» »

Povezava vetrnice v domače omrežje

Povezava vetrnice v domače omrežje

Apple ::

Hello,

nabavil sem si vetrnico Air X Marine, ki ima v sebi že regulator.

Nabavil sem tudi nek razsmernik z nazivno močjo 1500W.

Prosil bi za info, kaj še potrebujem, da bi povezal vetrnico prek razsmernika v domače omrežje. Vetrnica da od sebe max 400Wh, porabo v hiši imam pa višjo.

Tnx za info.
LP, Apple

...:TOMI:... ::

Nimaš to kaj priključevat na omrežje, sploh glede na tvoje neznanje.
Tomi

Apple ::

Ehh... Na omrežje bo že priključil štromar... Mene zanima, kaj moram še nabaviti od opreme...
LP, Apple

All ::

soglasje od distributerja :-))
edino če boš obratoval ločeno od omrežja

pegasus ::

Za take podvige je bolj smiselno zgraditi vzporedno omrežje v hiši. Glede na dolžine kablov zna tudi 12V DC varjanta biti smiselna, pa nanjo obesiš recimo razsvetljavo.

int47 ::

Apple je izjavil:

nabavil sem si vetrnico Air X Marine, ki ima v sebi že regulator.

Nabavil sem tudi nek razsmernik z nazivno močjo 1500W.

Bojim se, da nimaš ravno ustreznih komponent za željeni namen.

Vetrnica z regulatorjem je namenjena za polnenje baterij.
Večinoma se uporabljajo takšne brez regulatorja, s trofaznim izhodom.
V navodilih od vetrnice imaš napisano, kako onemogočit napetostno regulacijo.

Katerikoli razsmnernik ne bo dober.
Če nočeš otočnega delovanja, rabiš "Grid tie razsmernik" za vetrno turbino.
Izhodna napetost vetrne turbine mora biti v območju, v katerem je razsmernik sposoben delovati.

V omrežje ne smeš oddajati moči brez soglasja.
Če imam točne informacije, bo elektronski števec tudi trenutno oddajanje moči v omrežje na posamezni fazi. Oddano energijo ti zaračunajo po dvojni ceni za porabljeno energijo.
Če imaš mehanski števec, bodo težave le, če bo stanje posamezne tarife ob naslednjem popisu nižje od predhodnega.

Navedene moči na vetrnicah so navadno za precej močan veter. Dejanska količina proizvedene energije je odvisna od lokalnih pogojev.

Elektro za solarne sisteme postavlja pogoje, ki jih mora izpolnjevati razsmernik (nastavitev cos (phi)). Precej razsmernikov ne omogoča te nastavitve, zato jih uradno ne moreš priključiti na omrežje v Sloveniji. Verjetno je z vetrnimi elektrarnami podobno.

Ko sem nazadnje preverjal, elektro ni delal razlik med 500W in 50kW elektrarno. Po ps-u bi rabil pogodbo z elektrom, nekaj časa so vztrajali pri vgradnji dodatnega števca, projekt, kontrolni rele (napetost, frekvenca), ki krmili kontaktor za odklop razsmernika, ter opozorilo, da je na objektu elektrarna (možnost povratne napetosti).

Upoštevaj, da sem zelo verjetno še kaj pozabil.

Apple ::

Uhuhuhu... tnx vsem za info :D, razen TOMIju >:D
LP, Apple

int47 ::

@pegasus :
400W @ 12V = 33A.
Padci napetosti ne bodo zanemarljivi.
Za cca 5% @10m bi rabil 25mm2.

pegasus ::

Vem. Saj na segment z največjim tokom daš najkrajše in najdebelejše kable; recimo od vetrnice / solar panela do akkuja. Potem pa potegneš kable do npr. posameznih luči po bajti, ki so vsaka mogoče 15w in se ne sekiraš, če ena mal manj sveti kot druga. Če se, pač daš inverter spet zraven akkuja in razpelješ ven 220v.

Osebno imam v elektro omarici že pripravljene cevi in prostor, da nekoč, ko bodo soldi, izvedem tako varjanto. Potem pa samo v omarici prevežem, kaj bom napajal iz omrežja in kaj s podstrešja.

int47 ::

Vsaka pretvorba energije pridela izgube.
Iz Pb akumulatorja dobiš cca 65% vložene energije.
Vsak razsmernik ima nekaj lastne rabe. Moj 12V - 230V 600W sinusni razsmernik brez porabe kuri cca 15 -17W.

Pri akumulatorjih temperatura precej vpliva na delovanje in življensko dobo.
Npr. LiIon ni dovoljeno polniti, če je temperatura izved določenega območja.
Pri Pb se življenska doba prepolovi za vsakih 8 stopinj nad določeno temperaturo (ponavadi okoli 24°C). Mraz poslabša karakteristike vendar, če elektrolit ni zmrznil, ne pusti trajnih posledic.

@Apple:
Če bo drog z vetrnico lokalno najvišja točka, obstaja precejšnja možnost udara strele. Poskrbi za (od električne instalacije ločeno) ozemljitev droga in prenapetostne zaščite za omejitev škode.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Solarna elektrarna

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
429125 (1118) Likalnik
»

UPS namesto cikličnega akumulatorja...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5821 (661) int47
»

Sončna elektrarna

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
265750 (5003) Okapi
»

energija vetra za samooskrbo povprečnega gospodinstva

Oddelek: Znanost in tehnologija
152641 (2195) erik -b
»

Leti, leti tehnologija (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
577799 (6230) Thomas

Več podobnih tem