» »

Študij informatike

Študij informatike

betmen ::

Zanimam se za izredni študij VŠ informatike na B2 šoli v Ljubljani.

Malo čudno vprašanje, a vseeno, ali je ta faks (traja 2 leti) "težek"? Znam osnove računalnika, delal sem spletne strani v HTML in v srednji sem imel vedno 5. Mi lahko kdo pove ali pa pošlje kakšno skripto od kakšnega predmeta (ker ne najdem na njihovi strani) da si malo preberem.

Če imate še kakšen info pa je dobrodošel

Phantomeye ::

Upam reči, da noben 2 letni 'faks' ni težak, v kolikor v srednji šoli nisi imel večjih težav.

Dejstvo pa je, da boš imel na začetku nekoliko več dela kot tisti, ki so se tja vpisali s kakih računalniških srednjih šol.

betmen ::

Ja matematike ne maram in sem imel vedno težave. Kakor gledam predmetnik jo tem ni.

A so težki programski jeziki?

eric_cartman ::

Na žalost so te 2 letni študiji bolj krožki kot študiji.. Problem je že ta, ker ne učijo pravi strokovnjaki s področij.. Te zasebne firme so bile bolj kot ne vedno družinska podjetja. In potem so bili vsi zaposleni notri v sorodu.. Noben pa blage veze o predmetu, ki ga predava.

Skratka, čeprav boš po koncu tega študija dobil diplomo, ne smeš pričakovat, da se bodo ljudje metali za tabo.

Ja matematike ne maram in sem imel vedno težave. Kakor gledam predmetnik jo tem ni.


Ravno to..Kje pa danes obstaja kakšen informatik, ki ne zna matematike? (razen z zasebnih šol seveda) FRI v veliki meri temelji ravno na matematiki..Ker tudi programiranje temelji na tem.

Zgodovina sprememb…

MasterKiD ::

Ne splača se ti študirati informatike, verjemi. Vedno slabše je v tej smeri. Raje izberi elektrotehnika ali mehatroniko, boš imel veliko boljšo prihodnost. :)

betmen ::

eric_cartman je izjavil:

Na žalost so te 2 letni študiji bolj krožki kot študiji.. Problem je že ta, ker ne učijo pravi strokovnjaki s področij.. Te zasebne firme so bile bolj kot ne vedno družinska podjetja. In potem so bili vsi zaposleni notri v sorodu.. Noben pa blage veze o predmetu, ki ga predava.

Skratka, čeprav boš po koncu tega študija dobil diplomo, ne smeš pričakovat, da se bodo ljudje metali za tabo.

Ja matematike ne maram in sem imel vedno težave. Kakor gledam predmetnik jo tem ni.


Ravno to..Kje pa danes obstaja kakšen informatik, ki ne zna matematike? (razen z zasebnih šol seveda) FRI v veliki meri temelji ravno na matematiki..Ker tudi programiranje temelji na tem.


se strinjam. Ampak za recimo nek uvod v to in papir je dosti. Od samega človeka pa je, v kateri jezik/področje se bo poglobil in ga naštudiral v "nulo". Dvomim da po končanem študiju na FRI obvladajo vse od HTML do SQl baz C++ itd., ponavljam dvomim da v "nulo" obvladajo vse jezike.

Glede matematike pa mi je jasno, ker ravno ko sem prejel knjigo za C++ v roke je prvi program ki te nauči kalkulator :D

Danes je težko preživeti brez izobrazbe. Rad bi naredil vsaj višjo oz. VI stopnjo. Imam še druge šole v mislih, ampak glede na prihodnost mislim da je IT poleg farmacije zelo spredaj, daleč spredaj pred ekonomisti, logisti itd.

Jakka ::

eric_cartman, zakaj navajaš neresnice, pa situacije sploh ne poznaš? Na B2 predavajo strokovnjaki s svojih področij, ki niso ravno v sorodstveni vezi z vodstvom. Pojdi enkrat tja pogledat, pa boš videl. Je pa res, da eni so "boljši", drugi pa "slabši", kot na vsaki šoli. Naprimer eden izmed njih je tudi CIO leta 2014.

Je pa res, da faks ni težek, je bolj malo predavanj in vaj pri posameznem predmetu (pač izredni študij), tako da se v osnovi ne naučiš veliko, bolj osnove, pa vse je bolj na hitro. Ti pa že na začetku povedo, da je razmerje dela na faksu in doma okoli 30:70 v korist doma. Tako da če se tega držiš in dobljeno znanje še dodatno sam nadgrajuješ, se lahko naučiš ogromno. Samo čas in motivacijo rabiš.

Glede programiranja pozabi na kakšno konkretnejše znanje, od treh predmetov in nekje 100 ur skupaj ne odneseš veliko - odneseš pa osnove, ki jih seveda ob lastnem interesu lahko nagrajuješ.

Vzameš ta faks kot osnovo, na kateri gradiš in ga ne jemlješ samo kot pridem, poslušam, naredim izpit (potem je res brezveze). Pa noben te ne zajebava v glavo in dejansko te želijo nekaj naučit - odnos je na nivoju. Rabiš le čimveč lastnega interesa in motivacije.

Več pa lahko na ZS. :)

eric_cartman ::

@jakka

Nisem mislil kogarkoli užalit..Ampak dejstvo je, da je težavnost med nekim FRI in B2 ogromna. Sicer si pa tudi sam potrdil, da se na faksu ne naučiš veliko, samo osnove in da je vse bolj na hitro.

Poglej..Strinjam se s tabo, da ti da faks točno toliko kot si sam pripravljen kaj naredit. In tako je tudi na FRIju in na FERI-ju in povsod. Ampak potem pa pride še kruto dejstvo, ker sem na lastne oči videl kako se to dela. Na žalost je tako v Sloveniji..In gre nekako takole: Dobi se CVje po mailu. In najprej se zbere maile iz UNI LJ in UNI MB, zasebne šole gredo na zadnji kupček. Potem prelistajo najprej CVje iz Ljubljane nato iz Maribora in nato če med tistih +200 kandidatov ni nobenega primernega, gredo pogledat še na zasebne šole..Ne rečem, da je čisto povsod tako..Ampak na dostih firmah je.

lebdim ::

@betmen,
moja opazka leti na stavek "matematike ne maram in sem vedno imel težave" ... veš, matematika in računalništvo gresta skoraj vedno z roko v roki in sta kot dvojčka. potem brezveze sploh razmišljaš o študiju računalništva, če ne maraš matematike. vsaj malo matematike boš zagotovo imel ... mogoče predmeta algebra in analiza. npr. kitajski izrek o ostankih (ki se jemlje pri algebri 2) je osnova za algoritem RSA (za šifriranje z javnim ključem). ali pa npr. uvod v računalništvo, kjer se jemlje boolova algebra, ki je osnova v diskretnih strukturah (za moje pojme matematični predmet).

dasf ::

lebdim je izjavil:

@betmen,
moja opazka leti na stavek "matematike ne maram in sem vedno imel težave" ... veš, matematika in računalništvo gresta skoraj vedno z roko v roki in sta kot dvojčka. potem brezveze sploh razmišljaš o študiju računalništva, če ne maraš matematike. vsaj malo matematike boš zagotovo imel ... mogoče predmeta algebra in analiza. npr. kitajski izrek o ostankih (ki se jemlje pri algebri 2) je osnova za algoritem RSA (za šifriranje z javnim ključem). ali pa npr. uvod v računalništvo, kjer se jemlje boolova algebra, ki je osnova v diskretnih strukturah (za moje pojme matematični predmet).


Za neko informatiko zganjat bi šlo tudi s srednješolskim znanjem matematike. Tudi programiral bi lahko nekatere stvari, seveda je bolje če razumeš razne algoritme, ni pa nujno.

Glede B2 vem za konkreten primer firme kjer v kadrovski najprej v smeti vržejo kandidate nad 35 let in tiste ki imajo narejene "kvazi" šole (nisem ziher če tudi B2), nato pa se pregelda ostalih 100 prošenj.

Jakka ::

eric_cartman, res je. Težavnost višje šole je daleč od težavnost univerzitetnega ali visokošolskega programa. Je bolj nadgradnja srednje šole, kar višja šola v osnovi tudi je. Posledično je tudi obseg snovi bolj majhen, a če si sam za to, si jo lahko hitro povečaš. Saj načeloma se naučiš marsikaj, marsičesa se pa ne, kar bi ti zelo prav prišlo.

Pri službah pa ne bi preveč mešal višje in visoke izobrazbe skupaj, dva različna svetova. Obenem pa pri CV-ju ni vse samo v končani šoli, ampak predvsem v ostalih rubrikah. In pravi delodajalci to gledajo. Kjer pa gledajo šole, pa nič čudnega da zna biti stanje v firmi bolj "tako-tako".

Glede matematike pa, odvisno kaj počneš. Če si "sistemc", je res ne rabiš veliko, pri programiranju je pa druga zgodba. Predvsem pa rabiš logiko, veliko logike...

bajsibajsi ::

lebdim je izjavil:

@betmen,
moja opazka leti na stavek "matematike ne maram in sem vedno imel težave" ... veš, matematika in računalništvo gresta skoraj vedno z roko v roki in sta kot dvojčka. potem brezveze sploh razmišljaš o študiju računalništva, če ne maraš matematike. vsaj malo matematike boš zagotovo imel ... mogoče predmeta algebra in analiza. npr. kitajski izrek o ostankih (ki se jemlje pri algebri 2) je osnova za algoritem RSA (za šifriranje z javnim ključem). ali pa npr. uvod v računalništvo, kjer se jemlje boolova algebra, ki je osnova v diskretnih strukturah (za moje pojme matematični predmet).


Tocno tako. Matematika na faksih informatike se skriva v ogromno predmetih. Poleg omenjenih so lahko se: verjetnost in statistika (poisson, gauss, hipoteze, itd..), operacijske raziskave (linearna algebra, simpleks,..), upravljanje baz, stohastika (mnozicne strezbe, markovse verige), varnost inf. sistemov (weibull, zanesljivost sistema), sistemska analiza (razne racunske metode) itd itd...

"Matematicnih" predmetov je na informatiki in sorodnih smereh lahko malo morje, le da so prikriti z raznimi imeni. :) Nimam pojma sicer, kako je na omenjenem studiju, ampak zagotovo nekaj matematike mora biti.

lebdim ::

pa če smo že pri tem, osnova za programiranje računalniških igric je ravno linearna algebra (matematični predmet). tako da, ne moremo strogo ločevat med predmeti. dejstvo pa je, da sta matematika in računalništvo povezana ... vsi problemi v računalništvu (npr. iskanje najkrajše poti v grafu, problem Hamiltonovega cikla, problem uvoza/izvoza, problem Dijkstra, itd...) so ponavadi vezani na teorijo grafov, ki pa je veja diskretne matematike ... tako da, betmen, matematiki ne boš mogel uiti, sploh pa na faksu ne ... mogoče matematične analize (ki obravnava predvsem realne funkcije, zaporedja, limite, odvode, integrale) res ne boš imel, ampak diskretno matematiko boš pa imel zagotovo ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Jakka ::

lebdim, B2 ni faks, je višja šola. Na višji šoli pri študiju informatike ni eksplicitne matematike. Je mnogo bolj praktično naravnan in se učiš konkretne stvari - rabiš bolj logiko kot neko višjo matematiko od srednješolske.

Je pa logično, da sta matematika in računalništvo povezana, samo na višji šoli ne greš na ta nivo. Ne mešat FRI/FERI študija z informatiko na višji šoli.

Dajte najprej poznat in razumet zadeve, potem pa komentirajte... Lep primer, da ti višja matematika nič ne pomaga, če nimaš potrebnih informacij. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jakka ()

eric_cartman ::

Je mnogo bolj praktično naravnan in se učiš konkretne stvari - rabiš bolj logiko kot neko višjo matematiko od srednješolske.


Zdaj praviš točno to, da se matematiko bolj ali manj uporablja le v teoriji, v praksi je pa ne rabiš, kar pa sploh ne drži.

Kaj je razlika med višjo šolo in 3 letno pa gremo primerjat z VS študijem, da ne bomo ravno z UNI-jem primerjali. VS in višja imata poudarek bolj na praktičnem delu. Razlika je samo ta, da višja šola bazira na veliko lažjem nivoju in da te naučijo bolj nekih osnov oz. manj zahtevnih stvari. Tako, da na koncu če nisi sam nek zagrizen entuzijast na višji šoli, boš po koncu študija bolj malo znal. Saj to velja tudi za 3 letne študije, samo tam res profesorji tolko več zahtevajo, da ni ravno za delat nekih paralel med višjo in visoko šolo.

AndrejO ::

Hmm...

Nikjer ne najdem podatka o akreditaciji katerega koli programa, ki ga izvaja B2? Ali ima kdo drug kakšen podatek o kakršni koli akreditaciji? Pričakoval bi vsaj akreditacijo NAKVIS, pa je po kratkem brskanju nisem našel.

Brez akreditacije je kvaliteta vprašljiva, saj se program izvaja brez zunanje in neodvisne presoje o njegovi kvaliteti in primernosti. To pa je nekaj, kar mora OP definitivno preveriti, preden se odloči v stvar investirati denar in, kar je še bolj pomembno, svoj čas.

Jakka ::

eric_cartman, VIŠJA matematika. Logično, da potrebuješ matematiko, samo ne analize, diskretnih struktur in podobnega.

AndrejO, kaj sem malo nazaj napisal:
Dajte najprej poznat in razumet zadeve, potem pa komentirajte...


NAKVIS - NACIONALNA AGENCIJA REPUBLIKE SLOVENIJE ZA KAKOVOST V VISOKEM ŠOLSTVU

VISOKO != VIŠJE, bemo ej...

Več o višješolskih študijskih programih pa najdeš na strani od CPI.

betmen ::

eric_cartman je izjavil:

Je mnogo bolj praktično naravnan in se učiš konkretne stvari - rabiš bolj logiko kot neko višjo matematiko od srednješolske.


Zdaj praviš točno to, da se matematiko bolj ali manj uporablja le v teoriji, v praksi je pa ne rabiš, kar pa sploh ne drži.

Kaj je razlika med višjo šolo in 3 letno pa gremo primerjat z VS študijem, da ne bomo ravno z UNI-jem primerjali. VS in višja imata poudarek bolj na praktičnem delu. Razlika je samo ta, da višja šola bazira na veliko lažjem nivoju in da te naučijo bolj nekih osnov oz. manj zahtevnih stvari. Tako, da na koncu če nisi sam nek zagrizen entuzijast na višji šoli, boš po koncu študija bolj malo znal. Saj to velja tudi za 3 letne študije, samo tam res profesorji tolko več zahtevajo, da ni ravno za delat nekih paralel med višjo in visoko šolo.

ti zdej veš boljš od človeka ki je naredil to šolo? a si resn?

AndrejO ::

Ne skrivam, da ne vem kako je s temi programi v Sloveniji. Seveda sem prebrskal strani CPI, si pogledal informacije o zagotavljanju kakovosti in še vedno ostal brez odgovora. Kdo in kako zagotavlja ustreznos izvajalca.

Če takšne kontrole ni, potem je izbira precej bolj tvegana. To, da je nek predavatelj "CIO leta" (po pregledu ugotoviš, da je to "naziv", ki ga je "podelilo" podjetje Housing po neznanih kriterijih z neznano izborno komisijo) ne pove nič o temu kako kvalitetno je podana vsebina. Potem moraš pred vpisom iskati bivše študente in od njih dobiti informacije o temu koliko in kako jim je ta referenca pomagala. Samo tako boš potem vedel pri čem si.

Lahko pa ti vse to pojasniš, glede na to, da očitno veš vse o tem...

Jakka ::

Kdo in kako zagotavlja ustreznos izvajalca.

Zakon o višjem strokovnem izobraževanju - 25. člen, 26. člen, 62. člen,...

Kaj je res tako nesamoumevno, da so te stvari urejene z zakoni in pravilniki, ter ustrezno nadzorovane? Zasebne višje šole in višje šole nasploh pač niso hec, ko ima ene 5 minut časa pa 5 sorodnikov, ki ne vedo, kaj bi počeli.
V Sloveniji imamo zakone, enako zakoni urejajo visoko šolstvo in nadzor izvajanja študijskih programov tam. Enako urejajo srednje in osnovno šolstvo. Je to res tako nesamoumevno in nelogično?

AndrejO ::

Lej, pri vsem svojem osiranju bi lahko zelo preprosto navedel:

Da, B2 je akreditirana šola (torej izvaja javni program in ne krneki), razvid vseh je dostopen iz te strani, oziroma neposredna povezava na .doc, B2 je pod zaporedno številko 19.


Na spletnih straneh B2 zgornjega podatka nisem našel. Bilo bi neumno, če ne bi najprej preveril akreditacijo, preden skleneš pogodbo. Nikakor tudi ni samoumevno, da so akreditirani vsi, ki si rečejo "šola". Javno dostopna akreditacija je tisto, kar loči zrno od plev.

Škoda, da si se preveč trudil ukvarjati z osiranjem nad menoj, namesto z mojim vprašanjem. Zgornji odgovor je dejansko zelo pomemben za OP-a in vsakogar drugega, ki razmišlja na vpis v katero koli izmed zasebnih šol, ne samo B2.

betmen ::

AndrejO, in kaj ma zdej to veze? A se bom poglupiu v tej šoli? A dobim neko neakreditirano diplomo? Kaj je fora?

Isotropic ::

lebdim je izjavil:

@betmen,
moja opazka leti na stavek "matematike ne maram in sem vedno imel težave" ... veš, matematika in računalništvo gresta skoraj vedno z roko v roki in sta kot dvojčka. potem brezveze sploh razmišljaš o študiju računalništva, če ne maraš matematike. vsaj malo matematike boš zagotovo imel ... mogoče predmeta algebra in analiza. npr. kitajski izrek o ostankih (ki se jemlje pri algebri 2) je osnova za algoritem RSA (za šifriranje z javnim ključem). ali pa npr. uvod v računalništvo, kjer se jemlje boolova algebra, ki je osnova v diskretnih strukturah (za moje pojme matematični predmet).

greš pa na vsš pa je. poznam redke programerje, ki bi uporabljali kaj veliko napredejše mate.

AndrejO ::

betmen je izjavil:

AndrejO, in kaj ma zdej to veze? A se bom poglupiu v tej šoli? A dobim neko neakreditirano diplomo? Kaj je fora?

Potrdilo, da je B2 d.o.o. akreditirana šola z javno priznanim programom, pomeni, da bo tako pridobljena izobrazba avtomatično priznana s strani Slovenije (kot države) in ostalih držav Evropskega ekonomskega območja (EEA - tega je malo več od EU).

Kreditne točke, ki si jih boš na tej šoli "prislužil", boš lahko "unovčil" tudi na kakšni drugi šoli ali kakšnem drugem programu, ker so splošno veljavne. Če se boš npr. kasneje vpisal na kakšen VS program, se ti bo del že opravljenih obveznosti na tej šoli lahko priznal. Pač tiste, ki se med programi pokrivajo.

Skratka: šola je "legit", kar danes ni več čisto samoumevno.

Smurf ::

Se je pa potrebno zavedati, da ko bos iskal sluzbo bodo imeli pred tabo prednosti tisti, ki so studirali na FRI in FERI. Pred njimi lahko prides tako, da v casu studija naredis tudi kaksen projekt, ki ga bos kasneje lahko pokazal.

mladec ::

Zdravo, nisem ravno prebral vse debate ampak na hitro, naj ti povem svoje izkušnje, ki prav tako obiskujem 2 leto smer informatika vendar redno.
Jaz sem se na to smer vpisal brez kakeršnegakoli predznanja. Računalnik sem znal samo vklopiti in igrati igrice. Takrat sem končal srednjo šolo za vzgojitelja, kar je čisto stran od vse tehnike. Navduševala me je samo ideja o programiranju, čeprav nisem imel pojma kaj to je, zato sem se vpisal.

Na začetku se mi je mogoče zdelo malo težko, ker nisem razumel nič, pa tudi poslušal nisem dosti ampak slej ali prej so prišli izpiti in z njimi znanje. Znanja, ki sem ga tu pridobil je ogromno, saj nisem vedel prav ničesar. Sicer je res, da dobiš samo osnove ampak to niso osnove, da greš potem z njimi delati ampak za to, da se po tem naprej učiš sam ali pa nadaljuješ študij na FRI-ju.
Po končanem prvem letniku izbiraš kakšen bo tvoj naziv po diplomiranju. Na razpolago je sistemski vzdrževalec ali programer h kateremu spadajo tudi temu namenjeni predmeti. Jaz sem izbral drugo in lahko rečem, da se nisem uštel, ker pri tem delu zelo uživam. Moje znanje, ki je bilo na začetku absolutna ničla, sedaj sega do raznih 2D igric, ki sem jih naredil, davčnih blagajn, sistem za registracijo časa itd. Seveda samo od sebe ne gre in moraš večino sam doma delati. Šola ti da samo nekakšno brco v rit ali bolje rečeno odskočno desko, da začneš ne tem graditi svojo kariero.

Če te stvar veseli, potem sploh nimaš kaj razmišljati kot trdo delati na tem, da boš kasneje užival. Tudi če služb ni, saj ni nujno, da se boš ravno s tem ukvarjal, lahko je to spet samo ena pot v drugo področje. Kakorkoli upam, da se boš odločil pravilno.

lp

AndrejO ::

betmen je izjavil:

AndrejO, in kaj ma zdej to veze? A se bom poglupiu v tej šoli? A dobim neko neakreditirano diplomo? Kaj je fora?

No, nekaj časa nazaj smo se pogovarjali o akreditacijah (sicer ne NAKVIS, ampak sorodnih), sedaj pa lahko v medijih prebereš kaj vse gre lahko narobe, če slučajno pristaneš na programu, ki nima ustrezne akreditacije.

http://www.dnevnik.si/slovenija/diplome...

Zadnji odstavek članka je pomenljiv: "Študentje, ki končajo program, ki ni javno veljaven, po predpisih ne morejo nadaljevati študija, nimajo pravice do subvencionirane prehrane, prevoza, štipendije, subvencioniranega bivanja. Njihova diploma velja približno toliko kot papir, na katerem je bila natisnjena."

branc ::

Iz prve roke lahko povem, da so zelo v redu na B2. Če nisi imel nekih težav z učenjem, boš faks lahko naredil. Če imaš pač poleg obveznosti (službo, familijo in še kaj), pač malo težje, ampak se da. Ključne so vaje, ki se jih kar moraš udeleževat, če ne - gre bistveno težje. Kot že povedano - so uvidevni in razumejo. Thumbs up!
P.S.: ni bil namen, da delam reklamo - govorim samo in le iz osebnih izkušenj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FRI ali IŠRM

Oddelek: Šola
102793 (2221) Yacked2
»

Gimnazija ali srednja računalniška

Oddelek: Šola
296156 (5142) urosz
»

Matematika FRI vs FS?

Oddelek: Šola
247498 (5328) o3n3o
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146519 (34039) awy
»

Visja sola informatika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7930195 (20361) drzni86

Več podobnih tem