» »

Črni robovi pri filmih

Črni robovi pri filmih

deejay2 ::

Naj mi nekdo pove, po kakšni čudni logiki nas snovalci filmov obdarjajo s filmi z nekimi čudnimi razmerji stranic, ki nam prinesejo črno na zgornji in spodnji strani zaslona? Ne razumem tega. Res ne. Ok, razumem, da je za kino takšno razmerje stranic dobro, ampak zakaj enostavno filmi niso posneti še v čistem full HD-ju za TV-je, torej v 1920 x 1080 in ne z nelogičnim 1920 x 800. Filmov, ki ne izkoriščajo celotne površine mojega TV-ja, sem enostavno nehal gledat. K sreči se najdejo še takšni, pri katerih jih ni.

gddr85 ::

a da bi jih 2x snemal, al kako?
potem pa najbrž že kar neki cajta ne gledaš novejših filmov :))
mogoče kakšen pan&scan probaš, samo ni to isto

matobeli ::

Nekaj je pa potrebno pogruntat da kini še ne bodo za v smeti. *vzdih*

Tudi mene to moti. Lahko bi že začeli masovno proizvajat displaye z tako širino kot jo imajo v kinih.

Steampunk ::

Kolikor vem, so filmi še vedno posneti na kolute, zato drugačen aspect ratio in črni robovi.
Npr. serije so digitalne in je lep 16:9 format.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Steampunk ()

hojnikb ::

sj pa pocroppaš, da imaš potem normalno 16:9.
In točno tako je narejeno pri tistih filmih ki so out of the box taki :)
#brezpodpisa

gddr85 ::

samo manjka potem na levi in desni

a se ni glih sidney pollack šel nekej tožarit s francozi al skom že, ker so njegove filme croppal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

deejay2 ::

Problem pri mojem Philipsovem televizorju je v tem, da se ne da odrezat levi in desni del slike, tako da bi ta potem prišla čez cel zaslon. Sliko se sicer da povečat na celoten zaslon, ampak tu ne gre za rezanje levega in desnega konca slike, ampak mi TV sliko sliko enostavno raztegne gor in dol. To pa seveda ni ok.

Scorpia ::

Kolikor vem, filmska industrija, vsaj te k snemajo visokoproracunske filme, snemajo v precej visji locljivosti kot so nasi televizorji zmozni. Pa tudi vec kadra dobijo, sploh k snemajo v widescreen.
Ker pa se se vedno prilagajajo "kino" standardom, dobimo pac tako sliko kot je. Ne bojo sli 2x cez produkcijo, da prilagodijo se zaslonom za domaco televizijo, kjer pac ni dovolj dohodka.
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

ghost13xc ::

Tako ja, filmi so posneti v vecji resoluciji, zato da lahko vidis vec :) vecji kader, gledalcu lahko povedo vec, a tu je problem, crni robovi.... Zato pa se hodi v kino...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ghost13xc ()

GrimReaper ::

Nikoli nisem imel kakšnih problemov s tem, pa imam samo 32" TV. Raje vidim celo sliko kot da bi imel croppano.
Seveda pa sem imel problem, ko sem gledal na 19" 5:4 monitorju, kjer je bila slika samo na srednji tretjini.

Drugače pa obstajajo tudi 21:9 TV-ji. Če gledaš 80% filme in samo 20% serije in TV program, imaš problem rešen.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

deejay2 je izjavil:

Naj mi nekdo pove, po kakšni čudni logiki nas snovalci filmov obdarjajo s filmi z nekimi čudnimi razmerji stranic, ki nam prinesejo črno na zgornji in spodnji strani zaslona? Ne razumem tega. Res ne. Ok, razumem, da je za kino takšno razmerje stranic dobro, ampak zakaj enostavno filmi niso posneti še v čistem full HD-ju za TV-je, torej v 1920 x 1080 in ne z nelogičnim 1920 x 800. Filmov, ki ne izkoriščajo celotne površine mojega TV-ja, sem enostavno nehal gledat. K sreči se najdejo še takšni, pri katerih jih ni.


Filmska industrija ima dolgo zgodovino in formati so povezani s tem kako je film tekel skozi kamero, kaksne lece so bile nasraufane na kamero in katero podjetje je dobavilo film/kamero. :)

Danes je vecina produkcije na 2.40:1 (oz 2.39:1) formatu, to je nekaj kar se smatra kot wide-screen v filmskem svetu. Za racunalniske zaslone in TVje pa se uporablja 1.77:1 format. Po filmski produkciji oziroma ze med produkcijo se film kadrira tako, da se uposteva tudi to, da bodo filmi kdaj prisli na 4:3 ali pa na 16:9 zaslone. Konverzija se vcasih dela, vcasih pa ne, povsem odvisno od filma in studia.

Torej, glavni problem ni to, da film ne izkoristi vse povrsine tvojega TVja, glavni problem je to, da je tvoj 'projektor' zanic. :)


Evo se nekaj zanimivega branja:

Negative pulldown @ Wikipedia
List of film formats @ Wikipedia
Anamorphic format @ Wikipedia
Widescreen @ Wikipedia
Academy ratio @ Wikipedia
Aspect ratio (image) @ Wikipedia

Dzombic ::

Mislim, da ima Joker vedež o tem, vem, da so zaključili misel nekako tako, da si te črne robove in končni izdelek zamisli režiser

deejay2 ::

Zakaj pa potem gledamo na televizijskih programih skoraj vedno samo filme, ki so čez cel ekran? Dvomim, da televizijske hiše odkupujejo samo tiste filme, ki imajo razmerje strani, ki je prilagojen TV-jem.

DarwiN ::

deejay2, tule pride v poštev magična beseda, ki se ji reče "zoom". :))
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

matobeli ::

deejay2 je izjavil:

Zakaj pa potem gledamo na televizijskih programih skoraj vedno samo filme, ki so čez cel ekran? Dvomim, da televizijske hiše odkupujejo samo tiste filme, ki imajo razmerje strani, ki je prilagojen TV-jem.


dej če maš možnost enkrat posnem en film iz TVja in primerjaj z eno verzijo iz DVDja. Me prav zanima če je kaj odrezano, oziroma kako je odrezano

bastadu ::

DarwiN je izjavil:

deejay2, tule pride v poštev magična beseda, ki se ji reče "zoom". :))

Ubistvu se temu reče 'crop' ... jap, nekateri filmi, ki so prilagojeni za 4:3 (TV) format so pač na levi in desni strani odrezani, kot je že pa nekdo omenil so ti filmi ponavadi že posneti tako, da to omogočajo, torej da v widescreen (filmskem) formatu kadri niso prikazani pretirano na levem ali desnem koncu slike, saj bi jih lahko pri cropanju preveč odrezali in bi se hitro videlo, da nekaj ne štima ...

Phantomeye ::

Eden izmed razlogov, zakaj so kina prešaltala na widescreen, je konkuriranje tv-ju, ki jim je začel jemat kruh. Češ, zakaj bi gledal film na tv, če pa lahko v kinu vidiš več.

Nagi Bator ::

deejay2 je izjavil:

Zakaj pa potem gledamo na televizijskih programih skoraj vedno samo filme, ki so čez cel ekran? Dvomim, da televizijske hiše odkupujejo samo tiste filme, ki imajo razmerje strani, ki je prilagojen TV-jem.

Tukaj imas primer sicer za 4:3 razmerje, vendar ti bo koj jasno kaj gledas na TV-ju cez cel ekran:

radmannsdorf ::

Tudi mene to pri filmih moti, da je slika manjša kot ekran.
Pa še ena scena ki je tudi ne razumem. Šport Klub oddaja v full HD, HD logo je lepo spodaj v kotu, njihov logo pa zamaknjen proti sredini ekrana, da je extra moteč. Kaj hudiča?

BigWhale ::

Dzombic je izjavil:

Mislim, da ima Joker vedež o tem, vem, da so zaključili misel nekako tako, da si te črne robove in končni izdelek zamisli režiser


O tem na kak format se bo snemalo odloca vec ljudi, pri cemer reziser in cinematograf verjetno povesta najvec. Ko se film gleda v kinih, teh crnih robov prakticno ni. Je pa vse odvisno od tega kaksen je projektor oziroma kaksno je projektorsko platno v kinu.

deejay2 je izjavil:

Zakaj pa potem gledamo na televizijskih programih skoraj vedno samo filme, ki so čez cel ekran? Dvomim, da televizijske hiše odkupujejo samo tiste filme, ki imajo razmerje strani, ki je prilagojen TV-jem.


Pri prenosu na TV se te svari popravi. Metod, kako se to naredi je pa vec. Letterboxing je tista rec, kjer vidis crne robove.
Letterboxing (filming) @ Wikipedia

Ce je pa uporabljena metoda pan-and-scan, pa se film poveca, raztegne, ter odreze.
Pan and scan @ Wikipedia

Tle se lepo vidi kako se stvari poreze, zeleni kvadrat je tisto kar vidis na standardnem 4:3 televizorju, 16:9 je pa 1.77 ratio, se pravi mal manj kot tisti rdec frame.



radmannsdorf je izjavil:

Tudi mene to pri filmih moti, da je slika manjša kot ekran.
Pa še ena scena ki je tudi ne razumem. Šport Klub oddaja v full HD, HD logo je lepo spodaj v kotu, njihov logo pa zamaknjen proti sredini ekrana, da je extra moteč. Kaj hudiča?


V sloveniji imamo pa precej dober primer, ko niti same TV hise ne vedo tocno kaj oddajajo in kako. Potem imas pa se kabelske/iptv operaterje, ki spet pocnejo stvari po svoje.

Tako pridemo do bizarnih primerov, ko imas dvakrat letterboxed oddaje ali filme, ki imajo podnapise v crnem robu, ali pa se huje, pol na crnem robu, pol v sliki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Arctander ::

Tako pridemo do bizarnih primerov, ko imas dvakrat letterboxed oddaje ali filme, ki imajo podnapise v crnem robu, ali pa se huje, pol na crnem robu, pol v sliki.


Po mojih izkušnjah pravzaprav ni problem v televizijah, ampak v distributerjih. Velikokrat se zgodi, da je film ali oddaja snemana v 16:9, vrli distributerji pa jo prekodirajo v 4:3, dodajo letterbox ter podnapise po trenutnem navdihu. Z nekaterimi se še da kaj dogovoriti, pri večini pa je učinek enak butanju z glavo ob steno. Na koncu ti ne ostane drugega kot takšno skropucalo spustiti v eter in se zraven držati za glavo.

gruntfürmich ::

Nagi Bator je izjavil:

Tukaj imas primer sicer za 4:3 razmerje, vendar ti bo koj jasno kaj gledas na TV-ju cez cel ekran:



pa se dejansko tako 'reže' slika za na tv-je? ali nastavijo samo na sredino in vidiš kar pač vidiš?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jacal ::

Kolikor vem, se dejansko reže na oba načina. Tale na Nagijevi slikici je 'pametni', bolj sofisticiran in najbrž vnaprej predviden. Sredinski 'kar bo pa bo' je pa pač drvarski, ali kako naj lepše rečem, nekaj v zvezi z močnimi prešvicanimi dedci, ki jih ne zanimajo podrobnosti, če niso lesene. Najlaže prepoznaven po dveh noskih, ki se pogovarjata.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Standard za filme

Oddelek: Loža
71007 (785) BigWhale
»

Netflix nateguje s svojim 1 month "free" trial-om (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
7618234 (11987) BigWhale
»

Razlika: 21:9 vs 16:9

Oddelek: Kaj kupiti
153531 (2662) tikitoki
»

Potrebujem 1080p free sample

Oddelek: Zvok in slika
121683 (1396) RejZoR
»

format 16:9 na TV

Oddelek: Zvok in slika
151348 (1120) [BISI]

Več podobnih tem