» »

10 bit RAW format

10 bit RAW format

Fuks ::

Živjo,

sem precej nov v tej RAW sceni, vendar mi je zelo všeč.

Slike delam z Lumio 1020 v RAW formatu, izvedel sem da zajema barve z 10-bitno globino.

Sedaj pa k težavi oz vprašanju. Če prav razumem formata TIFF in DNG obstajata oba le v dveh inačicah: 8-bit in 16-bit. Ali to drži?

Kako je vse to skupaj neumno zamišljeno? Zaradi dveh dodatnih bitov pri globini (to je 4x večji razpon) so datoteke dvakrat večje :/

Ali obstaja RAW format ki je za vsaj zasilo podprt/razširjen in ima bolj fine nastavitve za shranjevanje barvne globine v datoteke?

jype ::

Fuks> Ali obstaja RAW format ki je za vsaj zasilo podprt/razširjen in ima bolj fine nastavitve za shranjevanje barvne globine v datoteke?

Ne. 16 bitna globina je tam tudi zato, ker večina resne opreme (digitalnih SLRji) zajema in procesira v 14-bitni globini in to tudi zapiše v RAW.

Sodobni profesionalni optični čitalci zelo pogosto preberejo barve s 16-bitno (oz. 48-bitno) barvno globino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Fuks ::

Okej ja, mogoče zelo novi precej high-end SLRji imajo 14-bit. Sicer pa veliko tudi precej dobre opreme premore zajem le 12-bit. Tudi 10 bit ni tako redek.
Ker je glavna slabost RAW slikanja ravno velika končna datoteka sem res razočaran da moram v mojem primeru shranjevat 38% balasta.

Torej rešitev ni? :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fuks ()

jype ::

Jah, večina profesionalne robe ima lasten zapis, ki ne zapisuje bitov, ki jih ne uporablja. NEF in CR2 sta že taka, pa verjetno ima še kdo kaj podobnega.

no comment ::

Če Nokia zapisuje RAW v DNG format, bi bil zelo presenečen, če ne uporablja (vsaj) njegove lossless kompresije. Tako je ponavadi na napravah, ki imajo omejen prostor oz. ne omogočajo lahke razširljivosti.

Najverjetneje so tvoji RAW fajli veliki toliko kot najmanj morajo biti, da shranijo vse kar so se pri Nokii odločili prebrati s senzorja.

Skratka, ne skrbi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razvijanje digitalnih fotk - picasa etc

Oddelek: Loža
202279 (1742) Pyr0Beast
»

Nočno slikanje z fotoaparatom CanonS5 (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
517529 (6638) BigWhale
»

Obdelava slike - orodje Resize - Filtri

Oddelek: Zvok in slika
202185 (1766) G@c
»

Minolta Z2 raw hack firmware

Oddelek: Zvok in slika
252558 (2185) Gundolf
»

Photoshop

Oddelek: Zvok in slika
71496 (1351) ferjan

Več podobnih tem