» »

osebni TRR oznaka T

osebni TRR oznaka T

ChawaSi ::

Zanima me ali kdo ve v kateroj banki se lahko odpre osebni TRR z oznako T?
Imam s.p. nebi pa odprl poslovni račun zaradi večjih stroškov.

Hvala :)

black ice ::

Ne preostane ti nič drugega kot da greš od banke do banke.
http://mladipodjetnik.si/novice-in-dogo...

s6c-gEL ::

http://www.pronet-kr.si/Clanki/Pozor-br...
Kdaj je dovolj osebni račun

V redkih primerih zadostuje za poslovanje ločen osebni račun. "To denimo velja za mikro podjetnike, ki delajo za nekaj znanih naročnikov, prodajajo svoje intelektualne storitve in podobno ter ne zaprošajo za subvencije in upniki ne preverjajo obstoja njihovega računa," pojasnjuje Kristinka Vuković iz računovodske hiše Unija.

Davčna uprava dnevno pridobiva podatke o transakcijskih računih. Torej če od banke dobi podatek, da ste odprli ločen osebni račun, davčna uprava domneva, da ga uporabljate za opravljanje dejavnosti in vas ne bo sankcionirala, čeprav je ne boste obvestili.


Stara ST tema s poslovnih računih:
Poslovni račun

turk1990 ::

Jaz ga imam na Hypo...

krneki0001 ::

ChawaSi je izjavil:

Zanima me ali kdo ve v kateroj banki se lahko odpre osebni TRR z oznako T?
Imam s.p. nebi pa odprl poslovni račun zaradi večjih stroškov.

Hvala :)


Oznaka T je navaden transakcijski račun za firme ali sp-je in ga lahko odpreš pri katerikoli banki. Večina firm ima T oznako.

Oznak je nekje okoli 30 in vsaka nekaj pomeni. (firma v ustanavljanju, firma v stečaju, firma...). Oznaka računa se tudi spremeni. Recimo imaš T, pa greš v stečaj in dobiš oznako F.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

ChawaSi ::

turk1990 Hvala.

s6c-gEL in nebivedu:
vem da če odprem poslovni račun bo imel oznako T, ampak ne bi rad poslovni, ker so stroški večji, nekje na netu sem prebral da se da odpreti navadni osebni račun z oznako T, pa sem mislim če kdo kaj ve o tem (kot recimo turk1990) da mi reče katera banka to dovoli :)

St235 ::

Da se in načeloma to lahko naredijo vse banke. Skrivajo pa banke to možnost kot kača noge, ker je lažje podturit in zaračunat poslovni račun.

wini ::

Navadn trr si odpri, ne rabiš nič pravit na banki da rabiš za s.p.
pol moraš samo na davčno in napisat izjavo da ti uporabljaš ta trr za poslovanje z s.p. in to je vse

recimo viso electron če ti dajo ima kartica svoj trr (plačuješ jo pa dobr euro na mesec) in to lahko komot uporabljaš za s.p.

thramos ::

Kaj skrivajo? Seveda bi lahko naredile karkoli, recimo ob petkih vsakemu potalale jurja, a imajo poslovni model, kjer za odpiranje računa z RTRR oznako T zaračunajo kolikor pač zaračunajo. Kolikor vem vse banke za takšne račune zaračunajo več, kot za navadne.

Še vedno se banki lahko zlažeš o namenu odprtja računa in odpreš naveden račun, ki ne bo javno objavljen. Kar se tiče DURS-a ni s tem nič narobe, kar se tiče Ajpesa je. Da bi kdo fasal kakšno kazen zaradi tega še nisem slišal.

Vsaj včasih je imela delovska hranilnica najcenejše poslovne račune.

St235 ::

seveda je problem in je samo vprašanje časa kdaj bo kdo dobil kazen. Problem je predvsem v varovanju osebnih podatkov:
http://www.delo.si/gospodarstvo/posel/b...

Predvsem pa thramos mešaš med poslovnim računom in TRR računom z oznako T. To ni nujno enako in ja, odpirat poslovne račune s.p.jem z majhnim prometom je čisto nategovanje bank. Potem so pa še tako hinavski, da se sklicujejo, da AJPES zahteva odpiranje poslovnih računov.

thramos ::

Dej ne bluzi v tri krasne, sam da maš nekaj za napisat. Kaj ma veze kaj banka smatra za poslovni račun in kaj oznaka T?

Če želiš imeti račun SPja odprt po vseh pravilih, tako DURSa kot Ajpesa, moraš imeti račun, ki je v RTRR označen z T. Če ga banka poimenuje vesoljski račun namesto poslovnega, pa naj ga. In banka ti to storitev zaračuna po svoji tarifi, tako kot obresti za kredit, nadomestilo za uporabo spletne banke, plačilo položnice, ... Zakaj je to višje kot za osebni račun, je poslovna odločitev banke. Nekako tako, kot imajo vsi odrasli dražje storitve, kot mladi, kljub temu, da so stroški za banko (verjetno) enaki.

ChawaSi ::

na hypo sem napisal email, pa sem dobil odgovor

"pri naši banki ne morete odpreti osebni račun z oznako T.
Lahko odprete samo poslovni račun.
Spodaj posredujem informacije glede pogojev otvoritve poslovnega računa...."

verjetno je odvisno od referenta kje odpiraš, če je turk1990 uspel odpreti osebni z oznako T

fosil ::

Saj ni nujno da je poslovni račun zelo drag. Nekaj bank ima za s.p.-je cenejši poslovni račun.
Pri delavski hranilnici recimo te pride 3,80 na mesec, ob tem pa imaš prvo leto zastonj.
Tako je!

radmannsdorf ::

jaz isto odpiram te dni, in sem bil na banki koper, pa je rekla da tega ni več, da je prišla ena zahteva iz ajpesa ali DURS in da ne gre več odpirat zasebnega računa za biznis.
je pa na banki koper prvo leto poslovni račun 3€/mesec, s tem da je v ceni spletna banka in čitalec kartic za spletni dostop.
osebni je pa 2,6€ s spletno banko, pa čitalec se doplača 5€(se ne plača čitalca če ga že dobiš od poslovnega računa).
rabijo pa približno 1 uro da aktivirajo račun.

turk1990 ::

ChawaSi je izjavil:

na hypo sem napisal email, pa sem dobil odgovor

"pri naši banki ne morete odpreti osebni račun z oznako T.
Lahko odprete samo poslovni račun.
Spodaj posredujem informacije glede pogojev otvoritve poslovnega računa...."

verjetno je odvisno od referenta kje odpiraš, če je turk1990 uspel odpreti osebni z oznako T



Se opravičujem, sem narobe prebral, na Hypo sem odprl osebni račun, ki ga uporabljam za Sp.

neskoncno ::

Preberite si ta članek prosim: DELO

Je govora ravno o tem A račun, T račun - > zahteve itd.

ChawaSi ::

sem prebral dosti tega na netu

http://www.ajpes.si/Registri/Poslovni_r...
http://med.over.net/forum5/read.php?154...
http://med.over.net/forum5/read.php?151...
http://www.delo.si/gospodarstvo/posel/b...
http://mladipodjetnik.si/novice-in-dogo...
http://www.pronet-kr.si/Clanki/Pozor-br...

tudi taj link v delu, ampak AJPES zahteva ločen račun z oznako T, nikje ne piše daa mora biti poslovni oziroma ne more biti osebni, banke pa so problem ker delajo po svojih navodilih "če je s.p. takrat poslovni" :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ChawaSi ()

krneki0001 ::

ChawaSi je izjavil:

turk1990 Hvala.

s6c-gEL in nebivedu:
vem da če odprem poslovni račun bo imel oznako T, ampak ne bi rad poslovni, ker so stroški večji, nekje na netu sem prebral da se da odpreti navadni osebni račun z oznako T, pa sem mislim če kdo kaj ve o tem (kot recimo turk1990) da mi reče katera banka to dovoli :)


Osebni račun je samo za fizične osebe in ima oznako A ali B, ostale oznake so za firme in sp-je. Kakšni bodo pa stroški, se pa zmeniš z banko, kjer boš imel račun. Večina jih je že dost pametnih in delajo pakete (recimo (samo kot primer) paket za 5 izdanih računov, 5 transakcij in spletna banka za 5 evrov na mesec).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

krneki0001 ::

St235 je izjavil:

seveda je problem in je samo vprašanje časa kdaj bo kdo dobil kazen. Problem je predvsem v varovanju osebnih podatkov:
http://www.delo.si/gospodarstvo/posel/b...

Predvsem pa thramos mešaš med poslovnim računom in TRR računom z oznako T. To ni nujno enako in ja, odpirat poslovne račune s.p.jem z majhnim prometom je čisto nategovanje bank. Potem so pa še tako hinavski, da se sklicujejo, da AJPES zahteva odpiranje poslovnih računov.


Poslovni račun ima oznako T, osebni račun ima oznako A ali B. Tako je predpisano s strani ajpesa (še prej pa od banke slovenije). Potem so pa še anomalije (ki jih je v sloveniji polno - recimo upravniki blokov imajo svojo oznako, društva, ...).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Poslovni račun je skropucalo bank, zato da s.pjem in malim podjetjem molzejo denar. AJPES niti pod razno ne predpisuje "poslovnega računa", kar zelo radi nakladajo na bankah.

thramos ::

Poslovni račun je bančni produkt, ki je tako kot vsi drugi, namenjen molzenju denarja od strank. Ajpes prepisuje obliko računa T za samostojne podjetnike in banke strankam, ki takšno obliko računa potrebujejo, storitev zaračunajo po ceniku. Ponavadi jo nudijo pod krovnim imenom "poslovni račun". Zaračunavanje različnih cen različnim vrstam strank (predvsem poslovnim subjektom) ni nič novega in je del poslovnega načrta veliko podjetij, ne samo bank.

Če komu kaj ni všeč, gre lahko h konkurenci. Če smatra, da gre za kartelno dogovarjanje, so temu namenjene ustrezne institucije. Če ga moti zakonodaja, ki predpisuje različne vrste računov in obveščanja Ajpesu naj lobira za spremembo zakonodaje.

Če želi neutemeljeno in neizobraženo pljuvat po forumu in delat bedaka iz sebe, tudi.

ChawaSi ::

ja, AJPES ne predpisuje "poslovnega računa" ampak če s.p. nima objavljenega računa na AJPESu (ni račun z oznako T) takrat je s.p. v prekršku?

samo poslovni račun je rešitev, ker tudi banke ne želijo osebnom računu naštimati oznako T.

Utk ::

Kaj pa če odpreš navaden osebni račun, potem jim pa pošlješ pismo, da si ta račun prijavil AJPES-u, in da pač mora dobit oznako "T". A ti ga lahko zaprejo ali spremenijo v poslovnega kar tako?

krneki0001 ::

St235 je izjavil:

Poslovni račun je skropucalo bank, zato da s.pjem in malim podjetjem molzejo denar. AJPES niti pod razno ne predpisuje "poslovnega računa", kar zelo radi nakladajo na bankah.


Poslovni transakcijski račun je nastal, ko so zaprli SDK in je produkt Banke Slovenije, ki je takrat vodila projekt ukinjanja SDK in prehod iz Žiro računov na Transakcijske račune. Takrat se je določilo kakšne oznake bo kakšen račun imel in se je oznake kasneje samo dodajalo.

Kako to vem? Ker sem na banki jaz delal prehod (kar se programske podpore tiče) in prestavitev teh računov iz žiro na transakcijske.

ChawaSi je izjavil:

ja, AJPES ne predpisuje "poslovnega računa" ampak če s.p. nima objavljenega računa na AJPESu (ni račun z oznako T) takrat je s.p. v prekršku?

samo poslovni račun je rešitev, ker tudi banke ne želijo osebnom računu naštimati oznako T.


Nisi v prekršku, posloval pa tudi ne boš z drugimi bankami in ti preko drugih bank tudi nakazovati ne bodo mogli.

Poanta teh računov je da vse banke pošljejo novoodprte račune v skupno bazo, ki jo vodi ajpes. Ta pa potem vse te račune pošlje vsem bankam, da imajo bazo računov s katerimi lahko poslujejo (zraven se pa še pošlje podatke o firmah in blokacije (če je račun na eni banki blokiran danes čez dan, to vedo vse banke že danes zvečer, ko dobijo iz ajpesa podatke)).
In če ni T račun (poslovni transakcijski račun) ali pa kak izmed anomalij (nekaj ostalih oznak) potem teh podatkov ne dobijo ostale banke.

Pa še dodatek za osebni transakcijski račun. Banka ajpesu pošlje vse podatke, ta pa sme samo cifro računa in še par podatkov poslati ostalim bankam (ostali podatki so datum otvoritve, oznaka računa in blokacije). Tukaj gre pa za varnost podatkov in za osebni račun ostale banke samo vedo, da je v bazi in če je blokiran. Vedo samo toliko, da se lahko nanj nakazuje, drugega pa nič.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

St235 ::

zanimivo, po tem takem so računi kot jih pozna zakonodaja in so predstavljeni http://www.ajpes.si/Registri/Transakcij... navadna zmišljotina?

krneki0001 ::

Ajpes je pred leti (2010) prevzel vodenje transakcijskih računov od banke slovenije. Tole vodijo šele 4 leta. Prej je imela roko nad tem BS. (je tudi vse boljš delovalo in bilo manj problemov in manj anomalij, ker jih niso dopuščali - pri ajpesu pa imaš polno nekih bedarij zraven).

Zakaj bi bile oznake izmišljotina?
T je za poslovanje firm, D, S, L in Z naj bi bili enako za opravljanje plačilnega prometa, ampak so anomalije - za posebne primere firm in sp-jev. Kot navadna firma takega računa ne moreš odpreti.

Če pa pogledaš transakcijski račun tip A (očitno so B že ukinili) je namenjen kot osebni račun za fizične osebe. In ta ni namenjen poslovanju firm, zato ti osebnega računa na nobeni banki ne bodo odprli, da bi ti preko njega posloval kot firma.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

ChawaSi ::

"Nisi v prekršku, posloval pa tudi ne boš z drugimi bankami in ti preko drugih bank tudi nakazovati ne bodo mogli."

če imam osebni račun in izdam račun nekomu za nekaj kaj sem kot s.p. delal, ta mi lahko plača direkt na moj račun?

Invictus ::

ChawaSi je izjavil:

"Nisi v prekršku, posloval pa tudi ne boš z drugimi bankami in ti preko drugih bank tudi nakazovati ne bodo mogli."

če imam osebni račun in izdam račun nekomu za nekaj kaj sem kot s.p. delal, ta mi lahko plača direkt na moj račun?

Ne.

Načeloma drži da imaš za s.p. lahko ločen osebni račun, ampak glede na zahteve Ajpesa pa to ni možno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

Ja, imaš poslovni račun in svoj osebni račun. To gre, ampak poslovati s firmami preko svojega osebnega ne moreš.

ChawaSi je izjavil:

"Nisi v prekršku, posloval pa tudi ne boš z drugimi bankami in ti preko drugih bank tudi nakazovati ne bodo mogli."

če imam osebni račun in izdam račun nekomu za nekaj kaj sem kot s.p. delal, ta mi lahko plača direkt na moj račun?


Kako ti bo plačal, če pa v bazi poslovnih transakcijskih računov ni tvojega računa.

Če ti pa nakaže na osebni račun, pa mu lahko daš cifro. Ampak te bo pa davčna malo "pregledala", zakaj ni poslovanje tako kot bi moralo biti in zakaj ne posluješ s poslovnim računom (za poslovni račun se davčni pošilja podatke, za osebne pa ne).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

thramos ::

Davčni je vseeno s kakšnim računom posluješ (oziroma kako je označen v RTRR), dokler je ločen od osebnega računa. Moraš pa račun in namembnost, v primeru da gre za račun, ki ni označen kot T (torej nekar, kar banke imenujejo osebni račun), ročno sporočiti DURSu. Durs bo tako ta tvoj račun smatral za tistega, s katerim posluješ kot s.p.

Prav tako z osebnim računom lahko posluješ s podjetji (kar je jasno vsakomur, ki je že plačal kakšno položnico oz. dobil kakšno nakazilo).

Že 100x povedano.

wini ::

Dejmo no ... imam osebni račun A in sem na dursu prijavil da poslujem s tem računom za s.p.
in izdajam račune in dobim lepo nakazilo in vse
ne bluzit da ne moreš dobivat nakazil ... edino kar more naredit tisti ki ti plačuje račun je to da ko vpiše tvoj iban, mora še ostale podatke (ki mu jih itak daš zraven računa). Ker podatki niso javni.
To je vse.

ChawaSi ::

tudi jaz sem prej imel popoldanski s.p. 2010-2012 pa sem imel osebni račun in mi je vse normalno delalo. Zdaj odpiram s.p. pa rabim informacije kaj in kako. DURS ni problem, ampak ne vem za AJPES, če nimaš tam računa takrat te teško preverjajo ali ti je račun blokiran in takšne stvari :)

pa ne razumem če grem na s.p. in imam en račun za s.p. norminiranec (tukaj mi itak pride plača) zakaj rabim še osebni račun?

St235 ::

dajmo otroci prebrat že 10x linkan članek. Do sedaj je zadeva potekala brez težav. Zadnje pol leta/leto pa AJPES komplicira zaradi varovanja osebnih podatkov. Namreč TRR poslovnih subjektov mora biti javen. Vprašanje je, če oziroma kdaj bo iz komplicirana prišlo do kazni. DURSU je pa popolnoma vseeno dokler vedo katere račune uporablja poslovni subjekt.

Invictus ::

AJPES bo 1x samo začel pošiljati kazni.

FURSu je pa načeloma vseeno dokler so davki plačani.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

wini ::

Zadnje leto Ajpes nič ne komplicira, sem jst začetek leta tako naredil. Na ajpesu mi je rekla referentka da je boljše če je poslovni račun (da so javni podatki - oznaka T), da pa lahko tudi osebnega za s.p. ker ni v zakonu eksplicitno zapisano da ne smeš imet osebnega računa za poslovanje z s.p.
Edino kar moraš naredit je da javiš na DURS da posluješ s tem TRR.
Kasneje na banki ti pa itak nočejo odpret navadnega računa ta s.p. ampak poslovnega, zato jst na banki nisem povedal zakaj ga odpiram. Itak jih nima kaj brigat.

St235 ::

da pa lahko tudi osebnega za s.p. ker ni v zakonu eksplicitno zapisano da ne smeš imet osebnega računa za poslovanje z s.p.

zakon pa kot vem prepisuje, da mora bit TRR poslovnih subjektov javno objavljen in to je problem.

thramos ::

Ja, kolikor vem jaz tudi. Poizvedba, kateri SPji nimajo javnega TRRja, pa je verjetno zelo preprosta.

In banka je, kolikor vem, dolžna povprašati po namenu odprtja računa. Tko da si tudi tukaj verjetno v prekršku. Razlika v ceni pri Delavski hranilnici pa znese 2 € na mesec?

Ampak, še enkrat, zaenkrat ni še noben dobil nobene kazni zaradi tega.

OZZY ::

wini je izjavil:

Zadnje leto Ajpes nič ne komplicira, sem jst začetek leta tako naredil. Na ajpesu mi je rekla referentka da je boljše če je poslovni račun (da so javni podatki - oznaka T), da pa lahko tudi osebnega za s.p. ker ni v zakonu eksplicitno zapisano da ne smeš imet osebnega računa za poslovanje z s.p.
Edino kar moraš naredit je da javiš na DURS da posluješ s tem TRR.
Kasneje na banki ti pa itak nočejo odpret navadnega računa ta s.p. ampak poslovnega, zato jst na banki nisem povedal zakaj ga odpiram. Itak jih nima kaj brigat.



Da banko ne briga.. V tem se motiš.
Tvoja banka samo kaže, da slabo pregleduje odstopanje od prometa oz. namerno spregledajo oz. tisti ki spremlja zadevo površno preveri odstopanje. Pogoji poslovanja na OR in POR so različni. Lahko ti povem, da če bi to zaznal jaz na naši banki za tak račun dam takoj predlog za zaprtje zaradi odstopanja od namena uporabe. To banka lahko stori brez tvoje privolitve.
Go with the flow.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OZZY ()

ChawaSi ::

Po meni je poslovanje s.p. bližje osebnemu računu kot poslovnemu, itak denar lahko porabiš za osebne stvari, ni omejitve, če je poslovni račun takrat imam preveč provizij na dvige/transferje.....

Ali v pogodbi za osebni račun nekaj piše na temo da ne moreš računa uporabljati za s.p. ?

ChawaSi ::

če recimo AJPES ugotovi nepravilnosti, a ni postopek da pošlje prvo upozorilo da popraviš problematično, ali takoj pošlje kazen?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

N26 in popoldanski S.P. - plačilo prispevkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5617990 (131) jeremenen
»

Osebni račun kot poslovni račun sp - banka ga zapira

Oddelek: Loža
103739 (2975) BlaY0
»

Poslovni račun

Oddelek: Loža
407711 (3713) JN
»

Samo en bančni račun za sp-je (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15638196 (27983) mojca
»

Razlika v strošku delavca za enak neto dohodek pri zaposlitvi ali SPju? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5915185 (13805) BlaY0

Več podobnih tem