluxe nekoč, pa jim bo pol oproščeno, da so šalabajzerji.

Jarno ::

@PrimozR:

Sem že večkrat povedal oz. vprašal. Koliko ljudi nadgrajuje procesorje?


To je opcija za praktično vse, ki kupujejo po komponentah in se jim računica izzide.
Pri Intel platformi pa je to nek premium, da ti narišem:
https://www.ebay.com/p/26032168937

@dolenc
Bo padel v to plato še kak 5xxx xt xl pro deluxe nekoč, pa jim bo pol oproščeno, da so šalabajzerji.


Težko je komentirati takšno stališče. Da si ne boš v prihodnje skuhal še kaj hujšega...raje na forumu predebatiraj. ;)
#65W!

FireSnake ::

dolenc je izjavil:

Šel sem iz mAtx b450mortar/2600 na itx gigabyte b550i, seveda sem vseeno probal 2600 notri vtaknit, ob vedenju da ni podpore, samo se ni pustila plata prepričat, pa je blo treba v trgovino it ...

Sej ne rečem, da niso probal amdjevci, ma je sama vpeljava, bol amdjaška.
Bo padel v to plato še kak 5xxx xt xl pro deluxe nekoč, pa jim bo pol oproščeno, da so šalabajzerji.


Hmmmmm.
Jaz imam navado, da kupim malenkost boljšo plato, pa jo "trajbam" dokler gre.
Za tvoj scenarij, če damo roko na srce, je težko kriviti AMD.
Razen, če bi res pasalo vse križem kražem.

@Jarno: dobro, da sem sedel ko sem videl ceno tele zadeve:
https://www.ebay.com/p/26032168937
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

strumf666 ::

So še proizvajalci plat vmes, ki jim precej očitno ne paše preobsežna podpora.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Sheteentz ::

PrimozR je izjavil:


Sem že večkrat povedal oz. vprašal. Koliko ljudi nadgrajuje procesorje?

A ni to najbolj logična poteza?

Kupiš future-proof mamaplato z novim chipsetom, ki bo še par let omogočala nadgradnje in najnovejši najcenejši procesor, ki še zadosti tvojim potrebam, recimo, da ne bottlenecka gpu-ja. Čez recimo 5 ali več let, ko je proc prešvoh za novi gpu, pa menjaš proc z najmočnejšim, ki ga mamaplata še podpira, po možnosti z naslednjo generacijo ali dvema, ki sta prišli po nakupu prvotnega procesorja. Zakaj bi menjal še mamaplato, če ni nujno potrebno.

Pa ne se spraševat kdo to počne, to ni relevantno. Pomembno je, kar želim narediti jaz, ovce me ne zanimajo.

dolenc ::

Jah je in ni kriv, niti ne iščem "krivca". Sam burek mi pa tud ne more vsak prodajat kako je intlove 2gen na plato kriminal, med tem ko tukej je vse sprejemljivo, ker v teoriji je podpora!

Podpore za nazaj na b550 ni, razen izjemoma, torej do prihoda novih, moja b550 plata podpira točno eno generacijo. Na x570 recimo je podpora, a ni to mineštra?

Mnde nisem jst, kupec, kriv za to, da b550 podpira sam aktualno generacijo.

klinker ::

B550 podpira Zen2 in Zen3, tako da so vsaj taki salabajzerji, kot je Intel.
Bi lepo kupu B450 itx plato, pa bi lahko notri zabasal tvoj 2600, 3xxx in 5xxx, ko izide. Skratka, podpirajo vsaj tolko ali vec kot konkurenca, tako da ne nabijaj neumnosti.

PrimozR ::

Svet kot kaže zadnje čase deluje po principu 'kupiš, guraš par let, kupiš kompletno novo kišto', vsaj večinoma.

Če ilustriram, AM4 niti približno ni to, kar je bil LGA-775 z vidika podpore procesorjev. Pa tam sem možnost nadgrajevanja dejansko izkoristil, kupil Abit AB9 QuadGT, vanjo pa zabasal single core Celerona (ker je bila opcija to in morje ali pa dual core, npr. E6600). Kasneje je šel vanjo E6750, še nekaj kasneje pa Q6600. Nekoliko zatem še LGA-771 Xeon (z adapterčkom), ampak je piskal PWM, zato sem šel nazaj na Q6600. Obenem sem RAM z 2 nadgradil na 4 nato pa še na 8 GB v življenjski dobi računalnika. Ker sem bil reven študent z lačnimi očmi, sem tisti računalnik oz. matično ploščo gural dobrih 10 let, na koncu že mučno, ker 8 GB RAM-a res ni dovolj. Nadgrajevanje sem izkoristil do maksimuma, verjetno precej bolj, kot kdorkoli v tej temi, ampak na koncu je treba pač zamenjati celo platformo, temu se ne izogneš.

Ta računalnik je tako nadomestil (ITX) sistem z 8700K, 32 GB RAMa, 1 TB SSD-ja in 1050 Ti. Grafično bo, zaradi 5120 x 1440 monitorja (od letos poleti) treba najverjetneje menjati, ampak to sem upošteval že pri nakupu, v bistvu je bil za moj nivo igranja iger (ki se je zdaj dejansko nekoliko dvignil, začuda...) nakup 1050 Ti bolj kot ne overkill. Ampak nima veze. Tale računalnik ne bo prejel nobene nadgradnje, ker nima smisla. Lahko bi dal vanj 9000 serijo Intla (matična načeloma podpira), ampak za to nimam potrebe, pridobil bi par procentov oz. 2 jedri za en kup denarja (pa še 8700K vprašanje če bi se znebil). Potrebe po več RAM-a večinoma nimam (so bili momenti, ko ga je zmanjkalo, ampak so dovolj redki, se jih bomo rešili drugače), po več diska pa tudi ne. Pa itak, če bi dajal noter večji disk, bi verjetno vzel PCIe 4.0. Ampak mi matična tega ne podpira, tako da why bother? Rezultat je, da bom, ko pride AM5 (oz. kar bo pri Intelu in odvisno, kdo bo boljši, trenutno je pač AMD), vzel ekvivalent 5950X, verjetno 128 GB RAMa in nek nov SSD. In to spet gural par let, recimo nekje 5. Tudi če bi v svojo matično lahko vtaknil recimo 11. generacijo Intelovega CPU-ja, mi to ne pomaga kaj veliko, ker je še vedno stara, še vedno ni PCIe 4.0, ni USB 4.0 in podobnih stvari. Razlike v zmogljivosti je pa itak bolj ali manj premalo, da bi bilo smiselno, počakaš, da se nabere in je to to.

Izjema bi bila, če npr. vsako generacijo menjaš grafično, če jo prodaš pred najavo nove generacije, ker tako izgubiš relativno malo denarja. Ampak najlažje boš prodal skupaj CPU in matično (kot zaključeno celoto), torej si spet tam, da je povsem vseeno, a ti ena matična podpira več generacij procesorjev ali ne.

Kaj želiš narediti je pomembno samo in le tebi. V širšem pogledu je pa prekleto pomembno, kaj dela trg, ker proizvajalci ponujajo to, kar hoče trg. Ti si en delček trga oz. če greš kontra trgu, potem nisi trg. In te ponudbe ne boš dobil. Tako da ja, JE pomembno, kaj zanima 'ovce' in JE prekleto pomembno, kdo to počne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()
««
511 / 611
»»