» »

Enterprise NAS

Enterprise NAS

darkolord ::

Iščem nek malo boljši NAS, v glavnem za VMje in file serverje. Najbolj važna je zanesljivost.

Zahteve:
- 6-8 bay 3.5"
- ni QNAP (trenuten je QNAP in vsake toliko časa silently corrupta podatke, support je precej ušiv)
- dobra implementacija iSCSI
- ECC ram
- VAAI
- budget nekje okrog 2 jurja

Tole ni nujno, bi bilo pa fino:
- 10GbE
- rackmount
- redundant power

Trenutno mi je najbolj všeč Thecus N8810U-G in njegov tower brat Thecus N7710-G (praktično enak samo v tower ohišju). Mislim, da ustreza vsem mojim zahtevam.

Gledam še Synolgije, ampak tam cena hitro zraste, ko hočeš ECC.

Kakšen predlog oziroma komentar?
  • spremenilo: darkolord ()

pegasus ::

2 jurja pa enterprise je precej ... optimistično. Vprašaj na xenyi, kolk so infortrendi.

darkolord ::

Ja OK, "enterprise" - pač nekaj več kot SOHO, tako da lahko ene srednje velika ne-IT firma to uporablja kot main storage.

pegasus ::

Kul, dodatne informacije. Ne-IT firma, potem self build odpade. Kar pomeni, da so tvoje prvotne izbire kar smiselne.

c3p0 ::

2k je daleč premalo za Infortrend brez diskov.

pegasus ::

Sem si mislil. Potem preostane samo še ebay hunt za kako starejšo sprejemljivo rečjo, z vsemi potencialnimi problemi, ki jih lahko to prinese. Dvomim, da se splača.

Qushaak ::

Kaj pa kaj na osnovi FreeNAS-a ne pride v poštev?
Konec koncev maš pa že tud sestavljene "enterprise" rešitve na osnovi tega software-a (recimo tole).

darkolord ::

Kakšni 2 leti nazaj sem svojega sestavil in sem takrat zelo resno študiral o FreeNAS, pa se potem nisem odločil zanj; glede performans se je očitno precej dogajalo, da tudi na high end hardveru nisi spravil prav dosti skozi (primer 1, primer 2), na njihovem forumu so bili pa komentarji skoraj zmeraj v stilu "40 megabitov na sekundo je v bistvu precej velika količina podatkov, jaz bi bil na tvojem mestu čisto zadovoljen". Zdajle sem šel na hitro pogledat, pa vidim, da ni prav dosti boljše.

Čeprav takih rešitev ne bi popolnoma izključil, bi rajši vzel nekaj preizkušenega, predvsem:
- ker bo to glavni storage (če firma stoji zaradi tega, se škoda meri v deset tisočih eur na dan) in
- ker se precej mudi - trenuten glavni NAS ni več trustworthy, backup NASi so pa dovolj počasnejši, da uporabniki to opazijo. Če bi sam sestavljal neko zadevo (kar v normalnih okoliščinah sicer ni problem), bi jo vsaj želel dodobra preizkusiti, preden bi vse prenesel nanjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Aasimar ::

Optimist. Enterprise NAS je NetApp. Računaj 15k+.

cen1 ::

Če hočeš res "enterprise" zadevo pošlji povpraševanje na iXsystems, podjetje ki stoji za FreeNAS-om. Ti jim poveš kaj bi rad in oni ti potem svetujejo konfiguracijo in sestavijo posebej mašino samo zate. Nisem pa 100% da pošiljajo v Slovenijo.

darkolord ::

Aasimar: prosim preberi moj drugi post

DC- ::

Čaki, čaki.

En dan izpada je škoda v deset tisočih ti pa iščeš cheap storage. Si resen?
Netapp ali pa emc bosta to kar iščeš ampak ne za ta denar.

videc ::

Kaj od HP-ja, npr. HP MSA2000 ali IBM DS3512, DELL MD3200 mogoče.
Pa vzamete opremo na leasing. Po izteku jo lahko odkupite ali zamenjate.
Ni v tvojem proračunu, preko leasinga bi pa mogoče postalo zanimivo.

Če ste pa vsaj malo resni, pa sloh ne bo vprašanje glede €.

Mr.B ::

Njperj je potrebno definirati, kaj si nekdo misli za "Enteprise", potem pa glede na podatke in način ki jih predvideva backupirati, tudi izbere rešitev...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

mitja73 ::

http://www.qnap.com/i/en/product/model....
~ 2500 € + mrežna
+: razširjenost, podpora direkt pri njih je OK, v Slo bolj tko tko. vsaj meni je redudanten napajalnik bolj važen kot ECC razen še nimaš takoj zraven rezervnega ( popravilo PSU če sploh je min 1 dan )

darkolord ::

DC- je izjavil:

En dan izpada je škoda v deset tisočih ti pa iščeš cheap storage. Si resen?
Na žalost stvari ne delujejo tako, da lahko morebitno škodo uporabiš za določanje budgeta. Varnostnika pač ne moreš plačati milijone, tudi če ti varuje milijone vredno robo.

Roba, ki jo gledam, je sicer res od mainstream (takih, ki nudijo stvari od personal in SOHO naprej) ponudnikov, je pa vseeno to njihov višji cenovni razred.

Mr.B je izjavil:

Njperj je potrebno definirati, kaj si nekdo misli za "Enteprise", potem pa glede na podatke in način ki jih predvideva backupirati, tudi izbere rešitev...
Mislim, da sem zahteve dovolj natančno specificiral, da se da določiti tudi kakšen točne model; z veseljem pa napišem še kaj, kar je potrebno za boljšo izbiro rešitve.

Sicer te postavi v "large scale business", "enteprise" ali vsaj "medium size business" praktično kjerkoli naklikaš recimo ECC in/ali 10GbE.

Kaj od HP-ja, npr. HP MSA2000 ali IBM DS3512, DELL MD3200 mogoče.
Kaj pa pridobim s tem? To so sicer v glavnem DAS/SAN.

Glede zanesljivosti tudi ne vem, če je za te naprave en velikostni red višja (cena namreč je) - sem že več kot enkrat videl, ko serviser IBM/HP v garanciji (support je sicer super) zamenja kontroler in grejo vsi podatki po kislem.

mitja73 je izjavil:

http://www.qnap.com/i/en/product/model....
~ 2500 EUR + mrežna
+: razširjenost, podpora direkt pri njih je OK, v Slo bolj tko tko. vsaj meni je redudanten napajalnik bolj važen kot ECC razen še nimaš takoj zraven rezervnega ( popravilo PSU če sploh je min 1 dan )
Mnja, kot sem v prvem postu napisal, trenuten je Qnap in bi zdaj raje vzel kaj drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

imagodei ::

Synology pa ne pride v poštev? Recimo tale model: https://www.synology.com/en-us/products...

Tega sem gledal pred nekaj časa, pa mislim da je bil na Amazonu okoli 1.500 USD (se sicer potem nismo odločili za nakup - sploh nobenega NAS, ne samo Synology). Ima sicer samo štiri HD baye, ampak lahko kupiš expansion slot, ki ti doda še 4 baye in mislim da košta manj kot 1.000 USD. Mislim, da je to znotraj tvojega budgeta.

EDIT: ja, sem šel gledat na Amazon: tole je main unit, 1.494 USD: http://www.amazon.com/Synology-RackStat...

Tole pa extension unit, 636 USD: http://www.amazon.com/Synology-Extensio...
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

darkolord ::

Synology tudi pride v poštev. Ta model sicer nima ECC rama (ki bi ga rad imel).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

imagodei ::

Hja, v tem razredu po moje Synology nima ECC rama.
- Hoc est qui sumus -

Mr.B ::

darkolord,
pitance 10Gbps mrežo in switch že imaš. Ker te bo nekaj toliko prišel 10Gbps switch.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Gwanaroth ::

Poglej si še Coraid EtherDrive.
Lights often keep secret hypnosis..

darkolord ::

Mr.B je izjavil:

darkolord,
pitance 10Gbps mrežo in switch že imaš. Ker te bo nekaj toliko prišel 10Gbps switch.
Nimam še, enkrat v prihodnosti. Zaenkrat bi en 10 giga link mel direkt na enega od VM hostov, ko se bo delal večji upgrade, bo pa še switch.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Mr.B ::

Res da postaja 10GB vedno bolj đžabe, toda predlagam ti, da v vsako mašino daš en 1TB SSD disk, od tega ga pustiš cca 50% free, to te pride cca 400€ na VM host, za backup pa en zunanji USB disk na mašino. Ko bo denar za resen HW pa investiraš v nekaj resnega od NAS-a.
Drugače je dvoportna 10Gb-T mrežna tam 450€, SWitch pa 8 portni 10GbT je cca 1000€, 48 portni 10GbpsT pa do 10k€.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

darkolord ::

Backup na USB bi bil velik downgrade. (To se mi zdi še precej bolj half-assed rešitev.)

Načeloma lahko dobim tudi večji budget, če je dovolj tehten razlog za to - enterprise brandi sami po sebi pač ne "palijo" več dovolj. Čeprav niti malo ne dvomim, da je NAS za 15k boljši od tistega za 2k, nimam še nobenega konkretnega argumenta za to.

"Nobody ever got fired for buying Cisco" stil ne dela več tako dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Mr.B ::

darkolord,
za backup je dovolj karkoli, ki ima dovolj throuputa. VAAI ti pri backupu ne pomaga. Ostalo je odvisno od okolja.
Če rabiš samo backup, pa 10Gbps mrežo. Kupi matično + procesor + 10Gbps mrežno. Potem pa en linux gor. Diski po izbiri.
Če rabiš IO je SSD najboljša rešitev, s tem da ga samo polovico formatiraš.
Vprašanje pa je, če je 500GB SSD/na host dovol. Če ti ni, je veliko vprašanje za kaj boš rabil 2k€ NAS, ker ti zagotovo ne bo pomagal.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

jype ::

Potrebuje škatlo, ki ima not ECC ram in je praktično ni treba administrirat.

Najcenejšo rešitev je IMO že našel v tistem Thecusu, tudi jaz sem gledal, pa je vse ostalo videti znatno dražje.

Mr.B ::

jype,
če bo uspešno poganjal preko tega Thecusa deset virtualk, zakaj ne.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

darkolord ::

Ne vidim zakaj jih ne bi, če jih trenutni Qnap (pa bi naslednik načeloma bil še malo hitrejši) poganja z lahkoto lastovke.

Mr.B ::

Potem pa kupi. Pazi le, da nimaš zasičene mrežen, preko katere furaš "iSCSI", potem boš pač moral nadgraditi ta del...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v UTP kablih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14124873 (2096) bbbbbb2015
»

NAS za Small/Medium business uporabo

Oddelek: Kaj kupiti
8917 (672) bobby
»

Kateri NAS? (Network Attached Storage) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19365141 (53572) levaky
»

Pomoc pri sestavi streznika za shrambo, proxy in dns

Oddelek: Kaj kupiti
282979 (2543) Daedalus

Več podobnih tem