» »

Poklicni vojak

Poklicni vojak

«
1
2 3

--MiRaLdInJo ::

Zdravo.

Letos ponovno potrebujejo poklicne vojake.

Ravnokar sem poslal vlogo tako da upam, da me vzamejo :)


Me pa zanima, če je tu kakšen poklicni vojak. Kako sploh poteka služba vojaka od začetka? Vbistvu kakšen je delovni dan vojaka?

Aston_11 ::

--MiRaLdInJo je izjavil:

bistvu kakšen je delovni dan vojaka?
Če nisi na fronti, potem ko končaš usposabljanje, bolj ali manj paseš dolgčas.

St235 ::

drugače je bolši vir informacij kot kup šank debaterjev:
http://www.postanivojak.si/

Seveda ob kritičnem upoštevanju propagande.

In pa seveda http://www.vojak.si/forums/viewforum.ph... kjer boš prej našel profesionalnega vojaka in zagotovo je na podobno vprašanje že večkrat bil podan odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Isotropic ::

Aston_11 je izjavil:

Če nisi na fronti, potem ko končaš usposabljanje, bolj ali manj paseš dolgčas.

nope.
so kar zaposleni baje, ni pa neki, da boš vsak dan premočen od potu. če iščeš to, ti bo verjetno res dolgčas ja.
nekaj telovadbe, dosti teorije (v učilnici), pucanje orozja, občasne vaje streljanja...

odvisno tudi kje boš

qwea ::

Povej kaj pričakuješ, oziroma kako si predstavljaš to službo?

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

MIHAc27 ::

Kolikor sem jaz slišal.. če greš dejansko glavo prodajat naokrog (v Afganistan, Kosovo) si kar dosti bolje plačan, kot nek minimalc. Ampak to potem seveda ni služba od 8h do 16h.

Če si pa v kasarni v sloveniji, pa seveda ne narediš toliko ur kot en terenc, in si seveda slabše plačan.

black ice ::

MIHAc27 je izjavil:

Kolikor sem jaz slišal.. če greš dejansko glavo prodajat naokrog (v Afganistan, Kosovo) si kar dosti bolje plačan, kot nek minimalc. Ampak to potem seveda ni služba od 8h do 16h.

Jp. Misije ponavadi trajajo pol leta, plača se giblje okrog 4000€ na mesec več. Ni pa to keks, ker tam dobesedno nosiš glavno na prodaj. Če ti je glavni cilj streljanje ljudi, si že v štartu zgrešil in ti priporočam strokovno pomoč.

Isotropic ::

black ice je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

Kolikor sem jaz slišal.. če greš dejansko glavo prodajat naokrog (v Afganistan, Kosovo) si kar dosti bolje plačan, kot nek minimalc. Ampak to potem seveda ni služba od 8h do 16h.

Jp. Misije ponavadi trajajo pol leta, plača se giblje okrog 4000€ na mesec več. Ni pa to keks, ker tam dobesedno nosiš glavno na prodaj. Če ti je glavni cilj streljanje ljudi, si že v štartu zgrešil in ti priporočam strokovno pomoč.

ne, slo vojaki so kaksnih 100km od dogajanja. je pa baje vsak dan po 12h, kaksen prost dan maš pa baje bolj redko, tko da tistih 4k res zaslužiš.

m0f0x ::

Se še sploh splača biti poklicni vojak v SLO? Vem, da je bilo pred 10 leti popularno, ker si se vozil s 4 komaradi skupaj in vlekel lepe potne stroške (glavni vir dohodka 8-))

Isotropic ::

itak, so se pa potni na splošno znižali po JS.

shadeX ::

m0f0x je izjavil:

Se še sploh splača biti poklicni vojak v SLO? Vem, da je bilo pred 10 leti popularno, ker si se vozil s 4 komaradi skupaj in vlekel lepe potne stroške (glavni vir dohodka 8-))



To je bilo aktualno še cca 2 leti nazaj, ker je to delal moj kolega. No potem so to opustili in jim zrihtali neke luknje v bližini vojašnice.

black ice ::

Isotropic je izjavil:


ne, slo vojaki so kaksnih 100km od dogajanja. je pa baje vsak dan po 12h, kaksen prost dan maš pa baje bolj redko, tko da tistih 4k res zaslužiš.

Posploševanje. Čeprav je naša vojska tam bolj za support, pride tudi do kakšnih incidentov. Samo tega nihče ne obeša ne veliki zvon. Dovolj bo.

lukamagic ::

--MiRaLdInJo je izjavil:


Letos ponovno potrebujejo poklicne vojake.


Ammm, a za vojsko pa ZUJF ne velja?

Fritz ::

lukamagic je izjavil:

--MiRaLdInJo je izjavil:


Letos ponovno potrebujejo poklicne vojake.


Ammm, a za vojsko pa ZUJF ne velja?

Ne, ker vojska že pred ZUJF-om ni dosegala potrebnega števila zaposlenih, da bi lahko izvajala vse svoje naloge. Po vsem rezanju prejemkov pa izgublja vojake (največ vojakov je bilo iz štajerskega konca in ti sedaj raje gredo delati v Avstrijo) in jih mora nadomestiti. Plače so, brez potnih stroškov kot nekoč, precej borne za navadnega vojaka. Pa tudi tisti potni stroški nekoč so bili popolnoma mimo, ker so ljudje bili cele dneve na cesti. Nesmiselno. Morda se splača leto ali dve, potem pa je res odveč.

Lakotnik ti je dal dober nasvet.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fritz ()

Ganon ::

Ima kdo podatke, koliko je plačan poklicni vojak? Neto znesek, seveda. Sprašujem za tiste, ki niso na misijah.

marvin42 ::

Pri plači se vedno govori o bruto znesku. Za isto delovno mesto imava ti in jaz lahko precej različen neto.
Vojaki v Sloveniji imajo bruto plačo tam malo nad 789 eurov.
Mostly Harmless

Yohan del Sud ::

Pa da damo v perspektivo, to je 6 eur nad minimalcem.
Ampak ta poklic je vedno, in se mi zdi še, živel bolj kot ne, od raznih dodatkov.
www.strancar.com

Fritz ::

Yohan del Sud je izjavil:

Pa da damo v perspektivo, to je 6 eur nad minimalcem.
Ampak ta poklic je vedno, in se mi zdi še, živel bolj kot ne, od raznih dodatkov.

Pozabi dodatke, ker jih skorajda več ni.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

PacificBlue ::

Pol meniš, da boš dosti časa v bolniški?

lesi ::

Ganon je izjavil:

Ima kdo podatke, koliko je plačan poklicni vojak? Neto znesek, seveda. Sprašujem za tiste, ki niso na misijah.


Placa na trr. 5.stopnja, razdalja 15 km do doma: 820EUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lesi ()

Zeitgeist ::

kot zacetnik z 4 stopnjo lahko pricakujes kaksen evro nad minimalko, z 5 pa cca 30 evrov vec + potni stroski, ki so nekje ekvivalent mesecne vozovnice za avtobus ce delas vec kot cca 15dni na mesec.

na napredovanja v placilnih razredih pozabi. mogoce v cinu cez 3 leta ce bos priden pa bos dobil 20 evrov vecjo placo pol ce te bodo postavili na poddesetnika :)

misije pa kosovo kot vojak brez cina nekje 2900 na mesec,z cinom naddesetnika cca 3100€, afgan je kaksnih 700 evrov vec zaradi dodatka na nastanitev in ogrozenost. ampak afgan se itak zapira pocasi. razen ce se bo vlada odlocila za sodelovanje v kasni novi operaciji, ki bodo sledile spodaj

Isotropic ::

a si pa res v najblizji vojasnici, ne glede na potrebe kadrov?

s6c-gEL ::

V AF so samo še 4 Slo vojaki.

Imaš potem tudi misije znotraj ZN v Libanonu in podobno.

Isotropic ::

on je napisal izplačilo na TRR, ne pa neto plačo.
drugace je pri vojakih tezko govoriti, koliko plače imaš, ker se ti povprečna lahko orenk poviša (nad jurja, ce se prav spomnim), ce si fajn dejaven po kosovu, afg...

Zgodovina sprememb…

KraitPay ::

Da malo obudim temo, kako da ni napredovanja?

Kaj pa šola znotraj vojske? Ali nimajo nekakšne tečaje? Pa če narediš te tečaje uspešno? Pa ni vgrada da nebi prišel čez 950€ bruto + potni stroški?
Tole zgoraj pravim na pamet. Vem zagootovo, da obstaja šolanje znotraj vosjek kaj/kje/kako pa nimam pojma. Predsavljam pač si, da narediš šolo in lahko potem "hitreje" napreduješ oz. imaš večjo plačo kot tisti ki naprimer nekega tečaja nima?

Plače vem da so pred krizo cvetele, zadnje čase pa tudi jaz opažam ogromno jamranja znotraj vojske, še posebej tistih oseb, ki so podpisale za 10 let. Govora je o navadnih vojakih. Sicer pa se meni delo ne zdi odgovorno, je pa vsekakor fizično zahtevno...

...:TOMI:... ::

Vojska kar dobro poskrbi za svoje. Lahko dobiš službeno stanovanje v LJ za manj kot 100€ na mesec.

Imaš tudi druge ekstreme, mobing itd.

Vojska je država v državi, na to je treba biti pripravljen in pojesti veliko govna, če si kanonfuter.

Drugače pa obstajajo konktreno zavaljeni ljudje v vojski, tako da ni nujno, da si deležen vsakodnevnega fitnesa.

Če želiš denar, pojdi v tujsko legijo, tam je več denarja, kot tu.
Tomi

dronyx ::

Nisem vsega bral, tako da je to morda že kdo omenil. Pred časom sem govoril z nekim poklicnim vojakom in mi je dejal, da vojaki sploh nimajo pogodbe za nedoločen čas, ampak te enostavno pri 45 letih vržejo na cesto in se znajdi kakor veš ali znaš. Tega recimo ni pri podobnih uniformiranih poklicih kot so policisti in pazniki v zaporih. Če ne greš na misije v tujino je pa tudi plača mizerija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

paraboŁa ::

Plače v tujini niso mizerija in kot je že nekdo pvoedal se gibljejo okoli več tisoč evrov mesečno, je pa res, da se na misijah veliko bolj dela kot običajno. V sloveniji vojakom definitivno ni hudega, vsi jamrajo zaradi plač a tega koliko dejansko delajo pa nobeden ne zine.

KraitPay ::

Ravno tega ne razumem. Malo obesiš zastavo, šport, fitnez, kakšno predavanje v učilnicah in je 8h mimo....
Seveda ko je "teren", nadure in nočne ni lepo, ampak za 900€?

Mislim, da je čisto OK plača, glede na to kaj delajo. Sam imam 7 stopnjo, ravnokar se zaposlil, pa nebom dobil 900€ :)

harmony ::

KraitPay je izjavil:


Sam imam 7 stopnjo, ravnokar se zaposlil, pa nebom dobil 900€ :)

Kaj bi tocno rad s tem povedal?

KraitPay ::

Rad bi povedal, da imam malo bolj "zahtevno" delo oz. odgovorno, kot dviganje zastave. Pa pač ker sem začetnik čez 900€ ne bo šlo. Pa čeprav sem dneve presedel doma pred "pdf-i" in uporabil prosti čas za izobraževanje in razne tečaje.

Hvala bogu zaradi pridobljenega znanja imam službo, vendar useeno. Nekdo z 0 truda 900€, nekdo pa razkiral celotna dopoldna (fax) in popoldneve za izpopolnjevanje in to za borih 900€.

Hočem povedati, da če je zame 900€ dosti (pa nism neumen), bi tudi za vojake moralo biti dosti, če le niso "požeruhi". Poznam kar nekaj primerov, ki so v vojski in nosijo Armani in D&G oblačila, da pač izpadejo bolj fency, konec meseca je pa kriza. :)

dronyx ::

KraitPay je izjavil:

Rad bi povedal, da imam malo bolj "zahtevno" delo oz. odgovorno, kot dviganje zastave.

Hipotetično v primeru vojaškega napada lahko vojak tudi pade v boju za teh 900 evrov neto. Razen če se ne predpostavlja, da če bi slučajno prišlo do take situacije, potem dajo vsi poklicni vojaki odpoved?

KraitPay ::

Slovenska vojska ni opremlejna niti ni "naučena" za kakeršne koli napade/obrambe. Pri nas je bolj kot pomoč v naravnih katastrofah (kar je lepo od njih), vendar jih gasilci prehitevajo po desni, ko jih rabiš.

Če bi prišlo do napada (hipotetično), bi pa tako šli "vsi" :P, drugače pa je tu naš NATO, ki nas ščiti.

Govora je o plači 900€ v primeru, ko se hodi v službo, golf igrat. Drugače pa nobeno delo ni nečastno, tisti, ki se pa pritožujejo, jim je treba pa še vzeti.

...:TOMI:... ::

Ali pa lepo izginejo, dezert?rajo, takrat, ko je treba ukrepat. Ne vemo, koliko bi jih sploh bilo sposobnih ustrelit koga.
Tomi

TOP ::

Nekateri malo na slepo tole pišete, Nato nas bo ščitil in ti se nato zanašaš KraitPay,malo pozabi,če bi tako mali na pamet pisano recimo bila ogrožena USA in potem še mi koga bi NATO branil mislim da USA mi se bi morali sami braniti in to znamo zelo dobro smo že dokazali tako da ne dvomit v našo vojsko.Mislim da je v Sloveniji vse manj služb,kjer hodijo igrat golf,razen parlamenta.

Mavrik ::

KraitPay je izjavil:

Slovenska vojska ni opremlejna niti ni "naučena" za kakeršne koli napade/obrambe. Pri nas je bolj kot pomoč v naravnih katastrofah (kar je lepo od njih), vendar jih gasilci prehitevajo po desni, ko jih rabiš.

Če bi prišlo do napada (hipotetično), bi pa tako šli "vsi" :P, drugače pa je tu naš NATO, ki nas ščiti.


A lahko prosim pokažeš kakšno podporo za tvoje izjave? Na podlagi katerega vira misliš da Slovenska vojska ni opremljena in naučena za vojaške operacije?

Naj te opozorim na pravila 2.2.
The truth is rarely pure and never simple.

dronyx ::

Če gledaš na SV kot samostojno vojsko izven zavezništva Nato potem po moje njena bojna moč ni vredna niti omembe. Okrog 10.000 vojakov (poklicnih in pogodbena rezerva), oborožitev večinoma samo lahko pehotno orožje, nekaj starih tankov, par transportnih helikopterjev, brez resne protiletalske obrambe...(čolna in pilatuse za šolanje pa nisem niti omenil).

Mislim da bi bila v takem primeru teritorjalna obramba po Švicarskem vzoru bolj primerna za nas, saj bi potem vsak branil svojo vas in ne bi bila obramba prepuščena nekim javnim uslužbencem, ki morajo verjetno napisati potni nalog tudi za to, da pripeljejo tank iz točke A v točko B.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Invictus ::

Že samo zavezništvo NATO je glede na zadnje informacije bolj bogo, kaj šele Slovenija.

Je pa tudi res da Slovenije ne bo nihče napadel ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

The Player ::

m0f0x je izjavil:

Se še sploh splača biti poklicni vojak v SLO?


Se je kdaj sploh splačal bit vojak (in tako nositi glavo naprodaj)?

Je pa tudi res da Slovenije ne bo nihče napadel ...


Nikol ne veš kdaj se bo komu sfuzlal. Lahom in Švabom bi zlo prav prišel kak kos naše zemlje (da ne omenjam vojne z IS, ki se kmalu lahko preseli k nam).

Mavrik ::

Invictus je izjavil:

Že samo zavezništvo NATO je glede na zadnje informacije bolj bogo, kaj šele Slovenija.


Glede na čigav in kakšen kriterij?
The truth is rarely pure and never simple.

Fritz ::

dronyx je izjavil:

Če gledaš na SV kot samostojno vojsko izven zavezništva Nato potem po moje njena bojna moč ni vredna niti omembe. Okrog 10.000 vojakov (poklicnih in pogodbena rezerva), oborožitev večinoma samo lahko pehotno orožje, nekaj starih tankov, par transportnih helikopterjev, brez resne protiletalske obrambe...(čolna in pilatuse za šolanje pa nisem niti omenil).

Mislim da bi bila v takem primeru teritorjalna obramba po Švicarskem vzoru bolj primerna za nas, saj bi potem vsak branil svojo vas in ne bi bila obramba prepuščena nekim javnim uslužbencem, ki morajo verjetno napisati potni nalog tudi za to, da pripeljejo tank iz točke A v točko B.

SV ne moreš gledati samostojno, ker je Republika Slovenija članica NATA in je njena vojska del zavezništva. Država se naslanja na sistem kolektivne obrambe v okviru zveze NATO in ima vojsko prilagojeno temu. Če bi se ponovno šli nevtralnosti, potem bi bilo smiselno ponovno uvesti služenje vojaškega roka in se vrniti na sistem TO, ki je bil vsaj deloma podoben švicarskemu sistemu. Lahko pa se Švicarjem še bolj približamo. Ne pa pozabiti, da dobro speljan švicarski sistem ni poceni.
To, da je obramba prepuščena 'javnim uslužbencem' je posledica dejstva, da smo vojsko zbirokratizirali in dovolili, da so jo imele stranke, tako kot preostanek državne uprave, za legitimen plen. Pričakovati učinkovito organizacijo, ki temelji na napredovanju sposobnih je, po tem kar sem zapisal, precej iluzorno.

Vojska je bila omenjena tudi kot nekaj za izvajanje zaščite in reševanja. Primarno imamo za to Upravo RS za zaščito in reševanje, ki se tudi napaja iz obrambnega proračuna. Sama vojska, ki je namenjena za izvajanje oboroženega boja, se lahko za zaščito in reševanje kadarkoli uporabi, za specifične potrebe zaščite in reševanja pa usposobi in primerno opremi, po možnosti še preden pride do teh potreb (npr. z motornimi žagami - kar je samo en primer od veliko možnih). Ne more pa vojska biti primarno namenjena zaščiti in reševanju, ker potem to ni vojska ampak je civilna zaščita oz. v najboljšem primeru kakšna milica.

Kritike na račun vojske, vezane na zaščito in reševanje, ponavadi letijo na napačen naslov. Če vojske ne aktivirajo, ne more kar sama posredovati. Če nima znanja in opreme za specifično delo, potem ne pričakujte, da bodo to počeli, še posebej, ker bodo v primeru poškodb sami nosili posledice. In če tem ljudem stalno kršijo pravice in jim ne plačujejo tistega, kar jim zakonsko pripada ter tistega kar je samoumevno v Upravi za zaščito in reševanje ter drugih delih državne uprave, potem ne pričakujte neke hude motiviranosti.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Invictus ::

Mavrik je izjavil:

Invictus je izjavil:

Že samo zavezništvo NATO je glede na zadnje informacije bolj bogo, kaj šele Slovenija.


Glede na čigav in kakšen kriterij?

Malo si preberi kaj se dogaja v nemški vojski, in kako so članice NATA sposobne letaslko podpreti bombardiranje ISIS.

Pa boš našel probleme ...

Po vseh kriterijih normalne poklicne vojske ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Fritz ::

@ Invictus

Vojska, še posebej tehnološko napredna, ni poceni. Bojevanje (uporaba in poraba orožja in tehnike) ni poceni, ekspedicijsko bojevanje še toliko manj.

V NATU imajo le Američani ustrezne zmogljivosti za bojevanje kjerkoli in v kakršnihkoli pogojih. Glede na razmerje med njihovim obrambnim (malce čudna beseda v današnjih časih) proračunom in proračunom ostalih članic zveze, nič nepričakovanega. Je pa trend na zahodu, da se sredstva za vojaške izdatke zmanjšujejo, kar pomeni, da se bo razlika med Američani in zavezniki še povečala, čeravno se tudi ameriški del proračuna, ki je namenjen vojski, zmanjšuje.

V krizi in v pogojih, ko država ni sposobna učinkovito pobirati davkov, težko povečuješ tehnološko in številčno moč vojske.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

black ice ::

...:TOMI:... je izjavil:


Če želiš denar, pojdi v tujsko legijo, tam je več denarja, kot tu.

lolz. Za ta denar in mnogo manj tveganja lahko greš tudi za fizikalca v tujino.

dronyx je izjavil:

Nisem vsega bral, tako da je to morda že kdo omenil. Pred časom sem govoril z nekim poklicnim vojakom in mi je dejal, da vojaki sploh nimajo pogodbe za nedoločen čas, ampak te enostavno pri 45 letih vržejo na cesto in se znajdi kakor veš ali znaš. Tega recimo ni pri podobnih uniformiranih poklicih kot so policisti in pazniki v zaporih. Če ne greš na misije v tujino je pa tudi plača mizerija.

Če si od 28 leta v vojski (kar je še zadnja sprejemljiva starost za poklicnega vojaka) in si pri 45 letih še vedno navaden vojak je to tudi fer.

KraitPay ::

Po 45 letu ti zrihtajo še službo. Tako da če si malo iznajdljiv tudi po 45 letu ni panike.

Je pa problem do 45 let se pustiti poniževati, še kakšnemu mobingu mogoče in navsezadnje pripravljen biti tiho pri krčenju sredstev :)

Smurf ::

Fritz je izjavil:


V NATU imajo le Američani ustrezne zmogljivosti za bojevanje kjerkoli in v kakršnihkoli pogojih.

Ne le v NATU, ampak na svetu. Rusom/Kitajcem manka mornarica, predvsem letalonosilke.

Šimpanz ::

Ravno včeraj so na TV povedali da bojo število vojakov zmanjšali iz ene 7500 na 5000, tako da to ni ravno sigurna služba.

chucki ::

Koliko od vas, ki pametuje je naredilo vojaški rok?
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Fritz ::

chucki je izjavil:

Koliko od vas, ki pametuje je naredilo vojaški rok?

In to je pogoj - za kaj že?
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

chucki ::

Diskutiranje o stvareh, ki jih sami niste dali skozi je irelevantno.
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plača v 2020

Oddelek: Loža
214565 (3565) Webmojster
»

Kdo je bolj kriv? (Politika:Gospodarstvo:Delavci) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10313198 (11193) Mato989
»

IBM-a ne bo v Maribor

Oddelek: Znanost in tehnologija
4810624 (8872) Matko
»

Kako veliko bruto plačo imate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6521839 (16534) krneki0001

Več podobnih tem