» »

Delal in ostal brez denarja

Delal in ostal brez denarja

sci3nc3 ::

Zanima me, kaj lahko naredim v tem primeru:

Opravljal sem neko delo in zadnji mesec nisem dobil plačila in ga verjetno tudi ne bom. Problem pa je, ker sem delo opravljal na črno (žal drugače ni šlo - delodajalec ni hotel zaposliti, jaz pa sem nujno rabil denar), tako da sem na prvi pogled brez moči.

Denar bi moral imeti že zdavnaj v žepu, pa ga še zdaj nimam. Najprej sem klical, kdaj lahko pričakujem in dobil sem smiseln odgovor, ki pa se je izkazal za podlo laž. Počakal sem še nekaj dni in ker tudi takrat ni bilo denarja, sem ponovno klical delodajalca. Od takrat naprej se nihče več ne oglasi (kako to?).

Še boliko bolj si želim ta denar, ker sem zadnji mesec opravljal težje delo in zaradi poškodbe končal na bolniški (delo pa odpovedal). Zdaj razmišljam kako bi prišel do tega denarja in kakšne pravice sploh imam, ker gre za delo na črno. Lahko kdo kaj svetuje?

jype ::

Koliko denarja potrebuješ?

sci3nc3 ::

jype je izjavil:

Koliko denarja potrebuješ?


Toliko, kot sem ga zaslužil, številke pa niso pomembne. Zanima me samo, kako lahko ukrepam v tem primeru.

Vrocipes ::

Ker gre za delo na črno, lahko na ta denar skoraj sigurno pozabiš.

DarwiN ::

Pojdi se v živo lepo prijazno pogovorit.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jype ::

sci3nc3> Toliko, kot sem ga zaslužil, številke pa niso pomembne.

OK. Upam, da ga čimprej dobiš.

sci3nc3> Zanima me samo, kako lahko ukrepam v tem primeru.

Ovadiš lahko delodajalca.

Vikking ::

Če delodajalec bolj ali manj prakticira delo na črno. Če se še javi, mu povej naj ti plača ali ovadba oz. prijava k inšpekciji. Se bo usral do dna, če na ta način služi kruh da dobi delavce ki niso zaposleni oz. nimajo pogodb.

Če se ti ne javi, pa ga kar prijavi inšpekciji da zaposluje na črno. Bo dobil hitro obisk.

paraboŁa ::

Mar ne bo potem tudi sam dobil kazni ker je delal na črno?

kokos25 ::

paraboŁa je izjavil:

Mar ne bo potem tudi sam dobil kazni ker je delal na črno?


A še nisi slišal za anonimno prijavo?
Ne mi ponujat celeronu 366mhz za 70€....hvala...

joze67 ::

Imaš kake priče? Da sta se dogovorila za delo, da je bilo delo opravljeno? Ker pogodba menda ni nujno sklenjena v pisni obliki.

jype ::

paraboŁa> Mar ne bo potem tudi sam dobil kazni ker je delal na črno?

Ne, delavec, ki je pri delodajalcu zaposlen na črno, ne bo dobil kazni.

sci3nc3 ::

Nekako razmišljam, da bi še nekajkrat dvignil slušalko, poslal par sms-ov ali mailov... karkoli, da lahko sploh pridem do besede in predlagam srečanje na 4 oči, da urediva zadevo. Če bom naletel na gluha ušesa, bom ukrepal drugače. Anoninimna prijava bi šla, vendar vprašanje kaj lahko s tem dosežem. Kolikor vem, so ostali redno zaposleni oz. imajo vse črno na belem, tako da inšpekcija ne more najti nikogar, ki bi bil na črno... če se poglobijo v preteklost, lahko samo mene povežejo in se tako opečem (se mi zdi, da tudi mene doleti kazen, ker sem pristal na delo na črno).

Drugače pa je bilo že na začetku govora o morebitnih posledicah. Delodajalcu sem namreč razložil kaj lahko pričakuje, če potrkajo na vrata (sem se delno tudi sam pozanimal), vendar ga to ni skrbelo (hladen ko špricer), tako da ga morda niti prestrašil ne bi z inšpekcijo.

jype ::

sci3nc3> se mi zdi, da tudi mene doleti kazen, ker sem pristal na delo na črno

Daj si preberi zakonodajo, ali pa najami odvetnika, da ne boš storil kakšne neumnosti po nepotrebnem.

koyotee ::

Sej jo je že, delal je na črno. Šola za drugič ;)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

sci3nc3 ::

Bom pregledal tudi zakonodajo. Čisto na hitro:
Tistega, ki opravlja delo na črno, bi lahko doletela kazen v višini od 500 do 2500 evrov, pri čemer se kazni izogne, če delodajalca prijavi še pred uvedbo postopka.


Za odvetnika nimam (ponavadi je treba globoko poseči v denarnico), če bi si ga lahko privoščil, pa sploh ne bi okleval.

Skrajni ukrep je, da počakam, da se prah poleže, potem pa delodajalcu povzročim kakšno materialno škodo za toliko, kolikor mi je dolžan (mogoče bo potem dojel, da mislim resno). Dokler proti meni nima nobenih prič ali kakršnih koli dokazov, mi itak ne more nič. Lahko pa ga počakam nekje na samem, pa bo poračunal z mojo pestjo. Ne bo rabil niti policije, ker ne bo vedel kaj ga je doletelo.

hojnikb ::

S takim pristopom si boš naredu še več škode.
#brezpodpisa

jype ::

sci3nc3> Skrajni ukrep je, da počakam, da se prah poleže, potem pa delodajalcu povzročim kakšno materialno škodo za toliko, kolikor mi je dolžan

Jao, no. To je kaznivo dejanje. Trenutno proti tebi ne bi ukrepali, zato hitro prijavi delodajalca in se tudi pritoži, da ti je dolžan denar.

PrihajaNodi ::

Ce das prijavo da si delal na crno ne dobis kazni! Delodajalec pa te mora zaposlit (mislim da) za dobo 3 let. A Googla ne znate uporabljati? Delo na crno? Naj se sankcionira zadeva, tudi sam imam poln k te bande. Aja, uradi so zaceli migati, brez skrbi.

MIHAc27 ::

Ok, zastopim da si jezen.. ampak sedaj si na 0€. Razbil boš nekaj.. te dobijo in boš moral poravnati še škodo.

Drugič se ne zaposli na črno. Simpl as that. Raje en mesec gnijem pred TV kot en meseč šuftam na polno (še poškodoval si se) in dobim isto.

Drugega kot prijavit ga nimaš kaj. Mogoče bo tako naletel na kako kazen.

m0LN4r ::

@shadeX
Vse lepo in prav, ampak je en kup delodajalcev, ki to REDNO počnejo, zato ker lahko.
Potem pa poznamo še en kup preprodajalcev in prodajalcev na črno, ja tudi na ST jih je veliko in se med oglasi skos ponavljajo, in brišejo svoje stare oglase sproti.
Kupijo laptop pod ceno, naložijo gor študentske windowse in prodajo. Pa še obljubijo ti "garancijo" preko neke štacune za katero delajo spet na črno.
Potem je en kup s.p jev izvajalcev, ki ogromno dela naredijo na črno oz. brez računa pa še po možnosti te nategnejo z materialom.

first_line ima deloma prav. Skoraj vsak človek, ki ga poznam fuša in dela nekaj na črno. Še tisti, ki so prinas delali kdaj so se računom izogibali in dokler nisi nič rekel ti računa ni dal.

Jaz sem tudi pred kratkim dobil ponudbo in ko sem pomahal z avtorsko pogodbo so popokali in se ne oglasijo več. In to je že se mi zdi 4x primer letos.
Takoj ko omeniš, pogodbo te vprašajo za napotnico ali pa na roke in samo tako mimogrede, na supervizorju in ajpesu kaže, da tem podjetjem niti ne gre slabo.

JA in potem taka podjetja tako dolgo iščejo, dokler ne najdejo enega, ki bo nekaj naredil "zastonj"
Potem se ti pa na delovnem mestu kaj zgodi in nihče nič ni kriv.

Ta kratko pa potegne v 99% vedno tisti, kateremu so naredili nekaj brez računa/garancije in tisti ki je delal na črno z upanjem, da ga ne nategnejo.

In ko na koncu sešteješ navidezno VSE, ki delajo mutne posle (delo na črno, prodaja na črno, najemi na črno, brisanje neizdajanje računov, preprodajanje, prodajanje) A-Ž in še prišteješ študente ugotoviš, da smo res v dreku zaradi tega.

Na eni strani imaš nekoga, ki dela pošteno za plačilo (minimalno) se vplačuje v blagajno in na drugi strani enga, ki pa sfuša nekajkratni in ne prispeva nikamor nič.

Malo predlagam da spremljate določene prodajalce tudi tukaj pa boste kmalu opazili, kater izdelki se ponavljajo in pod katerimi imeni. Potem pa še malo bolho prečekirat in tako naprej.
Tako se je potem tudi marsikatero delo povsem razvrednotilo.

Tudi med frendi imam take idiote, ki delajo stvari na črno in za polovico, kot bi jim morali plačati preko avtorske.
In ker je dovolj takih, ki to redno počnejo, je normalnega dela za normalno plačilo skoraj nemogoče dobiti v določenih panogah.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

shadeX ::

Sicer delimo brezposelne v več segmentov.

Prvi: Rad bi delal za pošteno plačilo (zaposlen, preko pogodbe), ampak dela ne dobi. Živi pri starših kjer dobi plačane položnice, spotoma še povleče socialno. Ni mu hudega.

Drugi: Isti kot prvi, s to razliko da mu socialna ni dovolj in želi še kakšen dodaten zaslužek na črno. Model ni v kritični situaciji ampak še vedno bi rad zaslužil za nov laptop, telefon, ali pa vsaj prihranke.

Tretji: Isti kot prvi in drugi s to razliko da mora sam plačevati vse stroške ki se naberejo za živeljnje. (položnice, hrana, itd). Seveda mu socialna zdaleč ni dovolj in ker dela ne dobi je LOGIČNO da si bo poiskal alternativne metode zaslužka. Tukaj mu pa ostanejo dve možnosti:

- Dela na črno
- Krade

Velika večina se odloči za prvo možnost. Kar tudi sam podpiram, seveda ko ti ne preostane drugega in je tvoje življenje OGROŽENO!

Mogoče se veliko vam to ne bo zdelo samoumevno ampak to se dogaja. Na hitro s pameti poznam vsaj 2 taka primerka. Enemu so že elektriko odklopili (delodajalec mu ni plačal dela na črno).

Pač delodajalci vejo da se danes da to izkoristit. In to pač bojo izkoriščal.




@m0LN4r

Se strinjam kar si napisal. Razumem za preprodajalce ki to aktivno delajo in pač služijo na črno zato ker se da. To popolnoma obsojam! Ampak še vedno pa to podpiram v meri dokler ti delaš na črno ker si pač velik socialni problem in sredstev za preživetje enostavno nimaš.

Kar me je popizdlo pri komentarju first_line-a, je to ker je on vse ljudi ki to delajo, vrgel v en koš. Kam OP spada, pa to ve samo on. Ni pa na nas da sodimo ampak mu pač svetujemo kar je vprašal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

m0LN4r ::

Vem, ampak sem iz zelo zelo revnega območja rojen in vem da takšen človek je tolko pošten, da se nebo pustil nategniti oz. bo šel delat k nekomu, ki mu zaupa.
Tudi knam hodi ena gospa vzameno za živež pomagat, ampak ji na kraj pameti ne pade, da bi šla hkakemu komplet neznancu nekaj delat na črno.

Ker pa sem v življenju tudi dal skozi goričko, lendavo, maribor, posavje poznam dobesedno ogromno ljudi (tudi delal marsikje in videl kako se muti) in lahko trdim, da je v tem mojem vzorcu nekje razmerje med
tvojim tretjim primerom in ostalimi lopovi, ki nelegalno služijo bajne dnarce in prikrajšajo blagajno za bajne dnarce bolj 1:1000.

Torej od 1000 "mutnežev" sta 1-2 taka, ki to počneta zaradi stiske, ostalih 998 pa izključno zaradi pohlepa in profita.
Stem da tisti, ki to počne zaradi stiske dela za drobiž verjetno stotak ali dva in reskira marsikaj,
pri onih drugih pa se gre od 4 mestnih številkah navzor in zaključimo pri kravatarjih z 5-6 mestnimi zneski.

Ti lahko tudi povem, kako je eno podjetje v celju zbilo ceno programerjem (študentsko delo) z 10EUR/h vse do 3EUR/h stem, da so trenutnega vedno odpustili in ga zamenjali znekom, ki bo naredil za manj.
Zdaj pa se ta pritožuje, da zasluži manj kot kak natakar.

@OP
Ja nasankal si, ampak stem si se strinjal, ko si se spustil v to. Sprejel si riziko in ta riziko se je uresničil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Atos ::

Krepko več kot polovica ljudi tukaj je očitno funkcionalno nepismenih...

Prijavi delodajalca na inšpektorat za delo: http://www.vlada.si/teme_in_projekti/ar...

m0LN4r ::

On hoče denar za delo, ki ga je "opravil"
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

GTX970 ::

Dokler ne bodo par takih nategunov obesili za jajca (dobesedno) se bo stanje nadaljevalo, ker oni namreč dobro vedo, da jim nihče ne bo nič storil.
Tirsu se taki smejijo v brk, ker vedo, da jim ne bodo mogli nič dokazati.Državi se pa itaq jebe za ta problem.

Meni je zanimivo predvsem to, kako oškodovanci nočejo povedati imena takih firm.
Česa vas je strah, itak ste že nategnjeni ??

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

Vikking ::

Ne se bati prijavit, sicer pa je Atos posredoval link. Itak inšpektorji lovijo tiste delodajalce ki zaposlujejo na črno, ter posameznike ki izvajajo storitve oz. imajo dejavnost brez podjetja s.p. ali d.o.o...

Ne bodo pa preganjali človeka, ki si je našel delo, delodajalec pa mu ni ponudil opcije za zaposlitev.

Če gledamo iz perspektive dela, lahko tudi rečeš da ti je delodajalec ustno zagotovil da te bo zaposlil, samo da mora še pripraviti pogodbo.

Sedaj pa poglej na telefona ali kakršenkoli drug dokaz, da si delal pri njemu. Slike iz telefona?


Pošlji tipu SMS, da ga zadnjič prosiš da ti prinese obljubljen denar za delo ki si ga opravil zanj, ker če tega ne stori, boš pravico iskal na inšpektoratu za delo, saj je zakon na tvoji strani. Nikakor drugače groziti. Lepo fino mu napiši. Kratko in jedernato. Pripneš še slikco iz gradbišča, pisarne... kjer si opravljal delo zanj!

St235 ::

Zakonsko so zadeve precej enoznačne:

(3) Če je v primeru iz prve alinee prvega odstavka tega člena na črno zaposlena brezposelna oseba, se domneva, da ima sklenjeno delovno razmerje za nedoločen čas. Pravna oseba ali podjetnik mora takšni osebi izročiti pisno pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas v roku 3 dni po tem, ko inšpektor za delo ugotovi zaposlitev na črno. Če ji pogodba v tem roku ni vročena, lahko zahteva sodno varstvo.

(6) Pravna oseba, podjetnik ali posameznik, ki na črno zaposli brezposelno osebo, mora poravnati vse obveznosti iz delovnega razmerja za obdobje celotne zaposlitve na črno najmanj v višini minimalne plače za vsak mesec opravljenega dela, če oseba v tem času ni bila prijavljena v obvezno zdravstveno ter pokojninsko in invalidsko zavarovanje na podlagi delovnega razmerja.

18. člen
(1) Z globo od 4.100 eurov do 20.800 eurov se kaznuje pravna osebe ali podjetnik, ki stori prekršek iz prve, druge in tretje alineje prvega odstavka 5. člena tega zakona.


Torej nimaš kaj razmišljat, podaj prijavo na inšpektrat in je to to. Zna bit sicer težava z dokazovanjem ali si tam delal ali ne, samo to neposredno ni tvoj problem ali odgovornost. Ne nosi pa delavec nikakršne kazenske odgovornosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Lonsarg ::

Ti pejdi do delodajalca in mu jasno povej, da si se pozanimal o zakonih in da lahko ti njega brez bojazni pred kaznijo prijaviš in če ti ne plača pač boš. Tistega "sem naštudiral zakone" se ponavadi kar ustrašijo.

hamez66 ::

Pravno izgleda, da si v super položaju. Naj ti plača trojno, ali pa te zaposli za 3 leta. ;)

Vikking ::

Takšen delodajalec zelo dobro pozna zakone. V večini upajo da osebe ki jih na takšen način "nategne" se pač ne zavedajo svojih pravic.

Takšen delodajalec tudi dobro ve, če dobi na grbo inšpekcijo, bo kar precej časa v strahu da ga dobijo in se ne bo igral veliko z delom na črno. oziroma bo sledečim delavcem ki jih ima na črno, kar redno vse plačal, samo da ima mir.

Kazni so po novem kar precej ostre. Ter sem 100% prepričan da jih zna sredi noči zrecitirati na pamet. Medtem ko je verjetno že pozabil koliko je tebi dolžan.

LeQuack ::

Kazni bi morali biti še ostrejše. Npr. izguba državljanstva in izgon iz države ali kaj podobnega. Ker taka oseba očitno ne koristi družbi, razen sebi in svoji familiji.
Quack !

oemdzi ::

LeQuack je izjavil:

Kazni bi morali biti še ostrejše. Npr. izguba državljanstva in izgon iz države ali kaj podobnega. Ker taka oseba očitno ne koristi družbi, razen sebi in svoji familiji.


To si pa res lepo opisal vse naše politike.
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

krneki0001 ::

sci3nc3 je izjavil:

Nekako razmišljam, da bi še nekajkrat dvignil slušalko, poslal par sms-ov ali mailov... karkoli, da lahko sploh pridem do besede in predlagam srečanje na 4 oči, da urediva zadevo. Če bom naletel na gluha ušesa, bom ukrepal drugače. Anoninimna prijava bi šla, vendar vprašanje kaj lahko s tem dosežem. Kolikor vem, so ostali redno zaposleni oz. imajo vse črno na belem, tako da inšpekcija ne more najti nikogar, ki bi bil na črno... če se poglobijo v preteklost, lahko samo mene povežejo in se tako opečem (se mi zdi, da tudi mene doleti kazen, ker sem pristal na delo na črno).

Drugače pa je bilo že na začetku govora o morebitnih posledicah. Delodajalcu sem namreč razložil kaj lahko pričakuje, če potrkajo na vrata (sem se delno tudi sam pozanimal), vendar ga to ni skrbelo (hladen ko špricer), tako da ga morda niti prestrašil ne bi z inšpekcijo.



Na tvojem mestu bi podal prijavo in pričal proti njemu. Le tako mu tudi kaj lahko naredijo. Je skrajni čas, da se te stvari začnejo sankcionrat.

Sem se pa zadnjič s sošolcem s srednje šole pogovarjal in se dogaja, da inšpekcije hodijo v firme (ravno pri tem sošolcu so bili že 6x, v lokal preko ceste pa niso upali), ki dobro stojijo, pa majhne kazni talajo za napake, h kakemu, za katerega se ve da je vse narobe pa ne upajo, ker kak politik ali še kaj hujšega zadaj in se ne plača nobena kazen, pa še inšpektor je napizden od šefov, češ kaj je pa tam iskal.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

LeQuack ::

Itak, saj inšpektorji so prav tako podkupljivi kot ostali javni uslužbenci. Niso to nek standard poštenosti.
Quack !

jalovec09 ::

Pojdi osebno do njega, pust telefone, meile, smse.

Poznam zgodbe, ko je folk delal pa jim še dns ni plačal, glavno da on kupuje relativno drage stvari,

jackie ::

Bom si sposodil temo. Moja situacija pa je sledeča:

S prijateljem sva kot študenta občasno opravljala neko delo in sedaj sva oba ostala brez denarja. On je na začetku poslal študentsko napotnico, vendar sta se z delodajalcem dogovorila za plačilo na rok (ne vem zakaj, ampak tako je bilo). Kasneje je delo zrihtal še meni, vedel sem da bo plačilo na roke, a me to ni toliko motilo. Delalo se je občasno, šlo pa je za pomoč pri fizičnemu delu, včasih sva delala v skoraj nemogočih razmerah, včasih sva delo končala z žuljavimi rokami, ampak ko potrebuješ denar si vse pripravljen narediti. Zaposlen je bil še eden študent, vendar nimava njegovega kontakta, saj smo se le nekajkrat videli. Vem da gre za delo na črno in smo lahko vsi kaznovani, ampak morate razumet, da ne bi pristal na to, če denarja ne bi nujno potreboval.... vsak, ki je kdaj bil v finančni stiski, bi to moral razumet.

Na začetku je bilo vse lepo in prav, kasneje pa je bilo dela vse manj in tudi plačilo ni bilo redno. Nekaj denarja sva uspela dobiti, še vedno pa nama je delodajalec dolžan precejšnjo vsoto. Ker gre za plačilo na roke, tega denarja ni nikjer zabeleženega. Edini morebitni dokaz, da sva delala, je poslana napotnica (ki jo je na začetku naročil moj prijatelj). Sedaj se že nekaj mesecev pogajamo za ta denar. Sprva sem še imel živce in sem skorajda prosil naj mi izplača, ker denar krvavo potrebujem. Zdaj sem z živci počasi na koncu in se še komajkaj zadržujem da ga ne počim na nos. Jezen sem sam nase, ker mi je jasno, da tukaj nič ne morem in je delodajalec že od začetka vse načrtoval (zato verjetno ni pristal na študentsko napotnico). To pa še ni vse - podjetje kjer sva delala, že nekaj mesecev ne obstaja več. Zadnjič sem se peljal mimo in je bilo videti nekaj delavcev, lahko da jih ima na črno, lahko da so čisti, ne vem.

Zelo verjetno je, da z lepimi besedami ne bova nič dosegla, zato se zdaj odločava za drugačen pristop. Delodajalca je treba prestrašiti, da bo dal ta denar. Nimava pa nobene podlage, saj gre za delo na črno in nikjer ni nič beleženo. Mi lahko kdo svetuje kaj naj narediva, da delodajalcu naženeva strah v kosti?

hojnikb ::

Prijava dela na črno..
#brezpodpisa

Invictus ::

jackie je izjavil:


Zelo verjetno je, da z lepimi besedami ne bova nič dosegla, zato se zdaj odločava za drugačen pristop. Delodajalca je treba prestrašiti, da bo dal ta denar. Nimava pa nobene podlage, saj gre za delo na črno in nikjer ni nič beleženo. Mi lahko kdo svetuje kaj naj narediva, da delodajalcu naženeva strah v kosti?

Če bi imela dokaze, ne bi šlo za delo na črno.

Takoj ga prijavit.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jackie ::

Invictus je izjavil:


Če bi imela dokaze, ne bi šlo za delo na črno.

Takoj ga prijavit.


Edini dokaz (če sploh je to dokaz) lahko dobi prijatelj na študentskem servisu. Tam imajo zabeleženo kdaj in kam je bila napotnica poslana oz. za koga je bila izdana. To bi pomenilo samo, da sva pri tem delodajalcu nekaj delala. Ni pa nikoli bilo nič nakazano na to napotnico, saj tip ni hotel imeti opravka z napotnico, ampak je verjetno že od vsega začetka načrtoval prevaro.

Verjetno pa ta napotnica ni dovolj za kakšen dokaz. Sedaj imava na očeh, če ima tam kakšne delavce. Potem bi lahko s katerim vzpostavila stik in izvedela kako so zaposleni oz. kako izplača denar. Če bi se izkazalo, da ima koga na črno, bi to lahko uporabila v svoj prid.

MadMicka ::

Dej ne se hecat no. Kaj pa je drugega tvoje pričanje kot dokaz? Čim bolj natančno pač opišeš, kdaj in kje točno si delal, kaj si delal, s kom si se o delu dogovarjal, ipd. In če imaš zraven še prijatelja, bi podjetje na sodišču izgubilo. Na www straneh Ajpesa preveri, kaj je s podjetjem, če sploh še obstaja. Sicer pa, kot so ti že rekli, pojdi do tega direktorja/delodajalca, kot mu praviš, in mu povej, če plača takoj, ok, če ne greš na inšpekcijo.

Dejan_007 ::

Zaupaj ime podjetja oz osebe, ki te je nategnila. Lahko na ZS

jackie ::

Potem pridejo v poštev tudi stvari na telefonu - smsi in dnevnik klicev, ko naju je delodajalec kontaktiral za delo. Hvala za nasvete, bo treba nekaj ukrenit.

Drugače pa je tale tip imel S.P. in nekaj zaposlenih. Tisti pred nama menda ni bil "resen", zato ga je odpustil in vzel naju, kasneje pa še enega študenta. Predvidevam da ima s takimi prevarami že izkušnje.

solatko ::

Fantje najprej razčistimo dve stvari -
Ko delodajalec zaposli osebo brez pogodbe o zaposlitvi, gre za zaposlovanje na črno.

Ko oseba opravlja dela, za katera ni registrirana, gre za delo na črno.

Zakon o preprečevanju zaposlovanja na črno in dela na črno, loči ta dva pojma, pa tudi sankcioniranje je drugačno.

Za zaposlovanje na črno, je pristojna inšpekcija za delo, za delo na črno pa FURS.
Delo krepa človeka

St235 ::

To ločevanje je ključno, da se izgnemo zmoti, ki se nenehno pojavlja. In sicer, da je delavec lahko kaznovan zaradi dela na črno. Ker ja, delavec je lahko kaznovan zaradi dela na črno (če opravlja dela za katera nima registriranega s.p/podjetja) NE more pa bit kaznovan zato, ker je zaposlen na črno oziroma je zaposlen brez pogodbe.

In tukaj ves čas govorimo o temu, da je nekdo zaposlen na črno/brez pogodbe. Torej sankcije zoper njega zaradi tega NI.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

jalovec09 ::

jackie je izjavil:

Bom si sposodil temo. Moja situacija pa je sledeča:

S prijateljem sva kot študenta občasno opravljala neko delo in sedaj sva oba ostala brez denarja. On je na začetku poslal študentsko napotnico, vendar sta se z delodajalcem dogovorila za plačilo na rok (ne vem zakaj, ampak tako je bilo). Kasneje je delo zrihtal še meni, vedel sem da bo plačilo na roke, a me to ni toliko motilo. Delalo se je občasno, šlo pa je za pomoč pri fizičnemu delu, včasih sva delala v skoraj nemogočih razmerah, včasih sva delo končala z žuljavimi rokami, ampak ko potrebuješ denar si vse pripravljen narediti. Zaposlen je bil še eden študent, vendar nimava njegovega kontakta, saj smo se le nekajkrat videli. Vem da gre za delo na črno in smo lahko vsi kaznovani, ampak morate razumet, da ne bi pristal na to, če denarja ne bi nujno potreboval.... vsak, ki je kdaj bil v finančni stiski, bi to moral razumet.

Na začetku je bilo vse lepo in prav, kasneje pa je bilo dela vse manj in tudi plačilo ni bilo redno. Nekaj denarja sva uspela dobiti, še vedno pa nama je delodajalec dolžan precejšnjo vsoto. Ker gre za plačilo na roke, tega denarja ni nikjer zabeleženega. Edini morebitni dokaz, da sva delala, je poslana napotnica (ki jo je na začetku naročil moj prijatelj). Sedaj se že nekaj mesecev pogajamo za ta denar. Sprva sem še imel živce in sem skorajda prosil naj mi izplača, ker denar krvavo potrebujem. Zdaj sem z živci počasi na koncu in se še komajkaj zadržujem da ga ne počim na nos. Jezen sem sam nase, ker mi je jasno, da tukaj nič ne morem in je delodajalec že od začetka vse načrtoval (zato verjetno ni pristal na študentsko napotnico). To pa še ni vse - podjetje kjer sva delala, že nekaj mesecev ne obstaja več. Zadnjič sem se peljal mimo in je bilo videti nekaj delavcev, lahko da jih ima na črno, lahko da so čisti, ne vem.

Zelo verjetno je, da z lepimi besedami ne bova nič dosegla, zato se zdaj odločava za drugačen pristop. Delodajalca je treba prestrašiti, da bo dal ta denar. Nimava pa nobene podlage, saj gre za delo na črno in nikjer ni nič beleženo. Mi lahko kdo svetuje kaj naj narediva, da delodajalcu naženeva strah v kosti?


Poznam to, sem delal pred 10 leti, preko napotnice a na koncu sem le dobil tist znesek od servisa.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delodajalec je me ogoljufal (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13519373 (14373) bambam20
»

Nisem dobil plačila za delo, ki sem ga opravil (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15137313 (19542) Furbo
»

Zagotovitev plačila pri študentskem delu

Oddelek: Loža
122234 (1764) m0LN4r
»

Pravna pomoč - neplačano delo

Oddelek: Loža
294449 (3360) solatko

Več podobnih tem