» »

Mozilla po 10 letih sodelovanja z Googlom podpisala z Yahoojem, ki bo nov privzet iskalnik

Mozilla po 10 letih sodelovanja z Googlom podpisala z Yahoojem, ki bo nov privzet iskalnik

Mozilla.org - Mozilla je sporočila, da so podpisali pogodbo z Yahoojem, po katerem bo Yahoo privzet iskalnik v novih verzijah Firefoxa. Sprememba bo začela veljati decembra in bo v Mozillin proračun prinesla precej denarja, a točen znesek javnosti še ni znan.

Od leta 2004 pa do zdaj je bil Mozillin privzet brskalnik Google, kar ni bilo zastonj. V zadnjih letih je Google za to plačal skoraj 300 milijonov dolarjev, triletno pogodba pa sta podjetji nazadnje obnovili leta 2011. Že tedaj je bil dogovor pod vprašajem, saj so bile okoliščine bistveno različne kot prejšnjikrat. Google je imel leta 2011 že dobro razvit brskalnik Chrome, ki ga je želel čim bolje umestiti na trg. Danes je Chrome še bistveno bolj razvit in razširjen, saj ga najdemo na pametnih telefonih, tablicah in osebnih računalnikih, dobil pa je tudi lasten operacijski sistem. Zato ni bilo nepričakovano, da se pogodba ni podaljšala.

Mozilla je bila v zadnjih letih izjemno odvisna od Googla, saj jim je pogodba z njim prinesla več kot 90 odstotkov vseh prihodkov. Tak odvisen odnos pa nikoli ni zdrav za podjetje, ker se lahko karte hitro premešajo. Sedaj so se premešale v Yahoojev prid. Čeprav Firefoxov tržni delež pada, ima še vedno zavidljivih 17 odstotkov uporabnikov, ki letno opravijo več kot 100 milijard poizvedb. To bo sedaj padlo v Yahoojevo naročje, ki si obeta izboljšanje trenutno 10-odstotnega tržnega deleža. Mimogrede povejmo, da bo privzet brskalnik v Rusiji Yandex, mogoča pa bo uporaba v Firefox vgrajenih alternativ: Google, Bing, DuckDuckGo, eBay, Amazon, Twitter in Wikipedia.

53 komentarjev

«
1
2

Zmajc ::

Še en žebelj v krsto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

WamPIRe- ::

A ni že dolgo v FF privzet iskalnik Yahoo? Vsaj na Linux Mint sem to opazil že pred leti.
Je možno, da se te zadeve razlikujejo tudi od operacijskega sistema? FireFox je v zadnjih verzijah izgubil ves svoj čar.
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

legice ::

joj pa jej...osebno bi se držal tistega, ki mi prinese 90% dobička, ampak očitno neki probavajo, ki pa upam da ne bo bil razlog za propad :|
Prekopu vrt in našu Bin Ladna

filip007 ::

Uprabniki so preleni, da bi sami spreminjali...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Baja ::

legice je izjavil:

joj pa jej...osebno bi se držal tistega, ki mi prinese 90% dobička, ampak očitno neki probavajo, ki pa upam da ne bo bil razlog za propad :|


mogoče pa je google reko: no more money for you!

pa se lahko ti držiš česa čes:/

eee ::

Kot totalen FF odvisnik pozdravljam potezo. Naveza z googlom je bila škodljiva.

keitai ::

legice je izjavil:

joj pa jej...osebno bi se držal tistega, ki mi prinese 90% dobička, ampak očitno neki probavajo, ki pa upam da ne bo bil razlog za propad :|


Sej 90% je bilo ravno od tega posla, sedaj bodo dobili pač 90% od yahoo-ja, ki jim ni istočasno direktni tekmec, kot je bil google.

mihor ::

DuckDuckGo FTW! :)

vostok_1 ::

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?

Looooooka ::

Sej 90% je bilo ravno od tega posla, sedaj bodo dobili pač 90% od yahoo-ja, ki jim ni istočasno direktni tekmec, kot je bil google.

Yahoo ma svoj browser?

Ales ::

To kar članek le "mimogrede" omeni je, pravzaprav ključno.

Yahoo bo privzet v ZDA, Yandex v Rusiji in Baidu na Kitajskem. Gre za diverzifikacijo prilivov, kar je glede na razvoj dogodkov od leta 2011, ko je bila nazadnje podpisana pogodba z Googlom, čisto razumljivo.

Looooooka ::

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?

Kkšna igrica z naslovom "Can you spot the memory leak".

VaeVictis ::

Meni je zanimivo, da sedaj tudi Mozilla podpira DuckDuckGo.

Apple, Mozilla, ..., kdo bo naslednji!?

phong ::

Saj si lahko nastaviš privzet iskalnik v Firefox-u. Ta odločitev bo vplivala le na tiste "res lene" ali neuke, ki se jim ne ljubi opraviti nekaj klikov.

Mesar ::

Ali pa ne znajo, če pa vsako leto redesignajo UI in skrijejo settings button :D

Sicer pa pozdravljam tole in zdaj več ni izgovorov, da se v FF naserjejo razni googlovi vtičniki/dllji ali pa naj uporabnika izrecno obvestijo pred tem.
Your turn to burn!

Mehmed ::

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?


Opera.

hojnikb ::

opera je samo malo bolj norveški chrome.
#brezpodpisa

Mehmed ::

Lahko je tudi severnokorejski chrome, glavno da ima vse tiste dodatke, ki jih moram v chromu pa ff sele dodajat, ze not.

Poldi112 ::

Torej kot je že nekdo rekel, ni za extra lene :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

RejZoR ::

Mehmed je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?


Opera.


Problem Opere je v tem, da je bila verzija 12.50 odlična, polna funkcij, lahko si jo stweakal res povsem po svojem okusu in imela je svoj skandinavski karakter (ki sicer ni bil vedno idealen ampak mi je bila všeč ravno zaradi tega). Ko so izdali zadevo na Chromu pa so se po funkcionalnosti vrnili nekje na Opera 6... Mislim, šele čez kakšna 2 mesca bojo izdali verzijo, ki zna syncat bookmarke, kje je še syncing tabov, gesel, search enginov, addonov in ostalih stvari... Nekaj brez česar ne morem uporabljat browserja. Al pa bookmarke smo dobili šele par mescev nazaj, bookmark bar kakšno leto nazaj. Wtf. To so basic stvari, ki smo jih imeli pri Operi skor desetletje nazaj...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

petrus ::

Samo v vednost, Yahoo! Search je "powered by Bing".
stati inu obstati

zmaugy ::

Konkurenca googlu je super dobrodošla.

Mesar ::

Bing pa je M$, zdaj še samo rabimo čez 1 leto novico, da je FF zamenjal IE v Windowsih... pol pa se lahko Chrome skrije :))
Your turn to burn!

RejZoR ::

petrus je izjavil:

Samo v vednost, Yahoo! Search je "powered by Bing".


Powered by Bing samo pomeni, da sodelujejo, ne pomeni pa da je Yahoo identičen Bingu...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

zmaugy ::

Mesar je izjavil:

Bing pa je M$, zdaj še samo rabimo čez 1 leto novico, da je FF zamenjal IE v Windowsih... pol pa se lahko Chrome skrije :))


In verzija, ki bi bila uradna zamenjava za IE, lahko ima posebno ime - na primer Netscape Navigator.8-)

NubCake ::

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?


Še vedno si lahko Google iskanlnik nazaj narediš z par kliki, to ne pomeni, da boš moral uporabljat samo Yahoo, ampak le da bo PRIVZET iskalnik Yahoo...

PrihajaNodi ::

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?



Opera

RejZoR je izjavil:

Mehmed je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?


Opera.


Problem Opere je v tem, da je bila verzija 12.50 odlična, polna funkcij, lahko si jo stweakal res povsem po svojem okusu in imela je svoj skandinavski karakter (ki sicer ni bil vedno idealen ampak mi je bila všeč ravno zaradi tega). Ko so izdali zadevo na Chromu pa so se po funkcionalnosti vrnili nekje na Opera 6... Mislim, šele čez kakšna 2 mesca bojo izdali verzijo, ki zna syncat bookmarke, kje je še syncing tabov, gesel, search enginov, addonov in ostalih stvari... Nekaj brez česar ne morem uporabljat browserja. Al pa bookmarke smo dobili šele par mescev nazaj, bookmark bar kakšno leto nazaj. Wtf. To so basic stvari, ki smo jih imeli pri Operi skor desetletje nazaj...


Vse to si lahko preneses preko fajlov.

Zgodovina sprememb…

Mesar ::

> Vse to si lahko preneses preko fajlov.

Nočm! Hočm, da mi samo! Ko pomislim na nek website ima, da mi ga doda med zaznamke.
Your turn to burn!

PrihajaNodi ::

Potem si oa nastavi sinhronizacijo opere. Tudi ta moznost obstaja.

Bakunin ::

hojnikb ::

Bakunin je izjavil:

Palemoon FTW 8-)

hja no, sam tut palemoonovci ga serjejo zadnje čase, ker se vedno bolj oddaljujejo od firefox base-a. Že to, da so preklopl na svoj user agent namesto firefoxovga, dela cel kup šmorna.
#brezpodpisa

Jst ::

Jaz sem dolgoletni Opera uporabnik. Po najavi, da gredo na Googlov Blink engine, sem potočil nekaj solzic. Nato sem še dolgo časa uporabljal 12.50, do letošnje pomladi nekje. Takrat so se začele podirati strani, ki sem jih redno obiskoval. (napačen rendering in druge napake).

Potem sem imel sočasno inštaliran FF in Chorme in se nikakor nisem mogel navaditi na nobenega.

Sedaj sem že nekaj mesecev nazaj na Operi, seveda Blink based, ne 12.50.

Najbolj jim pa zamerim Opero Mobile. Stara je bila zakon, ta nova je pa takšen obup... Oh my! (Čeprav je pa res, da nisem videl, kako je napredovala že kakšno leto dni.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

RejZoR ::

PrihajaNodi je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?



Opera

RejZoR je izjavil:

Mehmed je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?


Opera.


Problem Opere je v tem, da je bila verzija 12.50 odlična, polna funkcij, lahko si jo stweakal res povsem po svojem okusu in imela je svoj skandinavski karakter (ki sicer ni bil vedno idealen ampak mi je bila všeč ravno zaradi tega). Ko so izdali zadevo na Chromu pa so se po funkcionalnosti vrnili nekje na Opera 6... Mislim, šele čez kakšna 2 mesca bojo izdali verzijo, ki zna syncat bookmarke, kje je še syncing tabov, gesel, search enginov, addonov in ostalih stvari... Nekaj brez česar ne morem uporabljat browserja. Al pa bookmarke smo dobili šele par mescev nazaj, bookmark bar kakšno leto nazaj. Wtf. To so basic stvari, ki smo jih imeli pri Operi skor desetletje nazaj...


Vse to si lahko preneses preko fajlov.


Kakšnih fajlov? A ti resno pričakuješ, da bom med 4 sistemi ročno prekladal fajle, da bojo na vseh na voljo enaki podatki browserja? Ahahaahaha
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

hojnikb ::

Najbolj jim pa zamerim Opero Mobile. Stara je bila zakon, ta nova je pa takšen obup... Oh my! (Čeprav je pa res, da nisem videl, kako je napredovala že kakšno leto dni.)

opera je na androidu čisto spodoben brskalnik. mnogo boljši od classic verzije.

Kakšnih fajlov? A ti resno pričakuješ, da bom med 4 sistemi ročno prekladal fajle, da bojo na vseh na voljo enaki podatki browserja? Ahahaahaha

kje pa piše, da je treba ročno prekladat ?
za cloud sync storitve še nisi slišal ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Nagi Bator ::

Ne vem kaj nekateri tolk jamrate? Če jim Google ne da $$$, Yahoo pa jim bo, je to lahko samo dobra novica za Mozillo in FF.
Saj, kdo ne želi Yahooja v FF, si to poštima z dvemi kliki.

Pa še osebno mnenje o guglovem Chrome-u:
Osebno se s palco ne dotaknem aplikacije, ki mi jo vsaka druga stran in instalacija poskuša poturit!

Bakunin ::

hojnikb je izjavil:

Že to, da so preklopl na svoj user agent namesto firefoxovga, dela cel kup šmorna.


huh?
Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:25.1) Gecko/20141110 Firefox/31.9 PaleMoon/25.1.0

mtosev ::

who cares kateri search engine je default. važno je, da FF preživi in na tole so pri mozilli mislili
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

PrihajaNodi ::

RejZoR je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?



Opera

RejZoR je izjavil:

Mehmed je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?


Opera.


Problem Opere je v tem, da je bila verzija 12.50 odlična, polna funkcij, lahko si jo stweakal res povsem po svojem okusu in imela je svoj skandinavski karakter (ki sicer ni bil vedno idealen ampak mi je bila všeč ravno zaradi tega). Ko so izdali zadevo na Chromu pa so se po funkcionalnosti vrnili nekje na Opera 6... Mislim, šele čez kakšna 2 mesca bojo izdali verzijo, ki zna syncat bookmarke, kje je še syncing tabov, gesel, search enginov, addonov in ostalih stvari... Nekaj brez česar ne morem uporabljat browserja. Al pa bookmarke smo dobili šele par mescev nazaj, bookmark bar kakšno leto nazaj. Wtf. To so basic stvari, ki smo jih imeli pri Operi skor desetletje nazaj...


Vse to si lahko preneses preko fajlov.


Kakšnih fajlov? A ti resno pričakuješ, da bom med 4 sistemi ročno prekladal fajle, da bojo na vseh na voljo enaki podatki browserja? Ahahaahaha



Pa napravi sync. In ti ne bo treba delat nicesar.

hojnikb ::

Bakunin je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Že to, da so preklopl na svoj user agent namesto firefoxovga, dela cel kup šmorna.


huh?
Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64; rv:25.1) Gecko/20141110 Firefox/31.9 PaleMoon/25.1.0

ja, zdej so celo neki poštimal, vanilla 25 verzija je pa delala precej težav z kakimi stranmi (namly googlove storitve) brez manual override-a.
#brezpodpisa

srnjak ::

PrihajaNodi je izjavil:

RejZoR je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?



Opera

RejZoR je izjavil:

Mehmed je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Oh no. RIP mozilla. Ful nočem it na chrome. Explorer pa je bl tko. Kaj mi še ostane?


Opera.


Problem Opere je v tem, da je bila verzija 12.50 odlična, polna funkcij, lahko si jo stweakal res povsem po svojem okusu in imela je svoj skandinavski karakter (ki sicer ni bil vedno idealen ampak mi je bila všeč ravno zaradi tega). Ko so izdali zadevo na Chromu pa so se po funkcionalnosti vrnili nekje na Opera 6... Mislim, šele čez kakšna 2 mesca bojo izdali verzijo, ki zna syncat bookmarke, kje je še syncing tabov, gesel, search enginov, addonov in ostalih stvari... Nekaj brez česar ne morem uporabljat browserja. Al pa bookmarke smo dobili šele par mescev nazaj, bookmark bar kakšno leto nazaj. Wtf. To so basic stvari, ki smo jih imeli pri Operi skor desetletje nazaj...


Vse to si lahko preneses preko fajlov.


Kakšnih fajlov? A ti resno pričakuješ, da bom med 4 sistemi ročno prekladal fajle, da bojo na vseh na voljo enaki podatki browserja? Ahahaahaha



Pa napravi sync. In ti ne bo treba delat nicesar.


Sync preko datotek ali če je vgrajen v samo delovanje programa (on-the-fly), je neprimerljivo. Pri datotekah je navadno potrebno skrbeti še za to, da je browser med tem zaprt itd.

Ravno zaradi manjka te opcije v trenutno najnovejši Operi je razlog, da je še ne uporabljam. Saj se še kar da z guranjem na 12.17. Bomo pa videli, kaj obeta 27. verzija Opere.

Ales ::

Če pustimo Mozillo za trenutek ob strani, na Slo-techu je očitno v teku natečaj za prispevek z najdaljšim navedkom in najkrajšo količino novega teksta... >:D

Opera je, IMHO, naredila self destruct z ukinitvijo lastnega pogona, samo še šepetalko duhov naj jim kdo pošlje, da odidejo v svetlobo. Škoda, pravzaprav. Sam je nisem preveč maral, a več konkurence bi pomenilo tudi boljše browserje na splošno.

RejZoR ::

Najbolj hecno je, da je Opera po letih težav končno naredila izjemno zmogljiv engine, ki je bil pri JS performansu celo boljši od Chromovega V8, nakar ga scrapajo. Lol wut?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Jupito ::

keitai je izjavil:

legice je izjavil:

joj pa jej...osebno bi se držal tistega, ki mi prinese 90% dobička, ampak očitno neki probavajo, ki pa upam da ne bo bil razlog za propad :|


Sej 90% je bilo ravno od tega posla, sedaj bodo dobili pač 90% od yahoo-ja, ki jim ni istočasno direktni tekmec, kot je bil google.


Točno to. Kaj ti rabi 90% prihodkov od konkurenta, ki je v bistvu en vseobsežni oglasni pano in slednje izkorišča, da promovira svoj izdelek. Na koncu si njegova pička, ali pa te ne bo. :D
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Ang3lo ::

Mene je Google s svojim čudaškim dizajnom izrinil iz večine svojih storitev, pa so mi sicer bile čisto kul. Pošto pogledam na Thunderbirdu, ker mi je bolj pregleden in imam več različnih predalov. OneDrive mi po dizajnu dosti bolj ustreza od čudaškega Gdriva z mapami, sploh galerije zelo kul izpadejo. Za iskalnik pa sem prešaltal na DuckDuckGo, ker ne nadlegujejo z reklamami, ne odstranjujejo "nelegalnih" linkov in imajo bolj pregleden vmesnik, tako da če Firefox slučajno prešalta na slednjega bom čisto zadovoljen.

Highlag ::

Ne razumem zakaj toliko negativnih kritik. Če so našli nekoga, ki bo financiral razvoj, hvala bogu. Zamenjava privzetega iskalnika itak vzame 2s ob inštalaciji.

Samo zaradi tega zamenjati brskalnik je totalni idiotizem.
Never trust a computer you can't throw out a window

harvey dent ::

Za Ubuntu uporabnike bo na "domači strani" Firefoxa še vedno Googlov iskalnik. To pa zato, ker domača stran od Firefoxa na splošno ni ista kot domača stran Firefoxa v Ubuntuju (slednja je stweakana).

Zgodovina sprememb…

GTX970 ::

hojnik
opera je na androidu čisto spodoben brskalnik. mnogo boljši od classic verzije.

Classic verzija opere je zanič.

Samo dokler poženeš Next Browser, dela dosti boljše + flash player se da aktivirati.
https://play.google.com/store/apps/deta...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

shadeX ::

Ta novica me je razveselila. Zelo.

Google rabi konkurenta.

Matija82 ::

shadeX je izjavil:

Ta novica me je razveselila. Zelo.

Google rabi konkurenta.


Ne predstavljam si človeka, ki ima raje Yahoo kot Google (glede iskanja). Na eni strani imamo lep, minimalističen vmesnik na drugi strani na tračarski portal, ki je vse drugo kot iskalnik. Da posiljevanja z top10 iskanimi pojmi niti ne omenjam (kar zavzema kar tretjino strani).

Google rabi konkurenta ampak umiram od smeha, če kdorkoli misli, da je to Yahoo Search.

DuckDuckGo mogoče enkrat, ko bodo dosegli Google v pokritosti spleta in nehali biti tipični ameriški puritanci (safe search on LOL) (isto za ixquick).
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Firefox praznuje 15 let

Oddelek: Novice / Brskalniki
395522 (3290) mtosev
»

Mozilla po 10 letih sodelovanja z Googlom podpisala z Yahoojem, ki bo nov privzet isk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5319977 (16801) johnnyyy
»

Mozilla čedalje odvisnejša od Googla (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
9530448 (25782) mtosev
»

Mozilla: Chrome nam zapleta življenje

Oddelek: Novice / Brskalniki
207499 (3989) mjk

Več podobnih tem