» »

Solarna elektrarna

Solarna elektrarna

sirotka ::

Zdravo.
Sem pred nakupom te "elektrarne" link. Dokupiti je potrebno še usmetnik in na strani imajo 2 modela:
"modificiran sinus"
sinus
Kaj točno je razlika med njima? Vem približno kaj je sinus, vendar ne razumem točno, kaj bi bilo narobe, če ni popolni sinus? Bi bila sama postavitev dovolj močna za recimo tam 1.5KW usmernik, da bi se gor priklopil poleg luči in hladilnika še hidropakt?
Je smiselno na tako postavitev priklapljati še bojler, ali je boljše postavit na streho ne najbolj visoko "kišto" za vodo? Kako bi naredil, da bi potem, ko so aku. polni, odvečno energijo napeljal na grelec za vodo v to kišto?

Hvala!

Aston_11 ::

Čudni podatki - dnevno 800 W, pri čemer so W moč. Kako to mislijo dnevno - 800 Wh?

jest10 ::

Modificiran sinus je nekaj bolj podobno trapezu

sirotka ::

Moram jutri poklicat še v firmo, da vidim, če imajo kak demo komplet za pogledat. Glede na ceno, je kar ugodna zadeva?

sirotka ::

hm... konkurenca ni tole identična stvar in še 200€ cenejša?

joze28 ::

Ta 2 panela imata skupaj vršno moč 560W

Ob lepem vremenu bi ob idealnem naklonu trenutno proizvedla 2500wh, ter iskoristek regultorja je okoli 0,75(v data sheetu ne piše koliko je)
ter še izgube ob polnjenju akumulatorja 0,75(moja ocena)
Na koncu ti v akumulatorju ostane približno 1400W

To je popolno zavajanje:
MPPT solarni regulator zagotavlja maksimalni izkoristek sončnih celic. V primerjavi s standardnimi solarnimi regulatorji, je izkoristek sončnih celic tudi do 30% večji.
To je zlasti pomembno v primeru slabega vremena ali pozimi.


Izkoristek panela nima nobene veze z izkoristkom regulatorja.

MIslim, da če kupiš po komponentah pride ceneje.(če se nisem zmotil pri seštevanju)

sirotka ::

joze28 je izjavil:

Ta 2 panela imata skupaj vršno moč 560W

Ob lepem vremenu bi ob idealnem naklonu trenutno proizvedla 2500wh, ter iskoristek regultorja je okoli 0,75(v data sheetu ne piše koliko je)
ter še izgube ob polnjenju akumulatorja 0,75(moja ocena)
Na koncu ti v akumulatorju ostane približno 1400W

To je popolno zavajanje:
MPPT solarni regulator zagotavlja maksimalni izkoristek sončnih celic. V primerjavi s standardnimi solarnimi regulatorji, je izkoristek sončnih celic tudi do 30% večji.
To je zlasti pomembno v primeru slabega vremena ali pozimi.


Izkoristek panela nima nobene veze z izkoristkom regulatorja.

MIslim, da če kupiš po komponentah pride ceneje.(če se nisem zmotil pri seštevanju)

A to velja za spodnji komplet? Sem gledal totalni komplet, skupaj z vsemi kabli, konektorji, nosilci pride 1900€ in še hidro pumpa 150€( 24v).

joze28 ::

ne, sem dolgo pisal... velja za ponudbo s solarni-sistem
vendar kot si našel je pri konkurenci ceneje

sirotka ::

Če potegnem črto, je 2k€ še vedno dober nakup, zdaj je treba po bencinh/nafto hodit? En generator je 2.3kw kitajski, vendar brenči kot nor in je kar požrešen, drugi je ladijski 14KW dizel, požrešen in totalno prevelik glede na potrebe. To je par neonskih luči, manjši hladilnik ter hidropakt. Morda 1x mesečno še kakšna pečica.

Mati ::

Precej bolje je, če kupiš vse ločeno po komponentah.
Tudi precej kvalitetneje bo vse skupaj.

sirotka ::

Mati je izjavil:

Precej bolje je, če kupiš vse ločeno po komponentah.
Tudi precej kvalitetneje bo vse skupaj.

Lahko predlagaš postavitev, nisem najbolj domač v elektro zadevah.

krneki0001 ::

Plata 180cm X 100cm stane 450 evrov.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Mati ::

Plata, kot je povedal nebivedu.
Dober regulator dobiš za 200€, razsmernik true sinus 1500W se da dobit za kakšnih 350€ (govorim o razsmerniku in ne o šklopocalu, ki je ponujen v linku), baterije pa se uporabi deep cycle, recimo 12V 100Ah. Dobra baterija te stane 150€, če veš kje kupuješ.

Torej plata 450€ + regulator 200€ + razsmernik 350€ + 2 x 12V 100Ah 300€ = 1300€ vse skupaj.

Razlika je, da je slednje top kvaliteta z minimalnimi izgubami in deep cycle baterijami.
Od zgoraj pripeta ponudba pa vsebuje baterije, kjer piše "ne prazniti več, kot 50% bla bla...", ker so navadne low cost baterije, ki ne bodo delovale več, kot eno leto.
Razmernik pa z izgubami, da lahko eno plato uporabljaš samo za pokrivanje izgub razsmernika...

joze28 ::

Tole je nabrž že stara cena:

krneki0001 je izjavil:

Plata 180cm X 100cm stane 450 evrov.

krneki0001 ::

Zakaj stara cena? A imaš kje cenejše?

Tole je ena malo bolj kvalitetna plata, ki ima garancijo 15 let in daje ven 230W na uro (230Wh). Uradno naj bi zdržala taka plata tudi točo v velikosti jajca. Poleg tega te plate niso odvisne samo od sonca (kot te v ponudbi), ampak delujejo tudi ob slabšem vremenu, samo da je svetloba.

Sam sem hotel postavit letos 24 takih plat na nadstrešek velikosti 6x8m (3 vrste po 8 plat) in bi bil kompletno neodvisen od zunanjega štroma. Zataknilo se je pri ceni akumulatorjev in razsmernika. Cena kvalitetnega 5.5kW razsmernika je 5000 evrov, akumulatoji pa bili skupaj težki 500kg in za približno pol cene razsmernika, da bi mi zdržali tudi par dni.

Cena za samih plat pa ni tako visoka, bolj me matrata razsmernik in akumulatorji. Vse skupaj z delom bi me prišlo okoli 20.000 evrov. Samo se je projekt za letos malo ustavil, da se pokaže, kaj in kako bo s krizo, ker je treba videt, a se splača ulagat v nekaj, kar bom potem po možnosti pustil tukaj zaradi razloga, če eden od naju izgubi službo, se bova oba pobrala v tujino.

Pa še ena stvar. Poleg teh plat bi pod njimi namontiral bakrene cevi, ker se te plate namreč zelo segrevajo, bi mi to tudi hkrati ogrevalo vodo. Ta projekt zraven bi pa bil še kakih 2200 do 2500 evrov. Cena je tako visoka še zaradi zalogovnika za 2500 litrov.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

twom ::

Kar kurjo polt dobim ko berem takale cvetke.

krneki0001 je izjavil:

230W na uro (230Wh)

joze28 je izjavil:

... trenutno proizvedla 2500wh ...

100W (moči) v eni uri proizvede (ali porabi) 100Wh (energije).

Zdaj pa k panelom:
1Wp panel proizvede cca 1kWh energije na leto (to je 0.11€ iz vtičnice).

Tukaj je bilo govora o smiselnosti postavitve sončne elektrarne: sončna elektrarna
Kratek povzetek: se ne splača, razen če rabiš na vikendu kjer ni elektrike.

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: twom ()

krneki0001 ::

Le čevlje sodi naj kopitar! O tem, kaj je smiselno in kaj ne, pa naj vsak sam presodi, ker to dela s svojim denarjem, ne s tvojim.

Si kdaj pomislil, da nekateri hočemo biti "off the grid".

Aja, še to: Kakšna je že razlika med Wh in med W na uro, ko že pišemo take cvetke?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

joze28 ::

peter: tudi tvoj post ni brezhiben, da o teme na elektronik.si ne omenjam.

Če si pesimist se pa ne splača čisto nič delat še manj pa investirat.

M-XXXX ::

Če si pesimist se pa ne splača čisto nič delat še manj pa investirat.

Tole se ne splača tudi če si optimist :)

Si kdaj pomislil, da nekateri hočemo biti "off the grid".

Ne... Zakaj? Da bi imeli 10x dražji štrom? Ker toliko dni na leto elektrika ne deluje? Ni to? Kaj pa je...

joze28 ::

M-XXX, mislim da ima nevoščljivost veliko pri tem ter predsodki in strah pred novimi stvarmi. Zakaj imaš elektriko ter vodo v hiši ko pa sta tako zelo nevarni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joze28 ()

M-XXXX ::

Haha, ni blo nobenega pametnega argumenta, si pa tole traparijo spisal? Saj nisem težkega vprašanja zastavil...

Prosim, da me citiraš kje sem rekel, da je solarna energija nevarna? Aja nisem....

Nevoščljivost? Haha... to je tako, kot da bi doma imel ŽE napeljan vodovod in bi imel možnost koristiti omenjeno vodo po praktično zatonj... Ampak ne, bi naroču, da gasilci točijo vodo iz istega vodovoda kot ti, ti jo pripeljejo, natočijo v 250l cisterno in zato bi plačal 20x višjo ceno kot iz vodovoda... To je neumnost, ne pa nevoščljivost..

joze28 ::

Glede prvega imaš prav, odgovor je namenjen splošni publiki.

Na postavitev sončne gledamo z različnih vidikov, zame je to investicija, ki se obrestuje. Dejstvo je da "obnovljiva energija" v Slo ne bo nikoli nadomestila NEK2 ter TEŠ6.

Sicer pa avtorja teme zanima zamenjava za agregat, da mu ga ne bo potrebno poslušat ter tovorit gorivo.

twom ::

twom je izjavil:

Kratek povzetek: se ne splača, razen če rabiš na vikendu kjer ni elektrike.

krneki0001 ::

M-XXXX je izjavil:

Če si pesimist se pa ne splača čisto nič delat še manj pa investirat.

Tole se ne splača tudi če si optimist :)

Si kdaj pomislil, da nekateri hočemo biti "off the grid".

Ne... Zakaj? Da bi imeli 10x dražji štrom? Ker toliko dni na leto elektrika ne deluje? Ni to? Kaj pa je...


Deluje stalno, razen ponoči. Celo pod snegom deluje zadeva. Sicer je sneg gor zelo malo časa, ker se stopi in odteče naprej.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

sirotka ::

Poglej, raje bi imel štrom iz omrežja, vendar država neče dat, oz. elektro. Vodo so dali, elektrike ne. Na izbiro imam torej ali generatorje( sem jih že zgoraj opisal, 14kw je totalno preveč, 2.3 je pa na čase malo za vodno pumpo, pa še bencina veliko porabi) ali pa sončne celice/vetrno turbino. Lokacija je nad markovcem nad KP, piha močno, vendar ni stalno.

Torej, kje se dobi te "boljše" plate? Je smiselno za zraven dat še kakšno 200w vetrnico?

krneki0001 ::

Vetrnice so sedaj že tok izpopolnjene, da rabiš minimalno 12km/h vetra. Poišči si vetrnice vertikalno. ker tam ni važno od kod piha, niti ni tako zahtevna postavitev.
En izmed primerov:

Sam bi vzel tako, ki ima še bolj goste "liste" - namesto treh, bi jih dal 6 ali več.
Takole:


Plate pa se dobijo pri večih firmah v sloveniji.
Imam na faksu sošolca, ki imajo doma elektrarno (5 hektarov pokriva), pa ga bom povprašal, če oni tudi dobavijo lahko kake zadeve (jaz bi v osnovi vzel zadeve preko njega za svojo elektrarno).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

sirotka ::

Kar se vetra tiče, dobim zdaj mašinco za veter merit, da vidim, koliko je stalnega vetra na višini 5/10m. Bi prosil ja, če lahko vprašal.

krneki0001 ::

Zakaj 5 do 10m?
"vawt" - vertikalno postavljene vetrnice, so lahko 1m nad streho, če že tam piha vsaj 12km/h vetra.

Če boš iskal si išči pod vawt - vertikalno postavljene vetrne turbine. Zadeva je še sila preprosta za postavit. Spodaj pa imaš verižni prenos:



Sicer primitvno, ampak:
http://www.hydrogenappliances.com/VAWT....
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

sirotka ::

Zato, ker je čisto pri tleh veter bolj tako, piha in ne piha, pa me zanima, če je malo višje kaj boljše.

krneki0001 ::

Ja saj ne pravim, da mora biti pri tleh - nad streho, kak meter visoko nad streho, bi se že poznalo.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

kreki ::

Sam sem si dal na streho 6 fotonapetostnih modulov ( kje ste eni dobili ime PLATA ne vem) po 85W in jih zmontiral na mehanizem, ki jih obrača po soncu sicer samo po eni osi a je kar v redu ker je streha obrnjena na jug. Regulator sem dal SATECA 30A, akumulatorja sta dva po 150A z ojačanimi ploščami prav za sončne sisteme, razsmernik je Waeco Sine Power MSP 1012. Elektrarno sem zagnal 4.novembra.2011 in mi je do danes naredila 15.000 Ah kar znese 180Kw električne energije, če odštejem še izgube mi je v zimskem času, ko sonca ravno ni na pretek proizvedla cca 150 Kw ur. V kratkem nameravam narediti tudi na svoji spletni strani dnevnik proizvodnje in tudi nekaj slik, da se vidi zadevo.
Priklopljen na šštrom.

rebro ::

Zdravo!

Zanima me, če je že kdo od vas nabavil kaj podobnega: http://www.12vgridtiepowerinverters.com...
Se pravi: omrežni razsmernik male moči (300, 500, 600W) in kako se te zadeve kej obnesejo v praksi? So sicer z manjšim izkoristkom, vendar zanimivi zaradi cene. Vendar ali so tudi dovolj varni za delovanje?
Je kdo od vas kaj podobnega že preizkusil in kakšni so rezultati? Zanimajo me vaše izkušnje.

Mati ::

Pri low-cost zadevah je problem, da so izgube večje in s tem segrevanje. Prej, ko slej gredo feti v maloro.
Pa niti ni tako poceni, če prišteješ shipping, handling in pri nas carino in uvozne stroške.

Nič kaj ceneje, kot 1000W preizkušena roba:
1000W pure sin Inverter

black ice ::

Samogradnja ne pride v poštev?

VolkD ::

black ice je izjavil:

Samogradnja ne pride v poštev?

Seveda pride. Če ima kdo veselje s tem je vsekakor priporočljivo, da zadevo naredi sam. Je pa res, da se denarnica s tako odločitvijo nebi strinjala.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

rebro ::

Mati, ti si zamešal. Jaz mislim OMREŽNE razsmernike, tale pa je OTOČNI. Tile omrežni(zgornji link) so z sihronizatorjem, da se prilagodi obstoječemu omrežju po frekvenc, fazi in napetosti. Tehle PURE SINUS vem, jih je ogromno, samo niso primerni za priklop na omrežje.

Vem, da so tile z manjšim izkoristkom (pod 90%)...pomoje ker je na koncu toroidni transformator, ki se presneto greje. Oni boljši (dražji), ki jih vgrajujejo firme pa imajo izkoristke do 98% in so brez transformatorjev.
Mene zanima, če ima takšnega kateri doma in kako je zadovoljen z delovanjem? Ali to deluje vredu?

Mati ::

Aha, ok nisem razbral da boš elektriko prodajal.
Sem mislil, da bo to zadeva na kakšnem vikendu za lastno uporabo.

My bad.

rebro ::

Niti ne za elektriko prodajat, bolj za manjši račun za elektriko. Del energije, ki jo pokuriš, si podnevi sam proizvedeš.

andromedar ::

rebro je izjavil:

Niti ne za elektriko prodajat, bolj za manjši račun za elektriko. Del energije, ki jo pokuriš, si podnevi sam proizvedeš.


Hm, si prepričan da je to smiselno?

Koliko si rekel da bi/bo stal sistem? Če kaj vem, je elektrika iz domače elektrike prekleto draga (vsaj solarna) in kot tako jo moreš zelo drago prodat, da bi bilo vse skup vsaj približno smiselno.
Solarno pridelane elektrike se VSEKAOR NE SPLAČA uporabljat za sebe, ampak kvečjemu drago prodat Elektru. Pa potem od Elektra kupovat njihovo poceni elektriko. No, razen če imaš denarja za skozi okno metat in maš pač hobby.

Kreki je nekje zgoraj napisal, da mu je elektrarna proizvedla 150 kWh uporabne energije od začetka novembra 2011 do nekje konca marca 2012. Torej za cca. 16 EUR energije v cca. 5 mesecih. Če vzamemo, da je cena za 1kWh cca. 0,11 Eur.
Če se nisem zmotil, potem čestitam za uspešno spodletelo investicijo.

Naj me prosim kdo popravi, ker si želim da bi se zmotil ali kaj spregledal.

BTW: nekje sem pred časom prebral, da trenutni paneli proizvedejo v celi svoji življenski dobi VELIKO manj energije, kot je je bilo vložene v njihovo proizvodnjo na kitajskem. S tem se razblini še en mit o tem, da je to obnovljjiv vir in zelena energija.

BUMP!

A me lahko PROSIM kdo popravi?

Hvala
Eh?

Zgodovina sprememb…

rebro ::

Zdravo!

Zanima me, če mi lahko kateri od lastnikov OMREŽNE elektrarne pomaga:
Iščem namreč podatek: kolikšno napetost ima posamezen ali skupina panelov pri različnih osvetlitvah, ko je že priključen na razsmernik z MPPT in ta deluje, se pravi ob maksimalni moči oz. ustrezni obremenitvi.
Recimo podatke kot: ''paneli so obrnjeni točno na jug, pod kotom 30st. Imam panele (proizvajalec, tip, vršna moč). Ko je popolnoma jasen dan, mi da posamezen ali pa skupina panelov:
- ob 10.uri x DC napetost,
- ob 11.uri x DV napetost,
- ...''
V podatkih panelov so podane samo napetosti odprtih sponk (Voc) in pa maksimalne moči (Vmp) pri maksimalni osončenosti.
V podatkih razsmernika pa min DC napetost vklopa in pa napetostno območje MPP delovanja.

Rad bi si izračunal minimalno število panelov za dan razsmernik, da prične delovati dovolj zgodaj in da čez dan deluje ustrezno št. ur z ustreznim izkoristkom.

Hvala in LP

trek@s ::

Bolj kot napetost se spreminja tok, ki ga je modul sposoben dajati - ob različnih dnevnih osvetlitvah. Podatka, ki ga iščeš, ne boš našel nikjer. Samo na podlagi kakšni konkretnih meritev, da vidiš vsaj, v kakšnem območju se giba.
Ti raje poišči maksimum modulov v stringu - glede na max. napetost razsmernika in Voc pri npr. -20°C. Več modulov v stringu pomeni manj stringov, manj varovalk, prenapetostnih odvodnikov - manj stroškov.

sejalecx ::

Če postavljam elektrarno na svoji polovici dvojčka, je potrebno pridobit soglasje lastnika druge enote? Postavljam samo na svojem delu strehe.

Likalnik ::

jaz sem v dvojčku in mi ni bilo potrebno pridobivati soglasja...oziroma Petrol je nekaj govoril o tem, če ne loči objekta požarni zid, da bi potem moral pridobiti soglasje.
Kakorkoli jaz ga nisem


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bojler z el.grelcem + kolektor

Oddelek: Loža
4610451 (416) bigruno

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27859037 (29427) BigWhale
»

UPS in fotovoltaika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
116804 (6309) G-Rega
»

priklop sončne elektrarne na javno omrežje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4510272 (7090) St235
»

Solarna energija:ali se splača investirat?

Oddelek: Znanost in tehnologija
4714035 (11632) bili_39a

Več podobnih tem