» »

Vmware ESXI pomoč

Vmware ESXI pomoč

Adminer ::

Trenutno poganjam Vmware ESXI server na katerem tečeta 2X Cent OS ter nekaj windows mašin.
No sedaj mi je žačelo javljati da mi bo kmalu potekla licenca (45 days left) in sedaj me zanima kaj se bo zgodilo po 45. dneh?
Ter ali lahko kopiram datoteke od virtualne machine in jih skopiram na drugi esxi server ter samo zaženem?
In kako lahko nastavim da virtualka uporablja enak ip kot Esxi server (84.xxx.xxx.xx)

broken/link ::

najprej povej, kateri esxi server uporabljaš in kje ti javlja, da bo licenca potekla. fajn bi blo tudi vedet, kakšen strežnik imaš (specifikacije) in kaj gor poganjaš (ali samo 2x centOS, ali še kaj drugega). več informacij kot boš podal, lažje bo pomagati :)

Adminer ::

Uporabljam Esxi 5.5.
Javlja mi v vSphere clientu ko se poveze.
Imam:
Intel core i5 3350p
8GB ram
1 TB WD Blue
500GB WD Blue
120GB

Vsakodnevno kopiram Cent OS sistema na 500GB Wd blue in fujitsu.

Poganjam 2x Cent OS ter Windows in Ubuntu.
Ampak Cent OS sta prizgana 24/7 ostale pa obcasno.

Vem da konfiguracija ni namenjena za server ampak mi financne zmožnosti to ne dopuščajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Adminer ()

broken/link ::

ko ti licenca poteče lahko še vedno vse normalno rabiš. edina stvar, ki je ne moreš uporabljat je vsphere client - torej ne moreš kreirat in "popravljat" virtualk (recimo resize diska in podobn crap). workaroud (vsaj tako sem bral po forumih pol leta nazaj, ko sem se odločal za nakup) je, da urejaš virtualke preko vmware workstationa :) mal pogooglaj oz lahko kar poskusiš, samo vmware workstation nekje najdi ;)

če boš pa še enkrat inštaliral, se ti pa mal splača pogledat esxi 4.1 - nima podpore za win2k13, win8,... ampak je pa zastonj, omejen je edino z 32gb rama in X (ne vem točno) število jedr. ampak tebi se to ne bi poznalo :) zdej a podpira i5 proc,... nevem, spet, malo pogooglaj :)

Zgodovina sprememb…

Adminer ::

Aha se pravi da ce bom instaliral 4.1 nebom imel tezave z licenco oz. Nebo potreben nakup.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Adminer ()

darkolord ::

45 days left je še brez licence. Na strani od VMWare dobiš novo brezplačno licenco (ključ) z neomejenim trajanjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

broken/link ::

vSphere Hypervisor je sam po sebi zastonj. zato tudi, ko licenca poteče (tista licenca je za clienta), dela vse naprej. za upravljanej pa pol rabiš client-a oz workaroud :)

@Adminer: da, 4.1 je free, omejen je s količino pomnilnika in št.jeder. Ampak mal poglej kako je s kompatibilnostjo hardware-a in katere OS-e podpira.

Adminer ::

darkolord je izjavil:

45 days left je še brez licence. Na strani od VMWare dobiš novo brezplačno licenco (ključ) z neomejenim trajanjem.


Aha se pravi da se moram jaz samo registrirat na njihovo stran in prenest brezplačno licenco?
Ker trenutno verzijo nisem prenesel iz uradne strani...
Čeprav sem zdaj naložil na starejši PC enako verzijo Esxi mi napiše 60 days left.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Adminer ()

darkolord ::

Tako je, ja. Samo registrirat se moreš in boš dobil brezplačno licenco z neomejeno veljavnostjo.

Adminer ::

Aha super.
Se pravi da nebo potrebe po nalaganju Esxi 4.1
Samo me še zanima kaj priporočate za backup?
Ker trenutno uporabljam 3 Diske na 1. so virtualke na druge dve vsaki dan kopiram datoteke od virtualne mašine...A menite da je to dobro ali obstaja kakšna druga rešitev?
Vem da obstaja tudi Raid ampak mi finance ne dopuščajo.

darkolord ::

Adminer ::

Super bom poskusil.
Ampak me zanima kako bi lahko dodelil staticni ip na virtualko ?

SeMiNeSanja ::

Statični IP definiraš znotraj OS-a, ki teče na virtualki - enako, kot če bi imel fizični računalnik.

Adminer ::

A lahko uporabim enak ip kot sem ga dal na Esxi server?

darkolord ::

ne

Adminer ::

Jah problem je ker imam samo 1 statični IP....
A je možno da bi dal virtualko v NAT tako da bi uporabljala IP od hosta se pravi od Esxi?

Adminer ::

Ker na vmware Workstation je možno izbirati Host only, NAT, Bridged in podobno in bi bilo super če bi se tu dalo še skonfigurirati v NAT oziroma Bridge.

Tako da bi Esxi server imel (številke so samo primer)

Esxi (IP za dostop) 111.111.111.111
Cent OS 111.111.111.111
Ostale virtualke pa dinamične.

Invictus ::

Ne moreš imeti dveh istih IPjev v istem omrežju.

Preberi si kaj je NAT.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Master_Yoda ::

Pa potrebujes oboje na internetu (ESXi server in Virtualna masina)? Ker ce ne daj samo Virtualni masini staticni IP, ESXi pa nek lokalni IP.

Adminer ::

Ja potreboval bi na obojem.
Kaj pa mogoce kaksen dinamicen DNS? Je mozno vezati na Cent OS ali Esxi?

IceBoX ::

Zakaj bi potreboval Esxi server public IP? Če se želiš povezat na ESXi server iz kjerkoli na internetu, potem ni potrebno da ima server globalen IP, je dovolj če narediš port forwoarding na tvoj PC in potem na računalniku zaženeš vSphere Client.
Huh...

Adminer ::

Aha kaksen ip pa bom potem moral vpisati ce bom hotel dostopati? Dinamice ali staticen?
Se opravicujem ne razumem se ravno v port forwarding

Adminer ::

Ali se mogoče potem da skonfigurirat no-ip na Cent OS Server?
Pa lahko uporabim statični IP na Esxi server?

Izbeglica ::

1.) Če ti router to omogoča, potem nastavi no-ip klienta že na routerju. Načelom pa mislim, da bo čisto vseeno, na katerem računalniku v NATanem omrežju teče ta klient.
Itak verjetno deluje klient po principu, da na nekem web servisu preveri tvoj javni ip, nato pa ko mu ga ta servis sporči, ga zapiše v njihovo dns bazo.

2.) Če imaš samo en statični IP, ga uporabi na routerju. Znotraj svojega omrežja (za routerjem) uporabljaj privatni nabor IP naslovov (nekaj v rangih 10.0.0.0/8 ali 172.16.0.0/12 ali 192.168.0.0/16. Navadno se doma uporablja slednjega). Potem pa z port forwdingom na routerju nastavi na kateri privatni IP naj ti posreduje katere porte. Npr., če boš imel na Cent OS VM web server nastavi, da naj ti posreduj router porta 80 in 443 na privatni IP naslov Cent OS računalnika.
Problem pri tem boš sicer imel z dostopom od zunaj do ESXi serverja, ker konzola tudi vsaj nekje uporablja port 443. To lahko rešiš tako, da v ESXi spremeniš ta port na nekaj drugega ali pa še bolje, da si za ta namen postaviš v svojem omrežju VPN server.

3.) Če boš uporabljal v komercialne namene ne pozabi na licence. Obstajajo tud brezplačni hypervisiorji... Aja pa tudi ob uporabi teh boš moral za Win VM imeti licenco.

Adminer ::

Se pravi da potem na router dam staticni ip in ce ima Cent OS 192.168.0.35 potem na ta ip forwardiram porte in Cent OS bo dobil staticni ip?

A bi lahko naredil VPN server tudi v virtualki na esxi?

Izbeglica ::

Ne, Cent OS bo imel se vedno IP 192.168.0.35. Bo pa router poslal vse pakete, ki pridejo na forwardirane porte naprej na tisti privatni IP od Cent OS. Oziroma ok, če ze hočeš... za forwardirane porte bo izgledalo iz interneta, kot da je Cent OS server na tistem tvojem statičnem javnem IP naslovu.

Aja, samo ne pozabi na Cent OS VM vpisat IP naslova 192.168.0.35. Da ga ne bo slučajno menjaval, ker bo dobival naslov iz DHCP strežnika.

Lahko postaviš VPN na esxi virtualki brez problema. Mogoče ga lahko tudi na routerju...

s6c-gEL ::

Saj lahko na routerju naredi DHCP rezervacijo po mac naslovih za lan ipje.

Izbeglica ::

Lahko tudi tako. Bistvo je, da mu nekako zabetonira privatni IP...

Adminer ::

Aha se pravi da potem Cent OS bo imel 192.168.0.35 ampak bo tudi dostopen preko mojega staticnega ipja ki je vezan na router tako da bom lahko dostopal preko interneta?

Se pravi da vse moje ostale virtualke bodo imele staticen ip?

Izbeglica ::

Da, tako nekako.

Ostale virtualke iz interneta ne bodo vidne, razen če boš tudi proti njim forwardiral portov. Takoj ko boš forwardiral nek port proti eni od ostalih virtualk velja zanjo enako, kot za cent os.

Še to. En port number lahko forwardiraš samo proti enemu serverju. Ne moreš, da bi recimo port 80 forwardiral na server z ip naslovom 192.168.0.35 in istočasno še na server z ip naslovom 192.168.0.36.

black ice ::

Ne. Ni ti jasna razlika med zunanjim in notranjim IPjem. Zunanji IP imaš recimo 82.x.x.x. Notranji IP Cent OS virtualke je 192.168.0.35. Če forwardiraš recimo port 150 na zunanjem IPju (82.x.x.x:150) na IP CentOS virtualke bo samo ta virtualka dostopna preko tega IPja. Če hočeš dostopati do ostalih virtualk/serverjev moraš narediti isto s tistimi, s tem, da vsaki določiš drug zunanji port.

DHCP dodeljuje IPje vsaki napravi, česar ti nočeš, ker boš imel samo zmedo. Zato na routerju nastaviš vsaki virtualki svoj fiksen IP glede na MAC naslov. To se imenuje DHCP reservation.

Če boš na routerju postavil VPN server boš lahko dostopal do vseh naprav v svojem omrežju, tudi če te ne bo fizično tam.

Če si zainteresiran je na forumu ogromno znalcev, ki ti bodo stvari uredili kot se spodobi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

Adminer ::

Ja res bi bilo najboljse da bi mi nekdo to uredil ampak so finance problem.

Ce sem prav razumel:
Imam Cent OS z notranjim ipjem 192.168.0.35 in da forwardiram port in ko bo port forwardiran lahko potem dostopam do Cent OS preko zunanjega ipja se pravi staticnega.
In potem lahko tale staticni ip povezem z mojo subdomain?

black ice ::

Ja, statični IP lahko povežeš s poddomeno. Vseeno boš na koncu moral podati port, razen če se poigraš s .htaccess in mod rewrite.

Adminer ::

Aha ker jaz bom imel na Cent OS nalozen cPanel to pomeni da bom v DNS zapise moral dodati 84.xxx.xxx.xx:2082?

Zanima me ali lahko tudi instaliram router os virtualko in ga uporabljam kot fizični router in nato server povezem direktno na switch?

black ice ::

V DNS zapis boš dal samo IP, ker DNS ne podpira portov. Glej moj prejšnji post.
Zadnjo idejo ti odsvetujem. Zelo slaba praksa.

Adminer ::

Kaj pa ce bom imel 2 Cent OS servera ki bosta uporabljala 2082 port?
Potem nebom mogel oba forwardirat?

black ice ::

Na enem spremeniš port na recimo 2083.

Adminer ::

Aha no upam da bom nekako skonfiguriral.

A mogoce veste ce moram imeti kaksen driver za zvok ker ga v virtualkah nimam oziroma ne zazna audio device.

Adminer ::

Aha pa zanima me tudi ali moram kaksen port forwardirati za remote control preko locala?

black ice ::

Adminer je izjavil:

A mogoce veste ce moram imeti kaksen driver za zvok ker ga v virtualkah nimam oziroma ne zazna audio device.

Zakaj bi potreboval zvok na serverju? Kolikor vem esxi ne dodeljuje zvočnih naprav virtualkam.

Adminer je izjavil:

Aha pa zanima me tudi ali moram kaksen port forwardirati za remote control preko locala?

?

Adminer ::

Vbistvu zvok bi potreboval ker bi obcasno tekla windows masina na katero se bi povezal preko Remote desktop controla.
In me zanima ali moram odpreti kaksen port za RDC?

black ice ::

http://knowledgelayer.softlayer.com/pro...

Postavi VPN server in težav z odpiranjem portov ne boš imel, še vseeno boš moral urediti dostop in porte za stranke. Za oddaljeni dostop lahko uporabiš tudi Teamviewer, pri katerem ni potrebe po odpiranju portov, a ta za komercialno uporabo ni zastonj.

Dovolj spoon feeda z moje strani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

Adminer ::

Ok samo še nekaj me zanima.
A bom lahko uporabil potem isti ip na 2 serverjih samo da bosta na drugem portu?

black ice ::

Adminer ::

Evo vse naštimano samo še tele ipji me zafrkavajo.
Trenutno imam na routeru statični ip na katerega je priklopljen server in na njem trenutno tečeta Cent OS in Windows 7.
IP je že vezan na DNS name in lahko dostopam preko subdomene.
Ampak imam problem ko bom imel več Cent OS serverjeh...Kako bom potem naštimal ip-je? A lahko preko no-ip ?

In še zanima me ker trenutno do Windows 7 virtualke dostopam preko remote desktop control in mi zvok šteka - vskao drugo sekundo prekine.

Izbeglica ::

Ce mislis na cent os furat web server, potem lahko to resis z uporabo virtual hosts v Apache. To je, da imas na enem strezniku vec strani pod razlicnimi imeni. Ne rabis za vsako stran svoj server. Ce rabis admin dostop, potem si postavi vpn.


Zvok preko RDP v nobenprimeru ne bo ravno najboljsi. Sploh preko WAN povezave...

Adminer ::

Vbistvu bi na Cent OS bil cPanel ker potrebujem za več računov.
A bi bilo VPN mogoče urediti v Virtualne ruterju ali potrebujem instalirati OS in nato progrma za VPN?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Legalnost poganjanja ISTE virtualke na več mašinah?

Oddelek: Operacijski sistemi
233475 (2395) GupeM
»

Postavitev poslovnega omrezja za ucne namene

Oddelek: Omrežja in internet
162873 (1999) imagodei
»

Nakup strežnika pomoč

Oddelek: Pomoč in nasveti
11751 (623) Mesar
»

1 IP več Strežnikov

Oddelek: Pomoč in nasveti
242259 (1710) Mesar
»

Virtualni router

Oddelek: Pomoč in nasveti
183119 (2567) Adminer

Več podobnih tem