» »

Ura in datum v BIOS-u

Ura in datum v BIOS-u

lah33zis ::

Zdravo,
Imam nenavaden problem. Na laptopu HP Compaq 6715s (instaliran ima Windows 7) se vsakič, ko je izklopljen in za par minut odklopljen od elektrike, resetirata ura in datum v windowsih na 00:00 1.4.1980. Sumila sem, da je CMOS baterija fuč, zato sem jo zamenjala. Po menjavi baterije sem hotela nastaviti datum v BIOS-u na pravega. Ampak nikjer v BIOSU se ne da nastaviti datuma in ure. Niti prikazana nista nikjer. Poskusla sem tudi z HP-jevim toolom za urejanje nastavitev biosa iz Windowsov, pa tudi tam ni nikjer ure in datuma. Ker na kaj takega še nisem naletela, me zanima, če mi zna kdo predlagati, kako naj nastavim sistemsko uro v tem primeru. Novejše verzije bios-ov na proizvajalčevi strani ni, oziroma je ena, vendar je spravljena v exe file-u, ki ga lahko instaliraš le preko nekega HPflash programa in le na sistemih Vista ter XP. Poleg tega nikjer v dokumentaciji ni navedeno, da ta update omogoča nastavljanje datuma, gre se le za neke posodobitve glede gesel in podobno. Ima kdo kako idejo kaj narediti? hvala vnaprej.

gddr85 ::

nastaviš uro v win-sync time in bo tud v biosu prav kazala?

...:TOMI:... ::

Pojdi v nasavitve ure na prenosniku v windowsih, internet time, change settings. Klikni update now.

Ali pa zamenjaj server, vpiši time.siq.si, to je slovenski nacionalni čas. In nato klikni update.
Tomi

lah33zis ::

To bi moralo spremeniti tudi čas v biosu? Mislila sem, da gre v obratni smeri - da se windows orientira po CMOS uri. Kakorkoli, to je naštimano, ampak ne pomaga. Ob vsakem zagonu po več ko 5-10 minutni zaustavitvi sta datum in ura nazaj na 1980.

MIHAc27 ::

Čudno da HP ne bi imel za nastavljati uro v BIOS-u. Čeprav, če nastaviš v Windowsih se tudi v BIOS-u posodobi.

Če je baterijca sedaj nova (in pravilno obrnjena)... hm edino posodobitev BIOS-a mi pade na pamet, če se je kaj podrlo.

GTX970 ::

Shrani v time.bat
w32tm /config /syncfromflags:manual /manualpeerlist:time.siq.si


in skopiraj v Startup mapo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

GTX970 ::

Lol, zgornji ni pravi ukaz.

w32tm  /resync

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

lah33zis ::

To naj bi sinhroniziralo uro ob vsakem zagonu računalnika? Če tedaj računalnik še ni povezan torej ne bo popravilo ure? Prebrala sem, da če se ura in datum ne shranjujeta v CMOS in če je z baterijo vse ok, je potem zelo verjetno z matično nekaj narobe. Zato tud želim rešit problem v celoti, ne samo z neko bližnjico, ki še ne deluje vedno.

GTX970 ::

To naj bi sinhroniziralo uro ob vsakem zagonu računalnika?

Da.

Kakšno je stanje hp baterije ? Kako dela prenosnik brez nje (na elektriki) ?

Problem se je pojavil nenadoma ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

lah33zis ::

HP baterija je ful slaba, par minut zdrži. včasih je v kompu, včasih ne. Ura se pa resetira neodvisno od tega. Problem se je pojavil naenkrat, nobenih sprememb ni bilo pr računalniku ali uporabi. Zdej sm lih pomerla voltažo tastare CMOS baterije in je 2.8V. Torej baterija ni bila fuč, če prav razumem...

GTX970 ::

3.0V bi morala biti voltaža te baterije.
Nonvolatile BIOS memory @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

MIHAc27 ::

Čak a baterijco si zamenjala z drugo, rabljeno ali novo? Ker 2.8 je premalo. Z voltmetrom je ok baterija nad 3.0V

Ta stara je definitivno preslaba. Pomeri tudi novo. Jaz običajno dobim vrednosti tam okoli 3.1V pri novi.

lah33zis ::

Saj tastaro sem pomerila. Nove ne, ampak glede na to da je bla čisto nova iz paketa, ima najbrž v redu voltažo.

Zakaj si me prej spraševal glede HP baterije, ima kaj veze to da ne drži skor nič?

Furbo ::

i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Glasen prenosni

Oddelek: Pomoč in nasveti
101579 (1307) Pentium
»

Ponovna namestitev win vista na star prenosnik z novim trdim diskom

Oddelek: Pomoč in nasveti
252237 (1964) Alexius Heristalski
»

Menjava matične plošče - pomoč

Oddelek: Strojna oprema
152383 (1671) fr4nc
»

preverjanje pristnosti

Oddelek: Pomoč in nasveti
51322 (953) jurera
»

Je to normalo? Problem ventilator. (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8912781 (11311) imagodei

Več podobnih tem