» »

Kako do zaposlitve

Kako do zaposlitve

«
1
2

sci3nc3 ::

Dejstvo je, da so danes za vsako delo potrebne izkušnje. Redki so tisti, ki te še vzamejo brez izkušenj in so te pripravljeni naučiti. In to je velik problem za nas mladino. Sem kandidiral za različna področja in lahko rečem da je povsod podobno, mogoče tehnična smer malo bolj izstopa. Pogosto delodajalci zahtevajo po 2 leti izkušenj in preprosto ne razumem, kje/kdaj/kako naj si novopečeni diplomant pridobi toliko izkušenj. Ker je na forumu veliko (dobrih) programerjev, bo mogoče lažje razložiti z psevdokodo:

--> Da dobiš zaposlitev, moraš imeti izkušnje.
--> Da dobiš izkušnje, se moraš najprej zaposliti.


var izkusnje : false;      # nimam izkusenj
var zaposlitev : false;    # nimam zaposlitve

dobi_zaposlitev:           # poisci si zaposlitev
if izkusnje = false        # ce nimam izkusenj
then goto dobi_izkusnje;   # potem jih moram najprej nabrati

dobi_izkusnje:             # naberi si izkusnje
if zaposlitev = false      # ce nimam zaposlitve
then goto dobi_zaposlitev; # potem se moram najprej zaposliti

write "imam izkusnje in zaposlitev"; # vsi problemi so reseni

Že če preberete prvi 2 izjavi, boste videli, da gre za neskončno zanko (kar se lepo vidi tudi iz psevdokode). Veliko sem razmišljal kako preprečiti to neskončno zanko in našel sem 2 možni rešitvi - uvesti bi bilo treba vsaj eno dodatno spremenljivko - sreca ali pa veze. Ampak te spremenljivke pri marsikomu ni in potem se program zacikla.

Šalo na stran. Mogoče se sliši smešno, ampak v tem je tudi nekaj resnice. Zanima me, kako do zaposlitve, če nimaš izkušenj. Če vprašam drugače: Kako sestaviti algoritem, ki se ne bo zaciklal, tako kot zgornji? Pa brez nepotrebnih komentarjev, ker s tem nikomur ne pomagate.

jype ::



Če si programer, potem ti odprta koda in prosto programje (ter pripadajoča skupnost) nudita _odlično_ priložnost za dokazovanje svojih izkušenj in znanj potencialnim delodajalcem. Če si fakulteto že končal, potem te lahko samo vprašam, kaj si počel toliko časa, da se še nisi srečal niti s tem, niti z bodočimi delodajalci, ki so po vašem faksu iskali perspektivne računalničarje?

Izkušnje pridobiš tako, da te reč zanima in jo zato delaš za hobi, ali pa za prakso, ali pa prostovoljno, ali pa na kakršenkoli drug način - včasih celo kot službo, ali pač študentsko delo.

korenje3 ::

sigurno je vsak ki išče delo nekje povabljen na razgovor. tam rečeš da boš delal za minimalca prvo leto in to je to.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

The Player ::

korenje3 je izjavil:

tam rečeš da boš delal za minimalca prvo leto in to je to.


Deluje, če hočeš na hitro nekaj dobit, da potem iščeš boljšo fermo, kjer bi se kasneje zaposlil.

Za redno pa ne deluje, ker potem si zapečatena pocen delavna sila, ki nima možnosti napredovanja.

Smurf ::

The Player je izjavil:

korenje3 je izjavil:

tam rečeš da boš delal za minimalca prvo leto in to je to.


Deluje, če hočeš na hitro nekaj dobit, da potem iščeš boljšo fermo, kjer bi se kasneje zaposlil.

Za redno pa ne deluje, ker potem si zapečatena pocen delavna sila, ki nima možnosti napredovanja.

Ce naberes v tem casu dovolj znanja in pokazes svojo sposobnost ti bo pameten sef rade volje povecal placo.

Ce te pa z lahkoto zamenja z nekom brez izkusenj za minimalno placo, je pa tudi tvoja dejanska vrednost taka.

pac1 ::

Ni res, da ljudje brez izkušenj ne dobijo dela... Sem dobil službo brez konkretnih izkušenj. So mi pa seveda čisto kapitalistično pri eni firmi ponudili najprej prostovoljno delo za en mesec z možnostjo zaposlitve. Za mene je bila takšna ponudba nespodobna in nesprejemljiva.

Smo pa resnično zabredli v naši ljubi državi, da mora človek delat zastonj, ker nima izkušenj. Molzel ga boš 40 let težko ti je pa kot državi ali delodajalcu dati osnovno plačo (ne minimalno) za prvih nekaj mesecev.
Človek vedno sliši: "Bodi vesel, da imaš službo. Veš koliko ljudi je danes brez službe?" V stilu žri drek in bodi vesel, da imaš kaj za jest... Ampak kolikor prebiram forum je podpora dreku tukaj kar visoka. Zadnji čas, da se uredi kolektivna pogodba na računalniškem področju...

Predlog: pošiljaj prošnje povsod kjer iščejo programerja ne glede na karkoli. Zavrnejo te vedno lahko...

Mavrik ::

pac1 je izjavil:

Smo pa resnično zabredli v naši ljubi državi, da mora človek delat zastonj, ker nima izkušenj.


Saj vem da je lepo kurčit čez našo državo, samo (na žalost) so neplačane prakse za pridobitev izkušenj in šans za službo precej pogoste v zahodnem svetu :/
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

pegasus ::

sci3nc3 je izjavil:

--> Da dobiš zaposlitev, moraš imeti izkušnje.
--> Da dobiš izkušnje, se moraš najprej zaposliti.

Syntax error. Izkušnje si lahko nabereš brez da bi se kjerkoli zaposlil. Stvar samoiniciative. Stop whining.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

The Player ::

pegasus je izjavil:

sci3nc3 je izjavil:

--> Da dobiš zaposlitev, moraš imeti izkušnje.
--> Da dobiš izkušnje, se moraš najprej zaposliti.

Syntax error. Izkušnje si lahko nabereš brez da bi se kjerkoli zaposlil. Stvar samoiniciative. Stop whining.


Čist odvisn od delodajalca, nekateri si predstavljajo izkušnje le kot dejansko delo v podjetju in ne samoiniciativa.

St235 ::

Problem ni samo v sistemu ampak tudi v naši miselnosti. Z vidika delodajalca je delavec strošek. Ta strošek se pokriva z delom, ki da delavec opravi in z dodano vrednostjo, ki z njegovim delom nastane. Čisto banalno, se mora vsak torej vprašat ali z svojim delom pokrije stroške, ki so nastali z njegovo plačo. Če je odgovor ne potem je ali predobro plačan ali pa preslabo dela.

In ravno pri ljudeh z popolnoma nič izkušenj je to velik problem, ker par mesecev ti človeka dejansko šolaš in ne samo, da ne pokriva svoje plače, še dodatno ti obremenjuje delovni proces, ker rabi nadzor/mentorja. S tega vidika je tudi lažje razumet zakaj obstajajo brezplačna pripravništva, ker je delavec podjetju dejansko ne prinaša nikakršne dodane vrednosti. Alternativa temu je seveda področje, kjer je podjetje pripravljeno na to gledat kot investicijo in v delavca vložiti določena sredstva, da pridobi zanja. Samo predpogoj za to, je da na trgu ni N delovne sile, ki je sposobna opravljat to delo.

Seveda je potem druga zgodba, če delodajalec to izkorišča.

pac1 ::

Mavrik je izjavil:

Saj vem da je lepo kurčit čez našo državo, samo (na žalost) so neplačane prakse za pridobitev izkušenj in šans za službo precej pogoste v zahodnem svetu :/

Ja, ker če ima sosed tako potem je čisto normalno, da imam tudi jaz... Kakšen izgovor je to?

pegasus ::

Taka praksa je celo koristna, saj lahko ti kot izobražen programer hitro spoznaš tudi podjetje in imaš možnost rečt hvala, nasvidenje, še preden si vezan s kakim papirjem. Tako se izogneš marsikaki štoriji, ki jo sicer lahko bereš na thedailywtf.

Smurf ::

pac1 je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Saj vem da je lepo kurčit čez našo državo, samo (na žalost) so neplačane prakse za pridobitev izkušenj in šans za službo precej pogoste v zahodnem svetu :/

Ja, ker če ima sosed tako potem je čisto normalno, da imam tudi jaz... Kakšen izgovor je to?

Po drugi strani je pa zanimivo, da so ljudje pripravljeni placati faks za znanje, ne bi pa si vzeli cas za kaksnen mesec zastonj ucenja na firmi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Mavrik ::

pac1 je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Saj vem da je lepo kurčit čez našo državo, samo (na žalost) so neplačane prakse za pridobitev izkušenj in šans za službo precej pogoste v zahodnem svetu :/

Ja, ker če ima sosed tako potem je čisto normalno, da imam tudi jaz... Kakšen izgovor je to?


Če boš še enkrat prebral moj stavek boš pogruntal da ni noben izgovor.
The truth is rarely pure and never simple.

St235 ::

Zgolj in le opis realnega stanja.

fantasycamp ::

pac1 je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Saj vem da je lepo kurčit čez našo državo, samo (na žalost) so neplačane prakse za pridobitev izkušenj in šans za službo precej pogoste v zahodnem svetu :/

Ja, ker če ima sosed tako potem je čisto normalno, da imam tudi jaz... Kakšen izgovor je to?



To je praksa če je delodajalec res tako fantastičen da so vsi navdušeni da si delal pri njih, če pa delaš pri kar enem je pa to še ena neplačana služba!

Moje izkušnje so take da ko sem delal zastonj samo da dobim delo in pokažem kaj znam so me tretirali od začetka kot second class.

In ko imajo mnenje o tebi ga obdržijo...

Bolje takoj povedat da pač imaš ceno, odjebat free work, imet samozavest in če drugega ni odhod v tujino kar je že dobra praksa...

Če bi to delovalo bi bilo v tujini pogosta praksa ampak je bolj v visokih podjetjih kjer je image tako dober da je dobr imet njihovo ime v CV.

Pri nas maš Akrapovič pa še kako visoko tehnološko podjetje ki ima tak internacionalen renome pol se pa počas neha...

Utk ::

Neplačana pripravništvo ni napačno, sploh ne v resnih firmah in če potem firma nekoga tudi res zaposli. Pri nas bi pa že par državnih šol bankrotiralo, če ne bi imelo brezplačnih pripravnikov, ki jih nikoli ne zmanjka, in nobenega v resnici ne zaposlijo, da ne govorimo o tistih parih mesecih, ki jih zavod plačuje da brezposelni nekje dela, pa potem tudi nikoli nobenga zares ne zaposlijo. To je navadno izkoriščanje sistema in nelojalna konkurenca tistim, ki delajo pošteno. Če nekdo nekje dela pa firmo to nič ne stane, je to pač ekstra profit, še huje je pa to, da mu tega zaposlenega v resnici plačuje konkurenca, ki je s tem še manj konkurenčna.

St235 ::

Bolje takoj povedat da pač imaš ceno, odjebat free work, imet samozavest in če drugega ni odhod v tujino kar je že dobra praksa.

samo kaj ko večina ljudi nima skillseta za takšno odločitev, sploh kadar govorimo o ljudeh, ki so ravno zaključili (pomožnosti družbosloven) faks. Bolj malo ti pomaga odjebat free work in it v tujino če nič ne znaš. Ker se s tem popolnoma nič ne spremeni. Še vedno si za potencialnega delodajalca strošek brez dodane vrednoti in ne asset. Dokler tega ne spremeniš si v K*** kamorkoli greš.

Če bi to delovalo bi bilo v tujini pogosta praksa ampak je bolj v visokih podjetjih kjer je image tako dober da je dobr imet njihovo ime v CV.

V bistvu so neplačana pripravništva zelo pogosta praksa v zahodnih državah in niti pod razno niso slovenski izum.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

korenje3 ::

The Player je izjavil:

korenje3 je izjavil:

tam rečeš da boš delal za minimalca prvo leto in to je to.


Deluje, če hočeš na hitro nekaj dobit, da potem iščeš boljšo fermo, kjer bi se kasneje zaposlil.

Za redno pa ne deluje, ker potem si zapečatena pocen delavna sila, ki nima možnosti napredovanja.


ne bluzi. jaz sem začel z minimalcem. po 5 letih imam 3x višjo plačo.
samo lenuhi in sanjači nočejo delat.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

fantasycamp ::


samo kaj ko večina ljudi nima skillseta za takšno odločitev, sploh kadar govorimo o ljudeh, ki so ravno zaključili (pomožnosti družbosloven) faks


Ko si glih pri FDV in brez skillseta, je punca ki jo poznam točno to FDV in brez izkušenj, dobila je job kjer so jo uvajal in ji vse pokazal, delala je v administraciji in naučil so jo vse v dveh tednih, več tud ne rabiš!
In ja takoj je dobila plačo, nobenih zajebancij, nobenega zastonj dela!

V bistvu so neplačana pripravništva zelo pogosta praksa v zahodnih državah in niti pod razno niso slovenski izum.


Samo tam je to že neke vrste pogoj. Pri nas pa te tako iz dela na delo pošiljajo!
Oni tam po faxu naredijo pripravništvo ki je seveda plačano, nekateri delajo kak mesec v dobrih firmah kjer niso plačani samo se jim obrestuje!


Večja in boljša služba, pri nas pa ista stvar kot nekdo ki ima izkušnje, ni napredovanja, oziroma je če si v dobrih odnosih ali imaš veze...

Pri nas pa poskusno delo, potem te zamenjajo, in tako naprej..

k--p ::

Jaz nisem imel izkušenj, sem pa med diplomo poleg diplome začel učiti praktične stvari sam. Izberi si neko področje (npr. web dev ali podobno), naredi 5-10 celotnih tutorialov o stvareh, ki se tega tičejo na straneh kot so lynda.com in podobne, to ti bo vzelo nekaj mesecevev, boš 100% imel kaj za pokazati in precej več znanja o tematiki.
Aja pa še to, kot opažam, ko zaposlujejo druge, boš z novo bolonjsko diplomo precej težje dobil zaposlitev (ker jih je pač več na trgu dela), kot pa s staro diplomo oz. bolonjskim magisterijem, tako da če imaš možnost, zaključi še 7. stopnjo šolanja, če še nimaš ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: k--p ()

Jerry000 ::

Moja izkušnja je takšna. Vse se da če se resno vzameš. Malo naokoli povprašaš če kdo potrebuje tvoje delo. Prvo celo parkrat ponudiš zastonj da imaš malo referenc in zadovolne stranke. Nato se podaš dlje, probaš poiskati čimveč strank da si polniš portfolio in izkušnje ter se dalje še učiš. Najboljše je med študijem ko imaš status študenta...tle se dobivajo izkušnje, pojdi delat v to področje k te zanima. In preko tega lahko dobiš dobre veze, veliko znanja, dobre reference in na koncu morda celo zaposlitev. Če pa delaš samo kot strežba pol pa je itq jeba (razn če želiš to delat kot redno zaposleni).
Vse se da, res pa je da je težko, jaz sem brez vez in brez poznanstev si obogatil portfolio in dobil veze. Res je da še nisem zaposlen ampak je to tudi moja krivda ker mi trenutno nekako freelance odgovarja:). Sem pa v pozitivnem upanju da najdem službo ko začnem iskati. Je pa res da danes iskanje službe je neke vrste služba...v to se moraš resno podati in potruditi.

Malo povprašaj naokoli (tudi na tem forumu) če te kdo vzame:). Pa ne pisat prošenj! Piši ponudba za delo ali kaj podobnega.

Mietzsche ::

korenje3 je izjavil:

ne bluzi. jaz sem začel z minimalcem. po 5 letih imam 3x višjo plačo.
samo lenuhi in sanjači nočejo delat.

Meni so eni Nemci zaradi mojih visokih kvalifikacij ponudili okrog 2/3 minimalca in po šestih mesecih napredovanje na ulico. Od mene so pričakovali dodatno zavzetost zaradi bremena, ki bi ga za njih predstavljal. Da, sem prereven, da bi lahko delal

JH84 ::

Kako bluzite eni...kar je avtor topika navedel je dejstvo in predstavlja veliko breme mladim. Pripravništva so redka že na poklicnih šolah in jih praktično več ni, kaj šele na univerzah...npr. dipl inž strojništva (uni) imajo, ne boste verjeli, cel mesec prakse v vseh letih šolanja.

Po drugi strani pa ne razumem nekaterih, da ne bi delali določeno obdobje zastonj v zameno za izkušnje...jaz sem delal 6 mesecev za 100 EUR na mesec (pač nagrada), s čimer si še malice nisem pokril kaj šele potne stroške...pa se je splačalo, imam zdaj zaposlitev, čeprav ni idealna.

Folk, to morate zgrabit če imate možnost, še velikokrat boste morali ego in ponos pustit za sabo za veeeliko manjše stvari,...

To, da pa dobi en 3x večjo plačo po 5 letih so pa samo mokre sanje večine nas in si pač srečnez da se ti je zgodilo...zato ne bluzi da je vsepovsod to možno in simpl...skoraj nikjer žal... npr jst sem dobu po 2 letih 25% gor, pa so mi povedal da zdaj naj ne pričakujem kaj dosti več...

lp

chironex ::

jype je izjavil:

Če si programer, potem ti odprta koda in prosto programje (ter pripadajoča skupnost) nudita _odlično_ priložnost za dokazovanje svojih izkušenj in znanj potencialnim delodajalcem.


Vendar pa ni vse zlato kar se sveti, odprtokodni programerji znizujejo vrednost tvojega poklica (beri: plačo), ko boš enkrat zaposlen, tako da si s takim pristopom, oprosti izrazu, serjes samemu sebi na glavo. Je pa res, da s tem dvigas vrednost poklicom raznim administratorjem, ki na tak nacin preprosto in poceni pride do rešitev, ki bi jih sicer morali plačati (na donacije niti ne racunaj, ne deluje). Kolega jype je eden takih.

Moja izkusnja je sicer precej preproste narave, programiras od 8 razreda, pri 15 prodaš prvi program, delaš ob srednji šoli za 2 firmi (eno za drugo), na faksu še za eno priznano, vmes izdas kupe raznega freewara (nikoli open source, ker ti je jasno, da te s tem samo drugi izkoriscajo, ce se da dodas se kaksno varovalko, ki preprečuje avtomatizacijo) prideš do delodajalca, ki si mane oči ob tvojem CVju. Moja najdaljša brezposelnost po prvi zaposlitvi je bila 1 dan). Potem menjavaš firme dokler ne najdeš prave. Preprosto ko pasulj. Je pa nekaj drugega ali to zacnes poceti, ko še nimaš kakšnih hudih stroškov in pretiranih želja v življenju (avto, stanovanje,...) ali pa po koncu faksa, ko bi rad že imel nek standard. No bolje pozno kot nikoli, vendarle pa je moja kariera trajala 8 let do prve zaposlitve za nedoločen čas (pri tvojih letih verjetno), nekako pravilno bi bilo pričakovati enako... si pa začel kasneje.

(Zavoljo anonimnosti so podatki so "zaokrozeni" navzgor)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: chironex ()

feryz ::

St235 je izjavil:

Z vidika delodajalca je delavec strošek.
Kakšna napaka!!!
Z vidika delodajalca, mora delavec predstavljati sredstvo za ustvarjanje dobička. Če temu ni tako, je nekaj narobe. Lahko je to preslab delavec, premajhna dodana vrednost, premalo posla...
Iz tega sledi, kar je tudi logično, več delavcev, več dobička. Prosto po Prešernu, od enega para rok lahko delodajalec iztrži relativno malo, od mnogo parov rok lahko iztrži relativno mnogo.

Tako se moraš tudi predstaviti delodajalcu. Nov par rok, ki mu bo prinesel še več denarja. Če pa on nima tega para rok kaj rabiti, tudi ti nimaš tam kaj delati.

chironex ::

k--p je izjavil:

Aja pa še to, kot opažam, ko zaposlujejo druge, boš z novo bolonjsko diplomo precej težje dobil zaposlitev (ker jih je pač več na trgu dela), kot pa s staro diplomo oz. bolonjskim magisterijem, tako da če imaš možnost, zaključi še 7. stopnjo šolanja, če še nimaš ...


Tam kjer si to opazil imajo nesposobno kadrovsko službo, ali pa nekega fanatika, ki je z muko koncal doloceno stopnjo izobrazbe in na polno propagira, da brez tega se pa delati ne da. Ti pa jaz povem iz dolgoletnih izkušenj, da je izobrazba čisto na rob porinjen detajl. Če mene vprašaš je bilo že delanje magisterija odveč, še eno leto je vrgel stran.

gruntfürmich ::

povej da imaš ful delovnih izkušenj: v kelnariji!:)) (morda)
to ste dobili, za to ste se borili. ne zdaj jokat.
veliko študentov je ful ponosnih da je finančno neodvisnih od staršev, da je pridnih in da lahko dela in bla bla bla. zdaj pa šefu povej da mu boš kavo kuhal.:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

bastadu ::

Moja žena je učiteljica, ima cca. 3 leta izkušenj v šoli, kjer je pred porodniško delala voluntersko in preko javnih del ... Žal pa s trenutno varčevalno politiko praktično nima nobenih možnosti priti do zaposlitve in je lepo doma z 0 dohodkov. Če se že pojavi kakšen razpis seveda pošlje prošnjo, ampak žal v 99% primerih je zaposlitev že v naprej dogovorjena in morajo razpise objaviti samo zato, ker nekje v zakonu tako piše ... Ne povabijo je niti na razgovor, čeprav v večini primerov izpolnjuje vse pogoje za zaposlitev! Kje naj sedaj nabira izkušnje?
Po drugi strani pa sem jaz inženir strojništva (z izkušnjami) in sem pred kratkim menjal službo. Moram reči, da sem bil pozitivno presenečen nad odzivom podjetij, na razgovor me je povabilo 2/3 podjetij, katerim sem poslal prošnjo, tudi nekaj zelo zvenečih imen. Na koncu sem si službo lahko dobesedno sam izbral in sedaj sem super zadovoljen, tako z delom kot tudi s plačilom! Ampak ko/če bo žena dobila službo bo vse še veliko lepše, saj sedaj sam vzdržujem celo družino ...

Malajlo ::

Če pošlješ prošnjo, si v podrejenem položaju.
Ne vem, če je res tako drugače, ampak jaz sem se prostituiral s peto stopnjo na razpisih za sedmo. In bil vedno povavljen na razgovor, če mi je bila firma pogojno všeč, smo se dobili še enkrat.
Sem pa pregledoval prispele ponudbe/prošnje pred kratkim. Katastrofa. Ene 10% jih je napisalo, kaj so naredili in dosegli. Ostali so samo naštevali svoja delovna mesta. Če se nimaš s čim pohvaliti, pol si itak brca v temo. Tudi funkcija predsednika lokalnega turističnega društva je nekaj...

Tear_DR0P ::

pac1 je izjavil:

Smo pa resnično zabredli v naši ljubi državi, da mora človek delat zastonj, ker nima izkušenj.


nah. v resnici smo zabredli zato, ker večina ljudi pričakuje, da jim bo cesar določil šolo in službo in poskrbel za njih do konca življenja. Ni problem države to, da si je večina ljudi sposobna nabrati neke izkušnje do svojega 20. leta. Niti niso delodajalci zlobni, če imajo na vsakem razgovoru na izbiro 50 ali več kandidatov in lahko izberejo take z izkušnjami.

Izkušnje se pa da dobiti v lokalnih gasilskih društvih, pevskih zborih, plesnih skupinah, športnih klubih ...
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

detroit ::

Ni več tako kot je bilo that's it, časi ko si končal osnovno šolo ali whatever šolo in dobil delo so mimo..ne morem kazati na krivce pač je bil sistem nevzdržen z mnogo (političnimi?) napakami.
Se pa en strinjam da šola ne pomeni nič, čeprav je res v zadnjem obdobju ("recesija") bila res porinjena na rob razen v JU
Skero

Blinder ::

Tudi tisto da dobiš delo že med študijem mi ni preveč jasno. Če te noben noče povohat zdaj, niti brezplačno, ko imaš narejen faks, zakaj bi te kdo želel uzet med študijem, ko si imel manj znanja(tudi programiranja)? Poleg tega da FRI ni lahek kot gimnazija v smislu težavnosti. Ker večina ljudi tle dlje od gimnazije ni uspelo prispet.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: smoke ()

St235 ::

feryz je izjavil:

St235 je izjavil:

Z vidika delodajalca je delavec strošek.
Kakšna napaka!!!
Z vidika delodajalca, mora delavec predstavljati sredstvo za ustvarjanje dobička. Če temu ni tako, je nekaj narobe. Lahko je to preslab delavec, premajhna dodana vrednost, premalo posla...
Iz tega sledi, kar je tudi logično, več delavcev, več dobička. Prosto po Prešernu, od enega para rok lahko delodajalec iztrži relativno malo, od mnogo parov rok lahko iztrži relativno mnogo.

Tako se moraš tudi predstaviti delodajalcu. Nov par rok, ki mu bo prinesel še več denarja. Če pa on nima tega para rok kaj rabiti, tudi ti nimaš tam kaj delati.


Vidim da si popolnoma zgrešil o čem sem govoril. Seveda je delavec sredstvo za ustvarjanje dobička. Pod pogojem, da ve kaj dela. Dokler pa delavec tega ni sposoben pa predstavlja strošek in točno o tem je govora v tej temi. Pol k*** ti ne koristi par rok, ki ne ve kaj dela. Tako, da ne jemlji izjav iz konteksta ampak si preberi o čem je sploh govora v temi.

St235 ::

fantasycamp je izjavil:


samo kaj ko večina ljudi nima skillseta za takšno odločitev, sploh kadar govorimo o ljudeh, ki so ravno zaključili (pomožnosti družbosloven) faks


Ko si glih pri FDV in brez skillseta, je punca ki jo poznam točno to FDV in brez izkušenj, dobila je job kjer so jo uvajal in ji vse pokazal, delala je v administraciji in naučil so jo vse v dveh tednih, več tud ne rabiš!
In ja takoj je dobila plačo, nobenih zajebancij, nobenega zastonj dela!



jaz pa poznam enga tipa, ki vsako jutri je salamo. Kaj točno si s tem hotel povedat? Ja, nekateri brez težav dobijo službo, ja nekatere službe so takšne, da je uvajanje minimalno, ja nekateri ljudje so se sposobni izjemno hitro prilagodit delovnemu mestu. Samo nič od naštetega nima veze s širšo sliko o kateri je tukaj govora. In to je golo dejstvo, da ogromno ljudi, ki konča faks nima veščin, ki bi jim omogočale zaposlitev. In dokler teh veščin ne pridobijo so strošek in se jih delodajalci izogibajo, če lahko.

bastadu ::

Malajlo je izjavil:

Če pošlješ prošnjo, si v podrejenem položaju.

Ni nujno, če imaš kaj za pokazat ne vidim razloga za podrejen položaj, ampak ravno obratno. Treba je vedet, da podjetja vedno težje najdejo dober kader in če dobijo prošnjo vsaj 'na prvi pogled' doberega kadra, ga bodo v večini primerov sprejeli odprtih rok, četudi trenutno ne iščejo oz. nimajo odprtega delovnega mesta zanj ... To so moje osebne izkušnje izpred parih mesecev ...

Blinder ::

bastadu je izjavil:

Malajlo je izjavil:

Če pošlješ prošnjo, si v podrejenem položaju.

Treba je vedet, da podjetja vedno težje najdejo dober kader


haha a se hecaš? prav v teh časih podjetja delajo dobičke. pa ne zato ker bi imele neke ful dobre izdelke itd ampak ker so znižale stroške delovne sile.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Smurf ::

Blinder je izjavil:

bastadu je izjavil:

Malajlo je izjavil:

Če pošlješ prošnjo, si v podrejenem položaju.

Treba je vedet, da podjetja vedno težje najdejo dober kader


haha a se hecaš? prav v teh časih podjetja delajo dobičke. pa ne zato ker bi imele neke ful dobre izdelke itd ampak ker so znižale stroške delovne sile.

Place razvojnikov v ITju (=dober kader) se povecujejo. Nasrkali so bolj obrtniski programerji (ki so ze prej imeli precej nizke place).

stara mama ::

Jasno, tud tu se oblikuje tako kot na vseh drugih področjih.
Programiranje je pač še relativno nova zadeva in se je dalo delat fajn biznis iz tega ampak kmalu bo čisto tako kot povsod drugod, strojništvo, gradbeništvo, itd.. ko vse posle poberejo večje firme in poceni delovna sila iz vzhoda ki postaja zelo konkurenčna.

Ampak dober programer, dober strojnik in dober gradbenik bo še vedno iskan in nekaj vreden, samo da si označen za dobrega, moraš bit pa rojen za to, in 90% ljudi to ni.

Zgodovina sprememb…

Blinder ::

po kateri logiki plače dobrega kadra se povečujejo? Če je vedno več kandidatov za delo.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Invictus ::

Malajlo je izjavil:

Če pošlješ prošnjo, si v podrejenem položaju.
Ne vem, če je res tako drugače, ampak jaz sem se prostituiral s peto stopnjo na razpisih za sedmo. In bil vedno povavljen na razgovor, če mi je bila firma pogojno všeč, smo se dobili še enkrat.
Sem pa pregledoval prispele ponudbe/prošnje pred kratkim. Katastrofa. Ene 10% jih je napisalo, kaj so naredili in dosegli. Ostali so samo naštevali svoja delovna mesta. Če se nimaš s čim pohvaliti, pol si itak brca v temo. Tudi funkcija predsednika lokalnega turističnega društva je nekaj...

Prošnje ne pošiljaš.

Pošlješ CV s svojimi izkušnjami in pismo, kjer opišeš zakaj bi rad v podjetju delal. V CVju so zadnje ali za podjetje važne izkušnje na prvi strani. ker druge strani nihče ne bo bral.

Prošnje so taka socialistična, pretečena zadeva.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

Blinder je izjavil:

po kateri logiki plače dobrega kadra se povečujejo? Če je vedno več kandidatov za delo.


A si opazil da drugič nisi dodal besede "dobrih"? :)

Invictus je izjavil:


Prošnje ne pošiljaš.

Pošlješ CV s svojimi izkušnjami in pismo, kjer opišeš zakaj bi rad v podjetju delal. V CVju so zadnje ali za podjetje važne izkušnje na prvi strani. ker druge strani nihče ne bo bral.

Prošnje so taka socialistična, pretečena zadeva.


Pa saj točno temu se v splošnem pogovornem jeziku reče "prošnja".
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

RejZoR ::

Invictus je izjavil:

Malajlo je izjavil:

Če pošlješ prošnjo, si v podrejenem položaju.
Ne vem, če je res tako drugače, ampak jaz sem se prostituiral s peto stopnjo na razpisih za sedmo. In bil vedno povavljen na razgovor, če mi je bila firma pogojno všeč, smo se dobili še enkrat.
Sem pa pregledoval prispele ponudbe/prošnje pred kratkim. Katastrofa. Ene 10% jih je napisalo, kaj so naredili in dosegli. Ostali so samo naštevali svoja delovna mesta. Če se nimaš s čim pohvaliti, pol si itak brca v temo. Tudi funkcija predsednika lokalnega turističnega društva je nekaj...

Prošnje ne pošiljaš.

Pošlješ CV s svojimi izkušnjami in pismo, kjer opišeš zakaj bi rad v podjetju delal. V CVju so zadnje ali za podjetje važne izkušnje na prvi strani. ker druge strani nihče ne bo bral.

Prošnje so taka socialistična, pretečena zadeva.


Ko je mest za delo manj kot iskalcev nekako pišeš prošnje, ne pa da kao ponujaš svoje delo. Delo ponujaš, ko si nek bad ass inženir za katerega se grebejo same velike firme. Sam eni očitno radi živite v iluziji, da ste ful pomembni in ponujate svoje delo (lol). Realnost pa je taka, da dejansko 99% zaproša, da jih sploh zaposlijo. Tough reality.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

thramos ::

Mavrik je izjavil:


A si opazil da drugič nisi dodal besede "dobrih"? :).


V času recesije se potrebe po dobrih razvojnikih večajo? Oziroma njihovo število zmanjšuje?

r3dkv1c4 ::

korenje3 je izjavil:

sigurno je vsak ki išče delo nekje povabljen na razgovor. tam rečeš da boš delal za minimalca prvo leto in to je to.

zato pa je tako, ker vsi govorijo nebuloze in svojo ceno postavijo pod dno.
In potem se čudite, kako to , da ni denarja...saj si jih sami zbijate.

Invictus ::

RejZoR je izjavil:


Ko je mest za delo manj kot iskalcev nekako pišeš prošnje, ne pa da kao ponujaš svoje delo. Delo ponujaš, ko si nek bad ass inženir za katerega se grebejo same velike firme. Sam eni očitno radi živite v iluziji, da ste ful pomembni in ponujate svoje delo (lol). Realnost pa je taka, da dejansko 99% zaproša, da jih sploh zaposlijo. Tough reality.

Standardna napaka iskalcev zaposlitve.

Iščejo službo, ne pa delo. Z delom pride tudi služba, ne pa vedno obratno.

Ni ti treba biti bad-ass inženir da se ponudiš podjetju. Lahko pač ponudiš tisto kar znaš in predvidevaš da podjetje potrebuje.

Če ne narediš nič, ne dobiš ne službe, ne dela ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

St235 ::

ja, v času recesije se potrebe po dobrih kadrih bistveno povečajo, ker je tudi to del procesa optimizacije .

Mavrik ::

thramos je izjavil:

Mavrik je izjavil:


A si opazil da drugič nisi dodal besede "dobrih"? :).


V času recesije se potrebe po dobrih razvojnikih večajo? Oziroma njihovo število zmanjšuje?


Konkretno pri IT kadrih ja, ker imajo dobri ljudje bistveno večje razmerje med plačilom / dodano vrednostjo. Je pa, jasno, vprašanje koliko se tega dejansko podjetja zavedajo.
The truth is rarely pure and never simple.

thramos ::

Aha, ok, smiselno.

Mavrik ::

No da bo jasno, to gre potem predvsem za zamenjave obstoječih kadrov :/
The truth is rarely pure and never simple.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lažne navedbe v CV-ju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9120954 (15914) PrihajaNodi
»

Dopolnitev starosti 26 let (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10620061 (16256) cegu
»

Prošnje za delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6816296 (13815) bluefish
»

Volonterstvo v OŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7613501 (11591) Tear_DR0P

Več podobnih tem