» »

Virtualni router

Virtualni router

Adminer ::

Zanima me kako bi lahko naredil vitualni router v Hyper-V...
Ker laufam 3 Virtualke ki bi potrebovale vsaka svoj statični IP bi potreboval 3 virtualne routerje.
Vem da bi bilo dost da bi samo v omrežnih nastavitah vpisal statiko ampak problem je ker potem nima firewalla.

Gapi ::

Router ni firewall!!!
No person is rich enough,to buy back his past.

Adminer ::

Vem da ni firewall ampak vsebuje nek firewall ne?

Oziroma je možno narediti virtualni firewall?

Invictus ::

Adminer je izjavil:

Vem da ni firewall ampak vsebuje nek firewall ne?


Ne. Preberi si malo o omrežjih na OSI nivoju 3.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

AndrejS ::

Ti sploh veš kaj bi rad dosegel ? 3 virtualne routere - zakaj bi kompliciral. Če hočeš da ima vsaka mašina svoj IP ji ga pač nastaviš - statično !

Gapi ::

Adminer je izjavil:

Vem da ni firewall ampak vsebuje nek firewall ne?

Oziroma je možno narediti virtualni firewall?



Firewall my ass. NAT ni firewall.
No person is rich enough,to buy back his past.

Invictus ::

Tud NAT ni nujno del routerja :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Bože mili, kaj udrihate po revežu, v resnici pa še sami nimate pojma!

Tako za Hyper-V, kot tudi za VMware se dobijo virtualni firewall-i, ki jih namestiš kot dodatno virtualno mašino. Tako kot imaš na fizičnem firewall-u več izhodov, na katerih si skonfiguriraš ločena omrežja, se tudi v virtualnem okolju izkoristi virtualna omrežja, na katera potem povežeš posamezne virtualke, ki jih želiš ščititi.

Nekateri virtualni firewall-i so 'multitenant' (podpirajo različne konfiguracije za različne uporabnike), drugi to niso in moraši za različne uporabnike nameščati več kopij virtualne požarne pregrade. (Tu je mišljeno, če ponujaš gostovanja in vsaka gostovana stranka želi imeti popolnoma ločene nastavitve od ostalih strank, ki jih gostiš v svojem virtualnem okolju).

V tvojem primeru predvidevam, da gre za tvoj lastni strežnik in virtualke. V tem primeru zadošča ena sama kopija virtualnega firewall-a. Virtualke lahko postaviš vse na isto virtualno omrežje (če se smejo videti med seboj), ali pa vsako na svoje virtualno omrežje, če morajo biti med seboj izolirane.

Ostalo je stvar konfiguriranja same virtualne požarne pregrade, ki pa je praktično identično od konfiguriranja fizične požarne pregrade.

Žal nisi navedel, če si home ali 'corporate' uporabnik, kakor tudi ne kaj pravzaprav pričakuješ - zgolj packet filter ali še kaj več.

crniangeo ::

bravo @seminesanja , lepo povedano :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

AndrejO ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Žal nisi navedel, če si home ali 'corporate' uporabnik, kakor tudi ne kaj pravzaprav pričakuješ - zgolj packet filter ali še kaj več.

Za kontekst, ta zgodba se je začela tukaj. Vmes se je sicer pojavil še Xen, ampak to ni kaj dosti spremenilo stanja.

SeMiNeSanja ::

:) Res je AndrejO - sem potem na koncu videl, kdo je zastavil vprašanje in se takoj spomnil tematik, ki jih je OP že načel - že precej pred Xen topicom.

Kljub temu si zasluži odgovor - bo vsaj imel delo tuhtati za kaj se gre in se še kaj novega naučil. Tudi mi se nismo rodili 'vsevedni'.

Še bolj pomembno pa se mi zdi, da se je tudi ostalim povedalo, da so v zmoti, da tovrstne rešitve obstajajo (že kar nekaj časa) in kateri je osnovni princip delovanja tovrstnih rešitev.

AndrejO ::

Moj namen ni, da te bi kritiziral, samo na vprašanje o naravi težave (domača vs. poslovna) sem želel odgovoriti.

Adminer ::

Gre za poslovno.

Hvala ti SeMiNeSanja samo me zanima to potem v Hyper-v dam vse virtualke katere hočem ščitit v isto omrežje na katerega sem dal firewall?

SeMiNeSanja ::

AndrejO je izjavil:

Moj namen ni, da te bi kritiziral, samo na vprašanje o naravi težave (domača vs. poslovna) sem želel odgovoriti.

Tudi nisem razumel kot kritiko. Ostalo pa je tudi meni postalo jasno (domače vs. poslovno), tik za tem, ko sem stisnil 'pošlji'.

Drugače pa moraš priznat OP-u, da počasi napreduje. Glede na prva vprašanja, ki so bila 'banalna', počasi prehaja k nekoliko bolj konkretnim vprašanjem. Še dve leti, pa se bo mogoče že dalo tudi kaj konkretnega diskutirati z njim, če bo tako zagreto nadaljeval.

Adminer ::

Ja res je da nisem veliko vedel o omrežjih amapk že 2 tedna raziskujem in preizkušam različne sisteme.
Ampak ker mi moj budget ne dopušča kakšnega serverja sem moral najti pravi sistem kateri bo deloval najučinkovitejše in sem se odločil za Windows 8 z Hyper-v ker je (vsaj meni) enostavno delati backupe. Trenutno tudi delam skripto katera mi npr vsaku uro prekopira določeno datoteko v moje primeru sliko virtualke na drugi disk. Če bom v prihodnosti imel možnost nakupa pravega serverja bom lahko samo prekopiral slike virtualk in zagnal ;).

SeMiNeSanja ::

Adminer je izjavil:

Gre za poslovno.

Hvala ti SeMiNeSanja samo me zanima to potem v Hyper-v dam vse virtualke katere hočem ščitit v isto omrežje na katerega sem dal firewall?


Če si prebral, kar sem napisal o virtualnih firewall-ih, sem na to vprašanje že odgovoril: lahko jih daš, ni pa nujno, saj imaš na Hypr-V na voljo do 8 virtualnih mrež (10 na VMware) in si stvari prilagodiš svojim potrebam oz. potrebam strank.
Poleg samih virtualnih mrež pa imaš lahko še VLAN-e.

Ni pa nujno, da je vsa stvar zgolj virtualna - če v mašino s Hyper-V (ali VMware)natlačiš 8 ali 10 mrežnih kartic (oz. kartico s toliko priključki), lahko virtualna omrežja povežeš v bridge s temi fizičnimi priključki.

Recimo, da imaš stranko, ki bi k tebi postavila svoj strežnik, poleg tega pa imela še eno virtualko, lahko oboje daš na skupno omrežje (virtualno+fizično) in stranki omogočiš VPN povezavo v to omrežje.

Scenarijev imaš cel kup, vedno pa je odvisno, kaj je v danem primeru potrebno skombinirati, kakšne stranke gostiš, kakšne aplikacije bodo tekle zadaj, kakšne so varnostne zahteve.
Pri zahtevnejših strankah ne bo dovolj, da boš rekel 'ja, imam požarno pregrado', ampak bo stranka hotela točno vedeti, kako je ta skonfigurirana in predpisala minimalne zahteve. Morda jo bo hotela celo sama upravljati? Lahko da bo stranka hotela tudi vpogled v loge na požarni pregradi, da bo lahko nadzirala, kaj se je dogajalo na 'njenem' omrežju.
Te stavri sicer že krepko presegajo nivo tipičnega 'osnovnega gostovanja' in se seveda dodatno zaračunavajo stranki.

Za tak nivo, kot se ga ti greš, bo za začetek zadoščala kakšna zastonjska ali pocenska virtualna požarna pregrada, ki ne nudi kaj dosti več, kot packet filter in mogoče še SSL ali IPSec VPN. Malo pogooglaj in se poigraj z variantami, da vidiš, kaj zate v poštev pride.

Zgodovina sprememb…

Adminer ::

Trenutno je glavni namen spletno gostovanje in nekaj VPS serverjev.
Ko bom kupil resen strežnik bom dodal več mrežnih kartic.
Ja kot si že omenil dovolj bo osnova požarna pregrada, seveda ko bo več strank (upam) bom kupil nekaj resnega.

Mislim pa da bom samo postavil firewall in ga vstavil v enako virtualno omrežje kot hosting server in vps.
Zanima me še ali je mogoče možno da bi v Hyper-v nastavitvah nastavil na kateri IP naj se mašina poveže ali moram v samem sistemu to narediti ker če bo stranka kupila VPS lahko spremeni nastavitve na dinamični in da nebo kakšnih problemov potem.

SeMiNeSanja ::

Spodoben virtualni firewall zmore tudi dhcp - kot sem že rekel, ne razlikuje se praktično v ničemer od fizičnega firewall-a.

Če pogledaš fizične požarne pregrade, jih pogosto poganja operacijski sistem, ki v osnovi izvira iz Linuxa ali BSD Unxia. Zato tudi ni nobeno presenečenje, da so proizvajalci zadeve uspeli prenesti v virtualna okolja, kjer nudijo skoraj enako funkcionalnost, kot fizične požarne pregrade.

Seveda pa odpade strojno pospeševanje enkripcije za VPN povezave.

Adminer ::

A misliš da bi bil kakšen problem če bi imel Cent OS na Hyper-v ker Hyper je namenjen bolj za windows?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"Port scan" stanje na IPv4 omrežju (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
558016 (6936) AštiriL
»

PFsense vs Sonic Wall (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
8316741 (13392) Blisk
»

IPS / IDS performance

Oddelek: Omrežja in internet
131726 (1446) harmony
»

Locky Virus (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
8825843 (22859) Manna
»

Majhen router z OpenVPN podporo

Oddelek: Kaj kupiti
415473 (4643) AndrejO

Več podobnih tem