» »

Latinščina v srednjih šolah

Latinščina v srednjih šolah

Go-ahead ::

Srednješolci nanjo gledajo kot na enega od totalno brez veznih predmetov. Kakšno je vaše mnenje?

jype ::

Quiquid latine dictum sit altum viditur.

Najboljši razlog za učenje latinščine, IMO.

Šimpanz ::

Se strinjam, raje bi se učil katerega od tujih jezikov kot latinščino.

m0LN4r ::

Tempus edax rerum.
Načeloma je brezvezen ja, učte se raje kak azijski jezik ali angeščino in nemščino. Poglejte koliko ljudi ima probleme danes, da so to špricali v šoli.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

6151 ::

Jaz bi se naprimer japonščino/kitajščino raje učil kot latinščino. Latinščina je neuporabna
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

MTB ::

Računalničarjem je brezvezna, biologom, zdravnikom, zgodovinarjem in podobni stroki, pa zelo koristi.
To je tako kot da bi rekel jezikoslovec, da je računalništvo brezvezno.

jype ::

sandmat ::

MTB je izjavil:

Računalničarjem je brezvezna, biologom, zdravnikom, zgodovinarjem in podobni stroki, pa zelo koristi.
To je tako kot da bi rekel jezikoslovec, da je računalništvo brezvezno.


kot računalničar z 8 leti latinščine se ne morem strinjat s to izjavo :) Če ne drugega je latinščina odlična podlaga za kup drugih jezikov. Ne gre za učenje instance jezika ampak za učenje modela, ki ti ga latinščina da. Jaz bi to ponovno uvedel kot obvezen predmet na vse šole.

m0LN4r ::

Ja samo ne tako, kot smo jo mi imeli v srednji, kjer smo vsako uro celih 30 minut prepisovali sklanjatve iz table in brali tisto eno besedo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

7982884e ::

Jaz bi to ponovno uvedel kot obvezen predmet na vse šole.
obvezno za vse, tako kot je obvezna angleščina, ki je po drugi strani skoz uporabljana in so ji izpostavljeni cel čas, pa jih ogromno še vedno ne zna bolje od alenke bratušek?

bo več od tega, če se bo v srednjih šolah forsiralo tako zelo subtle programiranje.

m0LN4r ::

Dejte no, vsak ki konča osnovno ali srednji šolo se je učil angleščino ali nemščino oz. oboje in je imel vsak pozitivno zaključeno.
Koliko pa dejansko znajo? Zakaj bi jim še podturavali latinščino, če večina (3/4 razreda) ima ANG in NEM zaključeno z 2 ali 3, pa neve niti Guten Tag oz. eno poved napisat?
5 let tujega jezika v osnovni, pa še 4 leta v srednji, zaključeno pozitivno vsa ta leta, znanje pa na nivoju 4. razreda osnovne šole še vedno.
Tudi takšni, ki so si izborili 4 in 5 na koncu ne vejo niti prošnje v slovenščini ali tujem jeziku napisat.

Bo treba najprej tole popravit in potem se zajebavati še z latinščino.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

GGGGG ::

Koliko pa dejansko znajo?


Očitno znamo kar dobro angleško.

m0LN4r ::

A to so šli po šolah in v razredu delal intervjuje? Od Kopra pa do Lendave, da lahko kaj takega izjavijo?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

SimplyMiha ::

Hočeš reči, da so v drugih državah delali raziskavo po razredih, samo v Sloveniji ne?

Zgodovina sprememb…

jype ::

sandmat> kot računalničar z 8 leti latinščine se ne morem strinjat s to izjavo :) Če ne drugega je latinščina odlična podlaga za kup drugih jezikov. Ne gre za učenje instance jezika ampak za učenje modela, ki ti ga latinščina da. Jaz bi to ponovno uvedel kot obvezen predmet na vse šole.

Exactly. Ker je metajezik za večino evropskih jezikov. Sicer ne bi matral ljudi s tem 8 let, vsekakor bi jim pa dal možnost, da lahko, če želijo.

m0LN4r ::

SimplyMiha je izjavil:

Hočeš reči, da so v drugih državah delali raziskavo po razredih, samo v Sloveniji ne?

Ja tako nekako. Glede na erasmus druženja in 7 let glasbene na madžarskem te številke ne držijo nobene vode.
Madžarski osnovnošolci prešišajo naše srednješolce, če gledamo povp. celega razreda. Pač imajo strožji sistem, ki sem ga tudi sam izkusil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

GGGGG ::

Pixy222 ::

Meni se zdi učenje latinščine brez posebnega smisla. Že res da je 'metajezik' vendar kdor ima že v splošnem težave s tujimi jeziki jih tudi z latinščino nebo rešil.
Sam sem imel tekom študija (BF) ogromno latinskih izrazov, ki smo jih morali poznati do črke natančno pa nisem imel z njimi popolnoma nič večjih težav kot kolega, ki je imel 4 leta latinščino v srednji šoli. Ok 1 primer ni merodajen, pa vseeno je pač en primer, ki govori v prid ne-učenja latinščine.

jype ::

Latinščine se ne učiš zato, da bi znal latinske izraze na pamet, ampak zato, da bolje razumeš ustroj jezikov.

7982884e ::

po mojem boš o ustroju romanskih jezikov več vedel, če se naučiš angleščine (kljub temu, da ima germansko slovnico) in recimo španščine.

jype ::

Am. Poznat moraš čim več jezikov. Latinščina je lažja, ker je ni toliko kot sodobnih jezikov.

Ziga Dolhar ::

m0LN4r je izjavil:

Dejte no, vsak ki konča osnovno ali srednji šolo se je učil angleščino ali nemščino oz. oboje in je imel vsak pozitivno zaključeno.
Koliko pa dejansko znajo? Zakaj bi jim še podturavali latinščino, če večina (3/4 razreda) ima ANG in NEM zaključeno z 2 ali 3, pa neve niti Guten Tag oz. eno poved napisat?
5 let tujega jezika v osnovni, pa še 4 leta v srednji, zaključeno pozitivno vsa ta leta, znanje pa na nivoju 4. razreda osnovne šole še vedno.
Tudi takšni, ki so si izborili 4 in 5 na koncu ne vejo niti prošnje v slovenščini ali tujem jeziku napisat.

Bo treba najprej tole popravit in potem se zajebavati še z latinščino.


Zakaj bi jim podturavali angleščino/nemščino, če pa še slovenščino ne znajo?
https://dolhar.si/

Ziga Dolhar ::

jype je izjavil:

Latinščine se ne učiš zato, da bi znal latinske izraze na pamet, ampak zato, da bolje razumeš ustroj jezikov.


S temle se zelo strinjam. Sam sem imel (in imam še vedno) precej težav z nemščino. Ko sem se v prvem letniku faksa malo za zabavo lotil latinščine (po knjigi Latin for Dummies), so mi mnoga pravila nemške slovnice postala mnogo bolj jasna. Čeprav so zelo sorodna pravilom slovenščine, vendar v srednji šoli preprosto nisem bil dovolj brihten, da bi pogruntal, da je nominativ=imenovalnik in podobno.

Kratko učenje latinščine je pripomoglo tudi k temu, da sem med študijem bolje razumel latinske maksime, da se mi jih ni bilo potrebno učiti do črke na pamet (ampak glede na pomen, nakar sem mnogo lažje rekonstruiral latinsko besedilo). Pri komunikaciji med različnimi pravnimi sistemi se včasih kak institut precej lažje predstavi z ustreznim latinskim izrazom kot z opisom pravil instituta. Pri razumevanju tujejezičnih besedil mnogokrat koristi dejstvo, da so si jeziki (vključno s slovenščino) marsikaj sposodili iz latinščine in grščine. Prednosti latinščine so še toliko bolj očitne pri zdravnikih.

Nikakor ne mislim reči, da je učenje latinščine nujno. Je pa lahko precej koristno, če ga znaš izkoristiti - ne le v poklicnem življenju.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

sandmat ::

Pixy222 je izjavil:

Meni se zdi učenje latinščine brez posebnega smisla. Že res da je 'metajezik' vendar kdor ima že v splošnem težave s tujimi jeziki jih tudi z latinščino nebo rešil.
Sam sem imel tekom študija (BF) ogromno latinskih izrazov, ki smo jih morali poznati do črke natančno pa nisem imel z njimi popolnoma nič večjih težav kot kolega, ki je imel 4 leta latinščino v srednji šoli. Ok 1 primer ni merodajen, pa vseeno je pač en primer, ki govori v prid ne-učenja latinščine.


učenje latinskih izrazov (sploh v biologiji) nima nobene veze z učenjem latinščine. Približno tako kot te učenje računalniških buzzwordow v angleščini ne naredi programerja.

kogledom ::

Iskreno povedano je latinščine pri zdravnikih zelo malo. Naučiš se nekaj 10 izrazov, pa še te večinoma uporabljaš krajšane; daleč od poznavanja jezika ali vsaj strukture torej.

m0LN4r ::

Ziga Dolhar je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Dejte no, vsak ki konča osnovno ali srednji šolo se je učil angleščino ali nemščino oz. oboje in je imel vsak pozitivno zaključeno.
Koliko pa dejansko znajo? Zakaj bi jim še podturavali latinščino, če večina (3/4 razreda) ima ANG in NEM zaključeno z 2 ali 3, pa neve niti Guten Tag oz. eno poved napisat?
5 let tujega jezika v osnovni, pa še 4 leta v srednji, zaključeno pozitivno vsa ta leta, znanje pa na nivoju 4. razreda osnovne šole še vedno.
Tudi takšni, ki so si izborili 4 in 5 na koncu ne vejo niti prošnje v slovenščini ali tujem jeziku napisat.

Bo treba najprej tole popravit in potem se zajebavati še z latinščino.


Zakaj bi jim podturavali angleščino/nemščino, če pa še slovenščino ne znajo?

To je bla druga misel, ki me je prešinla.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Pixy222 ::

Jype jap to razumem, vendar se mi zdi da porabiš preveč časa za učenje latinščine, glede na to koliko potem profitiraš pri učenju nekega tretjega jezika. Seveda se lahko motim in nekomu kot npr. Zigu Dolharju zelo pomaga, vendar v splošnem menim da ni potrebe po latinščini.
Sandmat, ok ja to je res.

Yohan del Sud ::

Če bi bil sam ravnatelj kakšne gimnazije, bi ure namenjene latinščini razdelil na XML, latinščino in primerjalno jezikoslovje. Ampak, hej, to je samo moje mnenje.
www.strancar.com

broken/link ::

Pixy222 je izjavil:

Jype jap to razumem, vendar se mi zdi da porabiš preveč časa za učenje latinščine, glede na to koliko potem profitiraš pri učenju nekega tretjega jezika. Seveda se lahko motim in nekomu kot npr. Zigu Dolharju zelo pomaga, vendar v splošnem menim da ni potrebe po latinščini.
Sandmat, ok ja to je res.


saj ni problem - pač greš na gimnazijo, kjer latinščine nimajo. ponekod je tudi latinščina izberni jezik in se ti ga ni potrebno učit. sam tu res ne vidim problema.

sam sem tudi eden izmed tistih, ki se je latinščino učil 4leta in lahko povem, da sem od nje odnesel veliko več, kot od drugih predmetov. Pa sem računalničar in nimam potrebe po latinskih izrazih, mi je pa bila vedno latinščina kot "jezik osnovan na matematiki" in sem se jo tudi veliko lažje učil kot druge tuje jezike. Z njo sem tudi začel drugače gledat na jezike, saj mi je dala neko novo presektivo. Je ne bi ravno uzakonil kot obvezen jezik, ampak vsekakor pa z učenjem le-te veliko več prodobiš kot pa izgubiš, in učenje latinščine vsekakor ni izguba časa ampak ravno obratno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoftov center za uporabnike prejemnik klica ni znal Slovensko. (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18129940 (23207) zmaugy
»

Matura (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8111101 (8413) Zajec123
»

Angleščina in črkovanje-zmešnjava

Oddelek: Šola
62087 (1869) elomat
»

Prevod- slovenščina v latinščino

Oddelek: Šola
193528 (3119) ZaphodBB
»

Ukinimo slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10115234 (12630) perlica

Več podobnih tem