» »

Fizika

Fizika

urbyyy ::

Imamo stojalo, visoko 180 cm. Na dnu ga podpira krog r=15cm, na vrhu pa je palica, obešena na sredino, na vsako stran 50cm. Stojalo je težko 60N. KOliko težek plašč lahko naj obesimo, če ga obesimo čisto na konec na vrhu?

Js sem rešvau takole:
Os vrtenja je, če smo npr. plašč obesili na desno stran, na skrajni desni točki kroga. Tedaj je ročica plašča 50-15cm=35cm, Mp pa Fp*35cm. Ročica stojala pa je r=15cm, ker gre nosilka sile skozi središče kroga. Ms=60N*15cm.

Mp=Ms

==> Fp=2,6kg

Sam men se zdi da ni prou, ker se nikjer ni upoštevala višina stojala.A mi lahku kdo pove če sem rešo tole nalogo prou?

OwcA ::

Ročice si napak določil. Ročica stojala je razdalja med težiščem stojala (očitno je treba predpostaviti, da je prečka na vrhu brezmasna, zato je težišče stojala kar na polovici) in osjo vrtenja, torej diagonala pravokotnega trikotnika s katetama 180/2 in 15, ročica plašča pa razdalja med prijemališčem sile plašča in osjo vrtenja, torej diagonala pravokotnega tikotnika z katetama 180 in 50-15. Obe sili moraš še ustrezno obdelati s kotnimi funkcijami, da dobiš le komponento pravokotno na ročico.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

urbyyy ::

ok, sam a ni ročica pravokotna razdalja med nosilko sile in osjo?

OwcA ::

Ne, ročica je razdala med osjo vrtenja in prijemališčem sile, navor pa definiramo kot vektorski produkt sile in ročice.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

DuLE_ ::

Ročica sile je najmnjša razdalja od osi do premice sile.

prepisano iz zvezka :)

OwcA ::

Blah, kako znajo eni stvari zakomplicirati ...
Če se potrudiš lahko tudi po vaše delaš. Zveza je nekaj v smislu

M = r*F*sinA = r*F*r'/r = F*r'

A - kot med r in F
r' - pravokotna rzdalja med nosilko sile in osjo
r - razdalja med prijemališčem
Otroška radovednost - gonilo napredka.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika - naloga

Oddelek: Šola
71703 (1484) primorcan
»

fizika//fizično nihalo

Oddelek: Šola
62915 (2799) rok6
»

Kolo in ravnotežje

Oddelek: Loža
414093 (3065) ABX
»

Razdalja med kroglo in stožcem

Oddelek: Programiranje
203092 (2419) jernejl
»

Fizika:Vrvohodec

Oddelek: Šola
121835 (1690) jjohny

Več podobnih tem