» »

Slovenija 14. najboljša država za biznis

Slovenija 14. najboljša država za biznis

Temo vidijo: vsi

Matako ::

hehe, o kakem biznisu pa govorimo? Mogoče je za določene vrste celo prva. ;)
/\/\.K.

LuiIII ::

Če že primerjamo stroške dela, moramo primerjati tudi dodano vrednostm delovnih mest in tu se skrivajo velike razlike. Kot sem že napisal je pri nas zaradi ugodnosti, ki jih imajo s.p.-ji, precej razširjena praksa, da so bolje "plačani" kadri na nižjih plačah in imajo svoje s.p.-je kamor se nakazuje "razlika". Ko omenim te zadeve npr. v sosednji Avstriji, se vsi čudijo in so nam nekako zavidajo. Avsrijci imajo resnično manj ugodne davčne pogoje za samo poslovanje podjetij. Imajo izrazito daljše amortizacijske dobe, višji davek na dobiček, njihova JU je tudi obupno draga (šolstvo),... Zanimivo pa je da jih ti pogoji nekako silijo v veliko bolj premišljeno in dolgoročno vzdržno poslovanje ter v ekspanzijo. Osnovna razlika pa je samo podjetniško okolje, podjetniška in lastninska tradicija ter popolnoma odprt tradicionalen nemški trg. Da ne omenjam, da so eni boljših trgovcev tu okoli.

GGGGG ::

Skratka - razlike v stroških dela najverjetneje še zdaleč niso takšne, kot želite prikazat, obremenitve dostojnih plač za redno zaposlitev pa so veliko višje.


Evo, našel sem tale kalkulator. Verjetno ni 100% natančen, ampak za primerjavo bi moral biti dovolj dober.

1. scenarij. Povprečna plača na Danskem, v Nemčiji in v Sloveniji.
Slovenija:
Povprečna neto plača: 12000€
Strošek delodajalca: 20880€ (18k bruto + cca. 3k dodaten strošek delodajalca)

Nemčija:
Povprečna neto plača: 12000€
Strošek delodajalca: 48600€ (cca. 40k bruto + 9k dodaten strošek delodajalca)

Danska:
Povprečna neto plača: 37500€
Strošek delodajalca: 61000€ (vse bruto, ni dodatnih stroškov delodajalca).


2. scenarij. 120k bruto bruto letno (torej, delodajalec nameni 120k eur za plačo in vse davke).
Slovenija 4400€ neto (4,4x povprečna plača)
Nemčija: 5000€ neto (2,4x povprečna plača)
Danska: 4900€ neto (1,6x povprečna plača)


Tukaj niso vštete slovenske bonitete in neodbavčeni dodatki, ki pri nas nanesejo še kakšnih 100€ na mesec minimalno. Pri drugem scenariju so upoštevani absolutni zneski. V nemčiji sicer res dobiš 600€ več, ampak kupna moč je pri nas višja.

Če gledam iz stališča podjetnika so številke v prid Sloveniji.

sheeshkar ::

GGGGG je izjavil:

Skratka - razlike v stroških dela najverjetneje še zdaleč niso takšne, kot želite prikazat, obremenitve dostojnih plač za redno zaposlitev pa so veliko višje.


Evo, našel sem tale kalkulator. Verjetno ni 100% natančen, ampak za primerjavo bi moral biti dovolj dober.

1. scenarij. Povprečna plača na Danskem, v Nemčiji in v Sloveniji.
Slovenija:
Povprečna neto plača: 12000€
Strošek delodajalca: 20880€ (18k bruto + cca. 3k dodaten strošek delodajalca)

Nemčija:
Povprečna neto plača: 12000€
Strošek delodajalca: 48600€ (cca. 40k bruto + 9k dodaten strošek delodajalca)

Danska:
Povprečna neto plača: 37500€
Strošek delodajalca: 61000€ (vse bruto, ni dodatnih stroškov delodajalca).


2. scenarij. 120k bruto bruto letno (torej, delodajalec nameni 120k eur za plačo in vse davke).
Slovenija 4400€ neto (4,4x povprečna plača)
Nemčija: 5000€ neto (2,4x povprečna plača)
Danska: 4900€ neto (1,6x povprečna plača)


Tukaj niso vštete slovenske bonitete in neodbavčeni dodatki, ki pri nas nanesejo še kakšnih 100€ na mesec minimalno. Pri drugem scenariju so upoštevani absolutni zneski. V nemčiji sicer res dobiš 600€ več, ampak kupna moč je pri nas višja.

Če gledam iz stališča podjetnika so številke v prid Sloveniji.

Ali je to res?

Pozabljate tudi, da ima marsikatera država uvedeno tudi socialno kapico, ki razbremeni marsikaterega visokokvalificiranega zaposlenega in je zaradi tega "cenejši". Pri nas je samo omemba socialne kapice takoj označena za neoliberalno zlo, ki bo uničilo slovensko solidarnost.

LeQuack ::

Solidarnost je samo legalizirana kraja.
Quack !

GGGGG ::

Ne, solidarnost je odraz visoke stopnje razvoja družbe.

thramos ::

GGGGG je izjavil:


Če gledam iz stališča podjetnika so številke v prid Sloveniji.


Tvoje mnenje. Moje stališče je, da so številke jasno v prid drugim državam.

Sploh pa v danem kontekstu - strošek plače ni edini kriterij pri izbiri države v povezavi z delovno silo. Neposredno so povezane še vsaj učinkovitost pri delu, fleksibilnost trga delovne sile, pa še kaj bi se našlo. Kar vpliva na dejansko ceno opravljenega dela. Že če bi bil edini dejavnik obremenitev plač, so druge države jasno v prednosti pri zaposlovanju visoko izobraženega kadra, v povezavi s sorodnimi kriteriji pa sploh.

No, vse ni tako črno, kar kaže tudi končni rezultat na tej lestvici.

matijadmin ::

GGGGG je izjavil:

Ok, mogoče res obstajajo ljudje, ki dejansko želijo delati na tako omejujoč način kot je redna zaposlitev za nedoločen čas. Ampak to niti ni point. Tile novinarji so sami tožili delodajalca. Prej smo govorili o ljudeh, ki si želijo izboljšati pogoje dela in zato izberejo obliko sodelovanja, ki je potencialno več plačana in dopušča precej več svobode pri izbiru delodajalca.


Ni omejujoč, omejujoče je delati prekereno v njihovih primerih, ker ne moreš na dopust ali bolniško, saj bi ostal brez denarja, povpraševanja na trgu pa ni takega, da bi s presežkom vsaj mediana prekernih novinarjev lahko poskrbela za te primere.

Zdaj res ne vem ali uporabljaš pridevnik omejujoč kot projekcijo nekih lastnih frustracija ali ne razumeš situacije.

GGGGG je izjavil:

Ne, solidarnost je odraz visoke stopnje razvoja družbe.


S tem se strinjam (vse kar je socialno in državno je pač tudi bolj ambiciozno od zasebnega in ob tem tudi težje uresničljivo), a je za to potrebna solidna ekonomija "od spodaj" in velika zrelost družbe (po tem smo mi povsem neprimerljivi z državami, s katerimi se radi primerjamo).

Zgodovina sprememb…

thramos ::

GGGGG je izjavil:

Ne, solidarnost je odraz visoke stopnje razvoja družbe.


Dvomim, da vsiljena solidarnost to odraža.

matijadmin ::

GGGGG je izjavil:

Skratka - razlike v stroških dela najverjetneje še zdaleč niso takšne, kot želite prikazat, obremenitve dostojnih plač za redno zaposlitev pa so veliko višje.


Evo, našel sem tale kalkulator. Verjetno ni 100% natančen, ampak za primerjavo bi moral biti dovolj dober.

1. scenarij. Povprečna plača na Danskem, v Nemčiji in v Sloveniji.
Slovenija:
Povprečna neto plača: 12000€
Strošek delodajalca: 20880€ (18k bruto + cca. 3k dodaten strošek delodajalca)

Nemčija:
Povprečna neto plača: 12000€
Strošek delodajalca: 48600€ (cca. 40k bruto + 9k dodaten strošek delodajalca)

Danska:
Povprečna neto plača: 37500€
Strošek delodajalca: 61000€ (vse bruto, ni dodatnih stroškov delodajalca).


2. scenarij. 120k bruto bruto letno (torej, delodajalec nameni 120k eur za plačo in vse davke).
Slovenija 4400€ neto (4,4x povprečna plača)
Nemčija: 5000€ neto (2,4x povprečna plača)
Danska: 4900€ neto (1,6x povprečna plača)


Tukaj niso vštete slovenske bonitete in neodbavčeni dodatki, ki pri nas nanesejo še kakšnih 100€ na mesec minimalno. Pri drugem scenariju so upoštevani absolutni zneski. V nemčiji sicer res dobiš 600€ več, ampak kupna moč je pri nas višja.

Če gledam iz stališča podjetnika so številke v prid Sloveniji.


Za minimalne do povprečne to drži. A v tem rangu je delovna sila cenejša drugje v EU (v priljubljeni Slovaški in manj priljubljenih Bolgariji, Romuniji ...). Zato to ni naša konkurenčna prednost.

Kadri z visokimi os. dohodki, pa so že malo manj ugodni (s čimer bi se pa lahko primerjali z navedenimi državami), zlasti glede na neprepoznavnost kakovosti idr. prednosti.

Tako da je moj vtis, da nimamo ne tič ne miš od konkurenčne prednosti (korporacijske/osebne obdavčitve). Morda pa je (vse bolj kaže, da sem tudi to spregledal) veliko preveč jamranja (nesposobnega) zasebnega sektorja, ki cmeravo obtožuje očitno niti ne tako slabe fiskalne pogoje in javni sektor.

thramos je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Ne, solidarnost je odraz visoke stopnje razvoja družbe.


Dvomim, da vsiljena solidarnost to odraža.


Imaš volilno pravico? Ne sanjaj o vsiljeni solidarnosti.

Zgodovina sprememb…

thramos ::

Zaradi demokracije torej ni nikomur z volilno pravico nič vsiljeno?

Invictus ::

thramos je izjavil:


Tvoje mnenje. Moje stališče je, da so številke jasno v prid drugim državam.

Bolj ugodne variante kot je normiran s.p. v Sloveniji ne boš našel nikjer.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

matijadmin ::

Invictus je izjavil:

thramos je izjavil:


Tvoje mnenje. Moje stališče je, da so številke jasno v prid drugim državam.

Bolj ugodne variante kot je normiran s.p. v Sloveniji ne boš našel nikjer.


Se strinjam. Zlasti ko bo prag za DDV 100 k EUR.

LuiIII ::

Če bil jaz predsednik vlade je prva stvar uveljavitev direktnega 25% davka na prihodke normiranih s.p. in ukinitev nenormiranih s.p. No na srečo to ne bom in upam, da zadeve glede normiranega s.p. ostanejo take še kake 3 leta. Toliko, damse malo zadiha ;-)

matijadmin ::

Spodbujanja malega podjetništva ni slabo, problem je, ker se to obliko dejavnosti zlorablja za nižanje stroškov v podjetjih, kar s podjetniško pobudo ali obrtjo nima nobene veze. Pa tudi zaposlitev je iztožljiva v veliko primerih. Taki "podjetniki" ne bodo naravnani k rasti prihodkov in razvoju podjetništva.

thramos ::

Na eni strani se zlorablja kot davčna oaza, na drugi strani kot vsiljeno prekerno delo.

jype ::

Vmes pa ni nič, ker nam vladajo komunisti.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: thramos ()

ohnowhy ::

GGGGG je izjavil:

Nemčija:
Povprečna neto plača: 12000€
Strošek delodajalca: 48600€ (cca. 40k bruto + 9k dodaten strošek delodajalca)

Daš link do tega tvojega ne-100% natančnega kalkulatorja? iKst, ti si imel tisto firmo, kjer si zaslužil 10k€ mesečno, pa še bolj sproščujoče je bilo? In to si prodal, ker zdaj je še bolj sproščujoče in zaslužiš več? Pismo, res ne vem, zakaj večina tržljivih ljudi beži v DACH regijo, ko pa je na Balkanu toliko boljše. :)

jype ::

fartman> Pismo, res ne vem, zakaj večina tržljivih ljudi beži v DACH regijo

To je pa zanimiv podatek. Imaš kakšen vir?

GGGGG ::

Sori, sem očitno pozabil prilepiti v originalni post.

http://www.moneytoolshed.com/taxcalcula...

O mojem zaslužku pa ne vem če sem kje pisal. Zaslužim dovolj, da nisem socialni problem, lets leave it at that. Osebni dohodki ne spadajo v to temo.

ohnowhy ::

jype je izjavil:

fartman> Pismo, res ne vem, zakaj večina tržljivih ljudi beži v DACH regijo

To je pa zanimiv podatek. Imaš kakšen vir?

Ja, okrog 30 od mojih i/t industrijskih znancev je šlo v Avstrijo, Nemčijo in Švico, noben pa v Bosno, Srbijo ali Bolgarijo. Pa absolutno noben iz Avstrije, Nemčije ali Švice v Slovenijo (kjer je menda zelo visoka stopnja zavedanja družbe in solidarnosti) ali južneje. Razlike v plači (poleg obvezne 13. in 14.) so bile nekje za slabega jurja. Potem pa je vlada AB odpravila splošno olajšavo za dnevne migrante in to pomeni prilagoditev v smislu izselitev. Več ne morem povedati javno, že itak se bojim, da se nekaterim lučke prižigajo, in res ni potrebno, nimam rad sledljivosti. :)

https://www.bsi.si/library/includes/dat...
stran 23 od 66

Trenutne meddržavne selitve, za katere obstajajo uradne
evidence v Sloveniji, še niso zaskrbljujoče, a trendi niso ugodni.
V Sloveniji je bil za obdobje hitre gospodarske rasti pred
krizo značilen močan pritok gradbenih delavcev, ki pa je bil
ciklične narave in se je obrnil po nastopu krize. Od začetka
krize v letu 2008 so se ob propadanju gradbeništva priselitve
tujih državljanov v Slovenijo precej zmanjšale, hkrati pa se od
druge polovice leta 2011 večajo selitve državljanov Slovenije
v tujino. Nižanje plač, zaposlovanje za določen čas, nizko
število prostih delovnih mest in naraščanje števila brezposelnih
z visoko izobrazbo nakazujejo, da gre lahko pri tem v
veliki meri za odselitve mladega in izobraženega dela prebivalstva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

jype ::

fartman> Ja, okrog 30 od mojih i/t industrijskih znancev

Okoli 3000 mojih je pa ostalo tukaj.

fartman> noben pa v Bosno, Srbijo ali Bolgarijo.

Hja, tja itak ne morejo, če so geji.

Zgodovina sprememb…

ohnowhy ::

GGGGG je izjavil:

http://www.moneytoolshed.com/taxcalcula...

O mojem zaslužku pa ne vem če sem kje pisal. Zaslužim dovolj, da nisem socialni problem, lets leave it at that. Osebni dohodki ne spadajo v to temo.

In v tem moneytoolshedu piše, da je povprečna neto letna plača v Nemčiji 12000€? Resnično?

jype ::

fartman> In v tem moneytoolshedu piše, da je povprečna neto letna plača v Nemčiji 12000EUR? Resnično?

IMO se je zmotil, ker je povprečna skoraj 25.000 evrov. (Ostale cifre so namreč pravilne.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

ohnowhy ::

jype je izjavil:

fartman> Ja, okrog 30 od mojih i/t industrijskih znancev

Okoli 3000 mojih je pa ostalo tukaj.

fartman> noben pa v Bosno, Srbijo ali Bolgarijo.

Hja, tja itak ne morejo, če so geji.

3000 znancev imaš? 3000 iz i/t panoge? Nisem vedel, da je toliko i/t inženirjev v Slovneiji... Huh, dober si, jaz jih imam precej manj. Ampak so šli samo najbolj izkušeni, zanimivo, kakšne primerjave daješ. Kdo natančno je gej? I/T inženirji iz drugih držav, sploh tisti, ki bi se radi preselili v Slovenijo zaradi boljših pogojev dela? Res? Nisem vedel. Pa saj bi se zaposlili v urbani LJ, ne bi šli nekam v katoliško periferijo. Sicer samo ti veš, kaj ima tvoj gejevski sarkazem opraviti z mednarodnimi ekonomskimi migracijami. Rade volje bom prebral tvojo obrazložitev...

jype je izjavil:

IMO se je zmotil, ker je povprečna skoraj 25.000 evrov. (Ostale cifre so namreč pravilne.)

Aja, sem nehal brati, se mi je zdelo preveč nerealno, da bi nadaljeval z analizo njegova sporočila :) Koliko pa je dejanska neto povprečna plača v Nemčiji?

Jype, downloadaj si tisto analizo Banke Slovenije, zanimive stvari so navedene notri. Če te zanimajo in ti gre za resen pogovor ne pa samo za žalitve, kot je, izgleda, tule precej običajno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

jype ::

fartman> Koliko pa je dejanska neto povprečna plača v Nemčiji?

Približno 2050 evrov, če me spomin ne vara.

fartman> 3000 znancev imaš? 3000 iz i/t panoge?

Seveda ne, samo ilustrirat hočem primer neznanca z interneta, ki kot vir navaja samega sebe.

fartman> Kdo natančno je gej? I/T inženirji iz drugih držav, sploh tisti, ki bi se radi preselili v Slovenijo zaradi boljših pogojev dela? Res? Nisem vedel. Pa saj bi se zaposlili v urbani LJ, ne bi šli nekam v katoliško periferijo.

Osebno poznam par gejev, ki so pobegnili iz bolj zoprnih držav v Slovenijo (in vsi služijo kruh v IT).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

black ice ::

GGGGG je izjavil:

Ok, mogoče res obstajajo ljudje, ki dejansko želijo delati na tako omejujoč način kot je redna zaposlitev za nedoločen čas. Ampak to niti ni point. Tile novinarji so sami tožili delodajalca. Prej smo govorili o ljudeh, ki si želijo izboljšati pogoje dela in zato izberejo obliko sodelovanja, ki je potencialno več plačana in dopušča precej več svobode pri izbiru delodajalca.

Pozabljaš, da v Sloveniji imamo zelo malo pravih novinarjev in obenem priporočam v branje zapise Jaše Lorenčiča.

ohnowhy ::

jype je izjavil:

Seveda ne, samo ilustrirat hočem primer neznanca z interneta, ki kot vir navaja samega sebe.

Nisem jaz neznanec, hehe, skušam pa biti neprepoznan na forumu, ja. So mi že v dveh panožnih forumih omenili, da imam zelo prepoznaven stil pisanja. Samo se bojim, kdaj me bo spet kdo lociral, pa bom moral spet menjati identiteto, da si ne delamo vzajemne sramote. No, ker si ravno omenil 2050EUR neto v Nemčiji in 2114EUR v Avstriji, misliš (poleg 13. in 14. plače), da to ni dovoljšen razlog, da se izseljujejo iz družbe iz visoke moralne zavesti (ali kakšna je že tista definicija) v tisto z nižjo? Jebiga, ne zaslužijo vsi toliko kot ti in nimajo vsi svojega dooja :)

Ker meni, neznancu na internetu, ne verjameš, verjameš Banki Sloveniji? Verjetno tudi Wikipedii ne verjameš. Jah, lepo ti gre, kaj č'mo reč, samo, da še Slovenija izstopi iz EU, pa je ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

GTX970 ::

Osebno poznam par gejev, ki so pobegnili iz bolj zoprnih držav v Slovenijo (in vsi služijo kruh v IT).

Koliko jih je iz DACH regije ?

sheeshkar ::

jype je izjavil:

fartman> Koliko pa je dejanska neto povprečna plača v Nemčiji?

Približno 2050 evrov, če me spomin ne vara.

fartman> 3000 znancev imaš? 3000 iz i/t panoge?

Seveda ne, samo ilustrirat hočem primer neznanca z interneta, ki kot vir navaja samega sebe.

fartman> Kdo natančno je gej? I/T inženirji iz drugih držav, sploh tisti, ki bi se radi preselili v Slovenijo zaradi boljših pogojev dela? Res? Nisem vedel. Pa saj bi se zaposlili v urbani LJ, ne bi šli nekam v katoliško periferijo.

Osebno poznam par gejev, ki so pobegnili iz bolj zoprnih držav v Slovenijo (in vsi služijo kruh v IT).

Zanimiva ilustracija.

GGGGG ::

Povprečno neto plačo sem našel na Wikipediji, sem se pa pri pisanju zmotil, my bad. Cca 2050 na mesec je taprava številka.

LeQuack ::

No shit, niso Nemci tako revni kot mi.
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co...
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

GTX970 ::

Potrebno je samo pogledati dohodninsko lestvico države in je že veliko jasno.

PrihajaNodi ::

Ja pa v Sloveniji je 1000 € al 1200€ povprecje. Nevem, al je samo v moji regiji tako ali tudi drugje, (pa sem precej blizu lj) da mladi bodisi delajo na podjemne in imajo 500, max 600 eur ali pa so na zavodu. Ne se pa prevec obremenjevat z ikstom in juretom. Onadva zivita v virtualni Sloveniji, kjer odpres s.p. in si kralj.

Smurf ::

PrihajaNodi je izjavil:

Ja pa v Sloveniji je 1000 € al 1200€ povprecje. Nevem, al je samo v moji regiji tako ali tudi drugje, (pa sem precej blizu lj) da mladi bodisi delajo na podjemne in imajo 500, max 600 eur ali pa so na zavodu. Ne se pa prevec obremenjevat z ikstom in juretom. Onadva zivita v virtualni Sloveniji, kjer odpres s.p. in si kralj.

Koliko pa je povprecje. Daj link.

ohnowhy ::

GGGGG je izjavil:

Povprečno neto plačo sem našel na Wikipediji, sem se pa pri pisanju zmotil, my bad. Cca 2050 na mesec je taprava številka.

In ti, če bi ne imel vrhunskega posla, da nisi socialen problem, pa ne bi imel možnosti zaposlitve v Sloveniji (baje to tudi Banka Slovenije ugotavlja, ne samo neznanci na internetu), bi raje ostal v Sloveniji? Bi se raje odselil na jug? Bi poskušal najti zaposlitev v družbi, ki ni tako nominalno solidarna, ima pa menda 2 in večkrat višje plače, primerljivimi (in pogosto tudi nižjimi!) cenami, pa še 13. in 14. plačo?

Slovenska povprečna neto plača (moraš ločevat med mediano in povprečjem), recimo 989,52EUR v 2013:
http://www.stat.si/novica_prikazi.aspx?...

Ampak kaj je to 989,52EUR proti 2050EUR ali več, Slovenija je vendarle najboljši od vseh možnih svetov, ima visoko razvito družbo, kjer je povprečna plača to, kar bi dejansko moralo biti prag revščine. Res zanimivo, da so managerji in podjetniki tako nesposobni, še posebej, ko so vrhunsko izšolani v Sloveniji :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

PrihajaNodi ::

Smurf je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Ja pa v Sloveniji je 1000 € al 1200€ povprecje. Nevem, al je samo v moji regiji tako ali tudi drugje, (pa sem precej blizu lj) da mladi bodisi delajo na podjemne in imajo 500, max 600 eur ali pa so na zavodu. Ne se pa prevec obremenjevat z ikstom in juretom. Onadva zivita v virtualni Sloveniji, kjer odpres s.p. in si kralj.

Koliko pa je povprecje. Daj link.



Saj to je zanimivo, po kaksnih parametrih delajo statistiko. 1200 eur v Slo je znanstvena fantastika, vecina je vesela za delovno razmerje in 600 eur, se najbolj pa mladi diplomanti, ki so za razliko od tistih s poklicnimi solami vlagali svoj cas in trud za nadalnjno kariero, dobili pa 100% manj od tistih s poklicnimi solami. So prakticno nezaposljivi ali pa delajo zastonj za iskusnje kot se rado rece.

Zgodovina sprememb…

matijadmin ::

GTX970 je izjavil:

Potrebno je samo pogledati dohodninsko lestvico države in je že veliko jasno.


Torej trdiš, da so skandinavske in severne države totalno v riti? ... ker imajo progresivno obdavčitev, celo kazni imajo progresivne glede na os. dohodke.

Daedalus ::

Da se ne bo ugibalo okoli povprečne plače. 1200 neto ni nobena znanstvena fantastika. Se da (tudi precej več), sam ne za vsako delo.

Mladi diplomanti pa... marsikdo je čas in energijo vlagal v študije, ki nimajo resne perspektive na trgu. Posledice pa so, kakšne so. Študiranje "sam da je papir" je praviloma vredno tolko kot je vreden print in vezanje diplome, kaj več pa ne.

ker imajo progresivno obdavčitev,


Sam ne take ki pravi, da si za dobra dva jurja bruto že bogat.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

krneki0001 ::

GGGGG je izjavil:

Ne, imajo pa Lego group. O Wait, mi pa Krko...lol


Your point?

Mislim da ne razumeš kaj sem napisal.


Verjetno si mislil napisati, da ekonomisti niso edini pomemben člen v podjetju. Se strinjam. Čeprav je dober vodstveni kader vroča roba na trgu, niso edini.


Ekonomisti ne smejo biti vodilni kader. Vodilni kader mora biti iz vrst inžinirjev, ekonomisti pa samo kot svetovalci, pa firma potem odlično laufa. V obratni zadevi, namreč ekonomisti preveč gledajo, kje bi še prišparal in kje naredili še večji dobiček na račun slabšega produkta in slabše plačanih delavcev. Zato je bolje da ekonomist svetuje, inžinir pa se odloča dokončno.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

PrihajaNodi ::

Daedalus je izjavil:

Da se ne bo ugibalo okoli povprečne plače. 1200 neto ni nobena znanstvena fantastika. Se da (tudi precej več), sam ne za vsako delo.

Mladi diplomanti pa... marsikdo je čas in energijo vlagal v študije, ki nimajo resne perspektive na trgu. Posledice pa so, kakšne so. Študiranje "sam da je papir" je praviloma vredno tolko kot je vreden in vezanje diplome, kaj več pa ne.


Nevem ali si funkcionalno nepismen al se delas norca. Mene zanima kdo tele podatke skupi vlece. Da ne omenjam da so place v zs precejanjse kot v js. Sicer pa kateri studij je perspectiven? Matematika? Me bo po tem studiju sluzba kar cakala? V slo je vsak faks samo da je papir.

first_line ::

jype je izjavil:

fartman> Koliko pa je dejanska neto povprečna plača v Nemčiji?

Približno 2050 evrov, če me spomin ne vara.

fartman> 3000 znancev imaš? 3000 iz i/t panoge?

Seveda ne, samo ilustrirat hočem primer neznanca z interneta, ki kot vir navaja samega sebe.

fartman> Kdo natančno je gej? I/T inženirji iz drugih držav, sploh tisti, ki bi se radi preselili v Slovenijo zaradi boljših pogojev dela? Res? Nisem vedel. Pa saj bi se zaposlili v urbani LJ, ne bi šli nekam v katoliško periferijo.

Osebno poznam par gejev, ki so pobegnili iz bolj zoprnih držav v Slovenijo (in vsi služijo kruh v IT).


Torej priznavaš da se diskriminira slovenske heteroseksualce. No le povej, kako našim slovenskim hetero IT delavcem ne manjka služb.

PrihajaNodi ::

krneki0001 je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Ne, imajo pa Lego group. O Wait, mi pa Krko...lol


Your point?

Mislim da ne razumeš kaj sem napisal.


Verjetno si mislil napisati, da ekonomisti niso edini pomemben člen v podjetju. Se strinjam. Čeprav je dober vodstveni kader vroča roba na trgu, niso edini.


Ekonomisti ne smejo biti vodilni kader. Vodilni kader mora biti iz vrst inžinirjev, ekonomisti pa samo kot svetovalci, pa firma potem odlično laufa. V obratni zadevi, namreč ekonomisti preveč gledajo, kje bi še prišparal in kje naredili še večji dobiček na račun slabšega produkta in slabše plačanih delavcev. Zato je bolje da ekonomist svetuje, inžinir pa se odloča dokončno.


Na kitajskem se da ponucat oba, inzinirja in ekonomista. V slo nikogar. Zakaj?

GTX970 ::

matijadmin je izjavil:

GTX970 je izjavil:

Potrebno je samo pogledati dohodninsko lestvico države in je že veliko jasno.


Torej trdiš, da so skandinavske in severne države totalno v riti? ... ker imajo progresivno obdavčitev, celo kazni imajo progresivne glede na os. dohodke.

Primerjaj SLO, AT in DE lestvico.

Daedalus ::

Nevem ali si funkcionalno nepismen al se delas norca. Mene zanima kdo tele podatke skupi vlece. Da ne omenjam da so place v zs precejanjse kot v js. Sicer pa kateri studij je perspectiven? Matematika? Me bo po tem studiju sluzba kar cakala? V slo je vsak faks samo da je papir.


Isto se lahko vprašam zate. Te podatke vlači na kup statistični urad RS. Tolko o funkcionalno nepismenih. Tvoje čudenje temu podatku pa samo dokazuje, da "jaz in moji prijatelji so dokaz" ne deluje lih najbolje. Pa obenem je dobro vedeti, da je povprečje mera, ki je precej občutljiva na ekstreme.

Perspektiven študij? Pomoje ni študija, ki bi bil perspektiven zaradi študija samega. Vsekakor pa se ne splača iti študirat, če zaposlitveni/karierni cilji ne zahtevajo visokošolske izobrazbe. Se bolj splača ta čas vložit v nabiranje za delo bolj neposredno relevatnih znanj.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

matijadmin ::

GTX970 je izjavil:

matijadmin je izjavil:

GTX970 je izjavil:

Potrebno je samo pogledati dohodninsko lestvico države in je že veliko jasno.


Torej trdiš, da so skandinavske in severne države totalno v riti? ... ker imajo progresivno obdavčitev, celo kazni imajo progresivne glede na os. dohodke.

Primerjaj SLO, AT in DE lestvico.


In kaj se zgodi, če te primerjam z .no, .fi, .se, .dk, .nl? Napaka v sistemu?

PrihajaNodi ::

Daedalus je izjavil:

Nevem ali si funkcionalno nepismen al se delas norca. Mene zanima kdo tele podatke skupi vlece. Da ne omenjam da so place v zs precejanjse kot v js. Sicer pa kateri studij je perspectiven? Matematika? Me bo po tem studiju sluzba kar cakala? V slo je vsak faks samo da je papir.


Isto se lahko vprašam zate. Te podatke vlači na kup statistični urad RS. Tolko o funkcionalno nepismenih. Tvoje čudenje temu podatku pa samo dokazuje, da "jaz in moji prijatelji so dokaz" ne deluje lih najbolje. Pa obenem je dobro vedeti, da je povprečje mera, ki je precej občutljiva na ekstreme.

Perspektiven študij? Pomoje ni študija, ki bi bil perspektiven zaradi študija samega. Vsekakor pa se ne splača iti študirat, če zaposlitveni/karierni cilji ne zahtevajo visokošolske izobrazbe. Se bolj splača ta čas vložit v nabiranje za delo bolj neposredno relevatnih znanj.



Torej nic konkretnega. Taksni odgovori me spominjajo na Cerarja. Kar se sursa tice pa jasno da potegne te podatke se od Bavcarjevih plac in zaposlenih na DUTB. Realno je 600 eur in veselje za ta znesek.

In kot si pravilno ugotivil je vsak faks samo za papir. Kaksno znanje bi pa ti nabiral?

MStrix ::

Hehe štirinajsta od 14 in prva v

Smurf ::

PrihajaNodi je izjavil:


Torej nic konkretnega. Taksni odgovori me spominjajo na Cerarja. Kar se sursa tice pa jasno da potegne te podatke se od Bavcarjevih plac in zaposlenih na DUTB. Realno je 600 eur in veselje za ta znesek.

In kot si pravilno ugotivil je vsak faks samo za papir. Kaksno znanje bi pa ti nabiral?

Kako nic konkretnega, na danem linku imas opisano metodologijo. Precej ironicno, da si ravno ti okliceval ostale za funkcionalno nepismene.

PrihajaNodi ::

Smurf je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:


Torej nic konkretnega. Taksni odgovori me spominjajo na Cerarja. Kar se sursa tice pa jasno da potegne te podatke se od Bavcarjevih plac in zaposlenih na DUTB. Realno je 600 eur in veselje za ta znesek.

In kot si pravilno ugotivil je vsak faks samo za papir. Kaksno znanje bi pa ti nabiral?

Kako nic konkretnega, na danem linku imas opisano metodologijo. Precej ironicno, da si ravno ti okliceval ostale za funkcionalno nepismene.


Ja "papir" vse prenese


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321295 (18022) BigWhale
»

DOHODNINA 2017, inženirji potegnili kratko... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10528205 (22186) St235
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12530809 (27784) Matko
»

Spisek: Kaj je dobrega v tej državi. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10017797 (13725) technolog

Več podobnih tem