» »

Italija: prednameščena programska oprema na računalnikih nezakonita

1
2
3

Mr.B ::

Monopolist Microsoft je rekel da PC-jev brez OS-a ne smejo prodajati, NJE :)). Takrat ko je bilo to sprejeto, si moral dobiti zraven Free nekaj, ali pa winse..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Dr_M ::

Zdej bodo vsi veseli, ker bodo prisparali nekaj 10e in piratizirali windowse.

zmaugy ::

[D]emon je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Ker verjetno bi večina kupcev hotela prenosnik brez OS ampak oni zanalašč mučijo svoje kupce. Mamke verjetno stojijo v vrsti za mašino, za katero bi potem morale same po netu iskati gonilnike, delat zagonske diske in podobno. Ker večina ljudi ne počne nič drugega v življenju kot visijo na netu in tweakajo svoje računalnike in telefone za par evrov prihranka in 1,2 % višjo hitrost.


Ne budaliraj.


Vsebinska pripomba.

klinker ::

Slotechovci vcasih mislite da ste center sveta in da kot vi razmisljate, razmislja cel svet ;((
Dejstvo pa je da ste v manjsini in v tem primeru ima masa raje lepo prednalozen licencen sistem, kot pa neko jebanje z alternativami ki to niso in raznim crackanjem ter podobne neumnosti. Razni open source geeki pa se raje potrudite ta produkt narediti kvalitetnejsi in uporabniku prijaznejsi, pa ga bo folk za dzabe na dolgo in siroko uporabljal ;)
Apple tudi ne mesajte tu, ker ni to multibrand hw z enim OS, Apple je celota hwja in swja, njihov sw drugje ne dela, uradno, tako da nema veze. Ce pa kdo noce OSXa, pa naj kupi HP, Asus, Lenovo, ......

...:TOMI:... ::

Prvo načelo proizvajalcev HW bi morali biti odpre specifikacije, da se lahko izdela odprt FW, driverje... Hočeš kupiti SW po izbiri in ni podpore za starejši/novejši OS. Primer: ravno obratno bi moralo biti, kot to dela nvidia.

Drugo načelo bi moralo biti, da nudijo podporo za SW. Sedaj je podpora nikakva, MS te napoti na proizvajalca računalnika, proizvajalec te napoti na MS...

Tretje kar je, prenaložen računalnik rabi mnogo časa, da se očisti vse nesnage, ki je gor. Hvala lepa za tako dobrodošlico ob nakupu NOVEGA računalnika. In ne, stare mame tega ne znajo. Dobiš nov polizdelek.

Če bi lahko izbiral OS ob nakupu, si ga lahko inštalira tudi stara mama, samo vstavila bi priložen medij z izbranim OSom in pol urice ter 3 klike pa smo na konju. Predpogoj je, da ve, kaj je DVD in kaj je miška, tipkovnica, zaslon.

Tale makaronar je dobro naredil, podpiram ga. Ena redkih IT stvari, ki so dobre.
Tomi

zmaugy ::

Dr_M je izjavil:

Zdej bodo vsi veseli, ker bodo prisparali nekaj 10e in piratizirali windowse.


Nikakor, vsi bojo dali gor Ubuntu in uporabljali Libre Office. Ker sovražijo MS. Samo ne vem kako bo s Photoshopom, ki ga nujno rabijo za obdelao slik za FB :|

trnvpeti ::

in ker nekdo noce imeti windowse in ms office
ga mora sovrazit
svasta

zmaugy ::

...:TOMI:... je izjavil:

Prvo načelo proizvajalcev HW bi morali biti odpre specifikacije, da se lahko izdela odprt FW, driverje... Hočeš kupiti SW po izbiri in ni podpore za starejši/novejši OS. Primer: ravno obratno bi moralo biti, kot to dela nvidia.

Drugo načelo bi moralo biti, da nudijo podporo za SW. Sedaj je podpora nikakva, MS te napoti na proizvajalca računalnika, proizvajalec te napoti na MS...

Tretje kar je, prenaložen računalnik rabi mnogo časa, da se očisti vse nesnage, ki je gor. Hvala lepa za tako dobrodošlico ob nakupu NOVEGA računalnika. In ne, stare mame tega ne znajo. Dobiš nov polizdelek.

Če bi lahko izbiral OS ob nakupu, si ga lahko inštalira tudi stara mama, samo vstavila bi priložen medij z izbranim OSom in pol urice ter 3 klike pa smo na konju. Predpogoj je, da ve, kaj je DVD in kaj je miška, tipkovnica, zaslon.

Tale makaronar je dobro naredil, podpiram ga. Ena redkih IT stvari, ki so dobre.


Računalnik s prednaloženim OSom deluje 100 % ok za vse običajne uporabnike (v okviru kvalitete hardwera, seveda). Kdor s tem ni zadovoljen, si zna pomagat, brez skrbi. In izbira brez OS ko sem nazadnje kupoval prenosnik, je bila čisto OK, morda v rangu 3000 EUR nisem videl takšne konfiguracije, ampak če imaš toliko za prenosnik, si verjetno ne boš belil glave s 100 EUR za Winse, ki jih ne rabiš nujno.

Dr_M ::

zmaugy je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Zdej bodo vsi veseli, ker bodo prisparali nekaj 10e in piratizirali windowse.


Nikakor, vsi bojo dali gor Ubuntu in uporabljali Libre Office. Ker sovražijo MS. Samo ne vem kako bo s Photoshopom, ki ga nujno rabijo za obdelao slik za FB :|



Vsi? Vsi trije?
Dej no, kaksen razumen argument recimo.
Vsi sovrazijo MS? Cemu? Ker ne znajo uporabljat njihovih produktov? Ok, to razumem, da so eni trije. Ampak vsi?

trnvpeti ::

sej sploh ni problema
ker ima monopolist tako dober OS, ne vem zakaj ga je strah, da ljudje ne bi kupili njegovega
vsak pac naj izbere boljsega

BigWhale ::

zmaugy je izjavil:

Takšno bedarijo lahko sproducira samo sodišče v EU. A pralni stroj lahko tudi dobim brez programske opreme?


Ko bo na trziscu dovolj alternativne programske opreme za pralne stroje sem preprican, da bos lahko od proizvajalcev zahteval, da ti prodajo stroj brez njihove programske opreme, ki ga sicer lahko kupis tudi v prosti prodaji.

zmaugy je izjavil:

Prosim še za nov avto brez vgrajenega avtoradia, ta davek je veliko hujši in se mu je težje izogniti pa tudi vgrajene enote so ponavadi smešno drage.


Jaz sem do sedaj se vedno lahko rekel, da nocem avtoradia in ga nisem dobil. Zamenjal proizvajalca avtomobila, ce je tvoj tolk smotan, da ti tega ne omogoca. Pfft, easy!

...:TOMI:... je izjavil:

Drugo načelo bi moralo biti, da nudijo podporo za SW. Sedaj je podpora nikakva, MS te napoti na proizvajalca računalnika, proizvajalec te napoti na MS...


Podporo za OEM Windows ti mora dati proizvajalec HW. Ce kupis Windows v skatli, ti bo podporo nudil MS. OEM pomeni samo to, da bo proizvajalec dobil en kup Windows licenc brez podpore s strani MSja in z ustreznim popustom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

zmaugy ::

Moj brat je hotel avto brez šip z električnim pomikom. Ni problema, doplačilo. Ker me ta jajca od vgrajenih radiov zelo jezijo, bom ob prvi priliki vprašal ponudnika, kako je s tem. Nekako mislim da bi morda šlo - z doplačilom. Kar nekako ni skladno z idejo tukaj obravnavane sodbe, sploh če pomislim kako noro visoko proizvajalci avtomobilov vgrajene radije cenijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

klinker ::

Samo vi Slotech geeki mislite da se cel svet vrti okoli vas al kako?
Ker namrec masa kot vem razmislja drugace od vas par promilov tu gor in imajo raje PC s prednalozenim OSem. Masa pac nima tega casa in zelje viset na slotechu in se ucit kako postimat to in ono, iskat alternative, gonilnike, cracke in podobne neumnosti.
Alternative, razen OSXa pa itak nimajo za burek. Prvo naj opensource geeki kaj spodobnega ven spokajo, za zacetek da vsaj dela na vsem HWju, tako kot dela na Winsih, pa bo masa z veseljem uporabljala free alternativo. V poplavi opensource sw-ja, ni niti enega s katerim ne bi blo vsaj kaj malega jebanja, ceprav je z vsakim precej jebanja, razen ce imas sreco oz. obvlasas opensource.
Apple pa ne vlacite v to temo, ker nema veze. Mac je mac in samo na njem uradno deluje OSX. Ni to HP, Lenovo, Acer itd, kateri vsi furajo winse.

BigWhale ::

zmaugy je izjavil:

Moj brat je hotel avto brez šip z električnim pomikom. Ni problema, doplačilo. Ker me ta jajca od vgrajenih radiov zelo jezijo, bom ob prvi priliki vprašal ponudnika, kako je s tem. Nekako mislim da bi morda šlo - z doplačilom. Kar nekako ni skladno z idejo tukaj obravnavane sodbe, sploh če pomislim kako noro visoko proizvajalci avtomobilov vgrajene radije cenijo.


Najprej primerjas dve popolnoma razlicni stvari, potem pa se ne razumes tocno kako delujejo avtomobilske proizvodnje linije.

Na eni strani tovarne BMW mece not zelezo, na drugi strani tovarne pa ven lezejo avtomobili. BMW je videl, da si vsi zelijo avto z elektricnim pomikom stekel in to pac vgradijo v vse avtomobile. Potem pa pride tvoj brat in rece, da hoce nekaj drugega. Komot lahko dobi, samo bo ta stvar zahtevala nekaj vec dela. To pa mora nekdo placati.

Ce pa nekdo necesa ne rabi narediti na prenosniku, pa to pomeni manj dela in manj stroskov. Poleg tega to pomenu tudi, da mu proizvajalec ne rabi _prodati_ se extra kosa programske opreme.

A je se kaj nerazumljivega?

pviran3 ::

Z nobenim softwerom NI jebanja, če ti ga nekdo nastavi, npr administrator.

Windows ima polno podporo za stranke s klicnim centrom, open source pa ima? wiki?

Datadog ::

mtosev je izjavil:

boolsheat je izjavil:

mtosev je izjavil:

Datadog je izjavil:

Če bodo zaradi tega ustrezno padle cene. Top shit!
za kakih 50e max


MS prodaja v W8.1 po $30 OEMom, se pravi 23€.
close enough, ker tole sn napamet reko>:D


Tud čisto ok. Če je par pirčkov je pa par pirčkov. Pa da ne bo pomote nekateri MS produkti so mi čisto ok in jih imam ene par. Samo do njihovega desktop OS-a mi pač ni in mi tudi ni, da bi plačeval za njega. Pa če je 10e pa tudi 10e ne maram plačat za stvar ki jo ne bom uporabil niti enkrat.

pviran3 ::

MS prodaja v W8.1 po $30 OEMom, se pravi 23€.

Za ta denar dokupim, sam v trgovini je malce več... :)

[D]emon ::

zmaugy je izjavil:

[D]emon je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Ker verjetno bi večina kupcev hotela prenosnik brez OS ampak oni zanalašč mučijo svoje kupce. Mamke verjetno stojijo v vrsti za mašino, za katero bi potem morale same po netu iskati gonilnike, delat zagonske diske in podobno. Ker večina ljudi ne počne nič drugega v življenju kot visijo na netu in tweakajo svoje računalnike in telefone za par evrov prihranka in 1,2 % višjo hitrost.


Ne budaliraj.


Vsebinska pripomba.


Noben ne pravi da MORAJO VSI kupit brez nalozenega OS-a, ampak zdrava pamet je, da se ne bo nekoga sililo k nakupu necesa CESAR NE POTREBUJE IN NOCE. Razumes ? Nismo v totalitarnem rezimu Severne Koreje.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

zmaugy ::

BigWhale je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Moj brat je hotel avto brez šip z električnim pomikom. Ni problema, doplačilo. Ker me ta jajca od vgrajenih radiov zelo jezijo, bom ob prvi priliki vprašal ponudnika, kako je s tem. Nekako mislim da bi morda šlo - z doplačilom. Kar nekako ni skladno z idejo tukaj obravnavane sodbe, sploh če pomislim kako noro visoko proizvajalci avtomobilov vgrajene radije cenijo.


Najprej primerjas dve popolnoma razlicni stvari, potem pa se ne razumes tocno kako delujejo avtomobilske proizvodnje linije.

Na eni strani tovarne BMW mece not zelezo, na drugi strani tovarne pa ven lezejo avtomobili. BMW je videl, da si vsi zelijo avto z elektricnim pomikom stekel in to pac vgradijo v vse avtomobile. Potem pa pride tvoj brat in rece, da hoce nekaj drugega. Komot lahko dobi, samo bo ta stvar zahtevala nekaj vec dela. To pa mora nekdo placati.

Ce pa nekdo necesa ne rabi narediti na prenosniku, pa to pomeni manj dela in manj stroskov. Poleg tega to pomenu tudi, da mu proizvajalec ne rabi _prodati_ se extra kosa programske opreme.

A je se kaj nerazumljivega?


Ne vem kako se izvede instalacija OS v masovni proizvodnji notebookov. Po mojem je tudi tukaj ceneje delati čimveč po istem kopitu in je vsako customiziranje drago, tako kot je tudi pri avtomobilih.
In avtoradii pri avtomobilih so za proizvajalce to, kar je količina pomnilnika na tablicah (ki nimajo mesta za spoinsko kartico) za,proizvajalce tablic - molzna krava, kjer za majhno izboljšavo zaračunajo astronomsko ceno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

boolsheat ::

Ja, verjetno se cena laptopov ne bi sploh spremenila, mogoče bi se dvignila, ker bi imeli proizvajalci precej dodatnega dela pri distribuciji podvojenih modelov npr.

Zgodovina sprememb…

zmaugy ::

[D]emon je izjavil:

zmaugy je izjavil:

[D]emon je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Ker verjetno bi večina kupcev hotela prenosnik brez OS ampak oni zanalašč mučijo svoje kupce. Mamke verjetno stojijo v vrsti za mašino, za katero bi potem morale same po netu iskati gonilnike, delat zagonske diske in podobno. Ker večina ljudi ne počne nič drugega v življenju kot visijo na netu in tweakajo svoje računalnike in telefone za par evrov prihranka in 1,2 % višjo hitrost.


Ne budaliraj.


Vsebinska pripomba.


Noben ne pravi da MORAJO VSI kupit brez nalozenega OS-a, ampak zdrava pamet je, da se ne bo nekoga sililo k nakupu necesa CESAR NE POTREBUJE IN NOCE. Razumes ? Nismo v totalitarnem rezimu Severne Koreje.


Naslov članka: Prednameščena programska oprema je nezakonita. Meni to zveni precej severno korejsko, sploh ker naj bi tako odločilo sodišče.

johnnyyy ::

zmaugy je izjavil:

Moj brat je hotel avto brez šip z električnim pomikom. Ni problema, doplačilo. Ker me ta jajca od vgrajenih radiov zelo jezijo, bom ob prvi priliki vprašal ponudnika, kako je s tem. Nekako mislim da bi morda šlo - z doplačilom. Kar nekako ni skladno z idejo tukaj obravnavane sodbe, sploh če pomislim kako noro visoko proizvajalci avtomobilov vgrajene radije cenijo.

Če se ne motim je največji problem pri prednameščenih Windowsih v licenci, ker je vezana na prenosnik. In če se ne strinjaš z licenco ne moreš OSja ne prodat, niti ga ne smeš uporabljat na drugem računalniku ali prenosniku. Tvoj brat lahko kupi avto in ga razšravfa na prafaktorje in po delih proda. Jaz pa lahko kupim prenosnik, ga razšravfam in prodam vse razen Windowsov.

In na koncu se ne gre zato ali je sistem prednaložen ali ne. Gre se za to, da če nočeš sistema uporabljat in ga ne smeš prodat, da ga lahko vsaj vrneš in dobiš kupnino povrnjeno. Zame osebno je čisto vseeno kateri sistem je naložen na novem prenosniku (ker gre takoj v /dev/null), vendar če sem ga že plačal potem mi je všeč, če ga smem naprej prodati ali pa dobim vrnjeno kupnino.

[D]emon ::

Ja, prednamescena programska oprema je nezakonita pod pogojem, da stranka nima opcije kupiti naprave brez le-te, ker v tem primeru placa za nekaj, cesar ne uporablja. Kaj ti v tem kratkem stavku ni jasno ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: [D]emon ()

joebanana ::

klinker je izjavil:

Alternative, razen OSXa pa itak nimajo za burek. Prvo naj opensource geeki kaj spodobnega ven spokajo, za zacetek da vsaj dela na vsem HWju, tako kot dela na Winsih, pa bo masa z veseljem uporabljala free alternativo. V poplavi opensource sw-ja, ni niti enega s katerim ne bi blo vsaj kaj malega jebanja, ceprav je z vsakim precej jebanja, razen ce imas sreco oz. obvlasas opensource.


No sam uporablam vse tri redno, večinoma windowse, služba osx in debian in moram reči, da se ne strinjam popolnoma. V splošnem ima linux veliko boljšo podporo za star hardware. Out of the box podpora za razne stvari je veliko večja. Za winse rabiš specifične drajverje, če je stvar sploh še podprta. Stvari za katere v winsih rabiš inštalirati drajverje delajo out of the box v linuxu na enakem računalniku. Definitivno so stvari, ki ne delajo tako dobro, kot so grafični drajverji in nekatere eksotične komponente. Zanimivo, da obstaja tudi veliko obratnih primerov, da je veliko eksotičnih komponent ravno linux based, saj se linux veliko uporablja za enterprise stuff(cloud, SaaS, PaaS, večina interneta, večina superračunalnikov, render farme, ...). Grafični drajverji pa se izboljšuje sedaj, ko so se firme omehčale in odprle specse.

zmaugy ::

[D]emon je izjavil:

Ja, prednamescena programska oprema je nezakonita pod pogojem, da stranka nima opcije kupiti naprave brez le-te, ker v tem primeru placa za nekaj, cesar ne uporablja. Kaj ti v tem kratkem stavku ni jasno ?


Stranka ima izbiro - obstaja veliko proizvajalcev z veliko konfiguracijami, izbere pač tisto, ki najbolj odgovarja njenim potrebam. Tako je v vseh panogah, ne vem zakaj bi moralo biti tukaj drugače in bi se moralo tukaj ekstra omejevati svobodno podjetniško pobudo.
Predpostavljam da bi se v tem primeru zaradi racionalizacije zmanjšalo število možnih konfiguracij in bi na koncu imeli še manjšo izbiro.

johnnyyy je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Moj brat je hotel avto brez šip z električnim pomikom. Ni problema, doplačilo. Ker me ta jajca od vgrajenih radiov zelo jezijo, bom ob prvi priliki vprašal ponudnika, kako je s tem. Nekako mislim da bi morda šlo - z doplačilom. Kar nekako ni skladno z idejo tukaj obravnavane sodbe, sploh če pomislim kako noro visoko proizvajalci avtomobilov vgrajene radije cenijo.

Če se ne motim je največji problem pri prednameščenih Windowsih v licenci, ker je vezana na prenosnik. In če se ne strinjaš z licenco ne moreš OSja ne prodat, niti ga ne smeš uporabljat na drugem računalniku ali prenosniku. Tvoj brat lahko kupi avto in ga razšravfa na prafaktorje in po delih proda. Jaz pa lahko kupim prenosnik, ga razšravfam in prodam vse razen Windowsov.

In na koncu se ne gre zato ali je sistem prednaložen ali ne. Gre se za to, da če nočeš sistema uporabljat in ga ne smeš prodat, da ga lahko vsaj vrneš in dobiš kupnino povrnjeno. Zame osebno je čisto vseeno kateri sistem je naložen na novem prenosniku (ker gre takoj v /dev/null), vendar če sem ga že plačal potem mi je všeč, če ga smem naprej prodati ali pa dobim vrnjeno kupnino.


Strinjam se glede možnosti nadaljnje prodaje OSa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

boolsheat ::

OS lahko naprej prodaš, tako je razsodila EU.

[D]emon ::

zmaugy je izjavil:

ekstra omejevati svobodno podjetniško pobudo.


Nimas pojma o cem govoris. Tudi v Sloveniji je bilo dolgo casa isto. Ni bilo mogoce kupiti sistema BREZ OS-a. Nihce ne pravi, da se zdaj ne bodo prodajali sistemi brez OS-a. Kaj, namesto da ti rukne gor na disk tisti OEM pre-install, ti pac tega ne naredi. Problem solved.

Se enkrat. Ne budaliraj.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

zmaugy ::

[D]emon je izjavil:

zmaugy je izjavil:

ekstra omejevati svobodno podjetniško pobudo.


Nimas pojma o cem govoris. Tudi v Sloveniji je bilo dolgo casa isto. Ni bilo mogoce kupiti sistema BREZ OS-a. Nihce ne pravi, da se zdaj ne bodo prodajali sistemi brez OS-a. Kaj, namesto da ti rukne gor na disk tisti OEM pre-install, ti pac tega ne naredi. Problem solved.

Se enkrat. Ne budaliraj.


A res? Prvič slišim. Prvi PC sem kupil leta 1994. Brez OS. Z računom in vsemi papirji v računalniški trgovini. Nekaj let kasneje sem na novem PCju hotel licenčni OS gor in so bili vsi zelo začudeni. Ravno tako računalniška trgovina in vse normalno.
Daj kakšen link, da vidim kaj sem zamudil.

Na namiznih računalnikih itak imaš na izbiro še glasbeno željo, pri masovni proizvodnji na primer prenosnikov pa po mojem stane več prekinti postopek za eno mašino brez OS, kot je vredna tista licenca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

AndrejO ::

Windows 7 se je lahko brezplačno namestil in uporabljal do X dni brez licence. Nato se je lahko uporabnik sam odločil, če bo licenco kupil, ali pa programsko opremo prenehal uporabljati in jo odstranil iz računalnika.

Ne vem kako je z Windows 8 in novejšimi, vendar se mi ne zdi nerazumno, da se bi Microsoft z proizvajalci dogovoril za prednamestitev sistema, nato pa bi sam, preko lastnih kanalov zaračunal "aktivacijo", če se bi uporabnik za to odločil.

Zato menim, da argument "avtomatizirane priprave" odpade kot knof od gat. Microsoft bi rad imel plačano čim prej in čim več, nikjer pa ne piše, da mora temu biti res tako, če obstajajo druge možnosti. Še zlasti, če se jih je podjetje že posluževalo in to, kakor izgleda, po lastni svobodni izbiri.

SkipEU ::

zmaugy je izjavil:

Takšno bedarijo lahko sproducira samo sodišče v EU. A pralni stroj lahko tudi dobim brez programske opreme?
Prosim še za nov avto brez vgrajenega avtoradia, ta davek je veliko hujši in se mu je težje izogniti pa tudi vgrajene enote so ponavadi smešno drage.



Ni čudno, da EU vse bolj zgublja kapitalistično bitko, ko pa so samo evropski potrošniki se nesposobni sami odločiti, kaj želijo.

In podoben primer za italijansko sodišče:
Kako dolgo bom še moral novi italijansko avto kupovati s točno prednaloženi gumami posameznega podjetja (npr. Continental), če pa jaz želim Savo?

49106 ::

Kako dolgo bom še moral novi italijansko avto kupovati s točno prednaloženi gumami posameznega podjetja (npr. Continental), če pa jaz želim Savo?


Želje bodo uslišane, ko bo Continental monopolist.

PaX_MaN ::

SkipEU je izjavil:

Kako dolgo bom še moral novi italijansko avto kupovati s točno prednaloženi gumami posameznega podjetja (npr. Continental), če pa jaz želim Savo?

Toliko kolikor časa boš želel Continental.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

driver_x ::

Ko vam je Telekom pri ADSL-u prodajal zraven še ISDN, je bilo vsem jasno, da je tako početje vsaj moralno sporno če że ne nezakonito. Dejstvo pa je, da je vezana trgovina v večini držav in tudi v EU prepovedana in da je sodišče razsodilo v skladu s tako zakonodajo, saj drugače sploh ne more biti.

Dr_M ::

Slaba primerjava s telekomom.
Prenosnik, ki nima windowsev, lahko se vedno kupis brez problema.

737 ::

Lahko, vendar je izbira zelo omejena.

Invictus ::

Saj fora je samo v tem da bo uporabnik lahko zahteval povračilo stroška za Windowse. Nič drugega. Ni treba delati dramatike. Seveda če jih ne bo prej aktiviral. Kar bo naredil vsak, ki bo vklopil računalnik.

V ZDA je to možno že kar nekaj let.

Ampak večina kupcev tega ne bo naredila ker se noče zafrkavati z drugim OSom. Poleg tega niti ne ve da obstajajo. No, za Apple je že kdo slišal ...

FSFE naj pa pač prepriča prodajalce oz. proizvajalce da gor namestijo Linux. In seveda naredi neko dobro distibucijo. Ali pa vsaj tako ki bo združljiva z ostalimi, brez potreb da rabiš za neko nestandardno aplikacijo naložiti cel kup knjižnic.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dr_M ::

Zakaj bi bilo pa ok, da vsiljijejo linux, windowsev pa ne?
Tipicen primer, da nekatere stvari niso dobre niti ce so zastonj.

klinker ::

joebanana je izjavil:

klinker je izjavil:

Alternative, razen OSXa pa itak nimajo za burek. Prvo naj opensource geeki kaj spodobnega ven spokajo, za zacetek da vsaj dela na vsem HWju, tako kot dela na Winsih, pa bo masa z veseljem uporabljala free alternativo. V poplavi opensource sw-ja, ni niti enega s katerim ne bi blo vsaj kaj malega jebanja, ceprav je z vsakim precej jebanja, razen ce imas sreco oz. obvlasas opensource.


No sam uporablam vse tri redno, večinoma windowse, služba osx in debian in moram reči, da se ne strinjam popolnoma. V splošnem ima linux veliko boljšo podporo za star hardware. Out of the box podpora za razne stvari je veliko večja. Za winse rabiš specifične drajverje, če je stvar sploh še podprta. Stvari za katere v winsih rabiš inštalirati drajverje delajo out of the box v linuxu na enakem računalniku. Definitivno so stvari, ki ne delajo tako dobro, kot so grafični drajverji in nekatere eksotične komponente. Zanimivo, da obstaja tudi veliko obratnih primerov, da je veliko eksotičnih komponent ravno linux based, saj se linux veliko uporablja za enterprise stuff(cloud, SaaS, PaaS, večina interneta, večina superračunalnikov, render farme, ...). Grafični drajverji pa se izboljšuje sedaj, ko so se firme omehčale in odprle specse.


Bi reku da si imel sreco.
Ker sem namestil ze ohoho OSev, vse tri in z Winsi res nikoli nisem imel problemov pri HWju. Ja, vcasih je treba driverje poiskat, ampak jih sam itak vedno poiscem od proizvajalca se preden se sploh lotim namescanja, ker so proizvajalcevi praviloma tudi najboljsa opcija.
Ampak sej to ni bistvo in nema veze s clankom, ker prednalozen sistem je itak zabloatan do amena in ga sam takoj scistim ter naredim clean install. Bistvo pa je da masa ko kupi PC, se nima namena jebat z instalacijo in iskanjem ne vem cesa ampak hoce zadevo vklopit, nardit teh par korakov kateri so potrebni pri vseh prednamescenih OSih in zadevo uporabljat.
Primer je moja sestra, ko prvic ni hotela laptopa z winsi, saj je bil brez winsew celih 30€ cenejsi ;(( sem nalozil piratske in seveda ker je racunalniski noob je vsaj 1x mesecno zjebala crack. Nato je pa sla v trgovino in kupla OS za 130€ >:D Vmes sem ji se nalozil Ubuntu, pa sem ga po 1 tednu mogu skinit, saj napram winsem ni sel nikamor, office paketa se nikakor ni mogla navadit pa se par zadev ni blo ql. No, letos je menjala laptop in kupla s prednalozenim sistemom :)
Se pa strinjam da opcija z in brez OSa mora bit, ampak dandanes ne bo nikoli tako velika izbira sistemo brez OS, kot je ta z OSi ker velika vecina pac hoce OS imet ze prednalozen in vecina pac vedno zmaga, saj vecina nosi €, una manjsina pa naj se znajde kot ve in zna.
Kar bi jst edino prepovedal, je bloatware ki ga dobis na teh prednamescenih sistemih, saj je tega blazno prevec in dejansko stvar upocasnjuje sistem za popizdit.
Primer: Sestra je letos kupla nov laptop s prednamesceno 8ko, i7, 8gb rama in diskretna Nvidia grafa. Zadeva je delala slabse od mojega 6 let starega krsa s Turionom X2, 2gb rama in integrirano ATI X12xx in to opazno slabse. Po ponovnem clean instalu zadeva leti.

SimplyMiha ::

Kar bi jst edino prepovedal, je bloatware ki ga dobis na teh prednamescenih sistemih, saj je tega blazno prevec in dejansko stvar upocasnjuje sistem za popizdit.

Tu se popolnoma strinjam. Da ne omenjam raznih protivirusnih programov, ki delujejo le omejen čas - potem pa presenečeni stranki mečejo popupe, češ da je naročnina potekla. Seveda ni odveč poudariti, da so po tem izpostavljeni...

mrdaco ::

Toliko prerekanja za brezveze... Tudi Italijansko sodišče je razsodilo čisto neupravičeno. Kdo je tukaj krivec, a Microsoft, ali proizvajalec prenosnikov? To ni noben pomislil, da Microsoft ne daje operacijskega sistema na diske, ampak proizvajalec. In če je proizvajalec dal na trg modele z Windowsi je to pač njegova stvar. Ne vem kaj se ima sodišče tu za vpletat. Če ti kaj ne paše, kupi drug model, ali pa drugega proizvajalca, ali pa se enostavno spokaj ven iz trgovine. Kaj naj jaz naredim, ki želim imeti iPhona z Androidom? NIČ. Ali imam iPhona ali drugo napravo z Andoridom.

Na koncu bomo prišli še do tega da bodo padale tožbe, ker avti nimajo raketnega pogona. Jaz bi rad Rolls Royce jet pogon, lahko pa kupim samo otto motor. Pismo kako me proizvajalci diskriminirajo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mrdaco ()

andrejus ::

Dr_M je izjavil:

Zakaj bi bilo pa ok, da vsiljijejo linux, windowsev pa ne?
Tipicen primer, da nekatere stvari niso dobre niti ce so zastonj.



Vsekakor je bolje ukrast sosedovega in ga uporabljat kot da si ga kupil.

Drugace pa poznas pregovor podarjenemu konju se ne gleda v zobe. Ta konjicek je linux, ki vlece nasi druzbo naprej.

Ce se vrnem k novici.
Meni se zdi odlocitev sodisca ok! Zagotovo bom gledal za kupit prenosnik v ita. So obicajno cenejsi pa se 50 eur za win bom dobil nazaj.
Oznacbe na tipkovnici mi niso faktor, ker itak uporabljam ita jezik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

BigWhale ::

Jaz v resnici ne vem zakaj se toliko razburjate?

Vse kar bi nekateri radi dosegli je to, da lahko kupimo katerikoli racunalnik brez operacijskega sistema. Vi ga boste se vedno lahko kupili z operacijskim sistemom.

boolsheat ::

Problem je, ker boste s tem dosegli, da bodo dražji prenosniki in prav tako bodo cene OEM Winsow višje. Poleg tega OEM Winse lahko v EU prodaš naprej in je to to.

driver_x ::

Dr_M je izjavil:

Slaba primerjava s telekomom.
Prenosnik, ki nima windowsev, lahko se vedno kupis brez problema.


Ni res, saj je brez OS (oz. FreeDOS ali čim drugim) na voljo precej manj modelov.

CoolBits ::

Saj v tem je point, do bodo vsi modeli na voljo z in brez windows...

driver_x ::

mrdaco je izjavil:

Toliko prerekanja za brezveze... Tudi Italijansko sodišče je razsodilo čisto neupravičeno. Kdo je tukaj krivec, a Microsoft, ali proizvajalec prenosnikov? To ni noben pomislil, da Microsoft ne daje operacijskega sistema na diske, ampak proizvajalec. In če je proizvajalec dal na trg modele z Windowsi je to pač njegova stvar. Ne vem kaj se ima sodišče tu za vpletat. Če ti kaj ne paše, kupi drug model, ali pa drugega proizvajalca, ali pa se enostavno spokaj ven iz trgovine. Kaj naj jaz naredim, ki želim imeti iPhona z Androidom? NIČ. Ali imam iPhona ali drugo napravo z Andoridom.

Na koncu bomo prišli še do tega da bodo padale tožbe, ker avti nimajo raketnega pogona. Jaz bi rad Rolls Royce jet pogon, lahko pa kupim samo otto motor. Pismo kako me proizvajalci diskriminirajo!


Še eden, ki se na zakonodajo spozna bolje od sodnikov. Na kateri univerzi predavaš pravo?

boolsheat ::

Na voljo so, to je glavno , Telekom je pa prislil ISDN brez izjeme. Poleg tega Winse lahko prodaš ISDN pa ne moreš, skratka povsem neprimerna primerjava.

Zgodovina sprememb…

driver_x ::

CoolBits je izjavil:

Saj v tem je point, do bodo vsi modeli na voljo z in brez windows...


V prvem stavku novice piše, da bodo kupci upravičeni do vrnitve kupnine. To ne pomeni, da morajo biti vsi modeli na voljo z ali brez OSa.

boolsheat je izjavil:

Na voljo so, to je glavno , Telekom je pa prislil ISDN brez izjeme. Poleg tega Winse lahko prodaš ISDN pa ne moreš, skratka povsem neprimerna primerjava.


V obeh primerh je sodišče razsodilo, da je šlo za vezano trgovino, kar je v nasprotju z zakonom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

johnnyyy ::

boolsheat je izjavil:

Problem je, ker boste s tem dosegli, da bodo dražji prenosniki in prav tako bodo cene OEM Winsow višje.

Ne vem zakaj bi bila cena prenosnikov višja?

boolsheat je izjavil:

Poleg tega OEM Winse lahko v EU prodaš naprej in je to to.

Imaš kakšen pameten link na to temo. Pred leti je bilo nekaj govora o tem, vendar bolj "baba čula baba rekla". Sicer pa vem, da jih lahko prodaš, me pa zanima, če jih smem. (Avto te lahko povozi na prehodu za pešce, ampak te ne sme)

Matek ::

Meni se zdi pa primerjava z Applom glede na trditev iz novice, ki pravi Odločitev sodišča se namreč ne nanaša le na Windows, ... temveč na vsako prednaloženo programsko opremo na računalniku, zelo zanimiva. Tudi če pustimo ob strani njihov fiktivno brezplačen OS X, ki ga dejansko plačaš v ceni hardwarea, obstajajo recimo Keynote, Pages in Numbers, ki imajo uradno tržno ceno (20 dolarjev za vsakega) in jih dobiš prednaložene na novih Appleovih PC-jih. Četudi obstaja dosti konkurenčnega softwarea za isto reč. To bi morala biti povsem enaka kršitev, rajt?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Italija: prednameščena programska oprema na računalnikih nezakonita (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
14137531 (32446) AndrejO
»

Vrnitev kupnine za prednameščeni Windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8110953 (7891) RejZoR
»

Francoski kupec dosegel vračilo kupnine za Okna (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18959138 (53546) poweroff
»

Prednameščeni Operacijski Sistemi

Oddelek: Operacijski sistemi
101849 (1540) BlueRunner
»

Doplačilo za Vista DVD ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
202392 (1899) BmN

Več podobnih tem