» »

Matematika, pomoč

Matematika, pomoč

lurker1359 ::

Ok, bi mi bil kdo pripravljen rešiti naslednji problem in malo razložiti kako in kaj? (postopek in to...)

| (x^2 - 1) / (x - 7) |   <2




in limito x->inf
x^(-1)  ln^3 x

ramiz?! ::

Eh to so pa res osnove no. Vsaka spletna stran in knjiga na tem svetu, ki se ukvarja z matematiko srednjih šol ima to razložen. Nebi reku, da hočeš kaj bolj kompleksnega in pri tem rabiš pomoč...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

lebdim ::

pri absolutni vrednosti poglej, kje je izraz pozitiven in kje negativen. pri limiti pa uporabi L'Hospitalovo pravilo, ki pravi da je ta limita enaka odvodu obeh funkcij. x-1 lahko zapišeš kot 1/x.

lurker1359 ::

lebdim je izjavil:

pri absolutni vrednosti poglej, kje je izraz pozitiven in kje negativen. pri limiti pa uporabi L'Hospitalovo pravilo, ki pravi da je ta limita enaka odvodu obeh funkcij. x-1 lahko zapišeš kot 1/x.

Ja, ampak bolj me zanima ali lahko prvi izraz kar pomnožim z (x-7) da se znebim ulomka? -In potem rešim?

lebdim ::

V bistvu gre za racionalno neenačbo z absolutno vrednostjo. Če funkcijo gledaš kot racionalno funkcijo, je v x = 7 pol te funkcije. Predlagam, da to neenačbo gledaš kot racionalno funkcijo. Pri tem pa ne pozabi še 2 prenesti na levo stran.

za x != 7 (različne od 7) bi lahko pomnožil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Math Freak ::

Jaz bi jo rešil nekako tako:

Neenačba

Math Freak ::

Kar se limite tiče pa rabiš L'Hospitalovo pravilo in odvajanje sestavljene funkcije:

lim[x->inf] ((ln(x))^3)/x = (L'Hospital)
= lim[x->inf] ((3*ln^2(x)*(1/x))/1) =
= lim[x->inf] ((3*ln^2(x))/x) = (L'Hospital)
= lim[x->inf] ((3*2*ln(x)*(1/x))/1) =
= lim[x->inf] ((6*ln(x))/x) = (L'Hospital)
= lim[x->inf] ((6*(1/x))/1) =
= lim[x->inf] (6/x) = 0

Če ti karkoli ni jasno, vprašaj.

Zgodovina sprememb…

lebdim ::

hehe, Math Freak, ti imaš pa izredno lepo pisavo ... edino tam si se zmotil pri tistem ulomku, tam je(x2 - 2x + 13)/(x - 7)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Math Freak ::

Hvala =p, ja res sm se, natančnost izgleda ni moja vrlina =). Razen tega se nič ne spremeni.

instruktorT ::

pozdravljeni. sem dolgoletni in izkušeni inštruktor matematike tako za osnovne šole, srednje šole kot tudi za študente. sem iz Grada na goričkem v Prekmurju. če kdo rabi odličnega inštruktorja ki uči tako da tudi res nauči,in da se ocena v šoli zares tudi popravi potem me pokličite na: 041 537 639. moje ime je Tadej. lahko pa obiščete tudi mojo domačo stran na internetu kjer dobite več informacij: www.instrukcijezamatematiko.si

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Apple ()

Unknown_001 ::

V izogib odpiranju novih tem si sposojam kar tole.

Živjo, imam en problem, rešujem stare izpite za vajo in me je sledeči primer totalno zacementiral.

Rad bi izračunal integral funkcije x(arctan(x))1/2

Poskusil sem s PP, uvedbo nove spremenljivke v upanju da bo kaj, obrnil vse skupaj na 5 načinov in ne gre. Tudi "nedovoljena" orodja ala wolfram alpha in ostali namenski kalkulatorji zatajijo in zaključijo, da funkcija mogoče ni odvedljiva.

Problematičen je tisti koren, saj ga moram pri per partesu ponovno računati in pridem v neskončno zanko.

Poskusil sem še z univerzalno substitucijo kjer uvedeš novo spremenljivko t=tan x in potem se znebiš večine kotnih funkcij, mi pride arctan(t)*t1/2/(t2+1) ampak naprej se pa še nisem prebil.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Yacked2 ::

instruktorT je izjavil:

pozdravljeni. sem dolgoletni in izkušeni inštruktor matematike tako za osnovne šole, srednje šole kot tudi za študente. sem iz Grada na goričkem v Prekmurju. če kdo rabi odličnega inštruktorja ki uči tako da tudi res nauči,in da se ocena v šoli zares tudi popravi potem me pokličite na: 041 537 639. moje ime je Tadej. lahko pa obiščete tudi mojo domačo stran na internetu kjer dobite več informacij: www.instrukcijezamatematiko.si


Zanima me še vaša izobrazba glede na to, da ponujate inštrukcije tudi za fakultete.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

seminal ::

Raptor Kak je intregal x*sqrt(arctan(x)) tak al kako? al sqrt(x*(arctan(x)))

Unknown_001 ::

seminal je izjavil:

Raptor Kak je intregal x*sqrt(arctan(x)) tak al kako? al sqrt(x*(arctan(x)))


x krat koren od arctan(x)

Pač arctan(x) je pod korenom, un X je pa zmnožen.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

TheKekec ::

a si probal za novo neznanko vzet t^2=x pol greš pa per partes naprej.

Unknown_001 ::

TheKekec je izjavil:

a si probal za novo neznanko vzet t^2=x pol greš pa per partes naprej.


Vse sem probal pa ni šlo. Pol sem še enkrat prebral navodila in sem pogruntal da bi moral celo funkcijo prej kvadrirat, ker je bilo treba izračunat volumen vrtenine okoli x osi. Naprej je mala malica. Per partes in čao miki.

Je na koncu ratalo. Lahko pa probaš za foro, ampak jaz z nobeno metodo ali nastavkom nisem uspel priti skozi. :)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

TheKekec ::

Mah se mi ne ljubi, važno da ti je uspelo :P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LImite proti 0

Oddelek: Šola
81089 (765) lebdim
»

Matematika limite - pomoč

Oddelek: Šola
231969 (1542) giaro
»

Limite

Oddelek: Šola
232673 (1935) lebdim
»

Naloga - limite

Oddelek: Šola
261818 (1414) Janac
»

Limita funkcije

Oddelek: Šola
113043 (2269) IceCold

Več podobnih tem