» »

CES 2015: Pametni maserati

CES 2015: Pametni maserati

engadget - Pamet, ki so jo prvi dobili telefoni, kasneje pa tudi ure, pasovi, zapestnice in druge nekdaj neumne naprave, se letos vriva med avtomobile. Na CES-u pametni mercedes ni bil osamljeni primerek; Qualcomm je pokazal zelo pametno verzijo maseratija, ki ima namesto ogledal kamere.

Qualcomm Connected Car je v resnici zelo predelan Maserati Quattroporte, ki ima kopico procesorjev Snapdragon, zaslonov ter sposobnost povezljivosti prek Wi-Fi, Bluetootha in LTE. Vse skupaj poganja QNX-ov operacijski sistem Neutrino OS. Namesto stranskih in vzvratnega ogledala ima vgrajene zaslone, ki prikazujejo sliko s kamer. To ni tako neumna ideja, saj pri gibanju z avtomobilom potrebujemo različne poglede (npr. med vožnjo naravnost, vožnjo v ovinek ali vzvratno vožnjo), kar pametni avtomobil avtomatično prepozna in prilagodi, ne da bi morali na novo nastavljati ogledala. Odpravili so mrtvi kot, izboljšali vidni kot, za nameček pa so dodali obarvan pas, ki pordeči, ko se nam s strani bliža vozilo (ali kaj drugega).

Bistvo pa se seveda skriva na armaturni plošči, kamor se stekajo vse informacije. Pametni avtomobil pazi, da se ne zaletite; razdaljo do vozil v okolici spremlja z optičnimi merilniki in LIDAR-jem. Qualcomm je predstavil še en pametni telefon, in sicer Cadillac XTX. Ta ima androidni operacijski sistem. QNX najdemo v avtomobilih številnih proizvajalcev, a običajno svojo vlogo opravlja precej manj opazno oziroma je zadolžen za zabavni del elektronike.

18 komentarjev

Malajlo ::

Oh, Maserati, moja lubica ... < 3
Na armaturki imajo že ene par let kar LCDje, ki rišejo km/h ali pa postopek zapiranja zadnjih desnih vrat. Tam, med okroglinami za volanom. Pa še lepo izgleda 8-) whrrrrroooaarrrr

sajmon ::

Verjetno bodo v določenem času tudi vzratna ogledala nadomestila kamere. Vendar se mi zdi bolj smiselno potem ekrane namestiti v notranjost vozila, kot je recimo v tem tovornjaku

Magic1 ::

Se strinjam, da je furanje nostalgije po ogledalih popolnoma nepotrebno. Eno, ali še bolje tri, kamere in to na en priročen zaslon.
Magic

Buggy ::

sajmon je izjavil:

Verjetno bodo v določenem času tudi vzratna ogledala nadomestila kamere. Vendar se mi zdi bolj smiselno potem ekrane namestiti v notranjost vozila, kot je recimo v tem tovornjaku



zakaj bi bilo pa to dobro? A ker je ceneje, manj pokvarljivo in v primeru poskodbe hitro nadomestljivo al zato da boste lahko SMS-e bral on-the-fly ;((
Res ne vem zakaj je treba izumljat toplo vodo in komplicirat tam kjer ni potrebno....raje se naucite ze trenutno tehnologijo ustrezno uporabljat, ne pa da se po cesti vozite z zaprtimi stranskimi spegli, vzvratno se pa itak za sminkat uporablja in je usmerjeno u tri krasne a ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Vlayke ::

zakaj bi bilo pa to dobro?


Dobro je zato, ker lahko na ta način zmanjšaš količino stvari, ki štrlijo iz avta. Namesto velikih ogledal, ki jih je treba zlagat, ko kje na tesno parkiraš, male kamere.
Pol so pa še dodatne prednosti: boljši zorni kot, brez popačenja slike. Zasloni so lahko na podonih mestih, kot so bila ogledala do sedaj, sam da so v avtu in spravljeni v lok od strehe. To ti pusti intuitivnost gledanja leva in desno.

Pa če ti ni všeč, da se srednje ogledalo uporablja za šminkanje, boš s tem zmanjšal tut to varjanto. Težko se šminkaš, če moraš klečat pred zadnjo registrsko ;-)

sajmon ::

Buggy je izjavil:

sajmon je izjavil:

Verjetno bodo v določenem času tudi vzratna ogledala nadomestila kamere. Vendar se mi zdi bolj smiselno potem ekrane namestiti v notranjost vozila, kot je recimo v tem tovornjaku



zakaj bi bilo pa to dobro? A ker je ceneje, manj pokvarljivo in v primeru poskodbe hitro nadomestljivo al zato da boste lahko SMS-e bral on-the-fly ;((
Res ne vem zakaj je treba izumljat toplo vodo in komplicirat tam kjer ni potrebno....raje se naucite ze trenutno tehnologijo ustrezno uporabljat, ne pa da se po cesti vozite z zaprtimi stranskimi spegli, vzvratno se pa itak za sminkat uporablja in je usmerjeno u tri krasne a ne?



S tem, da bodo kamere nadomestile ogledala se da razglabljat ali je dobro ali slabo (več tehnike, več stvari gre lahko narobe).

Hotel sem samo povedati, da če že ima avto kamere in namesto ogledala lcd ekran, naj ta ekran prestavijo v notranjost vozila kot je to pri tovornjaku in ne zunaj vozila, kot je vidti na drugi sliki v novici.

Buggy ::

Hotel sem samo povedati, da če že ima avto kamere in namesto ogledala lcd ekran, naj ta ekran prestavijo v notranjost vozila kot je to pri tovornjaku in ne zunaj vozila, kot je vidti na drugi sliki v novici.


ok mogoce sem bil malo prevec nasrsen. Se opravicujem! To pa zato, ker sem ravno danes enega takega pacienta z zaprtimi ogledali videl vozit, pa se po megli je vozil zadaj neosvetljen... zanasanje na tehniko in neodgovorne in malomarne voznike...ne hvala!

GizmoX ::

Qualcomm je pokazal zelo pametno verzijo maseratija, ki ima namesto ogledal kamere.
Še vedno pa sta stranski "ogledali" na zunanji strani avtomobila, kjer kvarita aerodinamičnost, kjer še vedno gledaš skozi okna v vratih, kjer sta še vedno daleč (vsaj "ogledalo" na sopotnikovi strani), kjer lahko prihaja do rosenja/deževja/snega/ledu/umazanije... zakaj za vraga?

Mar ne bi bilo bolje, ko bi bili v zunanjosti avtomobila le kameri? Tako bi ju lahko postavili/skrili kamorkoli na stranici avtomobila, ju s tem bolje zaščitili pred zunanjimi vplivi ter omogočili optimalni opazovalni kot.
V notranjosti avtomobila pa bi bila 2 zaslončka, ki bi vsebino kamer prikazovali. Tam bi lažje zmanjšal vpliv neugodne svetlobe na zaslon, omogočil boljši pregled zaradi bližine zaslonov, ipd.

Za bonus bi pa dodali še 2 kameri k prednji tablici in 2 kameri k zadnji tablici (prikazovanje odvisno od smeri vožnje), usmerjeni levo in desno (za vse, ki zapeljejo na cesto iz garaže, izza žive meje, ali preprosto iz nepregledne ulice).
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Red_Mamba ::

nVidia-in tegra X1 poseka qualcomm povsod :D

http://www.nvidia.com/object/ces2015.ht...
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

legice ::

Prebrav naslovnico in takoj pomislu:

Pametni, ma ne srati :D

*self high five*
Prekopu vrt in našu Bin Ladna

Ganon ::

Vsi ti ogromni zasloni na dotik med vožnjo samo jemljejo pozornost. To se ne bo dobro končalo.

imagodei ::

Iz stališča občutka za prostor je pozicija zunanjih ogledal ne samo priročna, ampak tudi logična. Ko me zanima dogajanje na levi strani avtomobila, pogledam v levo zunanje ogledalo. Ko me zanima dogajanje na desni strani, pa pogledam v desno ogledalo. Moj periferni vid ob enem zajame tudi dogajanje levo oz. desno spredaj.

Če bi bila v centru avtomobila en zaslon, ki bi prikazoval levo in desno stran vozila, bi to zagotovo nekoliko kvarilo prostorsko zaznavo. Ne rečem, da se ne bi razmeroma hitro naučili, je pa vseeno pričakovati nekaj zmede in morda celo nesreč na račun te spremembe. Pač ni naravno, da greš prehitevat pred sabo vozeče vozilo in namesto da bi glavo obrnil v levo ter preveril levo ogledalo in levi mrtvi kot, preveriš zaslon v centru avtomobila.
- Hoc est qui sumus -

MrStein ::

Qualcomm je predstavil še en pametni telefon, in sicer Cadillac XTX.

Eh, to je bolj avto, kot telefon, sodeč po 5 sekundah guglanja.

Buggy je izjavil:

Hotel sem samo povedati, da če že ima avto kamere in namesto ogledala lcd ekran, naj ta ekran prestavijo v notranjost vozila kot je to pri tovornjaku in ne zunaj vozila, kot je vidti na drugi sliki v novici.


ok mogoce sem bil malo prevec nasrsen. Se opravicujem! To pa zato, ker sem ravno danes enega takega pacienta z zaprtimi ogledali videl vozit, pa se po megli je vozil zadaj neosvetljen... zanasanje na tehniko in neodgovorne in malomarne voznike...ne hvala!

Tisto ni bil problem tehnike, ampak človeka.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

St753 ::

O kamerah namesto ogledal so razmišljali tudi pri Tesli, pa je Elon Musk v nekem intervjuju povedal, da gredo te stvari precej počasi, ker je v avtomobilski industriji kup enih direktiv, ki določajo, kaj more kje bit in traja, da se zadeve spremenijo.

Malajlo ::

Hja, saj je bilo potrebno za dnevne LED tudi zakonodajo spremeniti.

Korencek ::

Kar se tiče ogledal\kamer so ga so ga posrali po celi črti.
To da so namesto ogledal kamere je še najmanjši problem.. največji problem je da so sredinsko kamero postavili na vrh avtomobila, v anteno. Dobr, če majo še eno kamero nekje na spodnjem delu avtomobila zadaj, potem se opravičujem (je nisem opazil v videu). Fora kamere spodaj je, da se vidi otroka, ki se sprehaja za avtomobilom, kar prakticirajo v Ameriki že nekaj let, in tukaj EU krepko zaostaja!

Prednost treh kamer (pravilno postavljenih) je tudi tu, da lahko vse skupaj združiš in tako pridobiš na sredini armature celoten pregled za/levo/desno od avtomobila. Seveda pri višjih hitrostih pa tega ne potrebuješ. Če pa komu kaj ne paše se da pa še dva LCDja (ki staneta po 50€) na mostiček levo in desno.
Drugače bi pa ta LCD sistem lahko bil tudi namesto zrcala pri glavi. Če pa ta sistem crkne, imaš še vedno pri ugasnjenem sistemu zrcalo.

Drugače so pa zunanja ogledala ena največjih nepotrebnih ovir za dobro aerodinamiko.. tako da tukaj en VELIK kix.

V mojem službenem avtomobilu je cel kup nepotrebnega sranja, bi rade volje vse zamenjal za en pameten kamera sistem.

Drugače pa celega sistema nebi imel, samo stereo, ogledala. Da bi takole bilo povezano še krmiljenje avtomobila? Še samo ena velika dodatna možnost za odtujitev avtomobila v 5 sekundah.
Smisel smisla je v nesmislu

BigWhale ::

Korencek je izjavil:

Drugače so pa zunanja ogledala ena največjih nepotrebnih ovir za dobro aerodinamiko.. tako da tukaj en VELIK kix.


Koliko goriva bi prihranil zaradi boljse aerodinamike pri avtomobilu brez ogledal? Na letni ravni? Pa se specifikacijo, a gre za mestno voznjo ali pa avtocesto.

xx86 ::

Kamere namesto ogledal uporabljamo v naši gasilski enoti že od leta 1999.

Kamion letnik predelave 1999:


Druga varianta iz leta 2008:


:) :) :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xx86 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samovozeč taksi prvi dan udeležen v nesreči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5312973 (9512) matobeli

Zakaj ni hitrost novih avtomobilov omejena Na 130km/h (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Na cesti
23834941 (29138) dzinks63
»

CES 2015: Pametni maserati

Oddelek: Novice / Ostale najave
188615 (6294) xx86
»

Eee PC z Androidom, brez Atoma

Oddelek: Novice / Android
334197 (3035) BluPhenix

Več podobnih tem