» »

Diy gradnja manjšega bazena

Diy gradnja manjšega bazena

;-) ::

Kakšen gradbenik tukaj?

Zbiram informacije o gradnji bazen(čka). Vsako leto ali dve kupujemo bauhause variante za 150-200€ in se nam zdi že nesmiselno ga 2x na leto polnit + če prišteješ stroške novega nakupa in vzdrževanja se mi zdi bolj smiselno zgradit nekaj trajnega.

Šlo bi za 3m premer, okrogla zadeva, zidana, spodaj narejena betonska plošča, z osnovno "strojnico" za čiščenje, brez ogrevanja, brez drenaže okoli bazena, samo "pertuar" 20-30cm okoli iz lomljenega kamna.

Dejstvo je da to nebo zadeva za plavat na razdalje ampak za namakanje, z zazidanim sediščem, in na eni strani "vhod" z tremi štirimi stopničkami.



Premer 3m, globina 90cm in sedišče 45cm dvignjeno.

Zdaj pa k vprašanju. Teren je kamnit, plošča bo seveda večja kakih 40cm, ker bomo vse delali sami in bo tako lažje, beton pa je praktično zastonj. Je treba delati tudi temelje ali je dovolj plavajoča plošča in kakšna globina?

Koliko gledam po internetu zadevo zidajo z zidaki, kaj pa hidroizolacija v primeru, da položiš ploščice ?

Nekateri namesto ploščic uporabijo neko "cerado", ki se po bazenu "poda", kje se to prodaja, je treba narediti po naročilu za točno obliko, ali je lažje položit ploščice in je mir ? Sprašujem ker največji strošek predstavljajo ploščice, vse ostalo je praktično "zastonj".

Kaj več ob lepšem vremenu poslikam izkop in vprašam sproti.

čuhalev ::

Če bo okrogel, potem je težje zidati pa tudi ploščice polagati.

;-) ::

Zdaj zidar ki je zaposlen pri nas je rekel, da je pri 3m okroglina že takšna da to ni nek problem za zidanje, le da zidak na zidak mora biti iz vrste v vrsto na polovici. Ko je pozidano pa se omeče in je okroglo bp.

Ploščice so najdražja zadeva pri tej investiciji, je pa res da so vrjetno najboljša in najbolj trajna cca. 20-30€ kvadrat neto, brez lepil, fugirne mase in ostalih stvari ki jih ploščice prinesejo, me pa zanima tudi varianta z tisto oblogo iz umetnega materiala. Cena oblog je okoli 30€ na kvadratni meter, ukrojim in zavarim jo lahko sam ker se z tem ukvarjamo doma.

korenje3 ::

1. rabiš gradbeno dovoljenje
2. temelje je treba delat, če je na mehkem terenu. če je na kamnu, je treba nekako narediti, da bazen ne bo drsel po pečini ali pa se nagnil.
3. bazen mora biti iz armiranega betona. lahko pa izračunaš silo na stranice. problem je ker zidaki lahko počijo in že mikrorazpoka lahko povzroči probleme.
4. v bazenu imaš lahko ploščice ali pa posebno barvo. jaz imam raje ploščice ker je to trajna rešitev. barva se lahko lušči.
5. dobro je imeti še eno komoro ob bazenu za čiščenje vode. iz večih mest v bazenu spelješ cevi do tja kjer črpalka preko filtrov meša vodo v bazenu. predlagam obisk v kakem ljubljanskem bazenu da vidiš kako imajo to rešeno. predvsem mislim na koliko metrov so sesalni in dolivni priključki.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

;-) ::

1. Dovoljenje nebo problem
2.ok to me je zanimalo, ker nepremičnina 5m "nad" bazenom je zgrajena na "plavajoči plošči
3. vse skupaj bo v zemlji, armirano bo brez skrbi, ampak pri silah bo pomagala tudi zemlja. Neke strašanske sile to niso, ker je zadeva konkretno manjša kot zadeve, ki se kupijo za 100€ v lidlu v poletnih mesecih.
4. barva itak odpade, ker kot si povedal se začne luščit, niti ne izgleda dobro, zanima me bazenska obloga, ki se ukroji in vari, kaj so tukaj minusi, na hrvaških straneh, ki so nekoliko cenejše kot pri nas piše življenska doba 30let.

Moram še pogledat malo po čeških spletnih straneh, bazenska tehnika je pri njih dosti dosti cenejša kot tukaj, svoj čas smo hodili po ponjave in nadstreške za bazene v prago.


5. ta točka mi je jasna, če cevi ne spelješ pri gradnji tako kot mora biti oz. še kakšno več in če zadev kot so osvetlitev itd. ne načrtuješ dobro je boljše da ne delaš ničesar.

pegasus ::

Za zunanji bazen zdizajniral zraven še pokrivalo, sicer bi hitro postal ribnik/mlakuža.

korenje3 ::

;-) je izjavil:

1. Dovoljenje nebo problem
2.ok to me je zanimalo, ker nepremičnina 5m "nad" bazenom je zgrajena na "plavajoči plošči
3. vse skupaj bo v zemlji, armirano bo brez skrbi, ampak pri silah bo pomagala tudi zemlja. Neke strašanske sile to niso, ker je zadeva konkretno manjša kot zadeve, ki se kupijo za 100EUR v lidlu v poletnih mesecih.
4. barva itak odpade, ker kot si povedal se začne luščit, niti ne izgleda dobro, zanima me bazenska obloga, ki se ukroji in vari, kaj so tukaj minusi, na hrvaških straneh, ki so nekoliko cenejše kot pri nas piše življenska doba 30let.

Moram še pogledat malo po čeških spletnih straneh, bazenska tehnika je pri njih dosti dosti cenejša kot tukaj, svoj čas smo hodili po ponjave in nadstreške za bazene v prago.


5. ta točka mi je jasna, če cevi ne spelješ pri gradnji tako kot mora biti oz. še kakšno več in če zadev kot so osvetlitev itd. ne načrtuješ dobro je boljše da ne delaš ničesar.


3. problem so kaki potresi ipd. opeka ni elastična tako kot bazen iz lidla. armiran beton je pa elastičen, sploh s polimernimi dodatki.
4. ploščice se normalno fugira. mapei fugirne mase so vse vodotesne in primerne za bazene - oziroma se uporabljajo za bazene. imaš vse vrste barv

sicer pa poglej na http://www.podsvojostreho.net/forum
mislim da je treba pred polaganjem ploščic premazati z neko maso, da nebi prišlo do spuščanja.

pegasus je izjavil:

Za zunanji bazen zdizajniral zraven še pokrivalo, sicer bi hitro postal ribnik/mlakuža.


če ne bo imel ustrezne filtracije bo že tako mlakuža. ali bo pa moral vsake 3 dni menjat vso vodo. voda mora biti kristalno čista vedno. če postaja motna ipd je to znak kakšnih fungusov ipd.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

;-) ::

3. potem pa čudno da ko napiše home made pool vsi po svetu zidajo iz opeke. Kakšne mikrorazpoke vrjetno zadrži če uporabiš pvc oblogo bazena npr:
http://www.bazenska-trgovina.si/trgovin...

Čiščenje oz. vzdrževanje vode v tako malem bazenu ni nek hud problem, glede na to da smo leta 69 šli na luno in vsak kupljen bazen ki smo imeli do sedaj je imel čisto vodo celo sezono. Pravilno doziranje kemikalij in filtracija pa je, če pa ob takšnem poletju kot je bilo predlani 2 ali 3x menjam vodo, nisem jezen ker imamo svoje vode dovolj tudi ob navečji suši.

Ponjava tako ali tako mora biti.

Razmišljam še o talnem gretju, ki bi ga povezal na centralno v hiši ampak nebi preveč kompliciral, če že bi položil inštalacijo, zalil in dovode speljal samo v "strojnico" kjer se bo voda čistila potem pa ob potrebi kasneje razmišljal o tem.

zrataj4201 ::

Jaz bi svetoval, da ploščice ki bodo na nivoju vode in izven nje, ne bodo glazirane.Čiščenje glaziranih je odlično, vendar mi vse, ob nivoju vode in nad tem po 12 letih pokajo,Mislim glazura se je začela drobiti.Vse, ki pa se nahajajo poleti pod vodo, pa so ok. Bazen imam skoraj prazen celo zimo, tako da zima očitno ni problem.Verjetno je težava poleti, kjer voda občasno obliva ploščice, ki so v glavnem izven vode.
Verjetno, boš rekel, bom že zamenjal čez 10 let, pa vendar je 10 let bliskovito mimo.Raje prepreči, kot pa popravljaj.Ploščice so floor gres italjanske, tako da o kvaliteti ne gre dvoma.

zrataj4201 ::

Če je bazen na soncu, se bo voda ob 30+ sama segrela v 2-3 dneh.Sam imam 25m3 vode in se je voda iz 19 stopinj segrela na 25 v 3 dneh.Res da je bila takrat vročina, vendar je bazen globok 1,5 metra.Sedaj uporabljam kolektorje, saj mi podaljša sezono vsaj za 2 meseca na leto.
Čiščenje je enostavno.Uporaba Multitab je odlična rešitev.Sedaj ko ne uporabljam ločeno klora in kisline me pride vsaj 60% ceneje.Manj škodljiv je solinator, ki izdeluje klor iz soli ali pa O3 dezinfekcija.Pri prvem je strošek investicije in vprašanje kako dolgo bo brezhibno delovanje, pri drugem pa je dezinfekcija samo trenutna.
Pri multitab pa nimamo težav in zelo malo skrbi.Redna kontrola zagotovo.
Vodo ne menjam, temveč samo dolivam (ali praznim ob večjih nalivih).
Za tako majhen bazen lahko kupiš od intexa solarno gretje za bazen.Majhna kupola z navito črno cevjo.Razen če želiš segreti bazen v kratkem času.
Če imaš namen uporabiti centralno, odsvetujem talno gretje.Raje izmenjevalec za vodo.Tako si boš tudi z nadgradnjo privoščil kopanje pozimi.Vendar ne pozabi izoacije bazena.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vse o bazenu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13041518 (6766) robertko
»

Postavitev bazena (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5011116 (8054) Malajlo
»

Folija za bazen.

Oddelek: Pomoč in nasveti
103078 (2707) borut_p
»

Bazen?

Oddelek: Loža
178800 (8145) konspirator
»

Strošek vzdževanja majhnega montažnega bazena

Oddelek: Loža
319138 (8085) Malajlo

Več podobnih tem